300 de tigani au atacat un echipaj de politie la Roma si au batut cinci politisti

de M.M.     HotNews.ro
Luni, 29 iunie 2009, 11:49 Actualitate | Diasporă

Aproximativ 300 de locatari ai unei tabere de tigani din Roma au batut cinci politisti care efectuau un control, doi cetateni romani fiind arestati in urma acestui incident, relateaza ziarul La Repubblica, in editia online, citat de Mediafax.

Incidentul a avut loc duminica la intrarea in tabara de nomazi Porta Portese, in zona Tor Sapienza (Roma). Tiganii se aduna in acest loc in fiecare duminica pentru a vinde, in mod ilegal, obiecte uzate, in conditii igienice precare.

La vederea unui echipaj de politie, tiganii au devenit violenti si au inceput sa atace masina cu care se deplasau agentii. Inconjurati de cei aproximativ 300 de tigani, cei opt agenti de politie nu au fost capabili sa reactioneze, cinci dintre ei fiind batuti.

"Am vazut moartea cu ochii. Ne-am dat seama ca a fost ceva premeditat. Din fericire, am fost salvati de niste persoane care au anuntat politia", declara unul dintre agenti.

In urma incidentului, au fost arestati doi tigani din Romania.


Citeste mai multe despre   






















5491 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    Lupta impotriva tiganilor (Luni, 29 iunie 2009, 12:01)

    Pardalian [anonim]

    De acum inainte, politia din Italia va trage un foc in plin, unul in aer de avertisment si apoi ii va soma verbal cind e vorba de tigani.
    • +9 (11 voturi)    
      si ii poti condamna? (Luni, 29 iunie 2009, 12:16)

      Sf Ilie [anonim] i-a raspuns lui Pardalian

      Decat sa vad moartea cu ochii, mai bine trag cu pistolul. Just. Nu conteaza ca sunt tigani, romani, unguri sau italieni. Orice gramada de oameni care ataca fortele de ordine in mod violent se pot astepta la o riposta dura.
    • 0 (0 voturi)    
      sa nu fim rai.... (Marţi, 30 iunie 2009, 11:31)

      ionescu [anonim] i-a raspuns lui Pardalian

      presa italiana este rasista daca declara ca acei cetateni erau tigani. Ei nu se mai numesc asa, in caz ca nu se stie inca si in occident. Denumirile moderne a lor sunt de rrromi, romi, romini sau romani (la fel cum se numeste organizatia care apara interesele etinei: "romani criss", sau locuitorii Romei).
      La fel, presa italiana -in general- si cea roma-romana (adica din capitala Italiei)-in special- trebuie sa prezinte pozitia unanima a istoricilor occidentali, care conform studiilor arata ca populatia bastinasa din spatiul carpato-danubiano-pontic, adica valahii, prezinta infatisare fizica, cultura etc diferite de cea a populatiei migratoare, discriminate de catre italieni (adica cea tiganeasca, rroma, romeasca, romana - dupa denumirea lor moderna).
      Pentru o mai usoara abordare, cred ca nu se va supara nimeni ca bastinasii din Romania sa fie numiti valahi, iar cei discriminati de italieni sa poarte denumirea europeana (apropiata de cea a locuitorilor Romei).
      • +1 (1 vot)    
        Esti caduc si greu de cap (Marţi, 30 iunie 2009, 19:50)

        Axul [anonim] i-a raspuns lui ionescu

        Traim in postmodernism, unde fostii rromi se numesc tigani si isi doresc sa se intoarca acasa, adica in India.
  • -8 (14 voturi)    
    300 de tigani au atacat un echipaj de politie (Luni, 29 iunie 2009, 12:10)

    AsmVax [anonim]

    Sincer sa fiu mi se pare cam dubios.
    De ce ar ataca cineva politia premeditat?
    Nu ar avea nici o sansa sa castige.
    Cred ca a fost un alt aranjament.........
    • +1 (5 voturi)    
      unde traiesti? (Luni, 29 iunie 2009, 17:47)

      ina [anonim] i-a raspuns lui AsmVax

      nu traiesti in Romania? esti in Madagascar? de parca nu i-ai cunoaste. e de ajuns sa te uiti urat la ei ca au sarit cu sabiile, cutitele, bolovanii si batele. ce, crezi ca nu stiau ce ii asteapta? erau constienti ca politistii italieni nu vor pleca pur si simplu de acolo...
      • -2 (2 voturi)    
        in Romania (Luni, 29 iunie 2009, 19:50)

        soferul [utilizator] i-a raspuns lui ina

        traiesc eu si n-am fost atacat niciodata cu sabii, cutite, bolovani sau bate.
        • +3 (5 voturi)    
          Explicabil (Luni, 29 iunie 2009, 20:54)

