VIDEO Sedinta CSAT s-a incheiat. Pe ordinea de zi: Raportul privind accidentul aviatic din Apuseni

de Red. Stiri     HotNews.ro
Duminică, 2 februarie 2014, 8:49 Actualitate | Esenţial

Victor Ponta si ministrii la sedinta CSAT
Foto: Presidency.ro
Sedinta Consiliului Suprem de Aparare a Tarii (CSAT) care a inceput duminica, la ora 16:00, s-a incheiat. Sedinta a avut loc ca urmare a solicitarii a cinci membri ai CSAT, primita de seful statului in data de 24 ianuarie. Potrivit ordinii de zi a sedintei, premierul Victor Ponta a prezentat primul raport privind gestionarea de catre autoritatile administratiei publice cu responsabilitati in domeniu a accidentului aviatic, iar directorul Serviciului de Telecomunicatii Speciale a prezentat raportul STS asupra activitatilor derulate in institutie in legatura cu prabusirea aeronavei BN-2. Amintim ca Guvernul a facut public un raport despre accident care nu arata o vina a STS, desi premierul Ponta a cerut in mod repetat demisia directorului Serviciului. Totodata, din raportul facut public de Guvern si realizat de vicepremierul Gabriel Oprea a fost scoasa o informatie-cheie legata de faptul ca armata determinase cu o precizie de 2 km pozitia aeronavei prabusite.

  • Hotnews.ro va va tine la curent cu evolutia sedintei CSAT.
  • Informatia-cheie din raportul vicepremierului Gabriel Oprea, scoasa din raportul facut public de Guvern:

"Ora 16:20 - Serviciul de Telecomunicatii Speciale a alertat si a pus la dispozitie informatia de localizare catre servciile de interventie: ISU Cluj, IPJ Cluj, Serviciul Judetean de Ambulanta Cluj. Elementele de localizare puse la dispozitie reprezentau pozitionarea pe harta a sectorului transmis de operatorul de telecomunicatii mobile la initierea apelului catre 112, in limitele tehnice prevazute de lege (sector/celula). Suprafata acestui sector e de circa 200 km patrati intr-o zona muntoasa impadurita."


Ordinea de zi a sedintei CSAT este urmatoarea:

- Raportul privind gestionarea de catre autoritatile administratiei publice cu responsabilitati in domeniul situatiilor de urgenta, conform legislatiei in vigoare, a evenimentului de aviatie din data de 20.01.2014 in care a fost implicata aeronava BN-2, inregistrata YR-BRP, prezentat de prim-ministrul Guvernului Romaniei;

- Raportul directorului Serviciului de Telecomunicatii Speciale privind activitatile desfasurate conform legilor, metodologiilor si procedurilor interinstitutionale existente in legatura cu evenimentul aviatic din data de 20.01.2014 in care a fost implicata aeronava BN-2, inregistrata YR-BRP, prezentat de directorul Serviciului de Telecomunicatii Speciale.



Premierul Victor Ponta a anuntat pe 26 ianuarie, la Antena 3, ca documentul privind convocarea Consiliului Suprem de Aparare a Tarii (CSAT) se afla deja la Secretariatul general al Consiliului, dupa ce a fost semnat de sase membri ai Guvernului.

"Documentul a fost si trimis la secretariatul CSAT. Este semnat de membri CSAT care fac parte din Guvern, cu exceptia domnului Cazanciuc, nu era nevoie si de semnatura lui. Au semnat ministrii Daniel Chitoiu, Gabriel Oprea, Titus Corlatean, Andrei Gerea si cu mine, ministrul Apararii, Mircea Dusa. (...) Noi am cerut un singur lucru: in CSAT, pe ordinea de zi, sa fie un raport al STS, care nu se afla sub niciun fel sub autoritatea Guvernului, privind modul in care au actionat in cazul accidentului (aviatic - n.r.) de luni si, mai direct, un lucru pe care acum il stim cu siguranta, faptul ca identificarea locului telefonului de la care vorbeau supravietuitorii s-a facut in mod gresit. Informatiile STS au trimis echipele ISU de salvatori la o distanta destul de mare", a afirmat premierul, potrivit Agerpres.

Victor Ponta a apreciat ca solicitarea sa privind discutarea raportului STS in CSAT este "legitima", in conditiile in care conducerile institutiilor aflate in subordinea Guvernului care nu au functionat bine in cazul accidentului aviatic si-au asumat deja raspunderea.

