Corpul de Control al Guvernului: Tatal Robertei Anastase a incasat prime de 30.000 euro la Conpet

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 11 aprilie 2013, 11:00 Actualitate | Esenţial


Guvernul va sesiza DNA dupa ce Corpul de Control a constatat ca, in calitate de consilier sef al directorului general si de sef de departament la Conpet Ploiesti, Corneliu Anastase, tatal fostului presedinte al Camerei Deputatilor Roberta Anastase, a incasat in patru ani prime de circa 30.000 euro, relateaza Mediafax.

Un raport al Corpului de Control al premierului, facut public joi de Guvern, arata ca in perioada 1 ianuarie 2009 - 31 decembrie 2012 Corneliu Anastase a incasat prime in cuantum total de 126.508 lei, din care suma de 86.189 lei provenea din fondul de premiere aflat la dispozitia directorului general.

La data de iunie 2010 a fost infiintat Departamentul management, comunicare, iar la data de 18 iunie 2010 in functia de sef al departamentului, asimilata unei functii de conducere, a fost numit Corneliu Anastase, pana atunci consilier sef al directorului general, beneficiind astfel de un salariu lunar de 9.800 lei, similar celui de director.

In aceeasi perioada, potrivit raportului, directorul general al Conpet, companie detinuta de Ministerul Economiei, a avut la dispozitie un fond de premiere in suma totala de 3,68 milioane lei, din care a acordat prime in mod preferential.

Premierul Victor Ponta a declarat in iunie 2012 ca directorul Conpet a refuzat sa il demita pe tatal Robertei Anastase din postul de consilier, desi cererea i-a fost adresata chiar de catre ministrul Economiei, argumentand ca a fost numit la conducerea companiei de stat de fostul ministru de resort in baza unui contract de manager.

Ponta arata totodata ca tatal Robertei Anastase incaseaza lunar un salariu de 10.000 de euro. In replica, Anastase sustinea atunci ca premierul este "un mincinos" si ca tatal ei primeste de la Conpet o treime din suma avansata de Ponta.

Totodata, directorul general al Conpet, Dorin Tudora, l-a contrazis la acea data pe premier, sustinand ca ministrul Economiei nu i-a cerut "in mod direct" demiterea lui Corneliu Anastase.

Conpet detine si opereaza sistemul national de transport al titeiului prin conducte.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2592 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    Ca sa fim cinstiti.... (Joi, 11 aprilie 2013, 11:53)

    minus [utilizator]

    nivelul primelor si salariilor de la Conpet este o treaba care priveste mai mult actionarii decat Corpul de control. Daca discutam despre "moralitate" este ca si cum am turna apa in Dunare.

    In raportul Corpului de Control, gasiti si destule "specialitati din sfera controlului" cum ar fi obligativitatea de a respecta plafoanele de diurna la nivelul HG nr. 518 din 1995, achizitia a 6 copiatoare si alte "abuzuri in serviciu contra interselor publice" si multe alte de acelasi calibru!

    Cred ca nivelul cheltuielilor de protocol a fost absurd- de peste 1000000 Lei, dar la fel de absurd este sa ceri documente justificative de la beneficiarii cadourilor (presupunad ca acele cheltuieli inseamna cadouri catre parteneri de afaceri).
  • +4 (8 voturi)    
    Dobitoci ... (Joi, 11 aprilie 2013, 12:39)

    Dani.El [utilizator]

    Daca astea sunt marile dosarele de coruptie ale pdl, eu votez cu ei data viitoare! Si numai retardoida aia careia i se face iarasi reclama in ultimele zile (nu vreau sa stiu cum o cheama!) a prejudiciat statul cu mai mult in nici un an!!!

    Eu zic sa mai sapati putin, gasiti ceva serios, nu prime de 600 de euro / luna!

    Dar tampiti sunt aia care vin in fata cu asa ceva! Este evident pentru orice om ne-implicat ca este un atac politic!
    • +1 (1 vot)    
      Pai asta vom vedea de-acum... (Joi, 11 aprilie 2013, 19:54)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Dani.El

      Ponta tebuie sa justifice toata propaganda despre coruptie din campanie: si-a fixat si cativa vinovati de serviciu: Roberta, Videanu, etc. O sa le faca atatea reclamatii cate poate, doar s-o prinde ceva! Acuma, de omul ala batran mi-e mila ca o prima de cateva sute de euro se da la companiile care fac profit destul de des; vina lui, ca-n comunism, e ca e ruda cu Roberta.
      De Videanu nu mi-e mila, ca vorba Alinei Mungiu, putea si el pune niste bani cu prietenii si deschide o televiziune: n-a facut-o, acum o sa vada cat il costa zgarcenia!
  • +2 (4 voturi)    
    Ce suma colosala............. (Joi, 11 aprilie 2013, 13:14)

    timp tamp [utilizator]

