Parintele Hariton Negru, staretul manastirii Petru-Voda, predica postata pe site-ul manastirii: A intra pe internet cere acest mic obol satanei, a scrie numarul numelui fiarei, este o sfidare a sfinteniei sufletului crestin

de D.B.     HotNews.ro
Marţi, 18 februarie 2014, 1:38 Actualitate | Esenţial

Parintele Hariton Negrea la predica
Foto: manastirea.petru-voda.ro
"Pacatul se raporteaza la doua puteri sufletesti: puterea libertatii vointei si puterea intelegatoare sau cuvantatoare, sau de cunoastere, prin urmare pacatul fara voie si fara stiinta e tot pacat, chiar daca e canonisit mai usor, si lesne de iertat la Dumnezeu. Diferenta dintre actele respective este doar gradul de consimtire a omului cu satana. De pilda, un grad mai mic este a intra pe internet, a scrie: www. care intr-o anume numerologie inseamna 666, si a face acest compromis pentru a cunoaste un lucru sau altul, sau pentru inlesnirea comunicarii. Gestul pare insignifiant, dar el e facut de toti oamenii care intra pe internet. Nu este oare un gest potrivnic sfintei cruci, pe care credinciosul o face inaintea oricarui lucru bun, sau inainte de intrarea in sfanta biserica? A intra pe internet cere acest mic obol satanei, a scrie numarul numelui fiarei, spre a intra in capistea virtuala a ei. Acest compromis pus ca obligatie sociala este o sfidare a sfinteniei sufletului crestin, si totusi, avand credinta ca harul lui Dumnezeu il va feri de intepatura scorpiei si de veninul aspidei, crestinul nu considera ca savarseste o impietate tiparind numarul de intrare pe internet, si nici nu i se socoteste lepadare, de ce? - pentru ca nu se identifica pe sine cu acel numar", pe site-ul manastirii intr-o postare in care este abordata din nou problema pasapoartelor biometrice si "lepadarea de Hristos".

Manastirea Petru Voda, ctitorita de parintele Justin Parvu, este vocea cea mai reprezentativa pentru ortodocsii traditionalisti romani, care se declara antiecumenisti si se afla in prima linie a miscarii impotriva pasapoartelor biometrice considerand ca este vorba de acceptarea numarului Fiarei, 666, "o lepadare de Hristos" si un prim pas catre controlul total al persoanelor.

Manastirea s-a implicat masiv in dezbaterile legate de pasapoartele biometrice. Monahul Filotheu Balan, prezentat drept purtator de cuvint al staretului de la acea vreme Justin Pirvu (unul dintre cei mai influenti monahi ortodocsi, decedat in 2013), a participat la o dezbatere in Parlament pe aceasta tema si a avut in permanenta pozitii extrem de dure la adresa influentei occidentale in Romania (vezi aici video). Insusi Justin Pirvu a respins pasapoartele biometrice si gazele de sist in iesiri publice, iar informatii din zona bisericii arata ca Filotheu Balan a avut o influenta semnificativa asupa lui Justin Pirvu in ultimii ani ani de viata ai acestuia.

Importanta manastirii Petru-Voda este cu atat mai mare in spatiul ortodoxiei, foarte multe manastiri din tara fiind ctitorite de catre calugari plecati de la aceasta manastire sau de catre fii duhovnicesti ai parintele Justin Parvu, fost detinut politic, considerat un sfant de multi calugari, preoti si enoriasi.

Anti gaze de sist
Conflictul dintre satenii din Pungesti si Chevron e reflectarea unui conflict vechi si dur in chiar inima bisericii ortodoxe. O confruntare intre pro-occidentali (reprezentati de Patriarhul Daniel) si traditionalistii care controleaza mare parte din bisericile si manastirile ce apartin de Mitropolia Moldovei si Bucovinei, institutie condusa de Inalt Preasfintitul Teofan. Un conflict despre care Mirela Corlatan scria inca din 2012.

Implicarea fatisa a preotilor moldoveni in protestele anti-Chevron nu a intimpinat pina acum nici o rezistenta din partea liderilor centrali sau locali ai Bisericii Ortodoxe Romane. Daca in privinta Patriarhiei exista semnale ca ia in calcul convocarea Sfintului Sinod pentru a curma elanul anti-gaze de sist al preotilor, Mitropolia Moldovei si Bucovinei nu a facut nici un gest de delimitare fata de preotii protestatari. Mai mult: a emis citeva semnale mai degraba incurajatoare pentru acestia.

Citeste si: Ce-i mana pe preotii moldoveni in lupta anti-gaze de sist? O poveste mai complicata despre conflictele interne din biserica si rezistenta la schimbare

























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

15343 vizualizari

  • +28 (34 voturi)    
    Neagra fie-va limba (Marţi, 18 februarie 2014, 2:07)

    Clop [utilizator]

    si duceti-va de va odihniti in sec.12, domnule, cu numele fiarei cu tot!
    -------------------------------------------------------------------------
    Internetul este astazi precum datul cu coasa pe pajistea mintii deoarece, intre timp, suntem in sec. 21.
    Va mai doresc sa nu calatoriti dincolo de manastire, sa stati acolo bucolic.

