Klaus Iohannis: Am hotarat ca problema defrisarilor ilegale sa fie discutata in CSAT, protestul de astazi este unul perfect legitim

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 9 mai 2015, 17:38 Actualitate | Esenţial

Presedintele Klaus Iohannis a anuntat, intr-un mesaj postat pe Facebook, ca a decis ca problema defrisarilor ilegale sa fie pusa pe ordinea de zi a urmatoarei sedinte a CSAT, el apreciind ca protestul organizat sambata impotriva despaduririlor abuzive este unul "perfect legitim".

"Cred ca protestul de astazi impotriva despaduririlor abuzive este unul perfect legitim. Am hotarat ca aceasta grava problema a defrisarilor ilegale sa fie pusa pe ordinea de zi a urmatoarei sedinte a CSAT", a scris seful statului, sambata, pe pagina sa de Facebook.

"Sunt convins ca vom reusi nu doar sa stopam fenomenul, dar si ca institutiile statului ii vor identifica si trage la raspundere pe cei vinovati", a adaugat el.

Tot sambata, premierul Victor Ponta a scris la randul sau pe pagina sa de Facebook ca "saptamana viitoare trebuie sa ne luptam sa trecem Codul Silvic, ca sa nu se mai taie padurile de catre tot felul de firme din strainatate, protejate de lobby-uri din #Romania".

"Sunt convins ca toti parlamentarii nostri vor fi de partea buna si vor vota pentru binele padurilor si, de fapt, pentru binele romanilor", a mai afirmat Ponta.

Codul Silvic este reexaminat de Parlament la cererea presedintelui Klaus Iohannis. Senatul a respins, saptamana trecuta, modificarile solicitate prin cererea de reexaminare si a votat legea in varianta initiala.

Ministrul Mediului, Gratiela Gavrilescu, a declarat, vineri, la Suceava, ca asupra presedintelui Klaus Iohannis "planeaza o suspiciune" ca nu ar fi de partea romanilor, pentru ca nu a fost de acord cu Codul Silvic votat de Parlament si a cerut reexaminarea legii.

Vineri, purtatorul de cuvant al PSD a afirmat ca vrea sa creada ca respingerea Codului Silvic nu a fost rezultatul lobby-ului unei firme din industria lemnului.

Proteste masive impotriva despaduririlor abuzive au fost anuntate sambata in Bucuresti si in mai multe orase din tara, plus diaspora. Vezi detalii aici.










7814 vizualizari
  • +32 (44 voturi)    
    pai si dmr-eul ce zice? (Sâmbătă, 9 mai 2015, 17:52)

    torna_fratre [utilizator]

    ca parca un nene din fundatia minoritarilor a raschetat mii de Ha de padure si tu prim mitomanul tarii nu ai sesizat nimic.
    Poate in momentul cand ti se vor taia si copacii din curte vei realiza cat de bine conduci guvernul si cat de bine protejezi padurile...
    • -3 (9 voturi)    
      vi s-a urcat (Sâmbătă, 9 mai 2015, 19:53)

      thatchme [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

      democratia la cap. hahahahaha
      • +4 (6 voturi)    
        De fapt (Duminică, 10 mai 2015, 10:06)

        Ecscroc [anonim] i-a raspuns lui thatchme

        De fapt noul cod Silvic nu interzice defrisarea padurilor. Ponta este un escroc fara limite, care minte cu nerusinare. Noi trebuie de fapt sa scapam de PSD, acest partid fanariot si apoi sa facem modificari la orice cod penal, fiscal, silvic. Codurile facute de acesti fanarioti rosii (vezi exemplu bacsis) sunt niste mizerii impotriva populatiei. Asa ca principalul obiectiv ar fi sa scapam de Pinochio si sleahta sa.
      • +1 (1 vot)    
        celor cu minusurile (Duminică, 10 mai 2015, 15:13)

        thatchme [utilizator] i-a raspuns lui thatchme

        Tocmai asta era si ideea, ca NU vi s-a urcat la cap democratia. Mai incercati.
    • +1 (3 voturi)    
      manipulare groteasca (Duminică, 10 mai 2015, 12:19)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

