VIDEO Traian Basescu: Romania va fi un partener politic al aliatilor sai, dar nu are resurse militare pentru tipul de operatiune preconizat in Siria./ La summitul G20 11 state membre au adoptat o declaratie comuna privind Siria. Declaratia recunoaste ca nu exista o solutie militara. Romania se raliaza fara rezerve acestei declaratii

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 9 septembrie 2013, 14:34 Actualitate | Esenţial


Presedintele Traian Basescu a anuntat, luni, intr-o declaratie de presa la Palatul Cotroceni, ca "Ieri Romania a adoptat o pozitie cu privire la Siria si e obligatia mea sa o aduc la cunostinta publicului, avand in vedere ca e un angajament politic pe care Romania si-l asuma. Cu ocazia summitului G20 de la Sankt Petersburg, 11 state membre au adoptat o declaratie comuna privind Siria. In urma consultarii cu alte institutii, am decis ca Romania sa se ralieze acestei declaratii a celor 11 state - Australia, Canada, Franta, Italia, Japonia, Coreea, Arabia Saudita, Spania, Turcia, Marea Britanie si SUA. (...) Declaratia recunoaste ca in conflictul din Siria nu exista o solutie militara. (...) In ce priveste Romania, ea se raliaza fara rezerve acestei declaratii." Seful statului a mai precizat ca, chiar si in eventualitatea unei interventii militare, "Romania va fi un partener politic al aliatilor sai, dar nu are resurse militare pentru tipul de operatiune preconizat in Siria".



Cele mai importante declaratii ale lui Traian Basescu:


Statele semnatare nu fac deosebire intre state care au ratificat normele internationale si cele care nu le-au ratificat, avand in vedere ca la nivel mondial cea mai mare parte a tarilor au facut-o.

Declaratia condamna in termenii cei mai fermi atacul arme chimice din 21 august si tine responsabil guvernul sirian, regimul aflat la putere.

De aceea, semnatarii fac apel la un raspuns international ferm in asa fel incat astfel de evenimente, de drame sa nu se mai petreaca.

Semnatarii sustin si sprijina consecvent o rezolutie ferma a Consiliului de Securitate al ONU avand in vedere responsabilitatile acestuia.

Faptul ca in problema siriana, datorita disputelor dintre membrii cu drept de veto nu s-a putut adopta o rezolutie e marcat in declaratie iar Romania sustine fara rezerve ca problemele de acest gen sa fie rezolvata in consiliul de securitate si nu cu forta armelor.

Semnatarii se angajeaza sa sustina demersuri internationale pe termen lung pentru a trata provocarea reprezentata de rezervele de arme chimice ale Siriei.

Aici se face trimitere directa le rezervele de arme chimice ale Siriei si e un angajament ca problema acestor arme chimice sa fie tratata cu fermitate.

Declaratia cere expertilor ONU sa prezinte cat mai curand cu putina rezultatul anchetei cu privire la atacul din 21 august.


Extrem de important pentru echidistanta declaratiei este ca initiatorii fac responsabil in mod egal si una din parti, si cealalta parte, regimul si insurgenta, de moartea a peste 100.000 de cetateni sirieni, de faptul ca peste 2 milioane de persoane au devenit refugiati si circa 5 milioane de persoane sunt dislocate de la casele lor.

E vorba de o drama umanitara in acest moment, datorita razboiului civil din Siria.

La fel de important, si aici se vede ca prudenta a fost binevenita in abordarile statelor, declaratia recunoaste ca in conflictul din Siria nu exista o solutie militara.

Citez: Recunoscand ca acest conflict nu are o solutie militara, ne reafirmam angajamentul de a cauta o reglementare politica pasnica.

Semnatarii sunt constienti ca nu exista o solutie militara si ca o solutie pasnica, politica, trebuie gasita.

