Reactie rece a MAE fata de investirea noului guvern al Republicii Moldova

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 18 februarie 2015, 19:23 Actualitate | Esenţial

Chiril Gaburici
Foto: agora.md
Ministerul Afacerilor Externe anunta intr-un comunicat ca "ia nota" de investirea noului guvern de la Chisinau, o formula diplomatica ce are conotatii negative. Spre comparatie, in 2013, la investirea guvernului Leanca, MAE "saluta" votul din Parlamentul moldovean.

Diferenta de tratament vine pe fondul schimbarii coalitiei de guvernare: daca guvernul Leanca din 2013 era sprijinit de toate cele trei partide declarate proeuropene (PLDM, PDM si PL), guvernul condus de Chiril Gaburici a fost facut fara participarea PL (liberalii condusi de Mihai Ghimpu si Dorin Chirtoaca, ambii pro-romani), dar cu sprijinul comunistilor.

Tonul rece al MAE fata de noul guvern transpare si din restul comunicatului, in care se arata ca "urmarirea stricta a obiectivului integrarii europene, respectiv al realizarii reformei conform standardelor europene va constitui un test de incredere pentru aceste forte (partidele politice care sprijina guvernul - n. red.)".

Reamintim ca noul guvern moldovean, condus de omul de afaceri Chiril Gaburici (fara experienta politica relevanta), a fost votat de Parlament cu 60 de voturi. Pentru noul guvern, nesustinut de liberali, au votat parlamentarii PDM (Mihai Lupu - Vladimir Plahotniuc), PCRM (comunistii condusi de Vladimir Voronin) si PLDM (Vlad Filat). De la vot s-a abtinut insa fostul premier Iurie Leanca, el insusi membru PLDM, aflat insa in relatii extrem de reci cu Filat.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

8682 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    Cozi de topor (Miercuri, 18 februarie 2015, 19:55)

    Klaus_CT [utilizator]

    Romania a fost 100% in spatele Moldovei, atat in ceea ce priveste integrarea europeana, dar si pentru eliminarea vizelor pentru UE pentru cetatenii moldoveni. Sa nu uitam de cetateniile oferite celor din Republica Moldova.
    Gazoductul Iasi-Ungheni a fost un alt gest al Romaniei pentru Moldova.
    Iohannis a fost la Chisinau pentru a-l sprijini in alegeri pe Filat, iar aceste cozi de topor de la Chisinau, dupa ce au castigat alegerile s-au gandit sa treaca cu arme si bagaje de partea Rusiei. Si pentru ce? Pentru gaz mai ieftin? Imi vine sa rad.
    Sindromul Stockholm poate fi foarte bine studiat in Republica Moldova. Politicienii lor sunt de cea mai joasa speta, si-au batut joc de cei ce sperau ca acesti neica nimeni pot duce Moldova catre Europa.
    Fratilor, va meritati soarta.
  • -16 (24 voturi)    
    MAE (Miercuri, 18 februarie 2015, 19:59)

    nimrod [utilizator]

    Uite d'aia n-o sa doarma Gaburici la noapte, de raceala comunicatului astora de se cred licurici regionali...
    Bine ca nu au mai scapat si vreun PDF de uz intern... Vai de mama lor!
  • -5 (9 voturi)    
    Ce este aceasta obsesie cu RM? (Miercuri, 18 februarie 2015, 21:06)

    UpNext [utilizator]

    "urmarirea stricta a obiectivului integrarii europene, respectiv al realizarii reformei conform standardelor europene va constitui un test de incredere pentru aceste forte..."

    Nu inteleg de ce aceasta obstinatie a romanilor de a forta moldovenii sa se integreze in UE. Lasati-i naibii sa aleaga ei calea, Deocamdata o parte importanta a RM este Transnistria pro-rusa care prezinta un potential mare de conflict in perspectiva. Chiar vrem conflict cu Ucraina si cu Rusia???

    Romania are de rezolvat probleme imense pentru a evolua si a se moderniza, Renuntati la obsesia integrarii RM, care altereza imaginea Romaniei in lume. Independenta RM este esentiala pentru echilibrul Romaniei, niciun om intreg la minte nu trebuie sa forteze integrarea acelei tari in UE si, mai ales, unirea cu Romania, idee care este si va ramane o ineptie totala! Lasati RM independenta si noi sa ne focusam pe evolutie si modernizare!
    • 0 (0 voturi)    
      daca nu esti rau-intentionat, atunci... (Joi, 19 februarie 2015, 16:15)

      Gheorghescu [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      ...nu intelegi nimic.
      Ori esti agent rus si-ti faci treaba, ori ai o viziune limitata la ce bagi in gura despre situatia geostrategica regionala.
      In cel de-al doilea caz, sa-ti explic: indiferent cum alegi tu sa dormi aici in Romania, Rusia are planurile ei de extindere si se kk in prudenta ta de a nu-i deranja. Daca ii lasi pe rusi sa domine si sa rusifice R. Moldova in loc sa o ajuti sa treaca strada spre Occident, nu faci decat sa-ti slabesti singur pozitia.
      De altfel, asta ar si vrea Rusia, ca Romania sa stea deoparte, ca ei sa aiba cale libera. De asta te si banuiesc de agentura, prea le zici pe interesul rusesc.
      Cat despre Ucraina, inafara unui scenariu nerealist de destramare a ei si de recuperare a teritoriilor de catre Romania, singura solutie pozitiva pentru romanii de acolo, dar si de a sigura un tampon fata de rusi este o Ucraina atasata valorilor democratiei occidentale.
  • +4 (4 voturi)    
    pai, (Miercuri, 18 februarie 2015, 21:42)

