VIDEO Cum arata din avion Lotul 3 din autostrada Sibiu - Orastie, tronson ce inca se afla in constructie

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Luni, 24 martie 2014, 11:34 Actualitate | Esenţial


Viaductul de la Aciliu (martie 2014)
Foto: Captura YouTube
O noua filmare din avion cu lotul 3 din autostrada Sibiu-Orastie, tronson aflat inca in lucru si cu termen de finalizare in acest an, a fost publicata de catre utilizatorii forumurilor dedicate subiectelor de infrastructura. Lotul 3 a acumulat intarzieri din cauza alunecarilor de teren si nu a putut fi gata odata cu celelalte loturi inaugurate in decembrie 2013. Autoritatile au promis ca tronsonul va fi gata in toamna 2014, insa noile imagini aeriene arata mai degraba o lipsa de mobilizare pe santier si un progres aproape inexistent fata de finele anului trecut.


Video-ul a fost realizat incepand din capatul autostrazii dinspre Sibiu, din capatul centurii parte a autostrazii A1, si continua pe deasupra traseului cu Lotul 4 Sibiu Vest - Saliste si cu Lotul 3 Saliste - Cunta (incepand cu minutul 5:10).

Fata de ultima filmare aeriana deasupra acestui lot, lucrarile par a nu fi progresat aproape deloc, iar pe intreaga lungime a santierului prezenta constructorului este aproape inexistenta.



Filmarea a fost realizata de Inter-Fly la comanda forumurilor de infrastructura.


Lotul 3 - Cunta - Saliste -  km 43+855 - km 65+965

- 22,11 km, valoare 604,7 mil. lei fara TVA

- antreprenor general: Impregilo SpA

- trei poduri peste cursuri de apa, trei pasaje peste cai de comunicatie, un viaduct (cel de un km de la Aciliu), un nod rutier (Apoldu de Jos), un spatiu de parcare si servicii

- termen de finalizare (initial): aprilie 2013

Lotul 3 din Orastie - Sibiu - intarzieri cauzate de alunecarile de teren

Lotul 3 este singurul aflat inca in lucru din autostrada Orastie - Sibiu (4 loturi, 82 km). Celelalte loturi au fost inaugurate in decembrie 2013.

Intarzierea pe acest lot vine in urma problemelor generate de alunecari de teren aparute in doua puncte in zona Apoldu. Din cauza problemelor, potrivit informatiilor publicate de CNADNR, costul lotului ar urma sa creasca chiar si cu 20%.

Constructorii - italienii de la Impregilo SpA - spun ca problemele de teren nu au fost prevazute inainte de atribuirea contractelor.

Problemele majore au aparut tocmai de o parte si de alta a celei mai impresionante lucrari, viaductul de un kilometru de la Aciliu, cel mai inalt viaduct din tara. Problemele aparute nu au putut fi gestionate de antreprenorul italian Impregilo, iar lucrarile la acest lot au acumulat cele mai mari intarzieri.

Aici constructorii au sesizat CNADNR inca din noiembrie 2012 si au propus modificarea proiectului si construirea unui tunel prin deal. Autoritatile au acceptat noua solutie abia in aceasta vara lui 2013.

Astfel, la Aciliu, CNADNR a acceptat propunerea constructorului de a realiza un tunel dublu in lungime de 250 de metri in zona dealului cu probleme, in continuarea dinspre est a viaductului.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















22796 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    E dovada clara de rea vointa! (Luni, 24 martie 2014, 12:05)

    Je__ [utilizator]

    Daca firma Imbecilio, avea de gand sa-si faca treaba, atunci autostrada era deja la cheie pe tronsoanele libere de probleme.

    Dar cand se da vina ca pe o portiune de 250m sunt alunecari de teren, iar pe restul de 20km autostrada inca nu e asfaltata, cu marcaje gata, desi termenul de inaugurare era aprilie 2013. Cum se numeste asta?

