Predarea limbilor straine in scolile din Europa: Cei mai multi copii incep studiul intre 6 si 9 ani

de R. Pantazi     HotNews.ro
Joi, 20 septembrie 2012, 16:24 Actualitate | Esenţial

Scoala
Foto: Agerpres
Copiii din Europa incep studiul limbilor straine la varste din ce mai mici, cei mai multi intre 6 si 9 ani, se arata intr-un raport publicat de Comisia Europeana. In ultimii 15 ani, majoritatea tarilor a redus varsta de incepere a studiului obligatoriu al limbilor straine, iar unele au inclus limbile straine in programa prescolara, se mai arata in studiul citat. 

Potrivit Comisiei Europene, comunitatea germanofona din Belgia le ofera copiilor lectii de limbi straine de la varsta de 3 ani. Raportul, intitulat Key Data on Teaching Languages at School in Europe2012 (Date de referinta privind predarea limbilor in scolile din Europa 2012), arata ca engleza este cea mai predata limba straina in UE, urmata "de departe" de franceza, spaniola, germana si rusa.

Varsta la care debuteaza studierea obligatorie a celei de-a doua limbi straine in scoala


Androulla Vassiliou, comisarul european pentru educatie, a declarat ca "invatarea limbilor faciliteaza comunicarea intre tari si popoare si incurajeaza mobilitatea transfrontaliera si integrarea migrantilor". Raportul arata ca un numar tot mai mare de elevi studiaza acum doua limbi timp de cel putin un an in cadrul invatamantului obligatoriu. In anul scolar 2009/2010, in medie 60,8% dintre elevii de gimnaziu invatau doua sau mai multe limbi straine, ceea ce inseamna o crestere de 14,1% fata de anul scolar 2004/2005.

In aceeasi perioada, proportia elevilor de scoala primara care nu invatau o limba straina a scazut de la 32,5% la 21,8%. Engleza este cea mai predata limba straina in aproape toate cele 32 de tari incluse in studiu (cele 27 de state membre, Croatia, Islanda, Liechtenstein, Norvegia si Turcia), tendinta care s-a accentuat considerabil din 2004/05. In gimnaziu si la in cadrul invatamantului liceal general, procentul studentilor care invata engleza depaseste 90%. Doar o mica parte dintre elevi (0-5%, in functie de fiecare tara) invata alte limbi decat engleza: franceza, spaniola, germana si rusa.

Limbi straine obligatorii stabilite de autoritatile centrale din invatamant


53,8% dintre profesorii de limbi straine care au participat la studiul european afirma ca au studiat mai mult de o luna intr-o tara in care se vorbeste limba pe care o predau. In acest context "se pune intrebarea daca expunerea viitorilor profesori la limba pe care o predau in tara unde aceasta se vorbeste ar trebui sa fie considerata un criteriu al calitatii in formarea profesorilor", informeaza Comisia Europeana. Unul dintre obiectivele Executivului european este introducerea, de la varste fragede, a predarii a cel putin doua limbi straine pe langa limba materna. Obiectivul "limba materna +2" a fost stabilit de sefii de stat si de guvern din UE la reuniunea la nivel inalt de la Barcelona din martie 2002.

Pentru atingerea acestui obiectiv, noua strategie a Comisiei privind regandirea competentelor, care urmeaza sa fie adoptata in noiembrie, va propune criterii de referinta pentru invatarea limbilor, informeaza CE.

Procentul de copii cu varsta de 7, 8, 9 si 10 ani care invata 0 limbi straine, 1 limba straina si 2 sau mai multe limbi straine


Publicat o data la 3-4 ani, raportul ofera o imagine de ansamblu asupra predarii limbilor in cele 32 de tari participante. Studiul ia in considerare 61 de indicatori, repartizati in cinci categorii: context, organizare, participare, profesori si metode de predare. Datele provin din patru surse principale: Eurydice, Eurostat, studiul european privind competentele lingvistice si studiul international PISA (Programme for International Student Assessment) al OCDE. Key Data on Teaching Languages at School in Europe 2012 este o publicatie produsa in comun de Eurydice/Eurostat, in stransa colaborare cu Comisia Europeana.