Semnatarii subliniaza ca se angajeaza nu numai pentru o solutie politica, dar si pentru a contribui la realizarea unei Sirii unite, extrem de important, in contextul in care se pune problema impartirii Siriei, si solutie democratica.

As face un comentariu: statele UE, ca si statele NATO, trebueio sa ajungem la nivelul de intelepciune in care sa nu incercam sa aplicam sabloanele sistemelor noastre democratice unor natiuni arabe care au alte valori.

Sunt state arabe care au demonstrat ca pot trece la un sistem democratic, dar impunerea brutala, de gen Irak sau Egipt, arata ca adaptarea rapida la un sistem democratic occidental e dificila pentru aceste popoare, au valori culturale diferite.

Declaratia face un apel sa fie garantat accesul personalului care asigura asistenta umanitara si sanitare.
Declaratia se afla in traducere pe site-ul Presedintiei.

In ce priveste Romania, ea se raliaza fara rezerve acestei declaratii.

Desi nu e brutal afirmat, declaratia lasa deschise ambele optiuni. Chiar daca in cea mai mare parte se vorbeste despre ONU, Geneva si solutii politice, si se recunoaste ca solutia militara nu e una viabila, nu se inchide complet varianta unui atac fara trupe la sol asupra resurselor militare ale Siriei.

As mai face o observatie legat de evolutii. Declaratia a fost adoptata pe data de 6 septembrie. Astazi suntem in 9. Deja secretarul de stat Kerry a avansat o solutie care sa garanteze pacea, punerea sub control a armelor chimice ale Siriei.

Nu stiu ce reactie va exista la Damasc, dar faptul ca o declaratie facuta in 6 de 11 state, la care de ieri ne-am raliat si noi, deja apar elemente noi cum ar fi propunerea secretarului Kerry catre Damasc arata ca un proces de negociere exista, condus de SUA si ca se incearca si din punct de vedere al SUA o solutie care sa evite utilizarea resurselor militare.

Nu as vrea sa revin la un lucru pe care l-am mai spus, il reamintesc totusi, solutia militara, indiferent cat de soft si de precisa ar fi, implica riscuri majore, in primul rand de reactie militara al Damascului, riscul de extindere al conflictului la nivel regional, in conditiile in care pe teritoriul Siriei actioneaza foarte multe organizatii militare care nu sunt sub control politic.

Ar fi usor si extrem de apetisant pentru aceste structuri cu potential militar sa provoace si Turcia, si Israelul, samd.

Conflictul militar trebuie evitat, o decizie militara nu trebuie adoptata inainte de raportul expertilor ONU si o solutie negociata, care sa se finalizeze prin alegeri libere, e cea pe care Romania o sustine fara rezerve.

Ne asumam in totalitate declaratia semnata de cele 11 state.



  • INTREBARI:

Veti convoca o sedinta CSAT?

Nu. E o declaratie legat de valabilitatea careia m-am consultat cu MAE, cu structurile de securitate, nu e nevoie de CSAT pentru sustinerea acestei declaratii.

Cu premierul ati discutat?

Inteleg ca aveti o problema, nu asta e esential. In calitate de presedinte care reprezinta statul roman am prezentat public decizia. Solutia trupelor la sol e exclusa. O precizare cu privire la solutia militara. Chiar daca se va utiliza, se va utiliza impotriva infrastructurilor militare sau a resurselor aviatiei siriene, artileriei, a unitatilor de tancuri, a depozitelor de munitii, cu o singura exceptie: depozitele cu munitie chimica. Lovirea lor inseamna generarea unui dezastru chimic si nu as vrea sa vedem situatia in care singura sansa a regimului ramane munitia chimica.

S-a decis respingerea Rosiei Montana. Va retrageti intrebarea catre premier?

Intrebati-l pe el, eu am pus-o.

Si el v-a intrebat cati bani ati luat de la regimul Assad.

Eu am raspuns, am spus ca nimic.

