Doi politisti si un detinut din penitenciarul Giurgiu, cercetati pentru amenintarea cu moartea a judecatorului CCR Aspazia Cojocaru

de Carla Dinu     HotNews.ro
Vineri, 27 iulie 2012, 9:08 Actualitate | Esenţial

Doi politisti si un detinut de la Penitenciarul Giurgiu sunt cercetati pentru amenintarile cu moartea la adresa judecatoarei Aspazia Cojocaru de la Curtea Constitutionala, informeaza un comunicat al Ministerului Public.

"In continuarea cercetarilor in cauza avand ca obiect plangerea formulata de doamna judecator Aspazia Cojocaru in legatura cu faptul ca "a fost amenintata inainte de inceperea dezbaterilor asupra avizului de suspendare din functie a presedintelui Romaniei, cu privire la votul pe care urmeaza sa il dea", cercetarile efectuate in cauza pana in acest moment al urmaririi penale, de catre procurorii Sectiei de urmarire penala si criminalistica din cadrul Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie, impreuna cu ofiteri de politie judiciara ai Directiei de Investigatii Criminale din cadrul Inspectoratului General al Politiei Romane, cu sprijinul tehnic si informativ al Serviciului Roman de Informatii, au condus la identificarea unei persoane care a exercitat unul dintre cele doua acte de amenintare", se arata un comunicatul Ministerului Public.

Astfel, din probele administrate in cauza a rezultat ca unul din cele doua acte de amenintare a avut loc in noaptea de 5 spre 6 iulie 2012, intre doua intervale orare, 22.00-23.00, respectiv 3.00-4.00 dimineata, iar un al doilea act de amenintare s-a produs, printr-un mesaj transmis doamnei judecatoare Aspazia Cojocaru, la data de 10 iulie 2012.

In temeiul probatoriul stiintific administrat in cauza, inclusiv pe baza profilului ADN, a fost identificata persoana care a exercitat cel de-al doilea act de amenintare cu moartea asupra doamnei judecator Aspazia Cojocaru, prin mesajul din 10 iulie.

In cauza s-a dispus inceperea urmariirii penale "in personam" sub aspectul savarsirii infractiunii de ultraj fata de o persoana aflata in prezent in regim legal de detentie.

Probatoriul administrat in cauza pana in acest moment al cercetarilor a relevat faptul ca, doi lucratori de politie din cadrul Inspectoratului de Politie Judetean Olt si Directiei Generale a Municipiului Bucuresti au efectuat in data de 06-07.2012, respectiv in data de 07.07.2012 verificari in bazele de date privind evidenta persoanelor dupa criteriul ,,Cojocaru Aspazia, desi nu aveau in lucru o cauza penala.

In cauza s-a dispus inceperea urmaririi penale ,,in personam fata de cei doi lucratori de politie pentru savarsirea infractiunii de abuz in serviciu contra intereselor persoanelor.

In baza autorizatiei emise de catre judecator, este in derulare o perchezitie la locul de detinere (Penitenciarul Giurgiu) a persoanei de sex masculin identificata, in temeiul probelor stiintifice, ca fiind autorul amenintarii cu moartea din data de 10.07.2012, urmand ca in cursul zilei de astazi sa fie adusa, cu mandat de aducere, pentru a fi audiata de catre procurorii Sectiei de urmarire penala si criminalistica din cadrul Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie. Avand in vedere pericolul concret al faptelor, imprejurarile comiterii acestora si stabilirea existenta/inexistentei unei legaturi de cauzalitate intre demersul lucratorilor de politie si faptele de amenintare cu moartea, in prezent se efectueaza verificari , inclusiv de natura administrativa, pentru lamurirea cauzei sub toate aspectele.

De asemenea, cei doi lucratori de politie vor fi adusi cu mandat de aducere in cursul zilei de astazi pentru a le fi adusa la cunostinta invinuirea de catre procurori, mai informeaza Ministerul Public.
