    Si va mai doresc un sarut pe gura!
    http://www.contributors.ro/cultura/un-sarut-pe-gura/
    • +6 (16 voturi)    
      dl.Negru are credinta lui... (Marţi, 18 februarie 2014, 9:49)

      Mircha [utilizator] i-a raspuns lui Clop

      Dl. Hariton Negru crede in satana.
      Eu personal nu cred ca exista asa ceva.

      Eu cred ca "Dumnezeu este iubire si cine ramane in iubire ramane in Dumnezeu si Dumnezeu ramane intr-insul" (1 Ioan 4:16).
      • +2 (2 voturi)    
        Nu exista Satan? (Marţi, 18 februarie 2014, 14:42)

        BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Mircha

        Dar, daca nu exista Satan, si totusi crezi in Dumnezeu, atunci nu inseamna ca, automat, Dumnezeu ar fi responsabil de toate relele? Si atunci mai poti spue ca este plin de iubire?
        Asa ca, mai usor cu citatele din Biblie puse cum ti se pare tie mai bine si nu in contextul general.
        Deci, logic, exista variantele: Dumnezeu este iubire, si atunci Satan este sursa primara a raului, ori, daca nu exista Satan, atunci nu exista nici Dumnezeu.
        Iar cu privire la chestia cu Internetul, omul e clar dus cu pluta. In secoul al cincisprezecelea clerici unii ziceau ca tiparul este o inventie draceasta. Acum asta zice de Internet... "Nimic nou sub soare".
    • +5 (5 voturi)    
      asa fac (Marţi, 18 februarie 2014, 10:10)

      404.8 [utilizator] i-a raspuns lui Clop

      toți vameșii .
      Aici discutam despre cei care se ocupa cu vama sufletelor.

      Ce fel de epicleza faci Părinte ,dacă încerci sa induci o vina și sa le chinui sufletele smeriților?
      Unde e Duhul sfânt al Iubirii și comuniunii care înnoiește și dinamizează viata Bisericii?
    • +12 (14 voturi)    
      :) (Marţi, 18 februarie 2014, 10:37)

      calin22 [utilizator] i-a raspuns lui Clop

      Foarte buna predica. M-a facut sa deschid ochii larg si sa observ ca si catedrala mantuirii neamului intr-o anumita numerologie combinata cu anumite principii arhitecturale are forma cifrei 666. In plus numarul de caramizi (din ce am numarat eu) este exact multiplu de 666. Parca si fier-betonul daca l-am cantarit bine este un numar ridicat la puterea 666. Apoi tot din calculele mele distanta de la varful catedralei pana la centrul galaxiei Andromeda este de exact 666666 ani lumina.
      • +4 (4 voturi)    
        Deometrie (Marţi, 18 februarie 2014, 20:27)

        ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui calin22

        Toti sfintii au deasupra capului un halou
        circular. Cercul este simbolul perfectiunii, reprezentarea divinitatii. Numarul PI.
        Ceea ce este deranjant, numarul PI
        fiind numar irational cu o infinitate de zecimale,
        contine un numar infinit de grupuri de ..666..
        (primul fiind in pozitia 2,440)
        Chemarea mea catre toti credinciosii:
        Lepadati-va de cerc si de orice obiect care are
        forma cercului! Lepadati-va de Satana!
    • +4 (4 voturi)    
      acesti pseudo-preoti ortodocsi (Marţi, 18 februarie 2014, 11:50)

      Marcelica2013 [utilizator] i-a raspuns lui Clop

      foarte interesant zelul cu care presa ii propune pe legionarul cu idei trasnite iustin parvu, un si pe acest 'preot' ca pe "vocea cea mai reprezentativa pentru ortodocsii traditionalisti romani". De unde pana unde? Pana si Sfintii parinti s-au ferit sa interpreteze Apocalipsa tocmai pt ca e foarte usor sa te tai in scripturi daca esti neinduhovnicit indeajuns, ceea ce vad ca se si intampla azi cu anumite elemente asa zis crestine.

      Acest 'preot' care, in timp ce tasteaza pe blog, considera www-ul ca pe numarul fiarei este mai mult decat jenant, poate BOR ar trebui sa ia in considerare caterisirea lui.
      Iar modul in care amesteca adevarul cu minciuna, in care se asociaza miscarea anti-gaze de sist cu sectantii eretici ma face sa cred ca mai degraba el este unealta necuratului.


      Adevaratii preoti ortodocsi, si am intalnit zeci, au o cu totul alta opinie, dar pe acestia nu-i scoate nimeni in fata.. interesul este sa se prezinte numai parerile smintite care inmultesc smintelile unei populatii si asa subrezite moral si religios.

      Pai internetul este o unealta, un tool, pe care il poti folosi spre bine sau spre rau, la fel cum un cutit il poti folosi sa tai paine sau sa omori un om. Evident ca fortele raului se folosesc de internet, dar la fel sunt atatia care cauta resurse crestine online,care citesc Biblia, care comunica cu alti crestini de pe mapamond, si multe altele.
      • 0 (0 voturi)    
        De ce ne-ar interesa o distictie (Miercuri, 19 februarie 2014, 20:46)

        Clop [utilizator] i-a raspuns lui Marcelica2013

        Preoti ortodoxi adevarati sau neadevarati?! Intelegeti ce inseamna asta?!

