Dosarul baronului de Constanta: De ce a fost arestat seful regiei de drumuri/ Profil de mic mafiot local facut de instanta sau teoria "oportunitatii diferentiale"

de D.T.     HotNews.ro
Marţi, 25 martie 2014, 17:01 Actualitate | Esenţial


Adrian Gambuteanu
Foto: replicaonline.ro
Judecatorul de la Tribunalul Bucuresti face un mic portret de mafiot local fostului sef al regiei de drumuri Constanta, Adrian Gambuteanu, institutie aflata insubordinea Consiliului Judetean Constanta, condus de Nicusor Constantinescu, cercetat pentru abuz in serviciu. Judectorul retine, in cazul lui Gambuteanu, "apartenenta consolidata la o subcultura criminogena, in cadrul careia se retine ca ar fi actionat si alte persoane cu o experienta infractionala notabila".  Cazul sau este considerat o aplicare practica a a teoriei "oportunitatii diferentiale" sau a "subculturii delicvente independente".

Instanta a invocat aceste argumente pentru a justifica arestarea lui Gambutean pentru 30 de zile, acuzat de comiterea a trei infractiuni de abuz in serviciu "ând în refuzul de a pune la dispoziţia Curţii de Conturi a documentelor necesare controlului, solicitate în anii 2011, 2012 şi 2013".
  • Fragment din motivarea sentintei pronuntata de Tribunalul Bucuresti la 20 martie 2014:
<<În condiţiile în care în mod constant inculpatul împiedică activităţi prin care se poate verifica în mod detaliat modul de gestiune şi cheltuire a banului public în sectorul de activitate de care răspunde, judecătorul  va reţine că inculpatul demonstrează un grad de potenţial criminogen extrem de ridicat, derivat atât din perseverenţa infracţională cu care se reţine că ar fi acţionat cât şi din apartenenţa consolidată la o subcultură criminogenă, în cadrul căreia se aflau integrate şi alte persoane cu o experienţă infracţională notabilă, aspect demonstrat prin modul de operare folosit efectiv.

Implicarea inculpatului Gâmbuţeanu Adrian George în comiterea actelor infracţionale pentru care este cercetat este în măsură a constitui o aplicare practică a ceea ce literatura de specialitate a consacrat sub denumirea de teorie a „oportunităţii diferenţiale”.Conform celor precizate în literatura de specialitate, în societate există mai multe „subculturi delincvente independente” „O subcultură este delincventă este aceea în care anumite forme ale activităţii infracţionale sunt cerinţe esenţiale pentru performanţă şi câştigarea unui rol dominant  în cadrul grupului” (R.A. Cloward, L.E. Ohlin, Deliquency and Opportunity, New York, 1960). Conform cercetărilor de specialitate, persoane care se văd lipsite de şansa reuşitei prin mijloace legitime vor adera la subcultura delincventă. Participarea în cadrul acestor grupuri orientate antisocial le oferă prilejul (oportunitatea) să obţină succesul personal şi satisfacţia ca urmare a aprobării şi gratitudinii acordate de ceilalţi membri ai grupului subcultural.

Modul de conduită adoptat de inculpatul Gâmbuţeanu Adrian exprimă practic un cod etic corespunzător codului specific subculturii bazate pe risc în care acesta pare a fi deplin integrat. Deşi cunoştea că are obligaţia de a se supune actelor de control efectuate de autorităţile competente, inculpatul a refuzat sistematic, considerând că lipsa acordului preşedintelui CJ Constanţa este o cauză justificativă a acestui mod de conduită. Or, acest refuz manifestat pe parcursul unei perioade considerabile de timp demonstrează că inculpatului i s-a oferit oportunitatea de a obţine succesul la care se referă literatura de specialitate prin integrarea în cadrul unui grup în care indivizii se stratifică în funcţie de calităţile personale (forţă, inteligenţă, abilitate), grup în cadrul căruia oportunităţile ilicite se modifică în funcţie de „statutul” fiecărui individ>>