      "Ministrul Mediului, Gratiela Gavrilescu, a declarat, vineri, la Suceava, ca asupra presedintelui Klaus Iohannis "planeaza o suspiciune" ca nu ar fi de partea romanilor, pentru ca nu a fost de acord cu Codul Silvic votat de Parlament si a cerut reexaminarea legii." ---

      Guvernul arunca pisica moarta in curtea lui Johannis. Adica guvernul ai carui ministri sunt prinsi cu kilograme de aur in sifonier, conturi de milioane de euro in strainatate ca si in dulap, e de partea romanilor iar Johannis nu. Sa nu te apuce supararea?
      • 0 (2 voturi)    
        no....ca iohanis, (Duminică, 10 mai 2015, 16:05)

        oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

        n-o fi si el burdusit cu euroi austrieci,din defrisarile de pana acum....
  • +12 (48 voturi)    
    las-o ca macane (Sâmbătă, 9 mai 2015, 17:54)

    torna_fratre [utilizator]

    pai si de ce ai intors legea in parlament?
    ca parca spuneai ca firmele sunt discriminate pt ca acum sa o dai la intors.
    curat nemteste treaba ai facut iohane!
    • +9 (17 voturi)    
      Nemteste? (Sâmbătă, 9 mai 2015, 19:39)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

      Iohannis e doar un alt politruc.

      Faptul ca a iesit presedinte nu ne-a ajutat cu nimic, de fapt, ne-a facut rau, pentru ca Ponta inca are parghiile puterii si acum si un presedinte blatist, pardon, non-combat.
    • +7 (11 voturi)    
      Eh, (Duminică, 10 mai 2015, 0:07)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

      asta este Romania lucrului bine fuck/ut!
      Ficusul s/a saturat de vorbit. Acum face gargara!
      • +4 (4 voturi)    
        Madeira - meine Liebe. (Duminică, 10 mai 2015, 11:29)

        mnicku [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        noroc pt el ca oboseste repede si adoarme
        sau pleaca in excursii . liberalism adormit
    • +4 (6 voturi)    
      pana la CSAT au timp.. (Duminică, 10 mai 2015, 8:43)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

      sedinta CSAT poate sa se tina si peste o luna.. intre timp legea este rediscutata in parlament si ce era ilegal devine legal.. de la "protestul este perfect legitim".. se va ajunge la "defrisarile sunt perfect legitime"..
    • 0 (0 voturi)    
      Legea era proasta, ... (Luni, 11 mai 2015, 9:07)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

      ... de-aia a intors-o in parlament. Dac-o citesti, iti dai seama ca in fapt, pe baza prevederilor ce se vor modificate, in conditiile coruptiei din Romania, putem bine mersi legal sa ramanem complet fara paduri in cativa ani.
  • +14 (18 voturi)    
    verificati prima padure de la guvern (Sâmbătă, 9 mai 2015, 18:21)

    rov [utilizator]

    padurea baneasa, la 8000 m de la piata victoriei
  • +6 (24 voturi)    
    Fapte nu macaneala (Sâmbătă, 9 mai 2015, 18:26)

    Locke Lamora [utilizator]

    Ca asa nu esti de acord nici cu Phonta la arabi, nici cu modificarile la noul Cod Penal, and so on. De vorbit e usor....masuri cand se iau, sau doar macanim pt plebei.
  • +16 (20 voturi)    
    UDMRul nu mai zice.. (Sâmbătă, 9 mai 2015, 18:47)

    lili [anonim]