9468 vizualizari

  • +29 (33 voturi)    
    Pun pariu..... (Vineri, 27 iulie 2012, 9:41)

    Ronin [utilizator]

    ...ca "cinstitii" astia din USL nu sunt straini de aceasta poveste....
    • -14 (20 voturi)    
      Ce-mi place cand trageti ca disperatii ... (Vineri, 27 iulie 2012, 12:19)

      DanCris [utilizator] i-a raspuns lui Ronin

      ...in toate directiile. Judecatoarea este acolo la propunrea PSD. Numai tampenii debitati din cotlonul vostru in care v-ati ascuns de vot...
  • +27 (29 voturi)    
    astia sunt elita USL-ului (Vineri, 27 iulie 2012, 9:43)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    astia sunt elita USL-ului
  • +21 (25 voturi)    
    asta-i cea mai tare faza... (Vineri, 27 iulie 2012, 9:50)

    ggna [utilizator]

    Ce sa aiba detinutul cu judecatoarea de la CC???? Si de unde sa aiba un detinut oarecare nr de telefon al aleia???? Si are telefon in puscarie???
    Adica ea "a fost amenintata inainte de inceperea dezbaterilor asupra avizului de suspendare din functie a presedintelui Romaniei, cu privire la votul pe care urmeaza sa il dea". Si ce treaba avea detinutul cu asta?
    • 0 (0 voturi)    
      pai nastase cum are (Marţi, 28 august 2012, 20:04)

      Ellias [utilizator] i-a raspuns lui ggna

      si "blog personal" pe care posteaza ce se intampla in puscarie? Ce te miri? CIne stie cine e in spatele acestui detinut? Sper sa aflam cu totii in curand.
  • +23 (23 voturi)    
    Vreau pedepse exemplare pentru politisti (Vineri, 27 iulie 2012, 9:55)

    Andrei Florian [anonim]

    In ce tara traim? Dumnezeule! Vreau circumstante agravante si mai vreau sa se afle ce mafiot a comandat o astfel de actiune de intimidare.
    Vreau sa ma simt in siguranta in tara mea, iar daca nu se merge pana la capat, este ca si cum ati amenda un pieton pentru ca nu a traversat strada pe zebra.
  • +27 (29 voturi)    
    NU VOTATI! (Vineri, 27 iulie 2012, 10:12)

    Daniels22026 [utilizator]

    USL-ul si-a montat un mecanism extraordinar pentru a-l indeparta pe Basescu. Daca Basescu ar fi colaborat cu ei, daca le-ar fi permis accesul la procurori si judecatori, presedintele n-ar mai fi avut probleme cu suspendarea.

    Romani, treziti-va! Nu faceti rau doar Romaniei si voua insiva! Intreaga Europa derutata primeste lovituri puternice cind Romania voteaza impotriva principiilor democratice, impotriva masurilor elementare de austeritate, impotriva bunului simt.

    Dragi romani USL-isti, presedintele pe care il demiteti va pleca. Nu se mai poate intoarce la Cotroceni! Ca de obicei, veti regreta, veti descoperi cu mintea cea de pe urma fair-play-ul lui Basescu, obligativitatea austeritatii, necesitatea justitiei independente. Veti tinji dupa democratie si perioada in care votati conducatorii!

    Romani treziti-va! NU votati cu ura! Este imposibil ca un presedinte pe care l-am votat de 2 ori, l-am sustinut cind a fost demis de parlament, sa merite acum ura noastra! Cind am avut noi dreptate, cind il votam pe Basescu, sau acum cind il urim!!

    Romani treziti-va! Daca il uriti pe Basescu, dupa ce l-ati iubit atitia ani, sinteti probabil prea grabiti sa judecati strimb criza economica mondiala. NU va prezentati la referendum! Dati-va o sansa voua insiva, copiilor vostri si Romaniei democratice, principiale si libere!
    • -8 (12 voturi)    
      Linistestete (Vineri, 27 iulie 2012, 14:07)

