Klaus Iohannis: Rolul Romaniei este de a fi un reper de stabilitate in zona si de gandire politica inteleapta

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 28 februarie 2015, 12:30 Actualitate | Esenţial

Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Presedintele Klaus Iohannis sustine, intr-o postare pe Facebook, ca in contextul tensiunilor si "al pericolului de la granita de est a Uniunii Europene", Romania joaca un rol de "reper de stabilitate in zona si de gandire politica inteleapta".

"Recentele vizite in Republica Moldova si Germania mi-au oferit, din doua perspective diferite, o imagine mai nuantata asupra situatiei geopolitice actuale. Rolul Romaniei este de a fi un reper de stabilitate in zona si de gandire politica inteleapta in contextul tensiunilor si al pericolului de la granita de est a Uniunii Europene. La Chisinau, am vorbit despre drumul european pe care il are de parcurs Republica Moldova, iar la Berlin, despre drumul pe care il are de parcurs Uniunea Europeana catre tari expuse instabilitatii precum Republica Moldova. Numai din aceasta intalnire a Estului cu Vestul pot sa apara solutii de pace si sperante de prosperitate. Este o tema de reflectie politica pe care o voi adanci cu prilejul vizitei mele la Kiev", arata presedintele Iohannis.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1800 vizualizari

  • +2 (14 voturi)    
    TNR (Sâmbătă, 28 februarie 2015, 12:35)

    CititorulComentator [utilizator]

    S-a angajat Iohannis la TNR cumva?

    "Rolul Romaniei este de a fi un reper de stabilitate in zona si de gandire politica inteleapta" :)))
    • +1 (11 voturi)    
      Andanc! (Sâmbătă, 28 februarie 2015, 15:14)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      Probabil ca le-a citit, cuvintele fiind ale proruslui Mihalache. Mi-e sila!
  • -2 (10 voturi)    
    Cu cei doi trei (Sâmbătă, 28 februarie 2015, 13:51)

    mopsu [utilizator]

    traseisti, slugi ale vechii garzi ( mahalache, kobeamru etc) nu putem sti ce gandeste dl Klaus...Cand o va da in bara o sa ne trezim... Doar avem mii de ani inainte...
  • +1 (13 voturi)    
    da (Sâmbătă, 28 februarie 2015, 14:01)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    platitudini si clisee, atita stie johanis, dar e bine, e pentru linistea noastra, nu vrem presedinti ''jucatori, scandalagii'', etc
  • +1 (13 voturi)    
    Sa vorbim (Sâmbătă, 28 februarie 2015, 14:56)

    vasile-roaita [utilizator]

    dar de fpt sa nu spunem nimic. Asta este poitica Johannsta. De vrajeala politiceneasca iefina sint satul, eu vreu sa vad fapte.
  • +2 (8 voturi)    
    cu tine la conducere (Sâmbătă, 28 februarie 2015, 15:15)

    anonim [anonim]

    in nici un caz.

    JK - Un presedinte slab, care nu intelege lucruri elementare.

    Nici un Primul Mincinos nu imi este rusine.
    Dar ala minte natural, colorat, pe când asta, JK, se chinuie si pana ingana 2 cuvinte.

    Numai de bine sa auzim!
  • +1 (9 voturi)    
    HMMM.... (Sâmbătă, 28 februarie 2015, 15:46)

    solar [utilizator]

    "Numai din aceasta intalnire a Estului cu Vestul pot sa apara solutii de pace si sperante de prosperitate. Este o tema de reflectie politica pe care o voi adanci cu prilejul vizitei mele la Kiev", arata presedintele Iohannis."
    Mama mia!! E clar, clar,clar !! Ne-a pricopsit cel de sus cu alde astfel de polticieni... cu axa!! " Iata ce inseamna "TACE SI FACE" ! VIVAT GERMANIA!!
    In regiunea Cernauti din Ukraina merg tinerii romani sa moara pentru..."vizitele mele la Kiev "!! Cica ...sa prosperam si sa creasca demografic Romania !!!(vezi programul PNL de rasturnare a PSD!!!)
  • +2 (10 voturi)    
    .... asta cu " politica inteleapta "... (Sâmbătă, 28 februarie 2015, 16:29)

    Observatore [utilizator]

    ... am mai auzit-o ... .