    Si-au facut planul, si-au facut plinul, au taiat tot , HarCovul e terminat, averile lor sunt uriase!
    L-au terminat!
    Nici politicienii romani nu-s altfel, si ei s-au imbogatit din taierile ilegale, d-aia i-au protejat pe hoti timp de 25 de ani!
  • +14 (16 voturi)    
    Viorele musca-l cu Gratiela si dedubleaza-te ! (Sâmbătă, 9 mai 2015, 18:57)

    Plagarus [utilizator]

    Viorele stii ca 350.000 de hectare de pădure au fost rase de pe faţa pământului între vara lui 2013 şi vara lui 2014 ?!
    2014 = 13 ha /ora (record) "doctore " !
    Mai avem 27 % din teritoriu impadurit !
    În România se taie aproximativ 20 de milioane de metri cubi de lemn în fiecare an !
    În prezent, industria lemnului, estimată la 4 miliarde de euro, este disputată de 11.300 de comapanii, însă trei dintre ele controlează o treime din piaţă, şi anume triada austriacă Holzindustrie Schweighofer, Kronospan şi Egger.
    Modificarea Codului Silvic, prevede ca toate infracţiunile silvice vor fi tratate conform Codului Penal, ca orice altă infracţiune.!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Jumătate din pădurile României au fost retocedate în ultimii 25 de ani. Adică peste trei milioane de hectare. Conform unui raport al Curţii de Conturi, aproape 20 de procente din această suprafaţă au ajuns în posesia unor oameni care nu aveau niciun drept. Iar din codrii rămaşi statului, o bună parte a fost defrişată ilegal, ceea ce înseamnă pierderi de cinci miliarde de euro.
    Retrocedările ilegale vizează sute de mii de hectare din judeţele Argeş, Constanţa, Bacău, Buzău, Bihor, Maramureş Suceava, Galaţi sau Vrancea.
    Argeş, Harghita, Mureş şi Prahova sunt judeţele cele mai devastate. 5 miliarde de euro este prejudiciul creat de mafia lenmnului din România.
    În prezent, România are un fond forestier cu aproape zece procente mai mic decât media Uniunii Europene.
    In RO rata tăierilor ilegale din păduri este de două ori mai mare decât cea a împăduririlor sau a regenerărilor naturale deci nu ajută fondul silvic cu nimic.
    In Austria suprafețele împădurite au crescut în mod constant în ultimile decenii, cu aproximativ 5.100 ha/an. Cu alte cuvinte, aproape toate pădurile austriece sunt clasate ca seminaturale, o mare parte din ele fiind catalogate drept virgine. La austrieci, jumătate dintre tăierile definitive sunt tăieri de regenerare, de ameliorare a fondului îmbătrânit și de tăieri de mică întindere.
  • +22 (24 voturi)    
    Consilieri (Sâmbătă, 9 mai 2015, 19:02)

    Emigrant [anonim]

    D-le presedinte, schimba consilierii ca romanii sint la capatul rabdarii. Cu Ponta la guvernare tensiunea sociala va creste. Ia-ti niste consilieri decenti dar mai ales patrioti si apuca-te de treaba. Daca era nevoie de un pretext sa-l schimbi pe Mihalache il ai acum.
    • +13 (15 voturi)    
      bine zis! (Sâmbătă, 9 mai 2015, 20:50)

      luiz [anonim] i-a raspuns lui Emigrant

      schimbati consilierii, le-ati oferit destule sanse de a va fi utili...si comunicati prostimii motivele pentru care ati cerut reexaminarea Codul Silvic in Parlament , pentru ca altfel, Ponta Superman va aparea printre protestatari calare pe un cal alb si se va erija in salvatorul codrilor, in timp ce dumneavoastra, Omul Negru radeti cu securea prietenilor tot ce va iese in cale! Comunicati, dle. presedinte ! Dar cu adevaruri pe care le detineti spuse pe de-a intregul, nu cu jumatati de masura ! Nu tor romanul are capacitatea de a intelege din taceri sau jumatati de cuvinte !
  • +9 (11 voturi)    
    ce chestie! (Sâmbătă, 9 mai 2015, 19:05)

