Campanie umanitara: Alerg pentru Petru!

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 24 mai 2013, 11:37 Actualitate | Esenţial


Adrian Petru
Foto: Arhiva personala
Redactia HotNews.ro a primit o scrisoare din partea domnului Alex Zamfir care s-a gandit sa organizeze o campanie pentru a-l ajuta pe micutul Petru Dogaru, un copil care la nici un an de zile se lupta cu o afectiune rara, iar un tratament care costa minim 150.000 euro este singura lui sansa la viata. Impreuna putem sa-l ajutam pe micutul Petru.

  • Scrisoarea trimisa de domnul Alex Zamfir redactiei HotNews.ro:

Salut,

Numele meu este Alex Zamfir si astazi am primit un email cu acest link

http://savepetru.wordpress.com/


Nu stiu sa explic de ce dar, desi nu-l cunosc, povestea lui Petru m-a impresionat foarte tare… mint, stiu de ce: am si eu un baiat de 2 ani, Mark, si de cate ori se imbolnaveste (raceala, burtica) lumea mea se opreste in loc, simt durere cand il vad ca nu e bine si nu-mi doresc decat sa-l vad razand din nou… si asta pentru o simpla raceala. Deci nici nu am pretentia ca pot incepe sa inteleg prin ce trec parintii lui Petru.

Citind povestea lui, am simtit ca vreau sa-l ajut. Iarasi mint. Ca TREBUIE sa incerc sa il ajut pe el si pe parintii lui. De ce? Pentru ca daca Mark ar fi bolnav si posibilitatile mele nu ar fi de ajuns pentru a-l ajuta, vreau sa cred ca ar fi cineva, oricine, care s-ar gandi si si-ar dori sa ma ajute. Vreau sa cred ca exista niste oameni pe care suferinta unui copil de 5 luni nu ii lasa indiferenti. Si ca acesti oameni nu au nevoie decat de un impuls pentru a face ceva.

Si eu vreau sa fac ceva. Sau macar sa incerc. Nu stiu sa fac foarte multe lucruri, dar exista ceva la care sunt destul de bun si imi si place foarte tare. Sa alerg. Asa ca mam gandit sa “Alerg pentru Petru”.

Mai exact: vreau sa “premiez” 10 ture alergate de Herastrau cu cate 100 ron/tura. Banii, bineinteles, vor fi donati , in numele alergatorului, lui Petru. Doua dintre aceste ture le voi alerga chiar eu. Daca vrei sa vii alaturi de mine si sa il ajuti pe Petru, o poti face in mai multe moduri:

1. sa alergi una sau mai multe ture ramase din cele 8 pe care le “premiez” eu.

2. Sa-ti premiezi singur turele alergate sau sa-ti gasesti un sponsor care sa faca asta.

3. Sa iti doresti doar sa “premiezi”  ture, fara sa alergi sau sa premiezi mai multe ture decat vrei sa alergi. In acest caz, eu ma angajez sa gasesc oameni care sa alerge.

4. Sa dai aceasta scrisoare catre cati mai multi oameni, pasionati de sport sau nu.

5. Sa ii donezi direct niste bani lui Petru.

Evenimentul va avea loc pe data de 8 iunie (sambata). Punctul de intalnire va fi rondul cu busturile fondatorilor Uniunii Europene de pe Aleea Trandafirilor. Hai sa ne vedem acolo la 7:45 si sa incepem alergarea in jur de 8 ca sa terminam pana incepe nebunia de weekend.

Da, stiu, e sambata… dar ganditi-va la 2 lucruri:

1. Ganditi-va ca ne putem incepe weekendul intr-un mod foarte placut.

2. Ganditi-va la Petru si la parintii lui.

Eu voi fi acolo sa ALERG PENTRU PETRU. Mi-ar placea tare sa te am alaturi, si, sunt convins, Petru la fel.

Multumesc.

Datele mele de contact sunt:

Alex Zamfir
0721/298213
alex.zamfir@ad-venture.ro



















7963 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Verificate Plauzibilitate? (Luni, 27 mai 2013, 17:47)

    firuierbii [utilizator]

    Deci,

    1. De ce nu e suportat tratamentul de Casa de Asigurari? Ce sanse de succes are?

    2. Cum poate verifica donatorul pentru ce s-au folosit banii?

    3. Autorul articolului conditioneaza donatia sa de participarea unor sportivi amatori la evenimentul organizat de el? Am inteles bine?
    • +2 (2 voturi)    
      punctul 3 la tine (Luni, 27 mai 2013, 23:13)

      un dac [utilizator] i-a raspuns lui firuierbii

      are raspuns in punctul 3 al autorului (Alex Zamfir).
      Nu conditioneaza nimic, dimpotriva, daca cineva sponsorizeaza "ture", el se va ocupa de gasirea unor "alergatori".
      Este o forma foarte frumoasa de ajutor.
      Cat despre Petru, sunt sigur ca poti afla toate detaliile de la parintii lui. Ai datele mamei in linkul din prima parte a acestui articol.
  • 0 (4 voturi)    
    unele da, altele nu (Marţi, 28 mai 2013, 13:10)

    was [utilizator]