"Este o cerere legitima, pentru ca in ceea ce priveste institutiile care se afla in puterea mea - si anume MAI, si acolo s-a schimbat ministrul, si nu doar secretarul de stat, IGSU, Romatsa - s-au luat masurile si de functionare interna, si de functionare a responsabilitatii conducerii. STS, care este de asemenea o institutie care nu a functionat bine, acea situatie nu este sub autoritatea mea si eu nu pot sa iau masuri acolo, poate doar CSAT", a mai afirmat Ponta.

Seful Guvernului a precizat, totodata, ca nu a discutat pe acest subiect cu presedintele Traian Basescu, cu care a vorbit ultima data, "probabil 30 de secunde sau un minut", atunci cand l-a informat despre demisia liberalului Radu Stroe si despre interimatul vicepremierului Gabriel Oprea.



Conform Legii de organizare, presedintele Romaniei indeplineste functia de presedinte al Consiliului Suprem de Aparare a Tarii, iar primul-ministru indeplineste functia de vicepresedinte.

Consiliul Suprem de Aparare a Tarii se convoaca de presedintele acestuia, trimestrial sau ori de cate ori este necesar, dar poate fi convocat si la initiativa a cel putin o treime din numarul membrilor sai.

Consiliul lucreaza in prezenta a cel putin doua treimi din numarul membrilor sai si adopta hotarari prin consens.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

5805 vizualizari

  • +42 (56 voturi)    
    adica ponta (Duminică, 2 februarie 2014, 9:09)

    gopo111 [utilizator]

    criminalul, care a vrut sa profite de acei oameni prabusiti cu avionul in munti, incearca sa gaseasca vinovati, el vede paiul din ochiul altuia da nu vede birna din ochiul lui
    • -39 (51 voturi)    
      Nimeni,incepand cu base NU... (Duminică, 2 februarie 2014, 11:58)

      cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui gopo111

      E vinovat.
      De vina sunt numai :
      1.Mogulii.
      2.Latrinele.
      3.Varanii.
      4.Pesedistii @altii, care se impotrivesc.
      In rest multumim din suflet ca existati d-le presedinte si nu va uram sa traiti bine ca oricum v-ati rezolvat singurel aceasta problema.
      Timp de 9 ani.
      • +19 (31 voturi)    
        mda (Duminică, 2 februarie 2014, 14:55)

        Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

        O sa va simtiti ca traiti bine cand Voiculescu va promova 'binele' la antene..
        • +4 (14 voturi)    
          Primul... (Duminică, 2 februarie 2014, 16:04)

          cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

          Care zice de ce ziceam...latrinel vinovate&varanul..
          Altcineva?
          Ceva pertinent?
          Uite,o solutie....dottore-copy-paste..
          • +1 (1 vot)    
            ca sa primesti un raspuns pertinent (Duminică, 2 februarie 2014, 19:23)

            verisoaraluifelix [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

            trebuie sa pui o problema inteligenta. Nu e cazul ;)
      • 0 (0 voturi)    
        hop (Duminică, 2 februarie 2014, 17:36)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

        si slugoiul rromului turnator felix. Pina una alta, basescu a fost ales de doua ori, indiferent de ceea ce cred diversi mici slugoiasi ai GIO.
      • +7 (7 voturi)    
        penalii (Duminică, 2 februarie 2014, 18:10)

        Cobra_Ro [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

        Penalii din usl conduc Romania
      • 0 (0 voturi)    
        Felicitari (Duminică, 2 februarie 2014, 18:58)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

        Ai reusit sa-i enumei singur pe cei vinovati.
    • +1 (1 vot)    
      Guvernul USL incearca sa arunce vina pe altii (Duminică, 2 februarie 2014, 16:22)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui gopo111

      Guvernul USL e singurul responsabil si vinovat pt tot ce s-a intamplat dar in buna traditie Antenista de a nu asuma nicio raspundere, Ponta incearca sa arunce vina pe altii si ca de obicei de vina e...Basescu
    • +7 (7 voturi)    
      minciuni (Duminică, 2 februarie 2014, 18:09)

      Cobra_Ro [utilizator] i-a raspuns lui gopo111

      nu s-a trespectat legea....ratutitii de la interne si Transporturi nu au constituit Comitetele de criza iar Plagiatorul era la televizor si apoi la carciuma .Sper sa se lase cu puscarie
  • +39 (41 voturi)    
    coruptia.... (Duminică, 2 februarie 2014, 9:15)

    nedumeritul [utilizator]

