Dosarul Nana a fost trimis in judecata

de I.C.     HotNews.ro
Vineri, 22 mai 2015, 14:20 Dosare Juridice

Procurorii Parchetului General au trimis in judecata 11 persoane in dosarul privind retrocedarea ilegala a terenurilor din localitatea Nana, informeaza Agerpres. Dosarul a fost inregistrat la Tribunalul Calarasi unde urmeaza sa se desfasoare procesul.

Infractiunile retinute in acest dosar sunt de constituirea unui grup infractional organizat, abuz in serviciu, fals material in inscrisuri oficiale, fals intelectual, uz de fals, fals in inscrisuri sub semnatura privata, conflict de interese, spalare a banilor si fals in declaratii.

Potrivit unui comunicat al Parchetului General, au fost trimisi in judecata Gheorghe Dobre (primarul comunei Nana), Tudorita Niculae (secretar in cadrul Primariei Nana), Florian Decu, Marius Gelu Neagu, Marian Dobre, Simona Alina Preda, toti functionari in cadrul Primariei Nana.

De asemenea, au fost trimisi in judecata Vasilica Preda (contabil), Domnica Enciu, Daniela Negoita, Nicolae Tudorache (casier in cadrul Primariei Nana), Georgica Stolea.












Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
3788 vizualizari
  • +27 (35 voturi)    
    Nu vad numele Basescu pe nicaieri, (Vineri, 22 mai 2015, 14:27)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    postacii vor fi atat de dezamagiti...
    • +3 (25 voturi)    
      Nu chiar (Vineri, 22 mai 2015, 14:41)

      sile [anonim] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      Pot sustine oricand ca toate ilegalitatile din judetul respectiv de la revolutie incoace au fost facute doar ca sa-si cumpere Basescu terenul ala.
      Sa nu uitam ca nici verdictul in dosarul "Flota" n-a insemnat mare lucru pentru ei.
      • +14 (20 voturi)    
        vasilica, (Vineri, 22 mai 2015, 14:58)

        Gustav555 [utilizator] i-a raspuns lui sile

        Unde ai vazut tu vreun verdict in "Flota"?
        Iar pe de alta parte, numele lui Basescu nici nu are ce cauta in dosarul retrocedarilor ilegale de la Nana. Problema lui Basescu va fi sa se indrepte impotriva respectivilor functionari pentru a-si recupera banii investiti intr-un teren care, daca se va dovedi illegal restituit, va trece din nou in proprietatea statului chiar daca cumparatorul a fost de buna credinta.
        • +15 (15 voturi)    
          Da, stiu (Vineri, 22 mai 2015, 16:56)

          sile [anonim] i-a raspuns lui Gustav555

          Daca e sa verifici ce retrocedare a fost ilegala in Romania, le iei la nimereala. Atat de rare sunt cazurile corecte.

          Si iarasi e corect ca dosarul "Flota" nu s-a terminat cu un verdict in instanta,ci cu verdictul procurorilor ca faptele reclamate n-au existat. Stim cu totii ce a spus Rodica Stanoiu: "daca mai sapam mult, dam de ai nostri".
          • +5 (7 voturi)    
            profunda eroare.... (Vineri, 22 mai 2015, 19:32)

            cinic [anonim] i-a raspuns lui sile

            In dosarul Flota 83 din 84 au fost ACHITATI. Despre TB nu era legal sa se spuna nici asa nici pe dincolo. S-a putut dupa 21 dec 2014 si exista un comuinicat al PG ca nu exista nimic contra TB [nu a semnat, etc, vasele erau proprietatea AVAS si nu a guvernului ... document public DE MULT]
        • +2 (2 voturi)    
          dle Gustav Firea! (Vineri, 22 mai 2015, 19:40)

          curios [anonim] i-a raspuns lui Gustav555

          de unde aveti info cum ca terenul a fost al statului? Nu cumva i s-a restituit lui A si nu lui B?
          In plus, daca A vinde lui X si tranzactia se intabuleaza inseamna ca notarii, cadastrul etc au VERIFICAT legalitatea. Iar cand X vinde lui Y idem.
          Ca primarul etc POT FI pedepsiti pt ceva e OK, dar anularea a TREI TRANZACTII succesive cere TREI PROCESE diferite care sa decida si cine si cu cat despagubeste.
          PS. Daca in mijlocul unei tarlale de 20 ha [de ex] i se restituie lui S un hectar, cum ajunge acesta la el? cine decide si pe costurile cui?
          Se deschide o cutie a Pandorei pe tot teritorirul tarii...
      • +7 (9 voturi)    
        îmi pare rău pentru tine... (Vineri, 22 mai 2015, 15:14)

