VIDEO Cum au lasat hotii pe butuci autoturismul de lux al unui director de institutie publica

de Redactia stiri     HotNews.ro
Vineri, 6 martie 2015, 14:37 Actualitate | Esenţial


Masina directorului
Foto: news-mehedinti.ro
Valentin Popescu, directorul executiv al Directiei Generale de Asistenta Sociala si Protectia Copilului Mehedinti, si-a gasit vineri dimineata masina, o limuzina Mercedes E - Class pe butuci, cu toate cele patru roti lipsa, transmite news-mehedinti.ro. Valentin Popescu este fiul lui Constantin Popescu, presedintele PSD Orsova retinut anul trecut in dosarul baronului de Mehendinti, Adrian Duicu.

Potrivit presei locale, autoturismul de lux era parcat in fata locuintei directorului, pe strada Alion din municipiul Drobeta Turnu Severin. Se pare ca furtul s-ar fi produs imediat dupa ora 04.00 dimineata. Potrivit purtatorului de cuvant al Inspectoratului de Politie Judetean Mehedinti, Nicolae Lohon, s-a inregistrat o sesizare in acest caz si se cauta suspectii. De asemenea se va intocmi si un dosar penal pentru furt calificat.



Tatal lui Valentin Popescu, Constantin Popescu, presedinte al filialei Orsova a PSD din anul 2011 si cunoscut drept un apropiat al presedintelui Consiliului Judetean Mehedinti, Adrian Duicu, detine societatea Floricola, care asigura serviciul public de alimentare cu apa si de canalizare in municipiul Orsova, printr-un contract de concesiune incheiat in 2006 pentru 25 de ani. Potrivit declaratiei de avere, Valentin Popescu este si el actionar la Floricola. De asemenea, firma asigura si salubrizarea la Orsova, tot in baza unui contract de concesiune pentru 25 de ani.

Surse din Consiliul Local Orsova au declarat anul trecut corespondentului MEDIAFAX ca acuzatiile aduse liderului PSD Orsova in dosarul Duicu sunt legate de o achizitie de teren care se afla in domeniul public, in suprafata de peste 5.000 metri patrati, in zona Coramnic din Orsova. Astfel, Constantin Popescu ar fi cumparat acest teren la un pret de sapte euro metrul patrat, in conditiile in care pretul pietei in zona respectiva ar fi fost de peste 40 de euro metrul patrat. Tranzactia a fost aprobata de Consiliul Local Orsova.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















23881 vizualizari

  • +44 (46 voturi)    
    PSD, concesiuni pe 25 de ani si Mercedes E Class!! (Vineri, 6 martie 2015, 14:56)

    lili [anonim]

    Bugetari de lux, cu Mercedes E Class!!
    Traiasca bugetarii de lux din fruntea PSD si PDL si PNL si UNPR si UDMR si PP DD si PC!
    • +32 (34 voturi)    
      Si Ponta vrea sa le mareasca salariile (Vineri, 6 martie 2015, 15:11)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui lili

      ca bugetarii "este" saraci si vai de ei.
      Dar ce familie potenta, tata si fiu, numai directori si presedinti....
      Sint curios cum a decurs concursul de ocupare a posturilor respective...
      • +18 (20 voturi)    
        se pare ca la PSD sunt ereditare... (Vineri, 6 martie 2015, 15:45)

        lili [anonim] i-a raspuns lui IancuJianu

        Tata-fiu fruntasi PSD sunt in mai multe judete, ce concursuri?!
        In institutiile de stat functiile se ocupa altfel decat prin concursuri!
        Eventual, concursuri de imprejurari", adica post liber-"ocupant pe masura", de partid evident!!
        "Masura" o da greutatea in partid a tatalui, a mamei, a nasului, a amantului, a prieteniilor de afaceri cu statul, bineinteles....!
        • +13 (15 voturi)    
          Comment sters de user (Vineri, 6 martie 2015, 16:21)

          Pastrati-l pe Conta [anonim] i-a raspuns lui lili

        • +6 (8 voturi)    
          si-a socrului.. (Vineri, 6 martie 2015, 17:17)

          lili [anonim] i-a raspuns lui lili

          Am uitat....
    • +12 (14 voturi)    
      ilicitul :) (Vineri, 6 martie 2015, 17:08)

      dece [utilizator] i-a raspuns lui lili

      fiind bugetar ii va fi aproape imposibil sa justifice din ce venituri si-a procurat limuzina!
      • +5 (7 voturi)    
        cui s-o justifice?! (Vineri, 6 martie 2015, 20:03)

        lili [anonim] i-a raspuns lui dece

        Lui Dumnezeu, poate...pe lumea ailalta...
        Il intreaba cineva ceva pe acest fiu de "lider" de PSD?!
  • +31 (33 voturi)    
    ... (Vineri, 6 martie 2015, 15:03)

    cartograful [utilizator]

    mai frate dar ce bugetari de caviar avem, Dom' director DGASPC cu E Class nou nout si aia i-au furat rotile. Sincer nici nu stiu care e hotul mai mare din stirea asta.
  • +30 (32 voturi)    
    Fantastic! (Vineri, 6 martie 2015, 15:10)

    emil bobu [utilizator]

    Masina de lux la DGASPC? Din ce bani?