Daca USL respinge proiectul ce mai puteti face?
Pai, unde mai e problema? Nu eu am 70% in Parlament. Ati observat vreo majoritate pro-presedinte prin parlamnet? Poate se va forma... Subiectul nu e Rosia Montana, am vrut sa vorbesc despre Siria.

Crin Antonecu spunea ca daca se decide o interventie militara, Romania va fi in prima linie acolo.

Nu ati vrea sa reproduceti corect declaratia lui Crin Atnonesc? A spus in prima linie a sustinerii politice, nicidecum a razboiului.



















Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13519 vizualizari

  • -25 (39 voturi)    
    isi anunta demisia? (Luni, 9 septembrie 2013, 14:36)

    demaGOGU [utilizator]

    strada i-a facut knock-out pe toti!
    • +32 (36 voturi)    
      Poate Ponta demisioneaza (Luni, 9 septembrie 2013, 14:44)

      zzztop [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Parca Ponta a semnat proiectul de lege Rosia Montana. Culmea dupa ce USL fost alesi cu programul ca opresc Rosia Montana. Ciudata moralitatea asta!
      • +18 (24 voturi)    
        demaGOGU e mazeta vopsit (Luni, 9 septembrie 2013, 15:17)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

        are si el o obsesie..sa il vada pe kkrau presedinte..dar nu pricep postacii USLamishti ca nu exista sanse ptr idolul lor..kkrau
    • +15 (17 voturi)    
      chill out (Luni, 9 septembrie 2013, 14:44)

      loric [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      knock out-ul e doar pentru slabanogi.
    • -16 (20 voturi)    
      poanta si antoana il lasa pe base singur (Luni, 9 septembrie 2013, 15:04)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      panta si antoana, oameni cu zece fete, declara ca inchid proiectul ca sa linisteasca protestatatrii. base ramane fara mainile care-i scoteau castanele din foc. base trebuie sa iasa si sa scuipe ""politic"" in stanga si in dreapta. pe cat punem pariu ca iese sa faca circ politic in loc sa vorbeasca de rosia montana?
    • +2 (8 voturi)    
      propunere (Luni, 9 septembrie 2013, 16:35)

      xvlad [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Propun administratorilor site-ului sa blocheze utilizatorii care primesc constant minusuri si/sau care nu fac nimic altceva decat propaganda.

      Propunerea se bazeaza pe urmatoarele argumente:
      1. Aici suntem o comunitate care discuta despre articole, iar minusurile constante acordate de comunitatea de aici unor utilizatori arata ca nu mai vrem sa le citim posturile.
      2. Genereaza dezbateri care nu au legatura cusubiectul, astfel facand un rau celor care chiar ar vrea sa comenteze serios. Vedeti chiar postul la care am raspuns.
      3. Cel mai probabil, oamenii astia sunt platiti sa posteze. Ce vina avem noi sa ne enervam si sa avem toate discutiile denaturate numai ca sa ia ei 1 leu de-o paine?

      Oricum, chiar daca nu vor fi blocati, sugerez cititorilor seriosi sa nu le mai raspunda, ca oricum o fac degeaba.
      • 0 (4 voturi)    
        Mda (Luni, 9 septembrie 2013, 18:32)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui xvlad

        Voi vreți să fiți o comunitate unde dacă strigi ”Cine e cel mai tare din parcare?”, ecoul să răspundă ”Băsescu... escu... escu...”

        Noi, cei care credem că toată clasa politică actuală este o apă și-un pământ, vom continua să postăm și să vă facem viețile amare. Până la dispariția USL și PDL, nu ne vom opri!
  • -14 (30 voturi)    
    despre Roșia Montană (Luni, 9 septembrie 2013, 14:41)

    domu [utilizator]