      Itic [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Daniel linistestete ca nu se intampla nimic deosebit daca pleaca Base. Nu moare nimeni. E doar un scandal politic. Pari un puiutz care acum voteaza si el prima oara.
      In orice democratie puterile se succed una alteia. In comunism ramane aceiasi putere pentru mai multi ani. Deci este un lucru normal ca pana acum a fost PDL-ul de dreapta si de acum o sa fie USL-ul (cam corcitura cei dret) de centru stanga.
      Eu unul nu l-am votat si nu l-am "iubit" niciodata pe Basescu. Si nici tu nu ar trebui sa faci asta cu niciun politician. Majoritatea sunt niste sarlatani si niste prefacuti (inlusiv Basescu, inclusiv Ponta)
      PDL-ul a pierdut alegerile. Majoritatea electoratului a schimbat macazul fie ca ne place noua fie ca nu. Din PDL a mai ramas decat Basescu la putere, care nu e compatibil cu noua putere si de aici imensul scandal.
      Ideea e: mai prelungim aceasta incompatibilitate inca doi ani (probabil or sa fie si mai multe scandaluri) sau taiem acum macaroana?
      Nu-ti fa griji probabil peste patru ani sau cel tarziu 8 macazul se va schimba si la putere va fi iarasi dreapta.
      In general vorbind nu numai politica e de vina, nu numai justitia sau alte institutii ci noi cu totii. Educatia noastra (a oricaruia dintre noi) a ramas cam in urma fata de tarile din vest si suntem datori ca fiecare dintre noi incercam sa recuperam acest deficit. Vor mai trece multi ani dar vom recupera pana la urma.
      Tu sa fii sanatos !
      • +9 (9 voturi)    
        itic, (Vineri, 27 iulie 2012, 14:35)

        flitmania [utilizator] i-a raspuns lui Itic

        1.invata sa scrii corect romaneste;gramatica ta este mizerabila;
        2.in logica ta minimalista,este normal ce se intampla si chiar accepti acest lucru din dragul alternantei la putere;asta denota ca ai un sistem de valori labil,deficitar;
        3.avand in vedere pct 1 si 2 nu prea iti meriti cei 50 de lei/zi.
        • +5 (5 voturi)    
          50 pe zi (Vineri, 27 iulie 2012, 20:42)

          Katerra [anonim] i-a raspuns lui flitmania

          ca sa scrie atat de mult, cu doar 50 pe zi, mai ai pretentie la gramatica? :-)
      • +3 (3 voturi)    
        Lovitura de stat (Vineri, 27 iulie 2012, 18:32)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Itic

        "In orice democratie puterile se succed una alteia"

        Mai Itic, puterile s-au succedat deja, la alegerile locale. Si tot asa ar putea fi la parlamentare. Cine s-a plins de cistigarea corecta a alegerilor?!Nimeni, nici in tara si nici in afara.

        USL-ul n-avea voie si nici nevoie sa incalce constitutia, prin demiterea presedintelui. In tara si in Europa nu va fi liniste pina cind sefii tai supremi nu vor judecati pentru lovitura de stat.

        Explica-ne si noua, cu ce v-a folosit voua, celor aflati deja la putere, sa dati lovitura de stat? In ce fel va fi fost utila romanilor aceasta lovitura de stat?
  • -14 (20 voturi)    
    Praf in ochii prostimii !!! (Vineri, 27 iulie 2012, 10:16)

    Vasilena [utilizator]

    Ma mir ca nu l-au gasit vinovat pe boschetarul din Cismigiu?!
  • +20 (20 voturi)    
    De asta (Vineri, 27 iulie 2012, 10:23)

    xolv [utilizator]

    De asta vrea Ponta, Antonescu, Voiculescu si Dogaru sa desfiinteze statul de drept din Romania.
    • -19 (23 voturi)    
      Reminder (Vineri, 27 iulie 2012, 10:32)

      basescujudecat [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      Ai uitat de Iliescu. Si mai trebuie sa precizezi ... dupa ce invinge lovitura de stat vin mineriadele si apr rusii. Si Phenianul. Iar romania o sa fie data afara din Calea Lactee.
      • +15 (15 voturi)    
        Te rog (Vineri, 27 iulie 2012, 10:58)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui basescujudecat

        Romania se scrie cu litere mari.