        Domnule, va multumesc pentru comentariu.

        In viata de zi cu zi ma intereseaza ceea ce suntem fiecare dintre noi - cu masca sau fara masca.
        Ideal ar fi ca in vietile noastre scurte, sa intalnim cat mai multi indivizi integri si autonomi ca personalitate. Mai ales sa-i intalnim pe acei iubitori de cunoastere cu umor, pentru ca acesta este de la sine, un semn autentic de inteligenta rezonabila, una care poate fi partajata.
  • +21 (25 voturi)    
    www nu este totuna cu numarul fiarei (Marţi, 18 februarie 2014, 2:10)

    nomi [utilizator]

    pentru ca www nu desemneaza o persoana ca in cazul numarului. Sint mai multe argumente impotriva acestei presupuse similaritati.
    Vezi http://www.av1611.org/666/www_666.html
    In plus de multa vreme nu mai este nevoie sa scrii www in fata domeniului.
  • +29 (33 voturi)    
    www= 666 ???, Ptiu, satana ! (Marţi, 18 februarie 2014, 2:16)

    Canadian13 [utilizator]

    ...si toate tampeniile astea sunt... pe site-ul manastirii ???!, LOOOL , mare ti-i gradina, Doamne !

    Parinte, am o veste trista pentru tine. Faptul ca oameni pun www sau nu pentr a ajunge pe site-ul unde ai scos porumbeii astia din gura nu are nimic d-e face cu Satana !.
    Sau crezi ca daca ti-ai configurat astfel webserverul ca sa nu pui www esti mai...bine primit in sanul lui Avraam ?

    BTW si complet offtopic : nu vreau sa dau idei hackerilor satanisti dar aveti un flow de securitate pe site-ul vostru. Spor la pastorit !
  • +21 (25 voturi)    
    De la www la prostie in stare lichida (Marţi, 18 februarie 2014, 2:20)

    ZachMunteanu [anonim]

    Eu spun sa ne trantim toti niste patrafire peste capete si sa stam ca niste oi duse la strunga in fata hainelor monahale. Sa ramanem prosti si sa nu cercetam. Biserica Ortodoxa Romana ar trebui sa-si deschida ochii, sa incerce sa se adapteze vremurilor.
    Asta cu www aduce a 666 e numai in mintea fericitului parinte.
    Cata prostie si bagabonteala e in BOR-ul asta, Doamne.
  • +15 (19 voturi)    
    Sminteli DE WEEK END in sec. 21 (Marţi, 18 februarie 2014, 3:36)

    Clop [utilizator]

    Pe cheltuiala Statului Roman aka Iulia Ionescu - o adolescenta firava, cu o familie firava.

    "Spovedania este necesar sa înceapa la copii de la vârsta de 6-7 ani. De la aceasta vârsta este bine sa fie spovediti si apoi împartasiti la 30 sau 40 de zile pentru ca astazi copiii vad si aud multe sminteli, în casa, la televizor si peste tot, nefiind supravegheati de parinti. Copiii cei nevinovati, pâna la vârsta de cinci ani, este bine sa fie împartasiti, daca se poate, si în fiecare Duminica..." / http://biserica.org/ro/viataduhovniceasca/ghidpastoral/duhovnicie.htm
  • +8 (10 voturi)    
    QED (Marţi, 18 februarie 2014, 4:05)

    UnOarecare [utilizator]

    :)
    • +13 (23 voturi)    
      Romania e o tara de cre(s)tini (Marţi, 18 februarie 2014, 5:01)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      Ca urmare e pe primul loc din UE....primul loc din coada.
  • +18 (26 voturi)    
    Propun cu toata seriozitatea (Marţi, 18 februarie 2014, 4:15)

    nano2k [utilizator]

    Propun cu toata seriozitatea inlocuirea lui www cu 666 sa moara odata de inima rea specimenele astea.

    Asa cum viteza unei turme urmarite de pradator e data de viteza celui mai incet specimen, care va fi si devorat de pradator, tot asa si specimenele astea cu mintea voit ramasa in urma vremurilor ar trebui sa cada prada selectiei naturale.
    • 0 (0 voturi)    
      Re: Propun cu toată seriozitatea (Marţi, 18 februarie 2014, 10:19)

      Rootus [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

      Nu se poate, un hostname trebuie să înceapă neapărat cu o literă :)
      • +2 (2 voturi)    
        Ei na! (Marţi, 18 februarie 2014, 16:34)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Rootus

        Crezi ca Necuratu' nu e in stare sa se razvrateasca impotriva acestei legi? :) Mai ales ca e o lege facuta de oameni :). Atunci macar portul default sa-l schimbam din 80 in 666
  • +19 (21 voturi)    
    halatul (Marţi, 18 februarie 2014, 4:52)

    Adrian1 [utilizator]

    Parinte Hariton, halatul, cat e halatul? dincolo era mai ieftin!
  • +20 (32 voturi)    
    Religia (Marţi, 18 februarie 2014, 6:05)

    Airwaves [utilizator]

    Nimic pe pamantul asta nu a fost si nu este mai aducator de moarte, rafuieli si alte rele decat religia.
    Religia, in toate formele sale, pana acum un secol si ceva, reprezenta doar o forma de control a maselor.