    -> președintele româniei nu are dreptul să se pronunțe în favoarea sau defavoarea proiectului roșia montană
    -> președintele româniei nu are dreptul să se pronunțe în favoarea sau defavoarea eutanasierii câinilor

    președintele româniei trebuie să respecte dorința românilor și nu a companiilor sau a grupurilor de interese. iar o persoană care nu urmărește interesul românilor nu se poate numi președintele româniei
    d-le băsescu, sunteți expirat!!
    • -18 (20 voturi)    
      Da' ce, d-l Basescu este... (Luni, 9 septembrie 2013, 15:42)

      finutza [utilizator] i-a raspuns lui domu

      ... presedinte? Este doar jucator! Asa ca... da-i pe joaca, d-le Basescu! Tot asa, pe loc, pe loc...!
      • +3 (5 voturi)    
        Eram obisnuit (Luni, 9 septembrie 2013, 17:27)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui finutza

        cu comentarii mai elaborate si mai ample din partea ta. Ai patit ceva?
        • 0 (2 voturi)    
          Pai la o bataie de joc... (Luni, 9 septembrie 2013, 22:59)

          finutza [utilizator] i-a raspuns lui ty

          ... iau si eu o atitudine pe masura. Zi-i si tu, cand tara arde... (aur, sisturi, caini carnivori), d-l Basescu ne spune... ce? Cati din Romania cred ca este important pentru noi eventualul razboi din Siria? Poate doar daca se va scumpi benzina. Dar pana atunci... d-l Basescu a gasit de cuviinta sa arate ca nu-i pasa. Si nici nu are de ce sa-i pese, fiindca 70% din populatie nu-l doreste, a spus-o chiar el. Nu-l banuiesc ca ar fi rupt de realitate, ci ca a facut-o intentionat, pentru a ne arata unde-l doare de problemele la zi ale romanilor. Si, asa cum am spus mai sus, am reactionat oarecum asemanator...
          • 0 (2 voturi)    
            Stim, stim: (Marţi, 10 septembrie 2013, 2:13)

            Alius [utilizator] i-a raspuns lui finutza

            Guvernul face si drege, manifestantii striga "Jos Poanta" si "Jos Antenescu", dar concluzia este ca "Basescu e de vina"!

            Ce suferiti voi ca nu aveti ce sa-i mai reprosati, voi si cu alde cei din USL: de-abia ati asteptat sa zica Basescu ceva legat de manifestatii ca sa gasiti motive de incitare impotriva lui Basescu si motive de suspendare. Lasa, data aviatoare.
          • 0 (0 voturi)    
            Basescu: (Marţi, 10 septembrie 2013, 21:47)

            ty [utilizator] i-a raspuns lui finutza

            - "Ceea ce vă cer, domnule ministru (A Korodi) şi domnilor membri ai Guvernului, este să vedeţi dacă e fezabilă Roşia Montană. Dacă este fezabilă, daţi rapid avize, dacă nu, spuneţi nu investitorului, pentru că fiecare zi în care întârziem ne va costa enorm în următorul proces. Nu mai ţineţi astfel de subiecte în dezbatere publică pentru că descalifică autorităţile române"
            - "opțiunea mea acum este fără niciun fel de dubii că România are obligația să accelereze procesele de evaluare și să treacă la exploatarea gazelor de șist"
            - "fac apel la Guvern să emită o ordonanţă de urgenţă prin care să stabilească un termen scurt sau rezonabil în care iubitorii de câini să ia câinii maidanezi acasă, să-i ţină în ţarcul lor, după care cei care nu au fost adoptaţi de iubitorii de câini să fie imediat eutanasiaţi"
            Pozitiile lui Basescu sunt cunoscute nu vad de ce ar trebui sa se alature si el corului de politicieni isterizati din aceste zile.
            • 0 (0 voturi)    
              Ha-ha-ha... (Miercuri, 11 septembrie 2013, 15:30)

