Sorin Ovidiu Vintu si-a facut blog: In urmatoarea postare va voi spune cum este construit sistemul de putere din Romania si cine il conduce cu adevarat

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 29 octombrie 2014, 17:04 Actualitate | Esenţial


Sorin Ovidiu Vintu
Foto: HotNews.ro
Sorin Ovidiu Vintu si-a facut blog si anunta ca va povesti "in urmatoarea postare" cum este construit sistemul de putere din Romania si cine il conduce cu adevarat. Avocata acestuia, Angelica Enache, a confirmat pentru HotNews.ro autenticitatea blogului.

Aceasta a precizat ca SOV trimite postarile spre publicare prin intermediul ei sau al familiei.

Iata mai jos prima postare, intitulata "Preambul":

"Eram intr-o scurta vacanta acordata de judecatorii din Romania. Ma lafaiam intr-un fotoliu, asezat pe debarcaderul de pe marginea lacului artificial pe care mi-l facusem pe proprietatea de la Otopeni.

Mic, negru, gras si zambitor, isi face aparitia Valentin Nicolau. Ca de obicei, cand venea pe la mine, avea in mana o sacosa plina, de carti. Imi placea tipul. Era proprietarul editurii ¬Nemira¬. Tiparea literatura S.F. Eu, ador, in ciuda varstei, acest tip de literatura. Cred ca asta ne-a apropiat.

Incepem sa palavragim pe subiectele zilei. Ne dam cu parerea, facem zdrente clasa politica si ne rostogolim in calitatea si amploarea nepretuitei noastre inteligente. Ne despartim dupa vreo ora, strangandu-ne mainile, cu fruntea sus, pieptul bombat si ochii stralucitori.

Eram barbati, eram destepti, eram responsabili. Evident ca amandoi ne amuzam in sinea noastra de aceste mici si nevinovate fanfaronade. Stiam exact doza de caraghioslac din atitudinea noastra. Amandoi aveam niste sisteme de valori clare si un sanatos simt al autoironiei care ne ajuta sa n-o luam razna.

Il petrec cu privirea pana se urca in masina si incep sa scot cartile din sacosa. Multe titluri, multi autori pe care nu-i cunosteam. Brusc intepenesc cu ochii pe un titlu. Ii patrund instantaneu semnificatia ¬ ¬Vorbitor in numele mortilor¬. Ho! Nu va bucurati inca, nu sunt pe moarte! Dar cand se va intampla, cine va vorbi despre mine? Cine ma cunoaste suficient de bine incat sa le spuna alor mei cine am fost? Cine are autoritatea morala sa imi califice faptele?

Atunci am hotarat ca am obligatia sa o fac eu insumi. Sunt obligat sa las copiilor mei o mostenire simbolica ¬ imaginea nedeformata a tatalui lor. Nu am avut niciodata timp sa la povestesc si sa le explic ce am facut si ce am simtit. Care au fost mecanismele si simtamintele care mi-au calauzit existenta.

In lupta titanica pe care o dau pentru a ramane contemporan cu mine insumi, am decis sa comunic cu ai mei prin intermediul blogului. Poate ca, din greselile, reusitele si experientele mele, vor invata si altii.

Nu sunt si nu incerc sa fiu scriitor, asa ca nu ma voi formaliza si nu voi pune accent pe stil ci pe continut.

Va voi arata, dragii mei, care sunt adevaratele chipuri ale persoanelor, personajelor si personalitatilor pe care le-am cunoscut. Cu multi dintre ei veti fi obligati sa convietuiti si cand nu va voi mai putea proteja eu. Va voi explica si ce se ascunde in spatele intamplarilor pe care le vedeti la TV si cum functioneaza in realitate Romania.