    Popii cu fustele in cap isi imagineaza ca acum mai tine smecheria. Culmea, chiar mai tine! E drept, nu la acelasi nivel, dar lumea e plina de... "credinciosi".

    Daca ai norocul si lucrezi intr-o firma unde ai cativa colegi ce se incadreaza in profilul "fanatic religios" ai cam pus-o. Ti se vor tine adevarate sedinte de morala si povestiri despre 'jdemii de sfinti care au facut ''jdemii de minuni. Vei fi intoxicat pana la extrem, pana in punctul in care iti vine sa ii iei icoana aia cat casa de pe birou si sa ii tragi una in mufa.

    Unii merg pana intr-acolo incat isi fac adevarate altare in birourile in care isi desfasoara (in)activitatea infecta. Icoane pe la toate colturile, nelipsitul Arsenie Boca pus la loc de cinste, desigur.

    Asta e religia. Sa nu fiu inteles gresit. Cand eram mic, credeam si eu in Mos Craciun. Unii raman blocati rau de tot in perioada respectiva si au impresia ca toate relele din lume sau tot binele vin de la un nene cu cerculet deasupra capului.

    Daaaaa, o sa ard in flacarile iadului 666 de trilioane de ani. Dupa atatea ierni cu caloriferele reci o sa fie o desfatare. Parol!
    • +2 (6 voturi)    
      Parere (Marţi, 18 februarie 2014, 9:25)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui Airwaves

      Cateodata oamenii schimba religiile - intre ele - , alteori le inlocuiesc cu altceva (comunismul sau nazismul) ....etc...

      Problema cred ca este mai dgraba modul conservator, obsedant de a cauta "adevarul" intr-un singur loc, lipsa dorintei de a rationa...
      Din pacate scoala romaneasca face posibil aceasta abordare irationala,...dupa manual!

      Un exemplu care mie mi se pare elocvent:
      In Romania, un copil foarte cuminte are 10 la purtare.

      In Germania, un copil foarte cuminte este trimis la psiholog. In nici un caz nu are 10 la purtare!
      • +1 (1 vot)    
        Asa (Marţi, 18 februarie 2014, 17:55)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Sani

        Si in SUA copiii care nu sunt cuminti sunt diagnosticati cu ADHD si se indoapa cu medicamente.
    • +12 (16 voturi)    
      sac! (Marţi, 18 februarie 2014, 9:35)

      UglyKidJoe [utilizator] i-a raspuns lui Airwaves

      BOR=666 ca asa vrea numerologia mea
      • +9 (11 voturi)    
        desigur (Marţi, 18 februarie 2014, 10:24)

        Adrian1 [utilizator] i-a raspuns lui UglyKidJoe

        Desigur, uite calculul meu. BOR are 3 litere:
        1) B este a 2-a litera a alfabetului. Daca inmultesti cu 3 (Sfanta Treime), iti da 6;
        2) O este a 15-a. Daca imparti 15 la 3 (Sfanta Treime, din nou) si aduni 1 (Dumnezeu e numai unul, da?), iti da 6;
        3) R este a 18-a litera. Aici e simplu, imparti la 3, iti da 6;
        Concluzia: BOR de fapt e 666.
        Amin!
    • +2 (8 voturi)    
      :| (Marţi, 18 februarie 2014, 10:40)

      calin22 [utilizator] i-a raspuns lui Airwaves

      Religia a fost cel mai daunator lucru din istoria omenirii din punct de vedere al evolutiei. Practic religia a fost intodeauna frana de mana trasa care se opunea progresului tehnologic, se opunea ideilor inovatoare de genul ca Pamantul se invarte in jurul Soarelui si nu invers si asa mai departe.
      Totusi poate ca daca nu era religia omenirea ar fi evoluat prea repede si s-ar fi autodistrus deja dar asta nu vom stii niciodata cum ar fi fost daca...
      • -1 (1 vot)    
        TARE ESTI DESTEPT... (Miercuri, 19 februarie 2014, 4:26)

        SerbanNeicu [anonim] i-a raspuns lui calin22

        Stimabile, comentariul la obiect dovedeste o inteligenta fulminanta...poti incepe o lucrare pentru Premiul Nobel pe aceasta tema..! Extraordinara ideie.... Parintii Dvs. sunt la fel de inteligenti..? Putem creia o baza de gene exceptionala...!
        • 0 (0 voturi)    
          ? (Miercuri, 19 februarie 2014, 9:11)

          calin22 [utilizator] i-a raspuns lui SerbanNeicu

          Eu cred ca sunt argumente suficiente dar poate nu ai citit istoria, sau poate ai facut lectiile de istorie cu ceva preot... Nu uita de razboaiele duse in numele "sfintei cruci", nu uita de problemele si ciocnirile violente din ziua de astazi doar pentru ca unul e crestin si altul e musulman si asa mai departe. Comentariul tau rautacios denota faptul ca nu ai capacitatea sa-ti argumentezi ideile care le ai.
    • -1 (1 vot)    
      Am o intrebare: (Marţi, 18 februarie 2014, 17:56)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Airwaves

      tu cunosti personal vreun crestin sau vorbesti din auzite?
      • +1 (1 vot)    
        Nu mai exista de mult crestini (Marţi, 18 februarie 2014, 18:19)

        UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

        De cand au ars biblioteca din Alexandria...
        acum in toate religiile sunt de fapt lustruitori de dogme si ritualuri, daca maine ar aparea Isus l-ar impusca rapid.
        • -1 (1 vot)    
          Hm (Marţi, 18 februarie 2014, 19:29)

          Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

          Nu stiu exact despre ce vorbiti, biblioteca din Alexandria a fost arsa de imparatii romani Cezar si Aurelian.
          Cat despre Isus, nu stiu de unde va luati informatiile
          • 0 (0 voturi)    
            Nu o sa sti (Miercuri, 19 februarie 2014, 6:57)

            UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

            daca nu o sa te informezi. Asa ca "Google it" si o sa afli ca nici o biblioteca existenta la inceputul Erei Noastre nu a scapat crestinismului.

            Despre ce i-ar face lui Isus lustruitorii de ritualuri de orice religie cred ca e evident daca le observi comportamentul.
            • 0 (0 voturi)    
              Un Oarecare (Miercuri, 19 februarie 2014, 17:26)

              Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

              Evident. Cand iti aduc informatii concrete treci la divagatii gen "stie toata lumea". Stie toata lumea care nu vrea sa treaca dincolo de "se stie ca". Cand iti cer informatii concrete de la sursa imi spui parerile tale personale. Cica Isus ar fi impuscat pe cineva. O aberatie mai mare nu mi-a fost dat sa aud. Ce sa mai, "un oarecare".
  • +8 (12 voturi)    
    obol (Marţi, 18 februarie 2014, 7:26)

    Francisc 1 [utilizator]

    si sa asculti sau sa citesti ce spune popa e tot un mic obol satanei pentru ca in momentul ala te uiti direct in abisul prostiei care este infinit!
    • +4 (4 voturi)    
      si (Marţi, 18 februarie 2014, 11:04)

      Adrian1 [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      si abisul se uita inapoi la tine (si la portofelul tau).
  • +12 (12 voturi)    
    Secure Satan (Marţi, 18 februarie 2014, 7:34)

    feisbuk [utilizator]

    Ce parere are Harpagon despre https? Dar despre ftp?
  • +8 (8 voturi)    
    ce chestie... (Marţi, 18 februarie 2014, 9:22)

    Ava_ps [utilizator]

    Nu știam că lumea mai stă să scrie www. Iată că am am mai aflat ceva... tastînd ”hotnews.ro” în această dimineață :)
  • +7 (11 voturi)    
    Doamne (Marţi, 18 februarie 2014, 9:29)

    ggna [utilizator]

    Dumnezeule! Legati-l!
  • +12 (12 voturi)    
    And that's why... (Marţi, 18 februarie 2014, 9:29)

    JustinCase [utilizator]

    ...aliens wont talk to us!
  • +6 (6 voturi)    
    Pe site-ul monastirii? (Marţi, 18 februarie 2014, 9:30)

    AnonimTM [utilizator]

    Da nenea asta, mult-prea-tamaiat stie ca site-ul lor tot pe WWW este? :) WWW = World Wide Web ... doar asa ... ca fapt divers ...
    • 0 (0 voturi)    
      trezirea (Luni, 7 aprilie 2014, 12:11)

      MunteanVasile [anonim] i-a raspuns lui AnonimTM

      prietenas Pe site-ul monastirii? World Wide Web e o mica diversiune ,,,,,PREMEDITATA,,,,, CITINDU-VA : CA FAPT DIVERS , CA SA MAI SI GANDIM LOGIC , STIREA E REALA
  • 0 (12 voturi)    
    pasapoarte biometrice (Marţi, 18 februarie 2014, 9:36)

    gigi1 [utilizator]

    Singurul lucru bun e ca cineva se opune pasapoartelor biometrice, pacat ca biserica e prea ancorata in evul mediu prin gandire altfel ar fi buna ca opozitie fata de incercarile guvernului de a spori controlul societatii.
    • 0 (8 voturi)    
      ??? (Marţi, 18 februarie 2014, 10:33)

      calin22 [utilizator] i-a raspuns lui gigi1

      Alooo bre, ai circulat vreodata cu avionul in alta tara gen Anglia sa vezi diferenta? Daca nu iti zic eu. Dupa ce iesi din avion treci pe la verificarea pasapoartelor. Acolo sunt 2 linii de asteptare. Una care este foarte lunga (a celor cu pasapoarte normale) pentru care exista oameni angajati care le verifica si una pentru cei cu pasapoarte biometrice la care exista 5 masini automate unde iti scanezi singur pasaportul, iti face o poza si gata. Cam 20 secunde procesul si e si self servicing (exista totusi o singura persoana pentru toate cele 5 automate sa te ajute in caz ca nu te descurci). Deci cei cu pasapoarte biometrice in 5 maxim 10 minute au trecut de verificare iar restul stau ca prostii si o ora la coada.
      • +4 (8 voturi)    
        Bre (Marţi, 18 februarie 2014, 11:10)

        Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui calin22

        Prosti sunt aia pentru care singurul reper e confortul aparent.
        • +3 (3 voturi)    
          Vai (Marţi, 18 februarie 2014, 12:29)

          Null [utilizator] i-a raspuns lui Skipper1

          Te asigur ca rezultatul e acelasi. Vei fi inregistrat in baza lor de date (cu aceleasi date) indiferent ca stai ca "desteptul" la coada 30 de minute sau rezolvi in 2 minute ca "prostul" la aparatele automate. ;)

          Deci cu ce esti tu mai destept?
        • +1 (3 voturi)    
          :) (Marţi, 18 februarie 2014, 14:12)

          calin22 [utilizator] i-a raspuns lui Skipper1

          Domnul meu, nu e vorba de confort neaparat, e vorba de evolutie. Daca atunci cand aparusera masinile unii mergeau cu trasura altii cu masina, cei care mergeau cu masina erau mai prosti pentru ca isi doreau mai mult confort?
          E ca si cum ai spune ca ce prosti au fost oamenii din antichitate pentru ca au inventat hartia. In loc sa transmita informatiile strict pe cale orala (cu posibilitatea transmiterii eronate evident), au inventat hartia.
          La fel as vrea sa te invit la mine acasa sa-ti prezint cei 2 metri lungime de dosare cu acte si hartii si chitante si alte porcarii pe care trebuie sa le "stochez". Datele respective (inmultite cu 1 milion) s-ar putea stoca pe un dispozitiv electronic cat unghia. Facand o gluma as spune ca "problema" ar fi ca stocand electronic, unele secvente de biti cu siguranta for forma numarul 666 la un moment dat in cine stie ce baza sau aplicand cine stie ce metoda de encodare/criptare/arhivare.
          Lasand gluma si ironia laoparte gandeste-te totusi la padurile taiate pentru o prostie de genul asta...
        • +2 (2 voturi)    
          Nu mai prosti decat (Marţi, 18 februarie 2014, 14:14)

          Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Skipper1

          cei ce nu inteleg progresul si se tem de tot ceea ce nu pricep. In paranteza - cei cu pasapoarte ne-biometrice sunt mai controlati si mai "fisati" in baze de date pentru ca evident, statistic, sunt mai predispusi la acte antisociale.
  • +10 (10 voturi)    
    Ah, internetul e locul satanei... (Marţi, 18 februarie 2014, 9:45)

    taro [utilizator]

    Foloseste internetul ca sa comunice asta(noroc ca satana nu cenzureaza contentul)

    Interesant totusi ca manastirea are site pe internet. Probabil ca serverul ala e dupa un firewall sfintit.

    In curand BOR o sa intre si in domeniul securitatii pe net. Server protection contra satanei. Starter edition si Enterprise edition.
    • +7 (7 voturi)    
      O stai asa ... (Marţi, 18 februarie 2014, 10:08)

      AnonimTM [utilizator] i-a raspuns lui taro

      Ca nu stiau ca are firewall. Sigur administratorul serverului lor l-a pus impotriva vointei lor. Eu propun sa fie ars pe rug, pentru ca a facut un pact cu diavolu si a pus un firewall (zid de foc) pe serverele sfinte ... eu propun, spre curatarea serverelor, multa apa sfintita turnata pe ele ... ajuta, am citit pe undeva ...
    • +3 (3 voturi)    
      pariez (Marţi, 18 februarie 2014, 10:17)

      Adrian1 [utilizator] i-a raspuns lui taro

      pariez ca nici macar Starter Edition nu e freeware, daramite Enterprise Edition.
  • +13 (15 voturi)    
    Ipocrizie (Marţi, 18 februarie 2014, 9:53)

    tzutzu112 [utilizator]

    Un act vadit de ipocrizie... Sa spui ca a intra pe internet este pacat si tu insuti sa postezi acest lucru pe internet. Parintele isi iarta singur pacatele. Daca intram pe site si donam 1000 de euro pentru Catedrala Mantuirii Neamului nu mai era pacat?
    Foarte putini preoti IL mai reprezinta pe Dumnezeu, marea majoritate sunt angajatii unui lant de supermarketuri de unde populatia isi cumpara lumanari stantate, icoane sfintite, un dram de speranta si ceva liniste interioara. BOR-l de azi este doar un monopol pe moarte si tinde sa ceara si monopol pe viata. PACAT!
    • +1 (1 vot)    
      ??? (Marţi, 18 februarie 2014, 19:59)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui tzutzu112

      Dar daca donez 666 euro? Se accepta, sau imi trimite inapoi 1 euro?
  • +7 (7 voturi)    
    0x777777 (Marţi, 18 februarie 2014, 9:58)

    _florin_ [utilizator]

    Imi pare rau, da' in numerologia mea www e 0x777777. Asa am voie sa il folosesc?

    Lasand gluma la o parte: cred ca idiotenii de acest gen pot fi pana la urma benefice. Vor fi mai multi cei care vor simti nevoia sa se distanteze de "hard-liner"-ii bisericii decat cei care vor fi convinsi de o asemenea declaratie.