              finutza [utilizator] i-a raspuns lui ty

              Le-ai cautat mult? Fiindca sunt de la momente diferite, momente intinse pe o mare plaja de timp. Asa, daca o sa caut in istorie, poate gasesc si eu vreun moment cand mi-a placut d-l Basescu.
              Dar eu ma refeream la aceste zile, si-mi ve da dreptate (ca vrei - ca nu vrei) ca acelasi domn Basescu evita (am scris intr-un cuvant...).
              • 0 (0 voturi)    
                "poate gasesc si eu vreun moment cand mi-a placut (Miercuri, 11 septembrie 2013, 21:56)

                ty [utilizator] i-a raspuns lui finutza

                d-l Basescu" De ce trebuie sa-ti placa sau nu un politicean? Nu e suficient sa apreciezi sau sa critici o pozitie pe care o exprima?
                • 0 (0 voturi)    
                  A placea, in extenso... (Miercuri, 11 septembrie 2013, 23:14)

                  finutza [utilizator] i-a raspuns lui ty

                  ... poate insemna si a aprecia. Asa ca, remarca ta poate fi redundanta.
  • +16 (20 voturi)    
    Protejati-l pe minorul Viorel, dle presedinte! (Luni, 9 septembrie 2013, 14:50)

    hotnewsfil [utilizator]

    Sa faca ce-o face presedintele, sa nu-l supere pe Viorel, sa nu-i stirbeasca prestigiul imens, pe care si l-a construit cu truda, in tara si in strainatate, sa dea toata vina pe situatia internationala, pe criza, pe dezastruoasa mostenire de la regimul Basescu-Boc, pe doamna Merkel, pe Barosso.
  • +16 (20 voturi)    
    Va cere demisia lui Ponta! (Luni, 9 septembrie 2013, 14:54)

    Sani [utilizator]

    Mi se pare corect.
    O tara nu poate fi condusa de un adolescent intarziat!
  • -3 (7 voturi)    
    Propunere in folosul presei independente (Luni, 9 septembrie 2013, 15:05)

    hotnewsfil [utilizator]

    Ca sa dati samanta de barfa celor de la Antena3, va propun, domnule presedinte, sa dezvaluiti in direct, la aceasta ora de varf, ca i-ati cumparat Sofiei-nepotica dumnevoastra, pantofi cu tocul de 18 cm. si poseta Vuiton.
  • -9 (19 voturi)    
    aflam cine a luat bani pentru rosia montana. (Luni, 9 septembrie 2013, 15:11)

    lucian11 [utilizator]

    ponta si crin au renuntat la proiect dupa protestele de strada impotriva proiectului de la rosia montana.

    base o sa iasa si o sa ne spuna ca acei 8000 de oameni din piata sunt intr-o minoritate evidenta, fata de cei 21milioane care au stat acasa pentru ca sustin exploatarea cu cianuri.

    o sa aflam in sfarsit cine a luat bani pentru a promova proiectul.
    • +2 (4 voturi)    
      Este evident ca (Luni, 9 septembrie 2013, 17:39)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui lucian11

      "acei 8000 de oameni din piata sunt intr-o minoritate evidenta, fata de cei 21milioane"
      Daca in urma unui referendum valid se va hotara exploatarea aurului de la RM crezi ca astia din cel mai curajos guvern vor semna autorizatia de mediu? Sau se vor face ca ploua ca in cazul cu cei 300 parlamentari?
  • +1 (5 voturi)    
    au inceput sa se certe baietii. (Luni, 9 septembrie 2013, 15:21)

    jackalphonse [utilizator]

    incepe circul de falseturi, asa cum am fost obisnuiti

    http://www.youtube.com/watch?v=9hYMBn5kQFM
  • +8 (8 voturi)    
    dom' presedinte, sa nu uitati ce ati zis! (Luni, 9 septembrie 2013, 15:47)

    nellino [utilizator]

    ca de acum veti avea o atitudine neutra.
    probabil ca neutralitatea era buna in momentul in care Guvernul va facea jocul.
    sunt curios ce veti spune acum cand mazetele (respect Maze!) alea doua de conducatori USL s-au retras schelalaind de la suturile a 8000 de manifestanti.
  • -10 (14 voturi)    
    17 sept 2011 (Luni, 9 septembrie 2013, 16:00)

