Un roman, cunoscut ca "Imparatul", este considerat un Keyser Soze al lumii interlope din Irlanda - presa

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 19 septembrie 2011, 11:36 Actualitate | Esenţial

Unul dintre cei mai temuti gangsteri din Irlanda este un roman, cunoscut ca "Imparatul", scrie publicatia irlandeza Sunday World intr-un amplu material despre principala figura a lumii interlope irlandeze, al carui nume nu il dezvaluie si pe care il aseamana personajului Keyser Soze din "The Usual Suspects".

Potrivit Sunday World, "Imparatul" provine dintr-un cartel infractional de romani din Dublin, cu tentacule care se imprastie in intreaga lume. Acesta opereaza ca o societate secreta, iar barbatul are numeroase identitati.

Este implicat in trafic de carne vie, prostitutie, frauda la scara larga, escrocherii, insa a reusit sa evite condamnari pentru fapte grave, in timp ce a adunat o avere uriasa, scrie publicatia.

Doar mentionarea numelui sau este suficienta pentru a semana teama in randul romanilor din Irlanda, se arata in material. 

Sunday World aminteste de cazul clanului Ghenosu, care a fost acuzat de conducerea unei retele de prostitutie in valoare de 2,3 milioane de euro pe an in Irlanda. Insa gangsterii romani nu pot opera in Irlanda fara permisiunea Imparatului, descris de jurnalisti ca "pompat cu steroizi".

Citeste pe site-ul Sunday World intreg materialul despre interlopul roman.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

7940 vizualizari

  • +18 (34 voturi)    
    O, daaa (Luni, 19 septembrie 2011, 12:00)

    nano2k [utilizator]

    Nu stim numele, nu il putem pronunta, dar stim totul despre el. Mai ales, stim ca e român.

    Eurpoa devine tot mai nazista, xenofoba si mincinoasa. Isi cam dau arama pe fata "civilizatii". Rand pe rand Franta, Italia, Spania, acuma Irlanda. Sa nu uitam Olanda.

    IRA, ETA sunt mici copii pe langa "împaratul" român. Mi-e greata de ceea ce a devenit Europa. Toata aceasta uniune a fost numai pentru acapararea pietelor de desfacere. Au aratat mereu cu degetul spre coruptia din România, dar au beneficiat din plin de ea si inca beneficiaza.

    Europa nu se deosebeste de Rusia decat prin metode. Rezultatul e acelasi.
    • +7 (11 voturi)    
      E mai frumos asa (Luni, 19 septembrie 2011, 12:34)

      Laur_ [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

      Cand altii -niste straini, pe cat posibil- sunt vinovati de toate problemele tale. Te unge pe suflet sa auzi asta.
      • +3 (7 voturi)    
        Da (Luni, 19 septembrie 2011, 13:10)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Laur_

        Pentru europeni, intotdeauna "altii" sunt problema, niciodata ei.

        "Altii" sunt tigani, "altii" sunt mafioti, "altii" fura, "altii" sunt teroristi.
        • +6 (8 voturi)    
          Asa e (Luni, 19 septembrie 2011, 14:13)

          lol [anonim] i-a raspuns lui nano2k

          Europenii astia mereu dau vina pe altii. Din vina lor e Romania unde e. A lor si a agenturilor straine. Stia Ceausescu ce stia.
      • 0 (6 voturi)    
        Ce a zis nan2k e de bun simt (Luni, 19 septembrie 2011, 13:31)

        Chiar Eu [utilizator] i-a raspuns lui Laur_

        Prin articolul cu pricina apar tot felul e parsoane, cu nume si prenume, numai numele "Imparatului" e strict secret. Dar in rest se stiu o gramada de lucruri despre personajul cu pricina. Cum se poate asta? Cum il cheama pe personaj... sau e o schita de roman cu gangsteri ce am citit in articolul cu pricina?
        • +1 (5 voturi)    
          PE PErsonaj... (Luni, 19 septembrie 2011, 15:17)