    Cezy [utilizator]

    se simte suflarea crivatului dinspre stepa rusa....
  • +1 (7 voturi)    
    E cazul... (Joi, 19 februarie 2015, 0:21)

    Droopy1 [utilizator]

    ... sa ne OPRIM! Externele, Primul-Ministru, Presedintele, nu intelegem ca nu ne vor! 25 de ani le-am tot dat burse, bani, gaz, vize iar ei ne-au dat la .ue! E cazul sa ne concentram pe tara asa care e si pe oamenii din ea cati mai sunt! Opriti-va d..cului sa-i mai sustineti pe rusnaci!
  • +1 (5 voturi)    
    O gramada de nemernici (Joi, 19 februarie 2015, 10:49)

    mopsu [utilizator]

    dau minusuri desi e evident si pentru un orb ca Basarabia ( si nu Moldova) care are jumatate din populatie rusi, trage spre Moscova.Basescu, prin cetatenii romane, le-a dat dreptul si transnistrenilor care asupresc fara mila pe romani sa aiba vize in EU. Strigator , rusine....
  • +1 (3 voturi)    
    ... (Joi, 19 februarie 2015, 11:17)

    a.nonim [utilizator]

    Intrebarea e, a facut ceva MAE pentru a-l convinge pe Ghimpu sa renunte la conditiile aberante si sustina un guvern minoritar? Nu. Si atunci de ce ne plangem? Am vrut prea mult, si-am pierdut totul...
  • +1 (1 vot)    
    Nu-i judecati pe basarabeni !!! (Joi, 19 februarie 2015, 12:45)

    andreesanu [utilizator]

    Traumele celor care vorbesc romaneste intre Prut si Nistru trebuie cunoscute si apoi daca mai aveti de ce puteti sa le transmiteti ceva ,dar nu aveti dreptul sa-i judecati.
    In calea hoartelor de tatari apoi in calea tarilor care se visau la Constantinopol,romanii s-au obisnuit sa fuga din calea furtunii sau sa plece capul.
    Basarabenii sau moldovenii de peste Prut cum vreti sa le spuneti au vazut ,au simtit pe pielea lor ca nadejde
    de la fratii lor nu prea au asa ca au gasit cai de supravietuire.
    Inca mai traiesc din cei parasiti in 1940 de armata romaneasca fara sa fi tras un glonte in apararea lor.
    Inca mai sunt vii cei care pot povesti cine a ajuns in administratia romaneasca intre 1918-1940 in Basarabia.
    Cu povesti :pod de flori,cu un gazoduct pe care n-a trecut 1m3 de gaz ,nu se face primavara.
    Cu dubla cetatenie,cu citiva copii care invata in Romania nu se face primavara.
    Relatiile mafiote rusesti au patruns la nivelul de sus
    asa zisa lume politica de la Chisinau,toti au bube in cap,iar o apropiere de romania sau UE ar trimite
    ca si-n Romania jumatate din clasa politica in puscarii.
    Pe cine incalzeste puscaria ?,pe cine incalzeste unirea ?,vedeti cit au cintarit-o unirea in 1918 basarabenii de atunci . Dragostea cu sila de orce parte ar fi se chiama tot viol !
  • +2 (2 voturi)    
    Klaus Johannis (Joi, 19 februarie 2015, 12:54)

    Trojan.H [utilizator]

    Un jalon ratat.
  • 0 (0 voturi)    
    politicienii din r. moldova..... (Joi, 19 februarie 2015, 17:18)

    oxxxxxyyyyya [utilizator]

    aud cu frica zanganitul catuselor DNA dinspre Romania......asta-i problema nr. 1, asa ca tov. voronin ii indeamna sa fie retinuti, in relatia cu Romania........................populatia Basarabiei e nevinovata, nu trebuie sa o culpabilizam.
  • 0 (0 voturi)    
    avansarea ţapilor ispăşitori (Vineri, 20 februarie 2015, 12:37)

    Maxyn [utilizator]

    Cum se vede din scara blocului.
    Avansarea ţapilor ispăşitori pentru schema "năstase -tăriceanu" în RM (zicem cum spun ei UE, luăm banii şi facem cum vrem noi).
    Joacă de teatru a slugoilor boierimii de toate culorile. Au întronat ţapi ispăşitori şi şi-au spălat mâinile.Ei sunt generaţia de politiceni care au uzurpat justiţia, au legitimat privatizarea abuzivă pentru nomenclatura bolşevică şi baistrucii lor, au pus pe roate mecanismele de stors venituri ilegale din energie, pâine şi farmaceutică... Au discreditat cursul european. Au furat fondurile sociale şi creditele... Au plecat "inghlizeşte", molfăind miliardele din BEM, Banca socială...