    Este adevarat ca neuroblastomul cu localizatie in suprarenala, numita "glanda adrenala" (niste glande endocrine in pereche, aflate in polul superior al rinichiului, secreta printre altele catecholanmine - adrenalina, noradrenalina).
    Tratamentul primar este cel chirurgical, urmat de tratamente adjuvante. La un copil de 5 luni in Romania se poate face tratamentul gratuit, si de aceea mi-sa parut suspect, de ce trebuie sa mearga in Germania pentru MINIM 150.000 EUR!
    De ce nu in Austria sau Ungaria sau...Romania?
    Am mai doat la alte 3 anunturi umanitare de pe HN, nu si acum.
  • +4 (4 voturi)    
    precizare (Marţi, 28 mai 2013, 13:15)

    was [utilizator]

    Am cautat pe Wikipedia dupa "neuroblastom" http://en.wikipedia.org/wiki/Neuroblastoma

    Se pere ca nu este rara, este cel mai des intalnitaq forma de cancer solid extracranial la copii.
    Sigur se trateaza cu success multe cazuri si n Romania.
    Numai sanatate va doresc.
    • +1 (1 vot)    
      trist... (Luni, 3 iunie 2013, 11:46)

      Raluiv [utilizator] i-a raspuns lui was

      Foarte triste reactiile din doua puncte de vedere:

      1. daca va uitati pe site-ul indicat, ati fi vazut ca are cea mai agresiva forma, stagiu 4, care impune un tratament extrem de specific, inclusiv cu celule stem, tratament care se face in destul de putine locuri, in sectii pediatrice specializate. Sansa de supravietuire este de doar 30%, din cauza agresivitatii cazului. Evident ca se trateaza cu succes cazuri in ROmania, dar e vorba de cazuri mai usoare.

      2. daca vreunul din cei ce posteaza descurajator la adresa acestei initative ar fi in situatia acestor bieti parinti, ce ar face? Nu cumva acelasi lucru, si anume sa ii sigure bietului bebelus acces la tehnologie si tratament de ultima generatie, singurul care ii poate da o mica snsa la viata? Sunteti liberi sa donati sau nu, dar nu descurajati pe altii sa faca asta!
    • 0 (0 voturi)    
      revoltator (Joi, 6 iunie 2013, 9:33)

      erikka [utilizator] i-a raspuns lui was

      Nu cunosc personal copilul insa am vorbit cu parintii acestuia si am vazut si rezultatele analizelor, inclusiv faptul ca Casa de Asigurari de Sanatate a aprobat spre plata, formularul E 112 - care acopera o parte din tratamentul suportat in afara, ceea ce implicit inseamna ca STATUL ROMAN ISI ASUMA FAPTUL CA NU POATE EFECTUA TRATAMENTUL PENTRU ACEST TIP DE CANCER. Daca ai fi avut curiozitatea sa afli mai multe detalii despre acest caz, inainte sa comentezi, poate ca ti-ai fi schimbat parerea...
      De ce Romania, nu mai discutam pentru ca imi imaginez ca ai inteles din ceea ce am scris mai sus... De ce nu Austria sau Ungaria? Pentru ca este vorba de disponibilitatea clinicilor de a incepe tratamentul cat mai rapid, dat fiind faptul ca masuratorile de RMN din 2 zile consecutiv nu coincid, ceea ce echivaleaza cu TUMORA AVANSEAZA EXTREM DE RAPID.
      Si acum te intreb, daca ai fi in situatia acestor parinti, ai astepta 2 luni pana gasesti un loc liber intr-o clinica din Austria sau Ungaria, sau ai merge la prima clinica unde gasesti primul loc disponibil, pentru a oferi copilului tau o sansa la viata???
      Inainte de a face comentarii rautacioase, eu spun ca ai fi bine sa te informezi, sa te gandesti ce ai face in locul lor si apoi s aactionezi cum iti dicteaza inima. Pana la urma, nu ti-a bagat nimeni mana in buzunar...
      Dumnezeu sa te fereasca sa fii pus vreodata in fata unei asemenea situatii.
      Numai bine!
  • 0 (0 voturi)    
    Eveniment caritabil (Sâmbătă, 8 iunie 2013, 16:12)

    Teo99 [utilizator]

    Va asteptam diseara la showul de stand up comedy caritabil pentru Petru la Beraria Hanul cu Tei din Centrul Vechi. Detalii aici: http://www.facebook.com/events/464109540343707/