    Iar faptul ca declaratia a fost postata pe site-ul manastirii e demna de Caragiale.
  • +6 (6 voturi)    
    666 (Marţi, 18 februarie 2014, 10:00)

    Stefan1 [utilizator]

    Interesant este urmatorul lucru: Blamam www sau 666, dar il folosim... Predica, dupa cum spune titlul articolului, este postata pe site ul manastirii. WTF parinte? Fac si mentiunea ca sunt crestin ortodox si chiar uneori practicant, dar sa anunti pe internet cat de mare pacat este internetul ...
  • +3 (3 voturi)    
    Preastiutorule (Marţi, 18 februarie 2014, 10:03)

    Ricochet [utilizator]

    Daca folosesc doar bookmark-uri se mai pune, aia cu fiara?
  • +6 (8 voturi)    
    Romani, fiti (prea)fericiti! (Marţi, 18 februarie 2014, 10:24)

    Chianti [utilizator]

    Indivizi ca acesta va educa copii la scoala in asa-zisele ore de religie.
  • +6 (6 voturi)    
    Domnul Hariton Negrea (Marţi, 18 februarie 2014, 10:29)

    GRANDFATHER [anonim]

    Bate campii cu o ravna demna de o cauza mai buna!
    Isi da cu parerea despre lucruri pe care nu le intelege si emite poncife categorice bazate pe vechea "filozofie" dogmatica exprimata in formula "crede si nu cerceta"!
    De la WWW=666 si pana la "pasapoartele biometrice"= "lepdarea de Hristos", domnul Hariton Negrea incurca rau de tot lucrurile, faptele si situatiile, afirmand categoric ca: "Pacatul se raporteaza la doua puteri sufletesti: puterea libertatii vointei si puterea intelegatoare sau cuvantatoare, sau de cunoastere, prin urmare pacatul fara voie si fara stiinta e tot pacat, chiar daca e canonisit mai usor, si lesne de iertat la Dumnezeu." Practic prin aceasta logoree dogmatica, domnul Hariton Negru incearca sa se scuze pe sine si pe membrii confreriei pe care zice ca o pastoreste, pentru pacatul "mai mic" de a fi facut site de promovare manastirii sale pe care trebuie sa-l acceseze pacatuind prin formarea deavolescului WWW. "care intr-o anume numerologie inseamna 666"!
    Citind si recitind textul postat de domnul Hariton Negrea pe HotNews sub semnul deavolului: P= "publicitate", mi-am amintit un citat din opera inegalabilului Ion Creanga un cunoscator al dogmaticii si al purtatorilor de sutana: "„Cumplit meşteşug de tâmpenie” e un citat din Creangă. Formula, descriind sintetic felul cum se învaţă meserie la „fabrica de popi de la Fălticeni”, urmată de însuşi eroul "Amintirilor din copilărie"!
    Catre HotNews: domnul Hariton se mai numeste si NEGRU sau NEGREA?!
    • 0 (0 voturi)    
      X (Luni, 7 aprilie 2014, 12:19)

      MunteanVasile [anonim] i-a raspuns lui GRANDFATHER

      Nicăieri în Biblie nu scrie aşa ceva! Spui prostii! Dimpotrivă, Dumnezeu ne cere să nu fim creduli şi leneşi la minte (ca majoritatea românilor):" Cereţi şi vi se va da; căutaţi şi veţi afla; bateţi şi vi se va deschide. Că oricine cere ia, cel care caută află, şi celui ce bate i se va deschide". (Matei 7, 7-8) "Crede şi nu cerceta" este formula prin care Celsus, un filozof obscur ce a trăit prin sec. II, d. H., îi ridiculiza pe cei care treceau la creştinism.
  • +5 (5 voturi)    
    e-predica (Marţi, 18 februarie 2014, 10:32)

    benicio [utilizator]

    Unde a postat predica? A, pe site-ul manastirii :)
  • +4 (4 voturi)    
    erezie (Marţi, 18 februarie 2014, 10:37)

    Dedalus [utilizator]

    Nu are absolut nici o treaba numarul 666 cu orice intruchipare sau symbol al raului.

    O asemenea parascovenie nu exista in nici una dintre scrierile patristice, pre crestine sau de orice alta confesiune, crestina sau monoteista veche. Asta, din cate stiu eu. Astept sa fiu corectat de monahul in cauza, dar nu cu citate din "contemporani".

    Acestea fiind zise, as atrage atentia celor pusi sa pastoreasca ortodoxia asupra acestor abateri, de natura sa aduca serioase atingeri seiozitatii si credibilitatii.