    Eu am fost radioamator si am practicat asa numita "vanatoare de vulpi"Aceasta consta in a gasi ascunse in padure 5 emitatoare.Frecventa acestora era 110 Mhz foarte apropiata de 121,5 cea a epavei.Romania are campioni mondiali la acest sport.Intrebati-l pe Babeu Pavel din Targoviste care conduce echipa elevilor de liceu de acolo : Daca dai drumul celui mai prost pregatit elev de-al tau de la 3 km de epava,in cate minute va ajunge acesta la 2 metri de ea?(In mod normal acestia gasesc 5 astfel de emitatoare (distanta intre ele fiind in medie 1 km) in mod curent in 20....40 minute in tered accidentat in padure fara poteci.
    De aceea eu cred ca nu a fost incompetenta...a fost ura,si sabotaj nu numai intre institutii ci si chiar intre serviciile si colegii aceleiasi institutii.Ambitii personale,coruptie,intentia de a intra abuziv pe teritoriul profesional al celorlalti,isi dau unii altora peste mana,si toate astea in coditiile lipsei de transparenta foarte accentuate.
    Acum gaseste vinovatul,orbul si scoate-i ochii...
    • +9 (11 voturi)    
      @ nedumeritul (Duminică, 2 februarie 2014, 11:47)

      Ciobanul Bucur [utilizator] i-a raspuns lui nedumeritul

      Inteleg insa ca cei care cautu se aflau pe panta opusa a aceluiasi munte, deci intre ei si epava se interpunea creasta muntelui.
      Ar fi putut, in ceasta situatie, sa localizeze epava, utilizand metoda descrisa de dvs.? In metoda la care va referiti, legatura cu un alt emitator (al victimei) se tine direct, sau tot prin intermediul antenelor Vodafone? In acest caz, e nevoie de o singura antena (ca acolo), sau e nevoie de 3 antene?
      Va multumesc anticipat pentru raspuns.
      • +16 (18 voturi)    
        semnalul de121.5 Mhz (Duminică, 2 februarie 2014, 13:23)

        nedumeritul [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

        unda de 121mhz merge in linie dreapta, dar daca intalneste un obstacol (munte,cadire) se reflecta si sportivul care receptioneaza direct unda are impresia ca obiectul este la acel zid. Sportivii sunt bine antrenati sa deosebeasca semnalul direct de o reflexie.Tot de aceea international au mutat frecventa pe 406 mhz.Imagineaza-ti noaptea un foc in padure.Lumina e vizibila doar direct .La fel este si in acest caz.Pe partea cealalta a muntelui nu ai semnal.Trebuie sa te urci pe un loc unde ai semnal,receptorul care e in mana ta arata directia cu mare precizie,dar pe timpul cat traversezi o vale si nu ai semnal tii directia respectiva cu busola.In sport acest lucru se face in alergare.
        • 0 (0 voturi)    
          pai... (Duminică, 2 februarie 2014, 21:48)

          gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui nedumeritul

          tu si dumitrica...cu documetarea pe google...de unde ai scos ca "unda de 121mhz merge in linie dreapta"???
      • +13 (13 voturi)    
        semnalul e direct (Duminică, 2 februarie 2014, 13:49)

        nedumeritul [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

        legatura intre emitatorul victimei si receptorul de goniometrie din mana celui care cauta, se face direct nu prin intermediul antenei vodafone Acest receptor arata directia si te duce "pe firul apei" pana la sursa semnalului cu mare precizie. Acum un astfel de receptor(cel mai ieftin dar performant) costa in jur de 100 euro.
      • +14 (14 voturi)    
        Hehe, timpurile de alta data (Duminică, 2 februarie 2014, 14:02)

        giigi [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

        Nu, se face cu un receptor, o antena Yagi si casti.
        Se roteste antena si se localizeaza directia in care semnalul este maxim, clar, etc.
        Era practicat in masa pe vremuri (anii 70).

        http://en.wikipedia.org/wiki/Yagi_antenna

        http://en.wikipedia.org/wiki/Amateur_radio_direction_finding
      • +16 (16 voturi)    
        dupa parerea mea ... (Duminică, 2 februarie 2014, 14:04)