        Iti dau o idee mai buna. Ia-le banii USL-istilor, dar comenteaza liber, conform convingerilor tale personale. N-au cum sa-si dea seama USL-istii ca le-ai tras teapa.

        Daca astea sint totusi convingerile tale, daca asa intelegi tu fair-play-ul fata de romani, te rog scrie Romania corect, cu litera mare.
        • +3 (3 voturi)    
          tocmai asta e (Vineri, 27 iulie 2012, 20:44)

          Katerra [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

          ca sunt monitorizati, prin CATI
          Big Brother da banii, dar vrea si dovezi
      • +12 (12 voturi)    
        Emo (Vineri, 27 iulie 2012, 11:00)

        Sani [utilizator] i-a raspuns lui basescujudecat

        Mai xolv, din Calea Lactee nu, dar din Europa civilizata da!
        Problema este ca argumentele nu pot ajunge decat la cei care accepta sa gandeasca.

        Celor cu idei putine dar fixe, argumentele le cresc doar tensiunea, si n-au impact.

        Unii dintre acestia mai bine crapa decat sa recunoasca greseala. Altii plang si-si dau mai apoi cu pumnii in cap.

        Carei categorii apartii, este problema ta.
      • +8 (8 voturi)    
        Au venit (Vineri, 27 iulie 2012, 11:29)

        xolv [utilizator] i-a raspuns lui basescujudecat

        Rusii s-au intors deja. Si au in spate masele de pensionari, asistati, bugetari si hoti.
  • +14 (14 voturi)    
    "Blockbuster de vara" (Vineri, 27 iulie 2012, 10:39)

    jessepinkman [utilizator]

    Cam asa arata lunile astea de cand cu circul politic din Romania. Ca un film de actiune de buget. Si la fel de putin credibil. Ireal. Daca Traian Basescu pierde referendumul, bye bye Romania!
  • +10 (10 voturi)    
    Sistemul ticalosit (Vineri, 27 iulie 2012, 10:40)

    durul [utilizator]

    se desfasoara in toata "splendoarea" lui incepind cu detinutii de drept comun si terminind cu presedintele interimar.
  • +12 (12 voturi)    
    simplu (Vineri, 27 iulie 2012, 10:56)

    Egres [utilizator]

    Se da ordin trepadusilor sa execute ordinul de amenitare cu moartea, golaneste cum le sta in fire, la 3 dimineata sa fie victima cat mai ingrozita.

    Trepadusul sef vorbeste cu garcea local sa afle din baza nationala de date un numar de telefon. Don politist se executa, comunica numerele mai departe. Combinatorul aranjeaza apoi cu alti complici din sistem, adica de la un penitenciar, sa gasesca gardianul de tura un fraier cu ani grei de puscarie sa dea un telefon la 11 noaptea si apoi la 3 dimineata, fara sa i se spuna la cine suna. Fraierul executa, ca altfel face si mai mult bulau, nu ca Nastase - 4 celule. Cine este prins in final, un neica nimeni care a crezut ca o sperie pe amanta gardianului sef!
    • +9 (9 voturi)    
      Cu ocazia asta poate aflam cine e trepadusul sef (Vineri, 27 iulie 2012, 11:09)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui Egres

      Momentan stim doar prostii care vor face parnaie...poate se desteapta si dau in gat pe cine i-a pus.
  • +4 (4 voturi)    
    NU mergem la vot (Vineri, 27 iulie 2012, 12:25)

    Trojan.H [utilizator]

    Altfel Romania va ajunge pe mina astora.
  • +6 (6 voturi)    
    in ce tara traim! (Vineri, 27 iulie 2012, 14:41)

    flitmania [utilizator]

    Este halucinant ce se intampla:puscariasul Nastase scrie pe blog din spa-ul inchisorii,un alt puscarias da telefoane de amenintare cu moartea unui judecator de la CCR,Ponta si alti doi prosti semneaza angajamente de desfiintarea ANI,CCR,DNA,un presedinte interimar discret profereaza amenintari de la mitinguri,sectiile de votare au prins avant si vor functiona in restaurante,vestiare;mai au si WC-urile publice.Romani,treziti-va pana nu este prea tarziu!