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7979 vizualizari

  • +26 (28 voturi)    
    acelasi portret (Marţi, 25 martie 2014, 17:07)

    ws [utilizator]

    i se potriveste si lui ponta.

    nu inteleg de ce mai e in libertate. poate procurorii il lasa sa zburde in libertate pentru a agata cat mai multi din grupul infractional organizat.

    om vedea.

    ws
    • -19 (19 voturi)    
      nu doar lui Ponta (Marţi, 25 martie 2014, 17:32)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui ws

      imensa majoritate a clasei politice si de afaceri din tara asta poate infunda puscariile, perfect etic; inclusiv presedintele de astazi al Romaniei.
      • +20 (22 voturi)    
        felix felix (Marţi, 25 martie 2014, 17:45)

        ctrlm [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        nu-l amesteca pe base cu clica (cloaca) ta.
      • +12 (12 voturi)    
        Aceeasi mizerie (Marţi, 25 martie 2014, 20:08)

        Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        Daca ai avea ghinion intr-o noapte, in timp ce te intorci de la circima unde ai baut banii de la Ponta?
        Cum ar fi sa zicem si noi:
        srpc + violatorul = aceeasi mizerie?
      • +9 (9 voturi)    
        poti detalia? (Marţi, 25 martie 2014, 20:45)

        ws [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        poti detalia, te rog?

        cand a dat basescu lovituri de stat?

        cand a patronat basescu atatea mafii locale ca cele de la teleorman, prahova, vrancea, constanta?

        cand a girat basescu ceva in genul "martea neagra"?

        tot facem misto de eba, dar uitam ca premierul e la putere alaturi de nasul lui, de nevasta-sa, de socra-su, de nenumarati fini, de cuscri, de nenumarati veri. deci intrebarea ar fi cand si-a pus basescu toate rubedeniile in functii inalte?

        ar mai fi, dar te las pe tine sa elaborezi.

        ws
  • +20 (20 voturi)    
    Scurtcircuit (Marţi, 25 martie 2014, 17:29)

    Pileati [utilizator]

    Definitiile si caracterizarile din motivatia arestarii preventive mi se par la fel de aplicabile si lui Nicusor Cosntantinescu, ca si "subalternului" Gambuteanu.

    Adica Gambuteanu "cunoştea că are obligaţia de a se supune actelor de control efectuate de autorităţile competente, inculpatul a refuzat sistematic, considerând că lipsa acordului preşedintelui CJ Constanţa este o cauză justificativă a acestui mod de conduită" si deci este un infractor pur-sange. Atunci seful CJ Constanta ce este? Un infractor ageamiu, incepator, naiv?

    Mi se pare mie sau este un scurtcircuit in logica magistratilor in acest caz?
  • -14 (20 voturi)    
    Din ciclul Meandrele concretului. (Marţi, 25 martie 2014, 17:48)

    La Tour Eiffel [utilizator]

    Domle, inteleg ca omul e naspa rau da n-am inteles ce anume a facut, cui a dat in cap, pe cine a omorat, daca a furat cat a furat, ma rog intrebari de astea prostesti. Ca n-am apucat sa citesc studiul ala din New York (wow!), din anii 50 (1950 wow wow!!) si publicat in 60 (1960 wow wow wow!!!). Acum inteleg de ce se tot spune ca site-ul asta e pentru persoane inteligente chiar daca putine. Pardon, scuzati, cred ca m-am ratacit. Ies acum.
    • +14 (16 voturi)    
      Ma scuzati, dom' Turn Efel (Marţi, 25 martie 2014, 20:00)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui La Tour Eiffel