    IO [anonim]

    ..presedintele cu facebook-ul asta! ia anumite pozitii publice in online! exagereaza cel putin! cine il sfatuieste e dus cu sorcova! iar dumnealui daca nu isi da seama...ce sa mai zic! oricum este deja ridicol! ...ditamai omul,,, cat muntele se comport ca un soarece de birou!
  • +4 (16 voturi)    
    csat-ul (Sâmbătă, 9 mai 2015, 19:21)

    gopo111 [utilizator]

    va mari spaga, ca a aflat lumea acum ,v-or lua mai multi bani de la austriac, lumea va crede ca or sa faca ceva si totul revine la normal, austriacul taie padurile, politicieni vor numara bani"fara numar" de la austriac, nu cred ca il vor stopa mai ales nu il vor face sa plateasca pe austriac, e rpieten cu johanis deci .....nu se va intimpla nimic
    • +6 (10 voturi)    
      daca (Sâmbătă, 9 mai 2015, 23:51)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui gopo111

      era hrebenciuc, asa cum a si fost ani de zile, in loc de austriac, n-aveai nimic de comentat ///, este?
      • 0 (2 voturi)    
        din pacate (Duminică, 10 mai 2015, 6:02)

        gopo111 [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        acum , el a dat cu "muci " :) in fasole, de ponta sa nu mai zic ca sta pitit si cred ca isi freaca miinile de bucurie, despre psd, numai bine, daca nu ii baga la puscarie macar sa ii puna la zid pt subminarea economiei, in frunte cu iliescu si bombonel, si pt tradare de tara, de la ala din fruntea tari mickey mouse pina la primari hoti din toate partile
  • -1 (11 voturi)    
    frate-i roman cu codrul (Sâmbătă, 9 mai 2015, 19:21)

    anonimicus [utilizator]

    Neamtu-i suparat doar ca se despadureste abuziv sau ilegal, nicidecum ca se despadureste.
    El vrea ca taierile sa se faca nemteste, nu haotic.
  • +11 (15 voturi)    
    Defrisarile si taierile la ras - interzise!!! (Sâmbătă, 9 mai 2015, 19:24)

    mihai1986 [utilizator]

    Una e sa exploatezi rational o padure si alta e sa o tai la ras...as pedepsi aceasta fapta la fel ca o crima....Nu se mai poate...in toata tara se taie pe rupte...Bine ca s-a trezit si dl. Presedinte in al 12-lea ceas!! Sper sa nu le faca jocul austriecilor!!!!
    • +10 (12 voturi)    
      Marius.. (Duminică, 10 mai 2015, 1:15)

      MyGame [utilizator] i-a raspuns lui mihai1986

      Sunt de acord cu tine, sper sa nu le faca jocul. Ai vorbit de exploatari rationale, un lucru corect si justificat dar cati crezi ca inteleg ce inseamna asta? Castiga bani din ONG-uri nu ii intereseaza daca un muntean are cu ce sa se incalzeasca sau ce manca, daca un lipovean nu mai are voie sa prinda peste pentru supravietuire. Pentru bani pot sa stopeze orice, fara sa intrebe. De ce nu se intreaba daca codul silvic este bun sau rau? Iohannis este de vina pentru taierile din ultimii 25 ani? Creste padurea cu un cod silvic facut de Puie Monta? Are cineva incredere intr-un cod silvic girat, semnat de un plagiator si un aparator al borfasilor?A facut PSD-ul lucruri bune pentru Romania ca sa faca si acum?
  • +5 (13 voturi)    
    s-a trezit oare cu adevarat.... (Sâmbătă, 9 mai 2015, 19:35)

    oxxxxxyyyyya [utilizator]

    presedintele in cauza...?????sau numai vb. de adormit protestatarii...l
  • +3 (9 voturi)    
    Ei si? (Sâmbătă, 9 mai 2015, 20:06)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Pe jefuitorii padurilor din Romania ii va durea in cot. Ungurimea va continua sa fie la guvernare si sa taie padurile, sa fure, sa jefuiasca si sa se apere intre ei. Pina nu vom iesi la vot sa scoatem mafia maghiara de la guvernare, padurile romanesti vor lua drumul Budapesei si al Voenei. Jos mafia rosie si cea ungureasca.
  • +16 (18 voturi)    
    dar cine a prelungit contractul cu austriecii? (Sâmbătă, 9 mai 2015, 20:16)

    elly [anonim]