    In rest, nu cred ca are vreun sens sa intru in polemica cu cei care sustin idea "cifrei fiarei".
  • +5 (7 voturi)    
    Ignoranta si misticism grosier (Marţi, 18 februarie 2014, 11:26)

    dekar [utilizator]

    ...dublate in multe cazuri de ipocrizie si interes. O doza de perversitate si insinuare in atingerea scopurilor materiale si mangaierea trufiei proprii.Libertatea de a avea "legi" proprii invocate pentru a sfida si ignora legile statului de drept.Fanatizarea pana la agresiune a BOR .Isterzare in masa la plimbarea moastelor ,nebunia tonelor de agheazma comercializata la colt de strada,"turism ecumenic",mii de ha. de teren,paduri,spatii pe de-a moaca in virtutea unor documente medievale,pomeni exprimate in bani luate in particular si de la un "popor" amarat si saracit dar si de la stat sub diverse forme si motivatii.Nu taxe,nu impozite,nu control financiar pe profit etc.etc.etc.Dar,poate cel mai grav, contorsionarea sufletelor si caracterelor unor copii si adolescenti,uneori si a unor maturi,impinsi,insfacati si pastrati in ignoranta si misticism.
    Constitutia Romaniei asigura libertatea de constiinta,statul roman este deci un stat laic? Ei bine,SCOALA TREBUIE RUPTA DE BISERICA,INVATAMANTUL TREBUIE SA FIE LAIC. Educatia religioasa,indiferent cat de jos sau de sus cantitativ si calitativ, trebuie sa fie apanajul familiei si AL BISERICII IN LACASUL EI DE CULT.
    Politicieni,rupeti stiinta de misticism,rupeti scoala de religie,lasati-le sa fie creative PE CONT PRPRIU ,ele au foarte putine lucruri in comun acum,in sec.XXI.
  • +2 (2 voturi)    
    Nimic mai departe de Isus (Marţi, 18 februarie 2014, 14:11)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Ca acest functionar obtuz, care repeta ca un papagal teorii conspirationiste ridicole. In loc de empatie, iubire si ajutorarea semenilor un discurs bigot, primitiv total lipsit de perspectiva si ancorare in realitate asemanator cu al ayatolahilor - pe care ii invidiaza, cred, in secret pentru influenta lor. Un om marunt ce incearca sa-si pastreze o pozitie comoda pe seama lipsei de informare a unor semeni. In fond o simpla frauda intelectuala pentru putina influenta asupra unor minti firave. Fara rusine, pocainta sau smerenie. Numai cu viclenie, vorbe grele si amenintari. Sa-i dea Dumnezeu dupa inima si iubirea de semeni.
  • +1 (1 vot)    
    la dra.cu' (Marţi, 18 februarie 2014, 16:33)

    Nevermind [utilizator]

    Am calculator cre(s)tin, ca la mine merge si fara. Ma duc sa-l schimb.
  • +1 (1 vot)    
    nu intrati pe internet... (Marţi, 18 februarie 2014, 17:13)

    liviu_ [utilizator]

    dati-mi mie banii!
    deci ma doara capu...
    ar trebui sa-i interneze urgent p-astia cineva la psihiatrie!
  • +2 (2 voturi)    
    Avem manastiri frumoase (Marţi, 18 februarie 2014, 19:39)

    ipolitic [utilizator]

    Păcat că's locuite
  • 0 (0 voturi)    
    MAI...! (Marţi, 18 februarie 2014, 20:15)

    SerbanNeicu [anonim]

    Sa intelegem din articol ca mohahul Filotheu a ajuns asa in individ de nociv societatii romanesti incat va trebui adus la tacere ? Sa untelegem ca p. Iustin Parvu in ultimii ani devenise un mosnegut cam ramolit care era "fitilit" de un personaj negativ precum monahul Filotheu ? In acest moment incepem sa credem ca monahul Filotheu se va captusi foarte curand cu in cancer la plamani... nu la stomac precum p. Iustin la 94 ani ...!?
  • +1 (1 vot)    
    Preoti (Miercuri, 19 februarie 2014, 9:06)

    BisericaOrtodoxaEDumnezeu [utilizator]

    Parintele Negru vorbeste cu adevar.
    Internetul este foarte insulator, deoarece el este format dupa modul de functionare al creierului. Si creierul are multe retele de transmisie de informatii. Iar a construi si a folosi sistemul informational numit internet, dupa "chipul si asemanarea" umana, sau in acelasi mod in care functioneaza un creier, nu e un lucru prea curat. Deci Parintele vorbeste cu adevar, cu toate ca nu are cunostinte de informatician: din fericire putem sa accesam aproape orice adresa web, si fara a scrie www. inaintea ei; dar sistemul internet (outernet pe viitor) este un element care se va dovedi ca are legatura directa, cu fiara mentionata in Apocalipsa Sf. Ioan Teologul
    Asa ca sa ascultam de parinti
  • 0 (0 voturi)    
    Dar 666 ce inseamna? (Miercuri, 19 februarie 2014, 10:12)

    LexLuthor [utilizator]

    Oare in ignoranta lui acest domn (si miliarde de crestini) a fost curios sa afle de ce in biblie s-a ales numarul de 666? Eu nu am fost curios sa citesc biblia dar am fost curios sa aflu originea numarului 666. Asa am aflat ca evident in primul secol nu exista sistemul de numerotatie din prezent iar la transcrierile bibliei s-a facut confuzia intre Bismillah = "In the name of Allah" si numarul grec 666 care scris era, culmea, identic cu Bishmillah. google 666 bismillah pt detalii.
  • 0 (0 voturi)    
    ipocerizie (Miercuri, 19 februarie 2014, 11:12)

    AlexAvram-Rusu [anonim]

    Culmea ipocriziei: sa postezi pe pagina web despre cat de rau e internetul. Nu-ti place, nu veni pe net.
    Pot sa inventez si eu o numerologie prin care Hariton Negru inseamna 666