Citeste mai multe despre   


















Comentarii alese de moderator

  • Incurajati-va copiii sa invete limbi straine! (Joi, 20 septembrie 2012, 20:22)
    Luana [anonim]

    Predau engleza in Zurich, la o gradinita bilingva si as vrea sa asigur parintii copiilor din Romania ca cei mici nu isi vor pierde identitatea sau limba romana (materna). Invatarea unei limbi straine NU este stresanta, ci dimpotriva, antreneaza creierul si dezvolta imaginatia. Copiii mei de la gradinita vorbesc cel putin trei limbi straine in paralel. Copiii de aici incep sa invete engleza de la trei ani. Noi avem parinti din mai multe tari si multi dintre ei incearca sa-i invete limba lor de origine. Am o fetita a carei mama e din China si tatal e elvetian. Fetita trebuie sa invete limba engleza pentru ca parintii vorbesc intre ei engleza. Mama ei o invata chineza, iar tatal elvetiana. Fetita vorbeste destul de bine chineza , foarte bine elvetiana si acum binisor engleza. Dupa niciun an de gradi, nu amesteca limbile si stie cand sa treaca de la una la cealalta. E adevarat ca la inceput e putin greu, insa daca se invata in paralel cu limba materna, nu e niciun stres. In Zurich se vorbeste Swiss German si High German. Copiii elvetieni stiu perfect dialectul, insa invata destul de repede si germana. Eu am o colega care vorbeste elvetiana in paralel cu engleza si predam simultan. Predarea nu se face, cum faceam eu pe vremea cand eram educatoare in Romania, adica o ora-doua pe saptamana, ci zi de zi, vorbind, prin joc si voie buna. Dragi parinti, incurajati-va copiii sa invete cat mai multe limbi straine! Eu vorbesc sase limbi straine ( de origine slava si latina) si sunt foarte incantata ca pot vorbi cu aproape oricine.








Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

5372 vizualizari

  • -3 (7 voturi)    
    Spalare pe creier (Joi, 20 septembrie 2012, 16:47)

    Dalidis [anonim]

    Acum vreo 60 de ani , rusii au incercat sa fac asta in tarile pe care le-au ocupat. In felul acesta, copii nu se mai ataseaza de valorile culturale ale poporului din care s-au nascut si ajung chiar sa nu mai stapineasca bine nici limba materna. Sunt indemnati sa se imbrace si sa se comporte ca oamenii din tarile ale caror limba o invata. ma intreb, citi dintre copii care invata engleza de mici ajung sa aiba acces la cultura britanica autentica si citi ajung sa imite jalnic pseudocultura americana decadenta?
    • +2 (4 voturi)    
      incredibil (Joi, 20 septembrie 2012, 17:13)

      r123 [utilizator] i-a raspuns lui Dalidis

      E o aiureala ce zici. Nu are nici o legatura cu "decadenta americana" de care vorbesti tu. Invatarea unei limbi straine "de mic" se face mult mai usor comparativ cu invatarea ei la o varsta mai inaintata. Creierul copiilor mici absoarbe altfel informatia si in general la copii mici predarea se face "natural" prin cantece, jocuri si asa mai departe. Sa inveti germana si engleza de mic - te ajuta enorm in viata mai tarziu.
      • -5 (7 voturi)    
        Nu mi-e clar (Joi, 20 septembrie 2012, 17:22)

        Dalidis [anonim] i-a raspuns lui r123

        la ce te-ajuta s-o inveti de la 4 ani. Eu cred ca copii romani trebuie sa stie mai intii romana foarte bine si apoi , daca vor sa se faca americani cind au 18 ani n-au decit. Eu ca parinte pun accentul mai initi pe credinta, educatie si limba romana. restul sunt asa, d'ale snobilimii , ca sa zic asa.
        • +1 (5 voturi)    
          De aia esti inca in Evul Mediu (Joi, 20 septembrie 2012, 18:14)

          Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Dalidis

          comparativ cu altii, pui accentul pe credinta. LOOOOL, asta e tare.
        • +2 (4 voturi)    
          4 ani (Joi, 20 septembrie 2012, 18:47)

          r123 [utilizator] i-a raspuns lui Dalidis

          Ajuta prin faptul ca un copil de 3-4 ani o sa invete MULT mai usor si mai rapid decat un copil de 12 ani. Un copil de 12 ani o sa se chinuie sa invete germana (o limba grea) si nici nu o sa-i placa. Unul de 3-4 ani o sa invete aproape natural.