          Bebe [anonim] i-a raspuns lui soferul

          Normal ca nu te ataca. Daca esti de-al lor!
          • 0 (0 voturi)    
            hahaha (Marţi, 30 iunie 2009, 12:01)

            radu [anonim] i-a raspuns lui Bebe

            Partea proasta e ca romanii (nu toti, doar cei ne educati si slabi de inger) au inceput sa copieze obiceiurile tiganilor: asculta manele, se comporta ca ei, chiar si la TV (mai ales ProTV) dau mereu programe sau filme care vorbesc despre tigani sau personajele sunt tigani. Nu trebuie sa ii mai bagam atat in seama. In mod normal, poporul care are cultura mai puternica, influenteaza celelalte culturi. Este cultura tiganeasca mai puternica decat cea romaneasca? Fiecare dintre noi trebuie sa luptam sa ii culturalizam noi pe ei, nu ei pe noi.
            • 0 (0 voturi)    
              Nu ai cum ... (Miercuri, 1 iulie 2009, 18:52)

              jedi [utilizator] i-a raspuns lui radu

              ... sa-i culturalizezi omule pentru ca le este in sange sa fie cum sunt, adica spurcati din toate punctele de vedere. Comentariul l-ai inceput bine doar ca-ti scapa anumite lucruri. Si inca un aspect, tiganii trebuiesc exclusi din societatea romaneasca iar romanii care se tiganizeaza cu manele si tricouri roz si cu dragoni ar trebui culturalizati.
  • +2 (8 voturi)    
    se ingroasa gluma (Luni, 29 iunie 2009, 12:12)

    ginel [anonim]

    Se ingroasa gluma. Si italieni sunt cunoscuti pentru xenofobia lor.
  • +11 (11 voturi)    
    Au si italienii dreptate... (Luni, 29 iunie 2009, 12:12)

    AR [anonim]

    ...cum sa-i mai suporte?
    • +6 (6 voturi)    
      Expulzare (Luni, 29 iunie 2009, 12:27)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui AR

      Problema e ca o sa ni-i trimita inapoi pe toti.......
    • +6 (8 voturi)    
      asa.. (Luni, 29 iunie 2009, 12:32)

      djaghah [anonim] i-a raspuns lui AR

      cum i-am suportat si noi
  • +6 (8 voturi)    
    extraordinar! (Luni, 29 iunie 2009, 12:22)

    cet23 [anonim]

    Extraordinar! Cat tupeu, cata indrazneala! Sa ataci o masina de politie!
    Hmmm... asta dovedeste un lucru... asta dovedeste ce efect poate avea aplicarea drepturilor omului asupra unor indivizi precum tiganii...
    La ei se pare ca nu poate fi vorba de educatie, ci de dresaj... Fiindca modul lor natural de-a fi este un pericol teribil pentru orice societate.
    Repet, sunt socat.... Trebuie sa fii complet idiot sa ataci fizic politia! Sau sa ai un tupeu de animal...
    /..... Sunt atat de diferiti in cel mai rau mod cu putinta!
    • +8 (8 voturi)    
      tziganii (Luni, 29 iunie 2009, 14:32)

      Anonimus [anonim] i-a raspuns lui cet23

      Nu vă ințeleg !Cum puteți fi socat? Cand circulați
      cu mijloace de transport in comun nu ați sesizat
      modul lor de comportare?Atunci cand indrăznești
      să le spui ceva imediat țipă”vezi că te măscăresc”
      știu precis că nu ai vocabularul lor și nu le poți
      face față,plus de asta nu ți se ia apărarea.
      • -2 (4 voturi)    
        Esti mamaliga (Luni, 29 iunie 2009, 19:51)

        soferul [utilizator] i-a raspuns lui Anonimus

        La mine de ce nu comenteaza?
        • +4 (4 voturi)    
          Ete na (Marţi, 30 iunie 2009, 0:56)