    30 000 euro in 4 ani o suma IMENSA???
    Va mai amintiti ce comisioane incasau membri CA, membrilor comisiilor de privatizare, .... pe vremea lui Nastase si Tariceanu.... de miliarde(zeci de mii de euro) de lei pe un singur an!
  • +2 (4 voturi)    
    cam subtire (Joi, 11 aprilie 2013, 13:16)

    Cataleya [utilizator]

    Plagiatorul urla, acum un an-doi, ca Anastase batranul are salariu de 10.000 de euro pe luna.
    Uite ca s-a dovedit ca nu sunt 10 ci doar 9 mii si nu sunt euro ci RON.
    De aici incolo totul este un mare fasssss.
    Anastase n-a fost seful acelei cosmelii ci doar unul dintre "sefuti"
    Primele incasate, 27.000 pe parcursul a 4 ani de zile...sa fim seriosi.
    Mai ales ca peste 80.000 de lei erau alocati oricum oficial si legal in fondul de premiere.
    Pana la urma rezulta ca Anastase "ar fi ciupit" vreo 8000 de euro in decurs de 4 ani, bani care n-ar prea exista in hartiile oficiale.
    Nimic de zis. Daca a bagat mana in tranzactii si fonduri ilicite, nu conteaza ca sunt 100.000 sau doar 1000 de euro. Sa dea socoteala in fata legii!
    Dar, daca asta e bomba cu care se lauda Ponta.....
    Slabut de tot.
    In afara de asta, chestia cu "prime preferentiale" este trasa de par.
    Fondul acela este la mana sefului, iar acesta imparte prime dupa cum considera el ca este bine.
    Nu prea au ce sa-i faca din moment ce fondul e pe mana lui iar el este cel care decide ca X si-a facut treaba si merita prima iar Y ramane cu buza umflata. O eventuala sesizare o pot face doar cei care se simt nedreptatiti, nicidecum nu poate vreun tribunal sa-l traga la raspundere pe seful lui Anastase, ca de ce i-a dat lui prima si altuia nu.
    Povesti de acoperit adevaratele probleme ale guvernarii USL.
    PS. Dragnea vorbeste tot mai des de Regionalizare, de descentralizare...asta in timp ce ieri alaltaieri tocmai si-a mai atribuit vreo 4 "raspunderi personale" in valoare de cateva miliarde.
    Mai nou, niciun drum, nicio poteca din intreaga tara nu mai pot fi renovate sau asfaltate fara acordul direct si semnatura lui Dragnea.
    Batjocura totala.
  • +1 (3 voturi)    
    forumistii aproba spagareala (Joi, 11 aprilie 2013, 13:57)

    jackalphonse [utilizator]

    bine dom'le. daca face parte din partidul mult iubit, spunem da? e, uite ca eu am facut un imprumut de 25 de mii de euro pe care il am de achitat in 20 de ani. 30 000/4 ani cadou, la care ""publicul"" sa te aplaude, nu este rau
    • +1 (3 voturi)    
      ai sanse! (Joi, 11 aprilie 2013, 15:20)

      minus [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      te angajezi consilier la Conpet si gata!

      Dar iti trebuie "experienta": Anastase are state vechi de plata sub toate regimurile si a fost gropar pentru cateva firme cu nume- toate ale statului.
    • +1 (1 vot)    
      Batranul face parte din partid? (Joi, 11 aprilie 2013, 19:56)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      ... sau se condamna tatal ca sa ne razbunam pe fiica?
  • +1 (3 voturi)    
    Despre prime si sporuri. (Joi, 11 aprilie 2013, 17:32)

    chiaburu [utilizator]

    Rog pe domnul Primministru sa dispuna corpului de control sa controleze si sa faca publice toate dar absolut toate primele si sporurile incasate de BUGETARI(tori),indiferent de la ce partid sunt!
    Asta ca sa stim si noi cum stam in acest domeniu!
    Multumesc anticipat premierului!
    • +1 (1 vot)    
      N-ai sa vezi.... (Joi, 11 aprilie 2013, 22:15)

      minus [utilizator] i-a raspuns lui chiaburu

      si fiindca tot a venit vorba, Conpet SA nu este finatata de la bugetul de stat.