          De ce ai tu impresia ca educatia, limba romana si credinta (daca vrei) au de suferit daca copilul invata si 1-2 limbi straine ? Nici vorba. Din contra, in loc sa stea la desene animate la gradinita (cum fac mai toate gradinitele) copilul tau invata engleza. Nu iti convine asa ceva, nu ?
        • 0 (4 voturi)    
          Da-da (Joi, 20 septembrie 2012, 18:57)

          _florin_ [utilizator] i-a raspuns lui Dalidis

          Din ciclu': Vorbeste romaneste, sa te inteleaga toate lumea!
      • -3 (7 voturi)    
        ce facem cu limba romana totusi... (Joi, 20 septembrie 2012, 17:50)

        Fritz [anonim] i-a raspuns lui r123

        ooo, daaa, sigur ii "ajuta"....imi aduc aminte ca aveam vreo 10 ani cand am inceput sa studiez limba germana.am tot facut 4 ani de germana intensiv.aproximativ 12 ani mai tarziu am ajuns si intr-o tara unde se vorbeste limba germana.vaaii surpriza,nu stiam decat 2-3 cuvinte, guten tag si inca cateva...ce sa mai spun, ca am deja colegi care sunt romani veniti de curand si au studiat germana tot liceul.spre surpriza mea si a lor,nu puteau sa vorbesca si nici sa inteleaga limba germana...culmea,nu?chestia asta cu invatarea unei limbi straine cat mai de mic e o porcarie,timp pierdut degeaba si bani aruncati pe fereastra(vezi cazul meditatiilor).Asa ceva faci daca esti sigur ca vei emigra in tara respectiva si chiar iti doresti asa ceva,in rest,sa invatam o limba straina de o la varsta la care inca nu ne-am insusit bine limba materna mi se pare un nonsens.Nu sunt impotriva unei limbi straine,ba din contra, este bine sa stii si o limba straina sau chiar doua.Dar a chinui copilasii doar ptr. ca ti se pare ca asa va fi bine candva, nu stii tu cand, e pierdere de timp si bani ptr. parinti cat si ptr. copii.mult mai util mi se pare a invata temeinic o limba straina incepand din liceu si continuand cu facultatea.Aici chiar e recomandat avand in vedere ca apoi urmeaza cautarea unui job.Sa inveti o limba straina de mi copil mi se pare normal cand stai in afara tarii si atunci chiar nu ai de ales.Nu inteleg de ce ne complicam asa de mult, mai ales cand altii nici nu se sinchisesc cu invatarea unei limbi straine..ma uit pe tabelul acela si culmea,se pare ca pe nemti,englezii,spaniolii nu ii deranjeaza asa de tare ca nu invata prea multe limbi straine...eu nu zic sa ii copiem,dar nici sa exageram avand in vedere ce dezastru e in scoala romaneasca la capitolul gramatica limbi romane...my 2 cents..
        • 0 (4 voturi)    
          niste aspecte (Joi, 20 septembrie 2012, 18:42)

          r123 [utilizator] i-a raspuns lui Fritz

          4 aspecte

          1)nu se chinuie nici un copil. Engleza la gradinita in general se face prin jocuri, cantece, repetari de cuvinte. Nu stiu ce iti imaginezi tu, dar copiilor le chiar place, nu e chinuit nimeni.

