Victor Ponta s-a intalnit cu seful MI6

de I.C.     HotNews.ro
Vineri, 31 ianuarie 2014, 13:51 Actualitate | Esenţial

Intalnire Victor Ponta - John Sawers (MI6)
Foto: Guvernul Romaniei
Premierul Victor Ponta s-a intalnit vineri, la Guvern, cu seful Serviciului de Informatii Externe al Regatului Unit al Marii Britanii si Irlandei de Nord - MI6, John Sawers, informeaza Guvernul intr-un comunicat de presa. Cu aceasta ocazie, seful Executivului si seful MI6 au discutat despre colaborarea dintre institutiile de securitate romanesti si britanice in prevenirea si combaterea terorismului. Premierul a subliniat sustinerea pe care Guvernul Romaniei o acorda consolidarii dimensiunilor de cooperare specifica, la nivel institutional, cu partenerii strategici ai Romaniei din comunitatea Euro-Atlantica.   
  • Comunicatul Guvernului:
Primul-ministru Victor Ponta l-a primit vineri, 31 ianuarie a.c., la Palatul Victoria, pe domnul John Sawers, seful Serviciului de Informatii Externe al Regatului Unit al Marii Britanii si Irlandei de Nord - MI6.

Cu acest prilej a fost apreciata excelenta cooperare dintre institutiile de securitate romanesti si britanice in prevenirea si combaterea fenomenelor care pot afecta securitatea cetatenilor din cele doua state sau care sunt indreptate impotriva membrilor NATO si ai Uniunii Europene. Intre aspectele de interes special se afla combaterea terorismului, a terorismului informatic si a altor forme de activitati ilegale la nivel regional si global. A fost efectuat si un schimb de opinii pe teme internationale de actualitate.

In cadrul intrevederii a fost subliniata sustinerea pe care Guvernul Romaniei o acorda consolidarii dimensiunilor de cooperare specifica, la nivel institutional, cu partenerii strategici ai Romaniei din comunitatea Euro-Atlantica.   


Amintim ca seful MI-6 s-a intalnit, joi, si cu presedintele Traian Basescu.


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

2181 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    Viata bate filmul (Vineri, 31 ianuarie 2014, 14:09)

    vidoc [utilizator]

    Nu a facut si o poza cu James Bond luand pranzul la Trattoria?Pechinezii astea chiar cred ca d'alde Roger Moore au lucrat la MI6.
  • -4 (4 voturi)    
    Ar trebui sa raceasca tabloidele. (Vineri, 31 ianuarie 2014, 14:18)

    Lok [utilizator]

    Seful MI6 sa discute direct cu un tigan (sensul din DEX).
  • +9 (9 voturi)    
    O sa fie greu (Vineri, 31 ianuarie 2014, 14:27)

    OmulNou [utilizator]

    O sa fie greu sa mai coopereze SIE cu MI6, dupa ce intra in vigoare noile coduri maine. Cum lupti impotriva terorismului fara interceptari ? Oare MI6 stie astea?
    • +3 (3 voturi)    
      e corect (Vineri, 31 ianuarie 2014, 14:58)

      lamaie [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      Acesta e si fost motivul intalnirii cu plagiatorul. Ieri nu era anuntata intalnirea.
      Ati vazut ca a plecat la min. justitiei imediat dupa intrevedere!!! Va fi obligat sa rezolve cumva porcaria pe care a facut-o.
      E un mincinos.
      E dovada ca ii apara , cu dintii, pe hotii din psd si pnl !!! Este obligat de cei care-l sustin.
      Am o intrebare ptr. cei care au elaborat codurile sau sunt tot cei care au lucrat la Constitutie?chiuariu, secretara lui dragnea sau becali??
    • +2 (2 voturi)    
      cum sa nu stie (Vineri, 31 ianuarie 2014, 15:16)

      Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      de ce crezi c-au venit tocmai zilele astea?
    • +2 (2 voturi)    
      Crezi (Vineri, 31 ianuarie 2014, 15:24)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      ca a venit ala doar sa se bucure de vederea lui Ponta. Ma mir cum de l-a gasit la Bucuresti si nu era la schii. Doar vremea e propice.
  • +7 (7 voturi)    
    bla bla (Vineri, 31 ianuarie 2014, 14:34)

    Gobelin [utilizator]