Am inceput sa scriu aceste randuri azi, 23.10.2014, orele 9:00, dintr-o celula a spitalului penitenciar Jilava. Am televizorul deschis. Basescu pleaca pe nu stiu unde si ne spune ca Romania are nevoie de un partid nou, pentru ca toate alea vechi sunt compromise. Aceasta afirmatie a facut-o la ora 10:02. Baiatul asta are dreptate. Din nefericire, oricat de corecta este aceasta afirmatie, ea este descalificata de cel care o face. Va voi povesti mai tarziu ceea ce trebuie sa stiti despre Basescu.

Pentru inceput, va voi spune cum este conceput sistemul de putere din Romania, cum este sistemul de Justitie si apoi cum este conceput si cum functioneaza sistemul penitenciar. Cred ca va veti amuza cand va voi povesti despre puscarii si despre cei care le populeaza, hoti si gardieni.

De ce incep cu astea? Pentru ca, cel mai important lucru pe care trebuie sa-l stiti, este ce inseamna un stat. Ca nu este altceva decat un pachet de legi. Ignorati-i pe toti cei care vor veni cu definitii savante si va vor spune ca sunt pe dinafara.

Justitia este institutia fundamenta a unui stat. Atunci cand justitia este deservita de functionari nevrednici, statul se duce dracului.

Va voi vorbi despre ei, cu nume si prenume, despre acesti indivizi sau individe care, din prostie sau ignoranta, nu-si inteleg menirea si ne transforma din cetateni demni ai unui stat intr-o adunatura de indivizi fara respect de sine si fara morala.

Raul cel mai mare nu este acela ca devenim imorali ci amorali. Ne situam 'dincolo de bine si de rau'. Nu mai dam doi bani pe Justitie, legile nu ne mai sunt opozabile, statul devine un concept difuz.

Din nefericire pentru voi, si eu am fost puternic atins de acest lucru. Am devenit, in timp, profund amoral. Mi-am dat seama de asta abia cand nu mai puteam sa schimb mare lucru in ceea ce ma priveste. Si nici nu am chef s-o fac. Acum sunt ceea ce sunt dar, macar am incercat sa semnalez necesitatea intaririi statului printr-o iesire publica, acum cativa ani, la postul de televiziune 'Realitatea'.

Copii, asta nu este o incercare de exorcizare sau de legitimare, este o descriere a ceea ce se intampla in societatea in care evoluati.

Este capcana in care aproape toata generatia mea a cazut. Asa se explica atitudinea clasei politice, a oamenilor de afaceri romani, a jurnalistilor, a magistratilor si chiar a unei categorii largi de intelectuali.

Acesta a fost un preambul. In urmatoarea postare va voi spune cum este construit sistemul de putere din Romania si cine il conduce cu adevarat".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















22166 vizualizari

  • +19 (27 voturi)    
    :))) (Miercuri, 29 octombrie 2014, 17:07)

    corvus coraX [utilizator]

    Și-a făcut gunoiul blog... Penal și pe vremea lui Ceașcă, dovedit turnător la tanti Secu, penal și acum... Rog nu cenzurați!
    • +6 (22 voturi)    
      hehe (Miercuri, 29 octombrie 2014, 19:06)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

      Gunoi, nerușinat, securist, penal, borfaș, hoț, infractor ... dar este foarte posibil să spună adevărul. Îl așteptăm cu interes.
      • +2 (10 voturi)    
        Mazeto, iar ești pe ulei! (Miercuri, 29 octombrie 2014, 19:45)

        corvus coraX [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Care adevăr mămico?! Ăsta o să spună adevărul lui...
        • +2 (2 voturi)    
          ... (Miercuri, 29 octombrie 2014, 23:02)

          N-joy [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

          eh, fiecare spune ceea ce crede el ca este adevarul... sau il prezinta asa cum ii convine... sunt sigur ca stie multe dedesubturi si ca poate sa dea pe goarna multe si pe multi.

          dar eu ma intreb... de ce are acces la internet acolo unde e?
      • +5 (9 voturi)    
        Băsescu e de vină! Știm asta! (Miercuri, 29 octombrie 2014, 20:01)

        visio [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        deja m-am plictisit de țepele lui SOV
  • +9 (13 voturi)    
    hopa (Miercuri, 29 octombrie 2014, 17:25)