          2)limba romana nu e ignorata. Asta e o aiureala sa zici ca daca face engleza nu mai invata romana bine. Fiumeu are acuma 6 ani a facut si engleza si germana si romana la gradinita. De citit citeste si scrie in romana si a inceput sa inteleaga si scriere in engleza. Nu e obligat, din contra cand e vorba de engleza si romana chiar ii place (are si profesoare bune, si asta conteaza enorm, de exemplu la germana nu prea se omoara).Si nici vorba sa fie o limba in detrimentul altei limbi. La varsta asta pot asimila extrem de bine 2 sau 3 limbi fara sa le incurce.

          3)Ce zici tu cu germania - eu nu prea cred, am zeci de exemple inclusiv in familie. Cine a facut germana cat de cat la gradinita, scoala (nu mai vorbesc si de liceu) se intelege in fara. Locuiesc in Timisoara si aici multa lume stie germana, ce zici tu e aproape de necrezut.

          4)tu ai inceput limba germana la 10 ani. Ei uite, e deja tarziu, daca o incepeai mai devreme ti se parea mult mai usoara. Si daca tu intelegi decat 2-3 cuvinte, pur si simplu NU CRED. Eu am facut germana in gradinita si in scoala primara - foarte putin, apoi pauza de ~15 ani si tot inteleg destule cuvinte si uneori chiar si sensurile propozitiilor.
    • +4 (6 voturi)    
      Tataie (Joi, 20 septembrie 2012, 17:51)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Dalidis

      Cand te duci in Europa, mai ales in tarile nordice, aproape toata lumea vorbeste engleza fluent. Comunicarea rapida face schimbul de informatie rapid, dezvolta turismul, mediul de afaceri in principal.
      La noi cum e in afara de limbajul de yahoo mess si slang-ul de pe chat-uri? Asa-i ca e plin de traducatori-translatori mai pe la toate firmele sau lipsa?
      • -2 (4 voturi)    
        nu cred... (Joi, 20 septembrie 2012, 18:12)

        Fritz [anonim] i-a raspuns lui Wanheda

        eu zic sa mai dai o tura prin norvegia ,danemarca si chiar suedia,eventual sa traiesti pe acolo vreo 1-2 ani si apoi sa iti dai cu parerea...incearca si Germania si s-ar putea sa isi schimbi parerea...nu mai vorbesc de tari ca cehia,polonia eventual ungaria unde limba engleza este ca si cum ai stii chineza...aa..ca ai fost si tu pe acolo o data in vizita si un nene a vorbit cu tine in engleza e altceva,dar daca ai fi trait printre ei ai fi vazut cu alti ochi realitatea.
        • +2 (4 voturi)    
          Nu tataie, gresesti (Joi, 20 septembrie 2012, 18:19)

          Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Fritz

          Stau in America si am fost pe linie de afaceri pe acolo. Staff-ul firmelor de pe acolo are cunostinte avansate de engleza. Pe la noi s-au facut de ras oleaca pana si translatorii.
          • -2 (2 voturi)    
            nepoate, (Joi, 20 septembrie 2012, 20:59)

            Fritz [anonim] i-a raspuns lui Wanheda

            cum iti spuneam, eu mai ma invart putin si prin lumea de rand,mai cobor putin si in strada,nu ma invart "doar" in afaceri si crede-ma ca e jale.ar fi si culmea ca la o intalnire de afaceri sa dai in balbaieli,desi,crede-ma ca si eu am din astea o gramada si muuulti (nu toti)se fac de ras,mai ales vorbitorii de limba germana si franceza...pur si simplu o dau in bara la capitolul engleza cu toate functiile pe care le au...acum nu spun ca nu exista si oameni care vorbesc engleza fluent,dar totusi sa nu exageram,aceia sunt destul de ..putini...
    • 0 (0 voturi)    
      Daca n-as sti Engleza... (Vineri, 21 septembrie 2012, 0:55)

      Serban. B [anonim] i-a raspuns lui Dalidis

      Daca n-as sti Engleza nu as lucra la o multinationala, nu as fi in stare sa invat atatea lucruri si in consecinta nu as face atatia bani cati fac. De as sti si Germana as fi un mic geniu. Intelegi?
  • 0 (2 voturi)    
    invatare limbi straine (Joi, 20 septembrie 2012, 18:33)

    monip [anonim]