          Anonim [anonim] i-a raspuns lui soferul

          Posibile raspunsuri:
          1. Esti de dimensiuni impresionante (gen Goliat);
          2. N-ai vazut in viata ta un tigan asa ca nu cunosti specia si ii confunzi;
          3. Esti invizibil (adica atunci cand apar ei in scena te faci nevazut) - CEL MAI PROBABIL RASPUNS.
          Vorbesti ca sa te afli in treaba.
        • +3 (3 voturi)    
          comentez eu (Marţi, 30 iunie 2009, 8:38)

          cet23 [anonim] i-a raspuns lui soferul

          Nici eu n-am fost atacat niciodata cu sabii, cutite, bolovani sau bate, desi nu sunt unul de-al lor.
          Dar nu pot sa nu ma intreb, daca tiganii aia, care poate se vor intoarcea in Romania, cel putin o parte, daca acei tigani au avut curajul sa atace o masina de politie, cum sa nu aiba curajul sa ma atace pe mine, un simplu cetatean, pentru portmoneu, sau "just for fun".
          Stiu, politia avea si rolul asta, sa le starbeasca indeletnicirile traditionale, dar nu prea fac asa ceva. Daca ar fi facut, taberele de nomazi nu ar fi existat. Caci sunt ilegale. Eu daca merg la Roma singur si dorm o noapte pe o banca in parc (practic nu deranjez pe nimeni), ma alunga politia.
          Si in cazul italienilor, se confirma ca, in cazul tiganilor nomazi in grupuri mari, aplicarea legii implica niste lucruri ce tin mai degraba de razboi civil.... cand sunt multi, tiganii au mare tupeu.
          Eu tot asta zic, chiar si la standarde tiganesti, acum au sarit calul.
          Tiganii astia se tot plang ca-s discriminati, ddar nu scapa nici o ocazie sa se faca urati de restul populatiei, indiferent in ce tara europeana traiesc. Iar cei care traiesc cinstit si muncesc (mai sunt, eu cunosc cativa) nu sunt vizibili.
  • +6 (8 voturi)    
    ne fac de ras (Luni, 29 iunie 2009, 12:23)

    eu [anonim]

    ne-au facut de ras in toata lumea pana si in Noua Zeelanda din acest motiv sunt marginlizati si la noi in tara, asta e firea lor si nici o lege sau tara (cat ar fi ea de civilizata) nu o sa-i schimbe
  • +4 (6 voturi)    
    nu inteleg (Luni, 29 iunie 2009, 12:23)

    io [anonim]

    de ce au fost arestati 2 si nu toti 300? mi se pare ca occidentalii isi creeaza singuri problemele. de ce nu ii aresteaza, expulzeaza si le pun interdictie de intrare in Italia, de ex.?
    • +1 (1 vot)    
      Da..romanii is mai breji? (Luni, 29 iunie 2009, 14:21)

      Tu [anonim] i-a raspuns lui io

      Chestia asta cu occidentalii care nu stiu, bla, bla, bla,...este o balacareala care intra in ciclul "Miturile la romani".

      Cred ca daca compari reactia versus lipsa de reactie, noi romanii suntem clar in dezavantaj fata de vestici.
      • +3 (5 voturi)    
        nu, romanii nu-s mai breji (Luni, 29 iunie 2009, 16:11)

        io [anonim] i-a raspuns lui Tu

        dar nu despre asta era vorba. occidentalii au posibilitatea, respectivii tigani nefiind cetateni ai lor, sa-i expulzeze daca acestia incalca legea. noi nu avem posibilitatea asta. romania trebuie, in schimb, sa se chinuie sa integreze aceasta minoritate, si asta nu prin jalnicele organizatii pentru drepturile tiganilor, care nu fac decat sa urle 'discriminare' fara sa caute cauzele acesteia. romania ar putea, de asemenea, sa-si faca ambasadorii mai elocventi in privinta asta.
        • +1 (1 vot)    
          Corect! (Luni, 29 iunie 2009, 16:39)

          Tu [anonim] i-a raspuns lui io

          Asa ar trebui: sa ne pledam argumentat cauza si sa gasim solutii.

          Iar "pumnul in gura" aplicat tiganilor este la urma urmei o modalitate (temporara!) de a ne salva ca natie!

