Andronescu: Clasa pregatitoare in ciclul primar, din toamna - o idee fortata si nefinantata

de Carla Dinu     HotNews.ro
Vineri, 27 iulie 2012, 6:41 Actualitate | Esenţial

Introducerea clasei pregatitoare in ciclul primar, din toamna, este o idee nastrusnica, fortata si nefinantata, care, in scolile cu clase I-XII, va aduce la un loc copii de cinci ani si tineri de 18, motiv pentru care, dupa primul semestru, va fi facuta o evaluare, a declarat Ecaterina Andronescu. Potrivit ministrului Educatiei, Ecaterina Andronescu, clasa pregatitoare nu a fost pregatita deloc, desi o astfel de masura, care schimba sistemul, trebuie luata dupa un studiu de impact, scrie Mediafax.

"Cum vor reactiona impreuna copiii de cinci ani cu cei de a XII-a? Trebuie sa facem o evaluare dupa primul semestru", a spus, joi, Andronescu.

In acelasi context, ministrul Educatiei a spus ca va trebui analizat in ce masura se vor integra copiii foarte mici, din clasa pregatitoare, alaturi de unii mult mai mari decat ei ca varsta si care vor fi efectele acestei integrari.

Andronescu a subliniat ca va fi evaluata si pregatirea cadrelor didactice de la clasele pregatitoare, adaugand ca a constatat, cu satisfactie, ca aceasta a inceput deja in judetul Bistrita Nasaud.

Pentru clasa pregatitoare, care va fi introdusa in premiera, din toamna, in ciclul primar, a fost achizitionat mobilierul si urmeaza sa fie facute licitatiile pentru materialele didactice, potrivit oficialilor ministerului.

Ministrul Educatiei a mai spus ca, pentru copiii din clasele pregatitoare, va fi nevoie sa fie amenajate grupuri sanitare separate.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

2327 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Dar desfintarea scolilor profesionale... (Vineri, 27 iulie 2012, 9:07)

    echos [utilizator]

    Banuiesc ca a avut "studii de impact", nu?
  • +4 (6 voturi)    
    D-na ministreasă... (Vineri, 27 iulie 2012, 9:08)

    gabbi [utilizator]

    Nu vreţi să înţelege-ţi deloc...
    Repet... NU TE ATINGE DE LEGEA EDUCAŢIEI !
    nu o să vă lăsăm să stricaţi o lege în sfârşit bună.
    Rezolvaţi problemele de plagiat a politicienilor.
    Asta este treaba DVS.
    Sistemul Educaţiei
    • -2 (4 voturi)    
      cata minte ai? (Vineri, 27 iulie 2012, 9:37)

      Kapo [utilizator] i-a raspuns lui gabbi

      se vede ca nu ai copii! Eu am un copil de 5 ani crescut cu atentie si ma intreb ce va invata de la golanii de 16-18 ani din scoala in care, conform actualei legi, sunt obligat sa o inscriu la o anumita scoala de care apartin cu domiciliul. In plus, cum poate folosi un copil de 5 ani si opt luni o toaleta pe care abia daca ajunge sa se urce??? Ai uitat cat de infecte sunt toaletele in scoli sau nu ai prea trecut pe la scoala?
    • -2 (2 voturi)    
      ortogramele, bata-le norocul (Vineri, 27 iulie 2012, 9:52)

      adiriu [utilizator] i-a raspuns lui gabbi

      Poate nu te intelege ca nu stii sa scrii romaneste?
    • -2 (2 voturi)    
      clasa 0 (Vineri, 27 iulie 2012, 10:00)

      costache2 [utilizator] i-a raspuns lui gabbi

      Nu stiu pe ce lume traiesti, dar ministrul educatiei chiar trebuie sa se preocupe de sistemul educational, si nu de plagiate (pt. asta exista altii). Iar ca parinte direct implicat, pot spune ca ideea clasei 0 e intradevar "fortata". Nu a spus nimeni ca nu vrea sa-si dea copilul la scoala la 6 ani; toata lumea s-a plans de lipsa dotarilor: spatii de clasa, mobilier, personal calificat (putini invatatori au si specializare de educator), grupuri sanitare, etc. "Genialul" Funeriu a spus ca "elibereaza" gradinitile, insa s-a ajuns ca, din lipsa spatiilor, sa se desfasoare programul clasei 0 tot in gradinite. In concluzie, e boala noastra veche: se da o lege inainte de a se crea conditiile ca legea sa poata fi aplicata.
    • -2 (2 voturi)    
      apropo de educatie (Vineri, 27 iulie 2012, 10:25)

      M. G. [utilizator] i-a raspuns lui gabbi

      "sa intelege-ti"? Cum poti vorbi despre educatie cand ai lacune grave in cunostintele de limba romana? Jenant.
  • +4 (4 voturi)    
    nu e chiar asa (Vineri, 27 iulie 2012, 9:08)

    sorin3 [utilizator]

    clasa pregatitoarea duce la un loc copii de 6 ani si de alte virste mai mari. Cam cum era acum 20 de ani cind nu exista clasa pregatitoare si dupa gradinita copii mergeau direct la scoala(exact ca si acum).
    Problema e obligativitatea unui pacurs scolar de 10 clase(cerut de UE) in conditiile in care ciclul gimnaziar are doar 8.
  • +4 (4 voturi)    
    coane (Vineri, 27 iulie 2012, 10:15)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    lasa copiii sa mearga la scoala , sa nu ajunga ca tine!
    Restul lasati filosofia si treceti la munca. Vedeti ca Ministrul Funeriu a lasat bani pentru dotari si rechizite.

    Ce ati facut cu ei? Ati cumparat tricouri, pixuri si sepcute pentru referendum?

    Platiti.
  • +3 (3 voturi)    
    Andronescu -clasa pregatitoare (Vineri, 27 iulie 2012, 10:44)

    andreesanu [utilizator]

    Nu mai bulversa lumea ,chestia asta era deja organizata,ori v-ati bagat mana in bani ori sunteti nebuni sa stricati ce au facut ceilalti ,bai hahalerelor nu mai aruncati banii ,n-s ai vostri.
    Nu va mai bateti joc de copii ,n-s ai vostri ,sunt ai nostri si ne pasa ,nu vrem sa ajunga timpiti ca voi.
  • +1 (1 vot)    
    depasita de situatie (Vineri, 27 iulie 2012, 20:15)

    marioara1 [anonim]

    Stimata, doamna,
    Aceasta idee nastrusnica legata de clasa pregatitoare se aplica cu succes in mare parte dintre tarile UE. Ceea ce NU intelegeti ar fi de preferat sa nu comantati. Ati ramas blocata in conceptee educationale ale anilor "90 si nici macar, nu aveti decenta sa recunoasteti ca altii v-au lasat o legislatie aliniata la cea europeana in materie de educatie, in anul 2012 dar d-voastra nu aveti capacitatea si competentele necesare pentru a o implementa. In plus, mai sunteti si incompatibila! Dedicati-va studiului si schimbului de experienta si informatii cu omologii d-voastra europeni, mai degraba, decat sa va pierdeti timpul la mitinguri.