    In locul spaniolilor si englezilor nici eu nu m-as stardui prea mult,doar jumatate de glob le vorbeste limba
    in locul nostru ar trebui sa ne starduim mai mult,macar de la scoala primara si macar cu engleza;romana e totusi o limba minora, si chiar in tara, ca sa te angajezi la firmele straine (care platesc cel mai bine),trebuie sa stii cel putin engleza..testarea incepe chiar de la telefon...
  • +1 (3 voturi)    
    Nu invatati limbi straine (Joi, 20 septembrie 2012, 20:09)

    MM [anonim]

    Nu invatati limbi straine ca nu va trebuie la rascoalele pe care le faceti cand vreti sa va dati jos presedintele! Ramaneti fraieri ca o faceti bine!
  • -1 (1 vot)    
    Incurajati-va copiii sa invete limbi straine! (Joi, 20 septembrie 2012, 20:22)

    Luana [anonim]

    Predau engleza in Zurich, la o gradinita bilingva si as vrea sa asigur parintii copiilor din Romania ca cei mici nu isi vor pierde identitatea sau limba romana (materna). Invatarea unei limbi straine NU este stresanta, ci dimpotriva, antreneaza creierul si dezvolta imaginatia. Copiii mei de la gradinita vorbesc cel putin trei limbi straine in paralel. Copiii de aici incep sa invete engleza de la trei ani. Noi avem parinti din mai multe tari si multi dintre ei incearca sa-i invete limba lor de origine. Am o fetita a carei mama e din China si tatal e elvetian. Fetita trebuie sa invete limba engleza pentru ca parintii vorbesc intre ei engleza. Mama ei o invata chineza, iar tatal elvetiana. Fetita vorbeste destul de bine chineza , foarte bine elvetiana si acum binisor engleza. Dupa niciun an de gradi, nu amesteca limbile si stie cand sa treaca de la una la cealalta. E adevarat ca la inceput e putin greu, insa daca se invata in paralel cu limba materna, nu e niciun stres. In Zurich se vorbeste Swiss German si High German. Copiii elvetieni stiu perfect dialectul, insa invata destul de repede si germana. Eu am o colega care vorbeste elvetiana in paralel cu engleza si predam simultan. Predarea nu se face, cum faceam eu pe vremea cand eram educatoare in Romania, adica o ora-doua pe saptamana, ci zi de zi, vorbind, prin joc si voie buna. Dragi parinti, incurajati-va copiii sa invete cat mai multe limbi straine! Eu vorbesc sase limbi straine ( de origine slava si latina) si sunt foarte incantata ca pot vorbi cu aproape oricine.
  • 0 (0 voturi)    
    Interesting reading for parents (Joi, 20 septembrie 2012, 21:48)

    Andrew [anonim]

    Bilingualism has positive effects on children's linguistic and educational development. When children continue to develop their abilities in two or more languages throughout their primary school years, they gain a deeper understanding of language and how to use it effectively. They have more practice in processing language, especially when they develop literacy in both, and they are able to compare and contrast the ways in which their two languages organize reality. More than 150 research studies conducted during the past 35 years strongly support what Goethe, the German philosopher, once said: The person who knows only one language does not truly know that language. The research suggests that bilingual children may also develop more flexibility in their thinking as a result of processing information through two different languages.
  • 0 (0 voturi)    
    In Elvetia (Joi, 15 august 2013, 15:00)

    roman [anonim]

    In Elvetia ,cel putin unde stau eu prima limba straina e in clasa a III-a (f. tirziu), iar a doua limba straina e in clasa a VII-a (tirziu si asta). Pe vremea mea in Romania prima limba in clas a II-a si a doua limba in clasa a V-a era bine si vorbim de acum aproape 40 de ani !
    Sint perfect de acord ca limbile straine trebuie invatate de mici, dar in Elvetia- canton Tessin nu se fac nici la gradinita iar la scoala incep tirziu. Singura solutie e aceea de a face particular. Oricum in Romania se studiaza bine dupa parerea mea.