          Solutia pentru integrare este mult mai complexa si necesita multa diplomatie si intelegere reciproca.
  • +4 (8 voturi)    
    eeeee (Luni, 29 iunie 2009, 12:25)

    eu [anonim]

    cand sunt in tara se spune ca sunt tigani iar cand ies din tara sunt cetateni romani
  • +9 (11 voturi)    
    drepturi (Luni, 29 iunie 2009, 12:30)

    druid [anonim]

    cu ceva timp in urma italienii erau oripilati de lipsa drepturilor minime acordate tiganilor in romania.
    ne tineau lectii de buna convetuire ....bla bla bla


    macaronarilor,acum ai aveti langa voi...educatii!
    • +3 (7 voturi)    
      corect! (Luni, 29 iunie 2009, 13:45)

      cet23 [anonim] i-a raspuns lui druid

      Corect! Acum, incetul cu incetul ii cunoaste intreaga Europa, asa cum sunt in realitate. Si o sa vada ca diversitatea nu este intotdeuna un lucru bun....
    • +4 (4 voturi)    
      care drepturi? (Luni, 29 iunie 2009, 19:40)

      goe [anonim] i-a raspuns lui druid

      Ce drepturi nu aveau tiganii in Romania? Aveau toate drepturile, dar au fost sfatuiti de niste gunoaie de avocati sa se duca si sa minta peste tot ca ei sunt terorizati in Romania, ca sa primeasca azil politic si ajutoare. Un fel de cersetorie mai sofisticata. Nu inteleg cum de au fost si crezuti. Cunosc caz concret in care vreo 100 de tigani s-au dus in Irlanda si au declarat ca in Romania li s-au ars casele si biserica de catre romanii xenofobi. Au primit locuinte in Irlanda gratis, bani, haine, tot. Dupa care de plictiseala s-au apucat de furat, normal. Pai aia nu puteau sa verifice minciunile tiganilor? Cred ca se poate lejer vorbi de coruptie si in cazul autoritatilor care le-au inghitit minciunile pe nemestecate. Acum sa si-i tina!
      Sper sa se scoata vizele si in SUA, sa mai mearga si pe acolo. Nu-mi fac griji ca ne vor face de ras ca politia lor abia asteapta sa-i provoace cineva, sa aiba motiv sa joace pac-pac.
  • +5 (5 voturi)    
    DEJA (Luni, 29 iunie 2009, 14:06)

    sabo [utilizator]

    acestia au ceva ani pe acoo si au prins curaj.
    au arme, fac probabil afaceri necurate cu multe chestii si iata ca au inceput sa fie duri.
    sa vedem acum legea vestului!
    si pe fondul starii economice ..sa vedeti acum ..europa xenofoba.
    numai ca osa ne inteleaga, dar nu prea mult.
    sa ii luam inapoi...hm..da ce noiu i-am dus acolo?
  • +4 (4 voturi)    
    pe aici nu mai vin (Luni, 29 iunie 2009, 14:22)

    radub [anonim]

    In Germania au cam dispraut tiganii din Romania, dupa ce cu vreo 5 ani in urma, o turma de tigani au atact politia. S-a deschis focul imediat conform situatiei date ( 200 tigani vs. 2x2 politisti), cateva secunde mai tarziu 7 tigani zaceau la orizontala cu cate o gaura intre ochi. De atunci nu tin minte sa mai fi vazut aceasta fauna pe aici.
    • +5 (5 voturi)    
      ia vezi la berlin (Luni, 29 iunie 2009, 14:30)

      iul [anonim] i-a raspuns lui radub

      Era stire recenta ca la Belrlin au mituit 110 tigani sa elibereze centrul, o biserica etc.
      • +3 (3 voturi)    
        mituit...? (Luni, 29 iunie 2009, 15:30)

        radub [anonim] i-a raspuns lui iul

        Ce naiba, i s-a terminat munitia din dotare ?...
  • +7 (7 voturi)    
    he he (Luni, 29 iunie 2009, 14:46)

    cristi [anonim]

    ani la randul am fost pusi la colt de tot felu de comisari, baronese, lorzi etc cu privire la respectarea diverselor minoritati.
    acuma sa le stea in gat
  • +4 (4 voturi)    
    impotenta autoritatilor naste monstri (Luni, 29 iunie 2009, 19:22)

    goe [anonim]