      Faceti pe ... naivu' sau chiar asa sunteti? Adica procurorii DNA cer actele la control ca sa vada cat au furat Nicusor, Mazare et. Comp., si domnu' shmeker de doi bani si doua parale da cu flit justitiei, ca de', Mazare si Nicusor, d'alde baroNashi locali mafihotzi, nu sh-au dat acceptul sa fie contolatzi - ei? maharii Constantei? Nu se poate, domne', este abuz sa ii controlezi pe cei care au facut ce-au vrut ei din acest orash.
    • +1 (3 voturi)    
      /// (Miercuri, 26 martie 2014, 16:22)

      hmara [utilizator] i-a raspuns lui La Tour Eiffel

      Iesi.
  • -9 (13 voturi)    
    Nu mi se pare in regula (Marţi, 25 martie 2014, 17:55)

    DanCris [utilizator]

    Sistemul nostru juridic se bazeaza pe lege iar un judecatori nu poate sa iasa din cadrul acesteia (spre deosebire de sisemul anglo-saxon unde judecatorul poate sa si faca lege). Eu zic ca e bine asa cum e acum la noi intrucat eixsta riscul sa dai peste judecatori cu probleme , asa cum mi se pare cel de mai sus care imi da senzatia ca e genul de om caruia ii place sa se asculte.
    Pt. cei care il apreciaza le zic sa nu-si doreasca sa ajunga in fata lui...
  • +17 (17 voturi)    
    Gunoi (Marţi, 25 martie 2014, 18:44)

    zeus333 [utilizator]

    La gunoaiele astea trebuie se le confiste statul tot,altfel nu au nici un efect 2-3 ani de puscarie!
  • +15 (17 voturi)    
    Titlul (Marţi, 25 martie 2014, 19:01)

    Ionutzelu [utilizator]

    nu reflectă realitatea. Personajul nu e baron, ci un paj. Băiat de curte, crescut de mic în cultul obedienţei faţă de puternicii judeţului (nicuşor, răducu) şi dispreţului suveran faţă de legile care nu sunt emise la consiliul judeţean.
    • +12 (14 voturi)    
      Asa este! (Marţi, 25 martie 2014, 20:03)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Ionutzelu

      In plus, fata de legile nationale, au prioritate hotararile Consiliului Judetean Constanta, emise de preasheful acestei institutii( gasit cu ceva ani in urma beat mort in masina in mijlocul intersectiei Dacia, blocand traficul pentru un sfert de ora).
  • -2 (6 voturi)    
    1960 (Miercuri, 26 martie 2014, 0:23)

    Dedalus [utilizator]

    (R.A. Cloward, L.E. Ohlin, Deliquency and Opportunity, New York, 1960).

    Mda... la Drept se studiaza vad carti din 1960.

    Nu ca m-ar deranja vechimea, dar ma intreb: una mai noua nu ati gasit?!
  • -1 (3 voturi)    
    totusi (Miercuri, 26 martie 2014, 0:24)

    Dedalus [utilizator]

    Admir totusi documentarea si fundamentarea
  • +6 (8 voturi)    
    Racketi cu patalama de la partid (Miercuri, 26 martie 2014, 0:42)

    Clop [utilizator]

    Cred ca este foarte mult de lucru pentru DNA in Republica Constanta.

    *Nenea cu saniutele pe sinusuri e inca intangibil si inca atat de funambulesc!
  • +1 (1 vot)    
    Mistocar pe banii statului !!! (Joi, 27 martie 2014, 3:54)

    andreesanu [utilizator]

    Gasca -i gasca se apara pina la loc comanda, ca alfel se darima satra !!!.Cum sa dea el actele la control ???,pai ce !!!voi stiti cu cine aveti de-a face gujbetilor ??
    Gasca da Constanta e a mai tare !!!,Linte papagal zis si Mazare !,Nicu Spaga zis ma doare-n cot va schim pe toti !!! cu intrarea prin fata or prin dos la al de sus !!!
    Hai,hai spalati putina ca vi-l pun pe ponta-n circa martafoilor .