    D-le Ponta ai cam uitat ca ai semnat in 2013 prelungirea contractului cu austriecii adusi de guru din Cornu. Si daca o sa citeasca cineva atent Codul Silvic o sa vada ca nu se stopeaza in nici un fel defrisarea, Acest macel al padurii se va stopa când mafia padurii cu ale ei capete : Ponta , Sarbu si scula lor de la Romsilva - Adam Craciunescu vor fi inlaturati
  • +4 (8 voturi)    
    Manipulare in buna regula . (Sâmbătă, 9 mai 2015, 20:18)

    Drujbaru [anonim]

    Romsilva , care are probleme cu pretul din cauza scaderii cererii de masa lemnoasa s-a gandit sa scoata din piata sectorul privat care este cam o treime . Si atunci , a montat niste mitinguri care sa determine schimbari in politica de taieri in care sa piarda doar privatii . In fond , de ce sa hotarasca un Gigel din Bucuresti ce mananca un proprietar de oriunde ?
  • +6 (10 voturi)    
    De acord (Sâmbătă, 9 mai 2015, 20:22)

    NikosGalis [utilizator]

    Este o problema cu defrișările, este si o lege pe care președintele a re trimis-o parlamentului. A discuta un astfel de subiect in CSAȚ nu este oportun. Dle președinte pune presiune pe plagiator si parlament sa emită legi corespunzător. Ieși public si cere demisia plagiatorului pentru excursia făcută in țările arabe si a lui motocicleanu pentru votul in cazul șova.
    Sa auzim numai de bine!
  • +7 (11 voturi)    
    firma din strainatate... (Sâmbătă, 9 mai 2015, 20:26)

    sorin3 [utilizator]

    Asta e ca si aia cu "castravetii". Pt orice intrebare raspunsul corect e "agenturile".
    Padurile le taie romani, angajati ai unor firme din Romania, protejati de politisti, spioni, primari, parlamentari, ministrii , procurori si judecatori romani.
    Si o fac de 25 de ani fara ca nici un alt roman sa incerce sa-i opreasca.
  • +6 (12 voturi)    
    Nu ca n-ar fi importanta..... (Sâmbătă, 9 mai 2015, 20:29)

    8736 [utilizator]

    .......problema taierilor ilegale de paduri, dar avem o multime de organe silvice, politie , jandarmerie, servicii secrete, procurori, magistrati care ar trebui sa faca ceva in aceasta privinta. Personal imi pare o aducere in derizoriu a CSAT si o recunoastere a impotentei organelor de ordine faptul de a aduce in fata CSAT a acestei probleme. Iar recunoasterea ineficientei organelor de ordine in aceasta problema denota ori complicitate la varf cu infractorii, ori o neputinta pur si simplu. In ambele cazuri ar trebui sa se lase urgent cu demiteri ale conducerii organelor silvice si de politie, poate ar trebui privit si in ograda politiei de la sate care e pe mana cu hotii de lemne, poate oarece parlamentari care invartesc afaceri cu lemne ar trebui putin luati la bani marunti. Maine ,poimaine poate ne vom trezi ca se va aduce in CSAT problema cainilor vagabonzi sau a imposibilitatii colectarii selective a deseurilor. Cred ca se incearca adormirea vigilentei opiniei publice si ne vom trezi peste cativa ani ca a mai scazut cu 1/4 suprafata padurilor. Si pe FB te-ai gasit , maria ta , sa anunti ridicarea acestei probleme in CSAT ? Jalnic, boierule !
    • 0 (2 voturi)    
      ...pana acum, ce s-a pazit? (Duminică, 10 mai 2015, 14:11)