        ikke [anonim] i-a raspuns lui sile

        ... da' lumea nu prea mai știe ce e ironia. Și că doar pentru unii e clar că ai vrut să zici că Băse e socotit țap ispășitor. O să-ți dau eu plus. Mai e de vină și omonimia 1-6 [asta vrând să zică: Postacii POT susține oricând ... și NU: Eu POT susține oricând ...)
        Dezambiguizează și tu, ca să iasă oamenii din tranșee.
        • +6 (6 voturi)    
          Asta e (Vineri, 22 mai 2015, 16:53)

          sile [anonim] i-a raspuns lui ikke

          Cateodata mai dau si eu cu oistea-n gard.
      • +2 (8 voturi)    
        Poti . . . (Vineri, 22 mai 2015, 15:16)

        Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui sile

        . . . pe dracu! Ilegalitatile le-au fact cei din PSD care dupa cum se stie sunt mari iubitori de Basescu.Ei au vandut italienilor terenurile mai gagauta! Ia pus Ponta si pe astia bine in dorinta lui de ai face rau lui Basescu. Stii proverbul cu cine sapa groapa altuia . . .
      • +4 (6 voturi)    
        ... (Vineri, 22 mai 2015, 15:19)

        pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui sile

        Vezi daca umbli cu ironii fine, asa-ti trebe'!
        Am sa mai repar io din minusurile alea... ;)
      • -1 (3 voturi)    
        Dacă (Vineri, 22 mai 2015, 19:19)

        ploiesteanu [anonim] i-a raspuns lui sile

        ai fi citit, băsistule, în ce condiții s-a făcut fraudarea în cazul înstrăinării flotei României, ți-ai fi schimbat opinia. Cum navele au fost evaluate la un euro, în final, cum s-a înființat o firmă cu participațiune romanească ( o flotă) și participațiune norvegiană zero , apoi împrumutul la banci cu gajarea navelor și dispariția banilor. Un jaf de proporții gigante în care s-au pricopsit toți, de la experți la judecători, martori, entități politice și juridice care făceau parte din administrația de pe atunci, tuturor li s-a astupat gura și buzunarele cu pungi de dolari, ce mai, un fel de Bancorex 2. Explică dumneata, cum a dispărut flota României, mai mult, tot noi rămânând datori și cu 40 de milioane de dolari. Și nimeni n-are nici un interes sau n-are curaj să redeschidă acest caz de fraudă imensă.
    • -1 (3 voturi)    
      sa nu ne grabim (Vineri, 22 mai 2015, 16:00)

      bancher [anonim] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      multe dintre deciziile justitiei din ziua de azi se bazeaza pe denunturi....sa avem rabdare sa vorbeasca cei arestati...ieri Valcov l-a dat in gat pe Blaga, sa vedem azi cine pe cine mai denunta.
    • -1 (1 vot)    
      Dosarul Nana e o facatura pentru propaganda (Sâmbătă, 23 mai 2015, 17:57)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      anti basista. Daca s-ar analiza retrocedarile din fiecare localitate mie teama ca vom putea numara pe degete localitatile in care retrocedarile au fost facute corect. Pungasii au cu atat mai mult de castigat cu cat lucrurile sunt mai incurcate. E una din vinile principale pentru care Basescu va avea de platit. A incercat sa limpezeasca prea multe lucruri.
  • -13 (19 voturi)    
    Asta e.. (Vineri, 22 mai 2015, 14:38)

    Alius [anonim]

    ...parte din blatul lui Tonta cu Basescu, dupa cum zic unii.
    • +6 (12 voturi)    
      nu unii, corect (Vineri, 22 mai 2015, 14:59)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui Alius

      este: cum zic imbecilii :P
      • -1 (11 voturi)    
        ... (Vineri, 22 mai 2015, 15:20)

        pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui victor L

        Merge si: "dupa cum zic unii imbecili".
        E loc pentru toata lumea, de ce va certati?!?
        • +1 (3 voturi)    
          corect, (Vineri, 22 mai 2015, 16:33)

          victor L [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

          cu tine ne inmultiram :P
  • +6 (6 voturi)    
    A fost (Vineri, 22 mai 2015, 16:31)

    victor L [utilizator]

    trimis "in judecata" sau in instanta?
    Cum sa trimiti un dosar in judecata?
    Cazul Nana a ajuns in instanta/judecata, da.