        DanDa [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

        Faceti o mica confuzie legata de antena Vodafone: localizarea unui emitator de catre un radioamator nu are nici o legatura cu telefoanele, emitatorul nu era telefonul victimei era al avionului.
        De fapt existau cel putin 4 (patru) metode de a fi localizati, metode diferite si total independente una de cealalta, nu stiu care institutii erau responsabile pentru fiecare dintre ele:
        1 - Prima si cea mai normala (fiind vorba de un avion): trebuia localizata sursa semnalului de urgenta emis de avion. Exista tehnologia care sa fac asta, nu stiu care dintre institutii trebuia sa o faca dar este clar ca un radioamator de liceu se ducea la avion cu o eroare de cativa metri in cateva zeci de minute. Metoda nu are legatura cu Vodafone sau cu orice alte "chestii". Trebuia doar ca emitatorul de urgenta sa emita. Si acesta emitea cat timp a fost "auzit" de un avion Wizz care trecea pe acolo.
        2. - Localizarea telefonului mobil folosind semnalul GPS. Exista tehnologia de a fi localizati la metru atunci cand folosim telefonul mobil si asta se poate face chiar daca este o singura antena Vodafone in zona aia (se variaza puterea de emisie a diverselor celule GSM din zona pana se gaseste exact unde este telefonul.
        3. - Folosirea coordonatelor GPS, nu au nici o legatura cu celulele GSM ale Vodafone, in cazul dat am inteles ca au existat aceste coordonate transmise de victime dar nu au putut fi interpretate de cautatori (frumos). Exista programe free care iti localizeaza telefonul folosind GPS-ul (deci fara antena GSM) cu precizie de 5 metri (probabil pentru ca sunt gratuite). Exemplu: GPS tracking pentru android.
        4. - Folosind extrapolarea ultimei traiectorii cunoscute a avionului se obtinea o arie de cautare de cateva zeci de metri latime si cativa kilometri lungime. Dar cand dupa o ora cei din Oradea nu erau siguri ca avionul a cazut... ce sa mai sti unde era inainte sa cada?

        Sunt curios sa aflu exact cine si ce trebuia sa faca ca sa gaseasca epava
      • +10 (12 voturi)    
        confuzie (Duminică, 2 februarie 2014, 14:25)

        nedumeritul [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

        aici unii fac o confuzie:unul este semnalul de la telefoanele mobile ascultate de catre vodafone si cu totul altceva este semnalul emitatorului de pe avion pe 121mhz pe care vodafone nici nu l-a auzit pentru ca nu lucreaza pe aceasta frecventa.
        Acest semnal de cerere de ajutor de urgenta putea fi auzit de catre armata,ROMATSA,politie sau oricine altcineva care asculta pe 121,5 mhz si avea vizibilitate directa sia fost emis continuu
    • 0 (0 voturi)    
      pai... (Duminică, 2 februarie 2014, 20:21)

      gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui nedumeritul

      nu foarte multi au copilarit ca noi !...cand am spus asta s-a ridicat tot internetu' impotriva!....
  • +14 (24 voturi)    
    CSAT (Duminică, 2 februarie 2014, 9:34)

    aladdin [utilizator]

    Eu ma asteptam ca in CSAT sa se discute probleme ce tin de securitatea nationala.
    • +18 (24 voturi)    
      balbaiala si incompetenta..... (Duminică, 2 februarie 2014, 11:37)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

      .....autoritatilor soldata cu doi morti, este o problema de siguranta nationala.

      Sa ne imaginam ca in locul avionului prabusit, ar fi fost o aeronava plina cu teroristi care nu s-ar fi prabusit ci ar fi aterizat pe un camp pentru a-si debarca continutul.
      Astfel de actiuni ar reusi, din cauza incompetentei celor pusi special pentru localizare si interventie rapida.

      De aceea, acei incompetenti raspunzatori pentru intarzierea localizarii epavei avionului ca si cei din cauza carora s-a intarziat interventia la fata locului, trebuiesc indepartati rapid din sistem pentru ca pot pune in pericol insasi siguranta statului.

      Vom afla amanunte dupa sedinta CSAT.
      • +16 (16 voturi)    
        asta cu indepartarea rapida din sistem (Duminică, 2 februarie 2014, 14:09)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui translativus

        las-o alora care chiar o fac, bre! la noi ii demit de undeva si ii lipesc in alta parte, asta e buba, nu dam cu ei de pamant si gata!
    • +12 (16 voturi)    
      pai (Duminică, 2 februarie 2014, 14:11)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

      Faptul ca emitatoarele avioanelor usoare ale statului roman emit unde care sunt decodate la Moscova...macar asta si mie mi se pare o chestie de siguranta nationala.