    Din ce bani frate? DGASPC e organizatie cu profit?

    Daca asta nu e hotie, atunci nu stiu ce e.

    Sa-si puna un abtibild pe mertzan cu "Aici sunt banii dumneavoastra!"
  • +16 (18 voturi)    
    Bugetari (Vineri, 6 martie 2015, 15:12)

    Guest [anonim]

    Pai bugetarii ar trebui sa fie obligati sa nu aiba afaceri. La fel si politicienii. La noi politicienii, implicit bugetarii sunt cei mai mari afaceristi. Ar trebui sa fie prevazut in noua Constitutie acest lucru. Bugetarii sa nu aiba voie sa fie si oameni de afaceri. Pentru ca, cele 2 categorii sunt clar incompatibile! In tarile europene nordice, ministrii traiesc din salariu de la stat!
    • +6 (8 voturi)    
      Directorimea si Afacerile (Vineri, 6 martie 2015, 17:52)

      Grigorescu S. [anonim] i-a raspuns lui Guest

      Oho, sa vezi afaceri si conflicte de interese fix in Capitala, la Metrologie ! Mai precis, directorul general si cei 2 (doi) directori general-adjuncti is "biznismeni" si actionari , evident (ne)profitand de pozitia lor de directori ...
  • +15 (17 voturi)    
    la banii lui.... (Vineri, 6 martie 2015, 15:28)

    strelka [utilizator]

    Saracu dom director ce o face el ca sa ii puie acu cucioace la masina lui de fo 100.000 euroi. Tre sa munceasca vreo 2-3 ani pe leafa lui de bugetar amarat ........
  • +20 (22 voturi)    
    Colegi de breasla (Vineri, 6 martie 2015, 15:30)

    fdaniel [utilizator]

    Probabil sunt aceeasi butuci pe care PSD si onor directorul de institutie publica cu limuzina de lux au pus intreg judetul Mehedinti si, de altfel,toata tara.

    Acest furt e mai mult un fel de tachinare intre colegii de breasla.
  • +9 (11 voturi)    
    aa (Vineri, 6 martie 2015, 17:09)

    aa [anonim]

    eu nici pe butuci nu i-o lasam...
  • +6 (8 voturi)    
    Adevarul (Vineri, 6 martie 2015, 17:51)

    adam [anonim]

    Buna intrebare: din ce bani isi permite asa masina?
    Nu din salariu. din comisioane ( spagi ), acordate de firmele care castiga contractele de: distributie alimente, distributie materiale igienico-sanitare, reparatii si intretinere centre, contracte de mentenanta pe diverse...etc.
    Stiti cat deconteaza statul roman pt. intretinerea unui copil ( adult ), intr-un centru? intre 2500-3100 lei/lunar.
    Si exemplele pot continua...
  • +11 (13 voturi)    
    ce tara! au ajuns hotii sa (Vineri, 6 martie 2015, 18:18)

    __alex__ [utilizator]

    se fure intre ei....
  • +5 (7 voturi)    
    Adevarata nesimtire! (Sâmbătă, 7 martie 2015, 4:02)

    Sirogal [anonim]

    Ha, ha, ha dom' director de asistenta sociala si-a pierdut mercedes-ul, dragul de el. Sunt foarte curioasa ce au zis cei cu probleme sociale cand l-au vazut... saracul de dansul, fara mercedes. In ziua de azi, nici hotii nu mai au nici un pic de caracter. Parol!
  • +1 (1 vot)    
    Furturi (Sâmbătă, 7 martie 2015, 8:46)

    infoInsider [utilizator]

    http://infoinsider.ro/2012/06/11/mercedache-rugati-hotul-sa-va-lase-numarul-lui-de-telefon-poate-iesiti-mai-ieftin-decat-la-reprezentanta/
  • +1 (1 vot)    
    Antifurt auto (Sâmbătă, 7 martie 2015, 8:47)

    infoInsider [utilizator]

    http://infoinsider.ro/2012/08/24/disperare-aduceti-capacele-masina-urmarita-prin-satelitul-natural-al-pamantului/
  • 0 (2 voturi)    
    incredibil (Sâmbătă, 7 martie 2015, 9:07)

    george [anonim]

    Incredibil. Ceva nu e in regula. De ce ?
    Toti suntem de acord.

    Intr-un pamflet scria cineva acum cativa ani buni in dreptul lui gelu votcan votculescu " ...un onanist notoriu, hm nu stiu ce e aia onanist dat notoriu e ceva nasol..
  • 0 (0 voturi)    
    declaratie de avere a Directorului asta... (Sâmbătă, 7 martie 2015, 17:30)

    lili [anonim]

    Nu are casa, nu are masina(in Declaratia de avere din Iunie 2014!!), nu are nimic avere, are venituri de vreo 36000 Roni pe anul trecut, dar are Mercedes E Class !!
    Mai zi ceva!

    http://www.sejmh.ro/meniu/02_cons_jud/08directiiservicii/declaratii/avere/2014/D.A.POPESCU%20CONSTANTIN%20VALENTIN.pdf