    Trebuia sa-i faca strecuratori. Data viitoare o sa-i bata tiganii in sediul politiei. Eu am vazut si in Romania cum vreo 20 de tigani loveau cu bate, pietre si cu ce apucau un camion plin cu jandarmi. Am stat si m-am uitat vreo 15 minute in soc cum jandarmii nu reactioneaza si cum tiganii le distrugeau camionul. Intr-un final jandarmii au plecat si tiganii au sarbatorit victoria printr-un chef monstru care a umplut de draci si de scarba un cartier intreg. Desi in noaptea respectiva s-au mai facut zeci de reclamatii, nu a mai venit nimeni. Probabil nu vroiau sa fie acuzati de rasism. Pana cand ne vom lasa terorizati de aceasta specie? Stiti ceva? Eu m-am saturat de toate teoriile egalitatii rasiale, ma doare in basca de toti activistii lui peste. Jegurile astea de tigani trebuie pusi la punct. Nu i-a putut nimeni integra pe tigani pentru ca ei refuza sa fie integrati. Lor le e mai usor sa ne exploateze slabiciunile si principiile, sa paraziteze agresiv orice societate in care ajung. Ajunge!
  • +1 (3 voturi)    
    ... (Luni, 29 iunie 2009, 21:33)

    Nautilus [anonim]

    Daca s-au dus cativa politisti sa discute civilizat cu niste urangutani, si-au cam facut-o cu mana lor. Un oarecare sef de stat vest-european, cu cateva decenii in urma, avea metodele lui de a rezolva astfel de situatii...

    ~Nautilus
    • +2 (2 voturi)    
      Trebuia folosit armamentul! (Marţi, 30 iunie 2009, 3:46)

      Viitorul este al celor civilizati! [anonim] i-a raspuns lui Nautilus

      Atata timp, cat vom fi toleranti si nu vom aplica pedepse insumate care sa ajunga si la cateva sute de ani, ne paste exterminarea de catre aceste brute necivilizate care nu vor sa se integreze si vor doar sa fure, sa minta si sa cerseasca.

      Sau se va retrai momentul dureros al celui de-al doilea razboi mondial.
      Istoria se repeta!
      Oamenii nu invata nimic din istorie!
      • +3 (3 voturi)    
        n-avem ce face, europenii vor fi minoritari (Marţi, 30 iunie 2009, 8:48)

        cet23 [anonim] i-a raspuns lui Viitorul este al celor civilizati!

        E un trend incredibil... Pentru prima data in ultimile cateva mii de ani, europenii vor fi minoritari la ei acasa. In vest arabii, in est tiganii. Amndoua rasele (non europene) au o natalitate fantastica, in timp ce bastinasii n-au asa ceva.
        Europenii inca dorm in cazanul caldut al diversitatii si al drepturilor omului. Cand se vor trezi, va fi prea tarziu. Atunci vor lupta doar pentru supravietuire.
        Arabii si tiganii nu au absolul nimic in comun si nu cred in diversitate si drepturile omului.
  • +1 (1 vot)    
    Bravo. (Marţi, 30 iunie 2009, 8:52)

    X [anonim]

    Nu sunt xenofob, radical, extremist, nu vreau moartea nimanui, nici macar a tiganilor.

    Felicitari jurnalistului MM ca nu a folosit cuvinte false gen rrrrom sau alte cuvinte din limba de lemn.
  • 0 (0 voturi)    
    satra... (Joi, 2 iulie 2009, 11:54)

    florin [anonim]

    satra de altadata nu mai exista...privind fenomenul ne lovim de incapacitatea de coordonare si dezechilibrul autoritatilor romane care nu sunt in stare sa aplice legea...
    vedem carute in trafic....ce apartin in marea majoritate catatenilor rromi fara ocupatie, vedem vile cu turnulete in care au fost investite miliarde. De unde atatea bani? Din munca cinstatita, legala?
    Nici o solutie..nici o stire cu un bulibasa anchetat sau care i s-a confiscat averea....
    Constatam, banuim, semnalam crime, manele, incultura, vulgaritate, la romani si rromi....
    Doar atat...nimic mai mult....indiferenta, birocratia, lipsa de comunicare intre autoritati....si retelele de cersetori si prostitutie raman neatinse si creste contrastul intre rromii muritori de foame si cei care se incoroneaza.......