      luiz [anonim] i-a raspuns lui 8736

      ...va impartasesc opinia! Se incearca acoperirea cu capac a oalei ce clocoteste si reducerea temporara a focului ! Romsilva este chiar Alba ca Zapada? Cunosc ingineri silvici tineri care au fost rapid ejectati in momentul in care au incercat sa schimbe regulile jocului si sa se opuna dezastrului ! Analizati motivele demiterii tinerilor angajati ai ocolurilor silvice, domnilor procurori...incurajati-i pe cei demisi sa vorbeasca! Cand va fi intrebata de sanatate si Romsilva? Nu de altceva, dar pare bolnava rau! Iar piciorul de lemn al politiei, jandarmeriei, abia se mai vede de atatea frunze! CSAT are probleme mai grave de rezolvat ...nu sa lupte cu borfasii!
  • +5 (13 voturi)    
    Scrisoare deschisa , catre Johannes, (Sâmbătă, 9 mai 2015, 20:30)

    FLORIO [utilizator]

    Domnule presedinte! In cazul in care "sistemul" nu te lasa sa faci treaba iesi domnule in fata poporului si da-ti demisia sau dizolva parlamentul si ce mai se poate dizolva si fa alegeri noi. Atunci poporul te va ierta pt pacatele facute si o luam de la capat!!! Eu asta astept de la un neamt. Nu vedeti ca e tot mai rau?
  • +3 (13 voturi)    
    asta e .. (Sâmbătă, 9 mai 2015, 20:38)

    exilatul [utilizator]

    constantinescu 2, adica un o marioneta a fostului si prezentului usl ( care de fapt inca exista ) ...a plecat un afemeiat si a venit un fost medidator...cistig pt tara : ZERO..
  • +6 (10 voturi)    
    hoti (Sâmbătă, 9 mai 2015, 20:42)

    iuliana-alina [anonim]

    Conducerea acestei tari este un ... puroi. Hotie pe fata!
  • +7 (11 voturi)    
    Taierea ilegala si legala a padurilor din Romania (Sâmbătă, 9 mai 2015, 20:44)

    Dan Lucea [anonim]

    Tin sa completez.
    Nu doar ilegala ci si cea legala!
    "Ati taiat / furat destul!"
  • +8 (10 voturi)    
    Nu asta e problema!!! (Sâmbătă, 9 mai 2015, 21:18)

    7cats [utilizator]

    Nu asta este problema !!!
    Fac defrișările legale!!!
    Asta e problema!!!!
  • +11 (13 voturi)    
    vedeti diferenta? (Sâmbătă, 9 mai 2015, 21:37)

    Andrei Dot [anonim]

    Ponta da vina pe Iohannis, desi defrisarile ilegale tin de Guv Ponta in ultimii 3 ani. Adica legea exista si pana acum, si Ministerul Mediului nu a avut grija sa o impuna.

    Iohannis pe de alta parte nu zice ca X sau Y e vinovat si cauta solutia pentru situatia grava: aducerea in subiectului CSAT.
  • +3 (9 voturi)    
    ce (Sâmbătă, 9 mai 2015, 23:55)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    cauta neamtul in bulgaria? Dar padurile in csat? Csat-ul ce poate sa faca in acest caz? Nimic.
    Johanis, tariceanul lui ponta de la cotroceni.
  • +1 (11 voturi)    
    E unu Sima care a zis in spovedanii (Duminică, 10 mai 2015, 0:11)

    Je__ [utilizator]

    Ca Johanis pazeste muntii....dar a uitat sa precizeze ca fara paduri. La astea face lobby sa se fure.
  • +3 (5 voturi)    
    Dansatorul improvizat, 'de import', Klaus! (Duminică, 10 mai 2015, 5:47)

    hotnewsfil [utilizator]