    "sustinerea pe care Guvernul Romaniei o acorda consolidarii dimensiunilor de cooperare specifica, la nivel institutional"

    s-a vazut, zilele astea, cata sustinere acorda guvernul celorlalte institutii ...
  • -3 (3 voturi)    
    obiectivitate maxima pe aici .. (Vineri, 31 ianuarie 2014, 15:11)

    adrian8 [utilizator]

    la articolul cu bas se vede cu seful mi6 , sareati toti ce tare e , ca "joaca in alta liga" ...

    la articolul asta sariti repde si atacati ponatcul ....

    impartiali si obiectivi !
    • +2 (2 voturi)    
      La obiect! -Apararea mecanismelor de aparare! (Vineri, 31 ianuarie 2014, 15:51)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

      Asta este motivul vizitei si al intalnirilor este apararea mecanismelor de aparare europene!

      Tratatele declară că Uniunea Europeană însăși este „fondată pe valorile respectului pentru demnitatea umană, libertate, democrație, egalitate, domnia legii și respectul pentru drepturile omului, inclusiv drepturile minorităților naționale în societatea în care pluralismul, ne-discriminarea, toleranța, justiția, solidaritatea și egalitate între femei și bărbați prevalează.

      In situatia de fata, unii oameni politici ajunsi la Putere, pot sacrifica aceste valori pentru a apara colaboratori predispusi la fapte penale! In cazul de fata, legea care constrange interceptarile si o referire inca vie ''legea amnistiei infractionale'' din Martea Neagra !

      Mai vrei?
      • 0 (0 voturi)    
        SINGURA "CONSTANGERE" E IN CAPUL TAU! (Vineri, 31 ianuarie 2014, 22:52)

        GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui pedepsitorul

        Dar asta nici nu merita discutat! Domnul John Sawers, seful Military Intelligence Section6(MI6), nu a venit la Bucuresti sa "arbitreze" tambalaul inutil pe chestiunea intrarii in vigoare a unor coduri juridice elaborate&asumate de guvernul Boc acum cinci ani si semnate&promulgate de Presedintele Basescu fara nici o obiectie! Punct! Romania fiind o tara de la granita estica a NATO si UE, vizita sefului MI6 trebuie, cred, privita in contextul a ceea ce se "intampla" in Ucraina!
        In Ucraina nu va fi nici un razboi civil, deoarece ceea ce se intampla acolo nu este deloc intamplator! Vreau sa spun, fara sa intru in prea multe amanunte, ca nu se pune problema “exportului” revoltei ucrainene dincolo de Nistru sau de Prut! Pe scurt: nu poti sa fi presedintele Ucrainei si sa te porti ca un geambas de cai cu liderii unei uniuni de 28 de state(in care ai pretins ca vrei sa fi acceptat!) si sa sfidezi o alianta militara de 29 de state, crezand ca nu ti se va intampla nimic! Yanukovych a inteles, cred, ca Rusia are prea multe si prea stranse relatii cu “licuricii” din UE(si viceversa!) si nu va face nimic care sa strice acest echilibru! Iar NATO…?! In fine, cred ca e o performanta sa aprinzi si sa intretii flacara unei revolte populare chiar sub ferestrele Kremlinului…! Din aceasta perspectiva prezenta domnului John Sawers la Bucuresti mi se pare perfect justificata! Dar poare ma insel! James Bond a fost intotdeauna un personaj imprevizibil!
    • 0 (0 voturi)    
      Nu ne plac mincinosii (Vineri, 31 ianuarie 2014, 19:21)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

      Suntem impartiali si obiectivi pentru ca nu servim mincinosii, ii tratam pe toti la fel.
  • +2 (2 voturi)    
    Ponta lucreaza doar cu Moscova (Vineri, 31 ianuarie 2014, 15:12)

    Trojan.H [utilizator]

    Dupa cum s-a vazut in ultima vreme, subiectul Ucraina este tabu in Romania. Seful MI6 isi pierde vremea cu Ponta.
    P.S. E logic sa fie tabu un astfel de subiect. Cum adica, niste golani adunati in strada sa demita primul ministru?
    Sa indeparteze tara de Rusia? Si unde s-o duca? In UE !!
    Pff!
  • +3 (3 voturi)    
    MI6 ii va verifica " doctoratul " ? (Vineri, 31 ianuarie 2014, 16:50)

    Plagarus [utilizator]

    Doctorasul cel viteaz, se crede inca bagat in seama ??