    Point [utilizator]

    asta miroase a santaj.cat mai are de facut ''telectualu'' asta?o carte nu scrie si el...se apropie vreo amnistie?cine stie poate scapa si el desi e obisnuit cu puscaria,se pare.
    desi o iau ca pe o gluma,nenea asta poate baga pe multi pe teava.hai sa te vedem tata fmi.
  • +26 (26 voturi)    
    Alta poveste SPA? (Miercuri, 29 octombrie 2014, 17:28)

    M.aura [utilizator]

    Bun moment, fix acelasi cu cel din 2009. Miercuri seara, cu 4 zile inainte de prezidentiale.
    • +4 (6 voturi)    
      Un comentariu scurt... (Miercuri, 29 octombrie 2014, 18:40)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui M.aura

      ... si bine gandit, felicitari.
      Indraznesc sa adaug ca e usor de ghicit in cine vor lovi "dezvaluirile" d-lui Vantu, de vreme ce HN le-a preluat cu atata celeritate si inteleg ca urmeaza sa le transforme in subiectul saptamanii.
      Ar mai fi de adaugat si ca, in mod subtil, dl. Vantu ne avertizeaza cam cate parale vor face, in realitate, zisele dezvaluiri. Nu degeaba adora domnia sa SF-ul.
      Altfel, de-acolo de unde este - si unde, presupun, nu are sub pat arhiva personala - nu poate face decat afirmatii fara nicio acoperire. Palavre.
  • +8 (16 voturi)    
    FOARTE INTERESANT. (Miercuri, 29 octombrie 2014, 17:37)

    schroedinger [utilizator]

    Cum Vantu nu este un prost oarecare, o sa-i urmaresc blogul.
    • +2 (2 voturi)    
      Corect (Miercuri, 29 octombrie 2014, 20:31)

      ofsenita [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

      Vom urmari ce va scrie ...
  • +5 (11 voturi)    
    nerusinatule, inca mai dai lectii.... (Miercuri, 29 octombrie 2014, 17:42)

    geocrin [utilizator]

    Mai bine te-ai gindii la miile de romanii carora le-ai furat bucuria lasindui fara bani, si pe unii chiar nenorocindui de tot, facindui sa-si vinda casele.
    Sa-ti fie rusine MAGARULE.
    Si Ceausescu a crezut ca-i tare si mare, dar pina la urma TOT a platit, si nu oricum.
    Nici tu nu vei scapa fara sa platesti, o sa-ti dai de nas impreuna cu politicienii care te-au lasat sati faci avere inselind pe romani.
    Parca vad ca te pretinzi mare roman, si chiar un mare crestin......
  • -1 (9 voturi)    
    adresa (Miercuri, 29 octombrie 2014, 17:43)

    puicaiotu421284528240537 [utilizator]

    care este adresa la care pot gasi blogul?
  • +7 (7 voturi)    
    Am mai auzit astfel de amenintari..... (Miercuri, 29 octombrie 2014, 17:48)

    translativus [utilizator]

    .....cu divulgari si destainuiri si toate s-au stins intr-un mare fasss !
    Probabil ca si aceasta este o "atentionare" pentru cineva, acum inainte de alegeri.
    Poate ca tinta este Ghita, cel din cauza caruia SOV este in calabus, mai cu seama ca respectivul se pregateste sa preia PSD-ul de la plagiator, indiferent de rezultatul alegerilor.