    Patronul unui 'saloon' il pusese pe un angajat sa danseze seara, cand veneau vacarii (cow boys) sa se pileasca.
    "Dansatoroul" se agita, pe scena improvizata, atat de oribil incat pana si vacarii cu mintea tulburata de alcool se revoltau si-i slobozeau gloante in jurul picioarelor.
    Patronul, ingrijorat, a afisat un anunt: 'Nu trageti in dansator, danseaza si el cum poate'.
  • +5 (7 voturi)    
    Fiecare la randul lui! (Duminică, 10 mai 2015, 6:30)

    hotnewsfil [utilizator]

    Statuia Klaus incepe sa vada cat de greu este sa se lupte cu comunistii (pardon, pesedistii!).
    I-a venit si lui randul sa-ncerce pe pielea lui., sa-i cunoasca gustul.
    Cand l-a avertizat Traian Basescu, nu l-a crezut, l-a ridiculizat.
    Solutionarea problemei 'care pe care', in pretextul 'defrisari ilegale', se afla in mainile Domniei Sale Domnului Mihalache. - personalitate de sorginte pesedista, extrem de complexa, despre care nu se stie inca la care 'cap' joaca sau daca joaca chiar 'la doua capete'.
    Poporul asteapta nerabdator sa vada cum va decide Domnia Sa sa medieze-integreze imparatul aceasta problema, sa fie toata lumea multumita, iar tara sa fie despadurita metodic, legal, de 'desppaduritori' de esenta fina (maghiara, austriaca,etc.).
  • +1 (3 voturi)    
    Nu stim inca adevarul... (Duminică, 10 mai 2015, 10:16)

    Lucky1 [utilizator]

    Cand a fost declarat Johannis invingator am fost bucuros ca nu a iesit Ponta.
    Ponta este sigur corupt, mincinos si rau intentionat, dorind ca PSD-ul sau sa acapareze incet incet toata puterea in stat, impingand cu forta pesedisti in toate functiile importante ale Statului.
    Ponta nu a reusit sa faca pana acum nimic bun, ceva de care sa se bucure oamenii de rand. Pentru a-si ascunde incapabilitatea sa si a guvernului pe care-l manuieste cu talentele sale de papusar, arunca vina pe orice adversar al sau. Pana acum a aruncat vina pe Basescu. Acum, vedem din ce in ce mai clar cum incepe sa arunce vina pe Johannis.
    Deci, stim sigur ca Ponta/PSD este esenta raului in Romania. Hai sa-i dam de-o parte, sa-i aruncam la gunoi si mai apoi sa decidem si cu Johannis. Nu trebuie sa divizam efortul combativ intre Ponta/PSD si Johannis. Sa ne concentram toata forta impotriva lui Ponta.
  • +4 (4 voturi)    
    Cantacuzino - Vaccinurile romanesti (Duminică, 10 mai 2015, 11:19)

    Dani [anonim]

    si inchiderea Cantacuzino (lipsa vaccinurilor romanesti pentru romani) ar fi trebuit sa fie de mult timp in vizor CSAT. Este afectata siguranta nationala a tarii.
    Vaccinurile produce in alte tari sunt bune pentru acei oameni, deoarece datorita climei si alimentatiei usor diferite avem putin alte gene, deci vaccinurile lor reactioneaza putin diferit in cazul altor natii. Exemplu - vaccinurile daneze sunt bune pentru danezi dar nu si pentru natii mai apropiate de ecuator sau mai la est, inclusiv romani. Se aplica si vice-versa - vaccinurile romanesti de exemplu nu sunt cele mai bune pentru danezi, sau islandezi sau multe alte natii.
  • 0 (2 voturi)    
    csat (Duminică, 10 mai 2015, 12:07)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    pai de ce CSAT?

    este format din ai vostri care deja ati hotarat ce era de hotarat!