    Mazeta [utilizator]

    "Din punct de vedere al părţii de mediu, exagerăm în momentul de faţă şi după emisiune vă voi pune la dispoziţie cateva poze pe care le-am făcut eu ca amator când am fost acolo, din elicopter. Dacă dvs reuşiţi să le arătaţi la televizor, oamenii vor înţelege de ce nu sunt credibili toţi cei care spun că exploatarea de la Roşia Montană va genera poluare.” - Traian Băsescu, președintele României.
    • +9 (9 voturi)    
      mazeta tata (Luni, 9 septembrie 2013, 16:19)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      dar stiu ca il iubesti pe base..ii tii minte si vorbele..esti frate ))))
    • +9 (9 voturi)    
      sursa: Mazeta (Luni, 9 septembrie 2013, 16:23)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Mazeto.... te-ai gandit sa iti iei si tu un job decent?
    • -1 (1 vot)    
      Apropo de citate (Luni, 9 septembrie 2013, 19:00)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Din ciclul "coabitare, coabitare dar sa o stim si noi" avem:

      C.A.: "E mai logic ce a propus Traian Basescu (...) Macar o luam pe o cale"

      T.B.: "Nu ati vrea sa reproduceti corect declaratia lui Crin Atnonesc? A spus in prima linie a sustinerii politice, nicidecum a razboiului."
  • +2 (6 voturi)    
    Citeva exemple, domnule presedinte? (Luni, 9 septembrie 2013, 16:20)

    Skeptical [utilizator]

    "Sunt state arabe care au demonstrat ca pot trece la un sistem democratic"
    • -1 (1 vot)    
      nu-s departe! (Luni, 9 septembrie 2013, 18:18)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui Skeptical

      Algeria, Tunisia, Maroc (daca accepti ca e si monarhie).
      • 0 (0 voturi)    
        Sorry (Luni, 9 septembrie 2013, 19:27)

        Skeptical [utilizator] i-a raspuns lui cinic

        "Democratii" cu assassinate politice si partide islamofasciste la putere. . . ??

        Mai incercati.
  • +9 (13 voturi)    
    Se pare ca Base (Luni, 9 septembrie 2013, 16:23)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    se stueaza mult desupra scandalurilor de sufragerie iscate de cei doi impotenti politic.
    Problemele unui Presedinte adevarat, nu intermar (cu carte de vizita!) sunt cele adevarate.
    Resturile sunt doar extemporale si mici teste pentru cei doi pricolici, unul imatue, celalalt intarziat intellectual, amandoi retardati moral!
    • -6 (12 voturi)    
      presedintele tau tace cand trebuia sa vorbeasca (Luni, 9 septembrie 2013, 16:37)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

      din cate observi, se eschiveaza iesind cu declaratii de doi bani. nu poti sa nu spui nimic, cand zeci de mii de oameni protesteaza
      • -1 (1 vot)    
        Vad ca esti foarte dezamagit.. (Luni, 9 septembrie 2013, 21:05)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        Abia ai asteptat sa spune ceva Basescu de Rosia Montana, ca sa te iei de el ca "face circ". Acum ca nu "face circ", tot nemultumit esti.

        Asa sunt USL-istii: daca zice ceva Basescu, e circ sau motiv de suspendare. Daca nu zice, tot el e de vina ca nu zice nimic "cand zeci de mii de oameni protesteaza"...

        Da' ce, protesteaza impotriva lui Basescu? Sa zica aia carora li se adreseaza protestele.