    Nu e teapa data statului roman, dublata de rea vointa?
    • +4 (4 voturi)    
      DAR STATUL ROMAN CE A FACUT ? (Luni, 24 martie 2014, 13:15)

      pointless man [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Proiecte de PRE-fezabilitate + de fezabilitate + de... post-fezabilitate si alte escrocherii cu aerul de "seriozitate" maxim-pompoasa ca sa impresioneze babele anti-cip (si sa umple buzunarele UNORA). Nu spun ca italienii nu s-au pliat pe tembelismul romanesc (deh, "ginta latina" e... regina mis-masurilor, iar bietii Romulus si Remus se rasucesc in morminte). Fiindca e o vorba veche, plina de adevar: FIECARE TARA ARE EVREII (ARMENII, TATARII, TURCII, ba chiar si... germanii) PE CARE II MERITA !
    • +1 (1 vot)    
      Tu ce pregatire ai? (Marţi, 25 martie 2014, 8:35)

      CatalinBanu [anonim] i-a raspuns lui Je__

      Cum sa faci ultimele lucrari cand nu ai gata autostrada? Pe unde duci masinile grele? Sunt lucrari care se fac dintr-o singura bucata (marcaje,etc).

      80% din problemele cu lucrarile din Romania sunt datorate nefinantarii firmei executante. Nu ma refer aici la cine a catigat licitatia, ci acea firma care a subcontractat o lucrare sau mai multe. De ce? Pentru ca firma castigatoare, subcontracteaza unei firme a care putere financiara nu suporta intarzierile birocratice ale statului. Aici se poate lucra un pic contract, la modul de executare al lui in privinta tertilor si a unei linii de finantare.

      10% din cauza unor probleme tehnice. In mod normal din punct de vedere statistic, ar fi trebuit sa fie mai mare, dar deh problema de mai sus ia fata.


      10% cand firme fara competenta, sau cu angajati ca tine isi pun aplicare gandurile de dimineata.
  • +3 (5 voturi)    
    Cam denivelată bucata asta (Luni, 24 martie 2014, 12:51)

    Con_stan_tin [utilizator]

    după cum arată umbra din poză.
  • +8 (8 voturi)    
    permis de zbor (Luni, 24 martie 2014, 14:09)

    gigi1 [utilizator]

    cum indrazniti? guvernul ponta a dat recent o lege ca nu are voie nici o drona sa filmeze fara aprobare, nu trebuie sa stie nimeni ca nu se face treaba.

    http://www.hotnews.ro/stiri-esential-16466116-dronele-sub-1-camera-foto-video-necesita-permis-zbor-autoritatea-aeronautica.htm
  • +5 (5 voturi)    
    tot din avion... (Luni, 24 martie 2014, 14:30)

    nede [anonim]

    dupa 25 de ani, tot din avion vedem autostraziile? parca au alta destinatie..parca ar fi trebuit sa le vedem din masini...
  • +3 (3 voturi)    
    Tembelis?Amatori ?Prostie? (Luni, 24 martie 2014, 15:52)

    andreesanu [utilizator]

    Ce studiu geologic este ala in care nu-i trecuta structura terenului ?
    Ce proiect este ala cind nu se tine seama de structura geologica ?
    Ce management de proiect este ala cind la executia lucrarilor se constata diferente intre teren si proiect ?
    Unde-i veriga slaba ???,
    Ce executant ,ce profesionist a fost acela care a mers mai departe cu lucrarea fara sa cheme proiectantul la fata locului ?
    Unde sunt PV pentru lucrari ascunse ???.
    Inlantuirea de indiferenta,prostie,lipsa de experienta a dus la acest dezastru !!!,asa au fost selectati !!!,
    cinei responsabil de selectia ofertantilor ???
    • +1 (1 vot)    
      CORECT ! (Luni, 24 martie 2014, 16:22)

      pointless man [utilizator] i-a raspuns lui andreesanu

      Intr-un fel asta voiam sa spun si eu putin mai sus.
    • +1 (1 vot)    
      Ce stiudiu? (Marţi, 25 martie 2014, 8:38)

      CatalinBanu [anonim] i-a raspuns lui andreesanu

      E unul de prin anii 70. S-a copiat de prin mai multe studii si au fost bagate intr-un singur dosar. E ditamai autostrada, ce traverseaza cateva judete.

      Creazarea unu proiect de la 0 ar fi fost ceva costisitor. Asa ca s-a facut ceva degeaba cu un pret mai mic.

      Suntem ca saracii aia care iau portofele Armani din piata la juma de pret.