    Vom vedea daca SOV "are bile" sau este si el, ca si ceilalti, un biet gainar.
  • +8 (10 voturi)    
    Curat murdar (Miercuri, 29 octombrie 2014, 17:58)

    omucuromu [utilizator]

    Ca sa sumarizez: un borfas (Vantu) a furat banii populatiei (prin FNI) si acum se declara amoral, nu imoral, da vina pe stat, ca nu a protejat populatia si vine sa dea lectii despre ce este statul si cum functioneaza el, Ca alt domn, odihneasca-se-n pace, care dadea lectii despre business in timp ce falimenta tot ce se putea si toca marunt banii pe care ii furase. Adevarate elite si modele care merita ascultate......
  • +9 (9 voturi)    
    Sa ne spuna (Miercuri, 29 octombrie 2014, 18:01)

    MadameDuRecamier [utilizator]

    si cum s-a intarit, in viziunea lui, statul sub domnia Tiranului si daca-l va gratia prim-mitomanul. In fond, sunt din acelasi aluat. Man kennt sich, man hat sich lieb.
  • +5 (9 voturi)    
    Mai,golanas mic, (Miercuri, 29 octombrie 2014, 18:02)

    dekar [utilizator]

    ... securist batran si inveterat in rele,te recunosti?
    Mai, Sorinel,de ce nu pui tu niste straturi in gradina puscariei cu ceapa ,morcovi...Ai fi mai util !Cui trebuie parerile tale,escrocule, care ai nenorocit sute de mii de amarasteni creduli !Cu cine intri tu in dialog (raport) de fapt?
    "Dragii mei",hai ?Nemernicule,eu sunt dragul tau,nu?Ca doar deja te-am citit !
    De la tine asteptam,cel mult, sa dai inapoi ceva din bani (tardiv,probabil la Pastele cailor) din banii escrocati.
  • +10 (10 voturi)    
    interesant (Miercuri, 29 octombrie 2014, 18:04)

    VladBerliba [anonim]

    Puscariasii care vor sa trimita articole de pe blogurile personale la Hotnews sunt publicati oricum sau trebuie sa fi facut o infractiune de anvergura ? Sau e decizia redactiei care simte cum o voce a unui roman trebuie sa se faca auzita :) ?

    Un plus pentru libertatea de expresie si tratamentul atat de egal al cetatenilor patriei ...
  • +7 (7 voturi)    
    legat de Ghita (Miercuri, 29 octombrie 2014, 18:11)

    Radu Chirila [utilizator]

    Un singur lucru as fi curios de la el: cum s-o chinuit 10 ani statul (probabil ca el crede ca Basescu) sa il bage la bulau, si cand s-o certat cu Ghita in 12 luni l-o si bagat? Interesant, nu?
  • +10 (10 voturi)    
    No'.. hai sa vedem si noi!! (Miercuri, 29 octombrie 2014, 18:17)

    Inna100 [utilizator]

    Tu vii din interior, deci spune-ne si noua care si cum este lumea voastra , lumea canceroasa a infractorilor , a politicienilor corupti, a functionarilor incompetenti.. si cum te simti cand niste .. procurori .. " marunti" in acceptiunea voastra, va desconspira??!! Ca sa stim si noi de ce dupa 25 de ani ne simtim atat de saraci, umiliti, frustrati, manipulati, dezalfabetizati, aruncati aproape cu foarta din tara noastra..
    • +1 (1 vot)    
      Vantule , (Joi, 30 octombrie 2014, 12:37)

      Craciunitza [anonim] i-a raspuns lui Inna100

      scrie ..sa vedem ce vrei sa spui .. cum te-ai fofilat, cine te-a sustinut, cum ai adunat atata avere.. cand ti se confisca totul Mizerabil mare ai fost si ai ramas la fel... ..
  • +4 (4 voturi)    
    Ponta (Miercuri, 29 octombrie 2014, 19:03)

    LukaEraks1322619821796 [anonim]

    La anul il scoate Ponta de acolo. Numa o minune ne mai salveaza.
  • +5 (5 voturi)    
    gura pacatosului (Miercuri, 29 octombrie 2014, 19:11)

    liviusmaximus [utilizator]

    "Justitia este institutia fundamenta a unui stat. Atunci cand justitia este deservita de functionari nevrednici, statul se duce dracului."
  • 0 (0 voturi)