        Ce se eschiveaza? Cu privire la ce? A spus ca o sa fie "neutru" in privinta acestui subiect, stim si ca el este "pentru". Deci ce vrei sa spuna? Ce asteptai tu sa spuna? Circul il asteptai?
        • 0 (2 voturi)    
          trafic de onfluenta pentru rmgc, asta a facut base (Luni, 9 septembrie 2013, 22:15)

          jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          in problema rmgc n-a facut niciodata circ. a facut la modul foarte serios trafic de influenta
  • -1 (3 voturi)    
    Impecabil (Luni, 9 septembrie 2013, 18:55)

    Gigi Kent [utilizator]

    De data aceasta domnul Basescu a fost impecabil. Subiect de politica externa / aparare, clar in atributiile domniei sale, fara atacuri si glumite nesarate in legatura cu adversarii politici etc. Tot inainte si s-ar putea sa aiba un final de mandat normal.
    • -1 (3 voturi)    
      impecabil de iresponsabil. ignore (Luni, 9 septembrie 2013, 21:03)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      cand zeci de mii ies in strada din cauza firmei pentru care face base trafic de influenta, dai un comunicat de presa care sa-i linisteasca. ma doare-n cot de siria in momentul asta. nici macar sua bu stie ce face si base vine cu precizari. este fix pix siria lui base in acest moment
  • -1 (3 voturi)    
    rusine traian base (Luni, 9 septembrie 2013, 21:08)

    jackalphonse [utilizator]

    ignori zeci de mii de oameni care ies in strada pentru un proiect dubios pe care il sustii de atatia ani. rusine!
    pe 8 sept. au avut loc ample demonstratii cu care presedintele nostru (de altfel, un masaverde) se sterge cu ele undeva. rusine!
    • -1 (3 voturi)    
      Eu iti inteleg supararea. (Marţi, 10 septembrie 2013, 1:21)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Esti suparat tare ca cei din strada nu au strigat nimic impotriva lui Basescu, ci numai a lui Antenescu si Poanta, asta pe de o parte. Iar pe de alta parte Basescu s-a abtinut de la orice comentarii pe tema respectiva (asa cum a si anuntat mai inainte cu cateva zile) si nu a dat prilejul USL-istilor sa strige in gura mare ca Basescu submineaza guvernul, ca baga bete in roate guvernului, ca incita la destabilizare etc etc.. sa gaseasca toa'sii motive de suspendare.

      Basescu a sustinut acest proiect si a fost (macar) consecvent acestei sustineri (nu ca nea Poanta si gigel Antenescu pentru care voi ati votat voiosi) si si-a luat si el portia de demonstratii, cand in fruntea demonstrantilor se aflau luptatorii pentru libertatea latrinelor, Badea si ai lui, care acum nu mai scot nici macar un guitat. Astia sunt cei pe care i-ati votat, care indemnau lumea sa iasa in strada, sa iasa pentru Felix al vostru si al lor, nu pentru Rosia Montana sau mai stiu eu ce idee de bine pentru tara.

      Inca o data, chiar te inteleg, serios.
      • -1 (3 voturi)    
        de une stii ce am votat? (Marţi, 10 septembrie 2013, 9:47)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        de cand votul trebuie dat unei singure perspoane neconditionat? ma daoare-n cot de basescul tau si useleul lor. in rest, vorbesti pe aratura pornind de la niste idei pe care le tot reciti cu voce tare.
        • +1 (1 vot)    
          Recit niste idei.. (Marţi, 10 septembrie 2013, 14:43)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

          ca replica la ideile tale pe care le tot reciti, fara nici o legatura cu realitatea. Stii una si buna: "Rusine Basescu". Subiectul era altul: demonstratiile, cererile acestor demonstranti si actiunile guvernului. Daca tu vezi undeva aici "Basescu", atunci inseamna ca trebuie sa te duci la nenea doctorul sa-ti regleze vederea.
  • -1 (1 vot)    
    da (Marţi, 10 septembrie 2013, 10:22)

    unnecunoscut [utilizator]

    un discurs usor mai temperat si mai cu picioarele pe pamant decat "vom fi in prima linie".
  • 0 (0 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 10 septembrie 2013, 11:54)

    [anonim]