          James Bond [utilizator] i-a raspuns lui Chiar Eu

          ... nu il ceama intr-un singur fel... este scris in articol: "[...] iar barbatul are numeroase identitati"
          • +1 (5 voturi)    
            Ah (Luni, 19 septembrie 2011, 15:25)

            nano2k [utilizator] i-a raspuns lui James Bond

            Ah, asa se explica toate :)
            Si eu am dubla personalitate si-o dezvolt pe-a treia (vorba Parazitilor) :))
            • -1 (3 voturi)    
              :)) (Luni, 19 septembrie 2011, 18:59)

              James Bond [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

              cooorect!
          • 0 (0 voturi)    
            are 2 nume (Luni, 19 septembrie 2011, 22:15)

            justme [anonim] i-a raspuns lui James Bond

            are 2 nume legale! 1 care la primit in nastere si altul pt k a fost adoptat !le stiu p ambele dar nu am de ce sa le fac publice.oricum stati linistiti ca nu e kiar asa cum scriu astia .a facut f multi bani cu masini,credite,utilaje,carduri. femei la produs nu are.dar a luat taxa d smeker cum se zice d la altii care aveau!
    • +2 (4 voturi)    
      ... (Luni, 19 septembrie 2011, 12:43)

      ... [anonim] i-a raspuns lui nano2k

      si mai ales facem referiri la filme. Kaiser Soze care si el era ungur adica est-european. Nu cumva la personaje reale..ca se poate nimeri sa fie de-al nostru, asa ca circulati, nu e nimic de vazut aici.
      • +3 (5 voturi)    
        ... (Luni, 19 septembrie 2011, 13:07)

        ... [anonim] i-a raspuns lui ...

        ca o ironie, filmul cu Kaiser Soze se numea "The usual suspects" - cum ar veni in romaneste "Suspectii de serviciu". Se cam potriveste cu situatia actuala a romanilor.
    • +3 (5 voturi)    
      Parca ne meritam soarta. (Luni, 19 septembrie 2011, 13:10)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui nano2k

      Cand Ponta sau Antonescu isi permit sa ameninte judecatori,procurori si politisti ca vor avea de suferit cand vor veni ei la putere pentru-ca au anchetat sau arestat hoti-membri ai celor doua partide si noi nu am reactionat.Ba,am votat pentru ei in sondaje.Atunci strainii ce sa creada despre noi?Daca sustinem hotii si gruparile mafiote,pentru-ca asa sunt vazute acele grupariasa zis politice care ameninta sistemul judiciar.Ca mafia italiana.
  • +4 (10 voturi)    
    CSM+ Judecatori asta e respectul meritat!!! (Luni, 19 septembrie 2011, 12:02)

    roman [anonim]

    CSM striga mereu ca vor ca ei si judecatorii sa fie respectati. Asta e dovada respectului care-l merita. traficanti de carne vie liberi si prosperand!

    Sa va fie rusine!
    • +1 (3 voturi)    
      Pai (Luni, 19 septembrie 2011, 12:59)

      bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui roman

      corb la corb nu scoate ochii
  • +1 (1 vot)    
    slabiciune (Luni, 19 septembrie 2011, 14:03)

    am [anonim]

    Astfel de indivizi nu pot sa apara si sa prospere decat profitand de slabiciunile sistemelor........
    si cu asta s-a spus tot. Ei nu caspuseaza decat organisme bolnave.
    Asteptam insanatosirea acestor sisteme si disparitia paduchilor.
  • +1 (1 vot)    
    ghici ciuperca ce-i ? :D sau cine-i :D (Luni, 19 septembrie 2011, 22:05)

    just me [anonim]

    de kaiser a auzit cineva ? :)))))))) hai ma k nu e kiar ce spun ei !e smeker omul dar nici kiar in halul asta ;)
    • 0 (0 voturi)    
      kaizer (Marţi, 20 septembrie 2011, 5:54)

      yorgo [anonim] i-a raspuns lui just me

      Da am auzit de kaizer , cel mai mare praduitor si tepar care a bagat o gramada de lume la puscarie in irlanda, Dar de cicatricea de pe fata ati auzit? hi,hi,hi