      Plus faptul ca institutiile statului nu sunt in stare sa localizeze timp de ore un aparat prabusit.
      • 0 (0 voturi)    
        pai... (Duminică, 2 februarie 2014, 20:27)

        gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

        sa-ti explice dumitrica....
  • +29 (35 voturi)    
    Schimbare sefului STS (Duminică, 2 februarie 2014, 9:35)

    clarice [utilizator]

    Este inevitabila,USL vrea tot.
    Schimbarea codurilor le-a reusit,PDL se lupta cu MP ,usor usor acapareaza tot.
    Si asta numai din cauza noastra ,popor de mamaligari.
  • +28 (34 voturi)    
    !!!!! (Duminică, 2 februarie 2014, 9:44)

    aer [utilizator]

    asteptam conferinta de presa de dupa CSAT !
    uslasilor va exacuta iar marinarul in direct !

    :))
  • +25 (31 voturi)    
    pm (Duminică, 2 februarie 2014, 10:01)

    tot [utilizator]

    Ponta, cred ca vei avea o zi nasoala!
  • +15 (23 voturi)    
    Dl.Presedinte (Duminică, 2 februarie 2014, 11:39)

    Gabi M [utilizator]

    sa fie foarte atent caci Mitomanul Plagiator iar nu se va dezminti.Va minte ca deobicei.Si,sa-l intrebe si pe Dusa de ce nu a intervenit cu desantul de la Campia Turzii.
  • +16 (22 voturi)    
    In orice tara civilizata (Duminică, 2 februarie 2014, 11:52)

    artistul000 [utilizator]

    se asteapta rezultatele anchetei... numai la noi nu ... suntem cu totii experti ... televiziunile gasesc imediat vinovatii iar guvernul ia masurile necesare ... asta da eficienta...

    cand vine vorba de furaciuni ... se schimba abordarea... televiziunile sunt transformate in avocatu apararii infractorilor ... din nou... eficient cum il stim, guvernul ia masurile necesare pentru a i proteja...

    Acum in parerea mea umila... ce treaba ar avea STS-ul in aceasta problema... de ce ii implicam pe ei cand deja avem structurile necesare monitorizarii si interventiei in cazuri de accidente aviatice?

    tot in umila mea parere... traim istorie... avem cel mai prost (ca nu pot numi altfel) guvern din intreaga istorie moderna a acestei tarisoare. Si partea nasoala e ca acei oameni care ar putea schimba ceva ... fie si-au luat talpasita prin alte tari unde pot sa faca ceea ce stiu, fie s-au consemnat si nu fac decat sa urmeze turma.
    • +6 (8 voturi)    
      procurorii o vor intinde vreo doi ani (Duminică, 2 februarie 2014, 15:39)

      U_swamp [utilizator] i-a raspuns lui artistul000

      Si atunci de ce au fost demisi sau au demisionat cel putin 5 tovarasi pina acum?
  • +11 (15 voturi)    
    "armata, SRI, STS" (Duminică, 2 februarie 2014, 14:05)

    ty [utilizator]

    SRI se ocupa de localizarea unui avion aterizt fortat? Sau Ponta vrea sa demita si de acolo pe cineva? Cu STS-ul m-am lamurit de mult.
  • +17 (25 voturi)    
    Sedinta CSAT duminica? (Duminică, 2 februarie 2014, 14:43)

    Europiu [utilizator]

    Pai si la baschet cand mai apuca sarmanul Prim-Plagiator sa se duca?
  • -12 (20 voturi)    
    demisiaaa!!!! (Duminică, 2 februarie 2014, 15:21)

    U_swamp [utilizator]

    Cer demisia generalului de tinichea Opris!
    • +4 (10 voturi)    
      Nu uita de Manglau (Duminică, 2 februarie 2014, 15:55)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui U_swamp

      ca de aia is atatea tinichele, cand ai sef un Manglau nici pretentii nu poti sa ai.
    • +15 (19 voturi)    
      Basescu va lua cea mai buna decizie! (Duminică, 2 februarie 2014, 16:04)

      Primula [utilizator] i-a raspuns lui U_swamp

      Traian Basescu este UN OM ONORABIL si va lua cea mai corecta decize! Sa avem incredere in el!
      • +1 (1 vot)    
        Aveti macar o singura proba a onorabilitatii? (Duminică, 2 februarie 2014, 18:15)

        U_swamp [utilizator] i-a raspuns lui Primula

        Onorabilitatea se probeaza, nu se afirma.
      • 0 (0 voturi)    
        Cea mai corecta decizie (Duminică, 2 februarie 2014, 19:00)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Primula

        Justitia sa-si faca treaba.
  • 0 (0 voturi)    
    pai... (Duminică, 2 februarie 2014, 20:33)

    gab0iu [utilizator]

    te-ai lamurit cum e cu serviciul SARSAT? cum ramane cu cei 6.11KM?