Chisinaul "izolat" de lumea romaneasca

de Vasile Ernu     HotNews.ro
Luni, 25 mai 2009, 12:52 Actualitate | Diasporă

De sarbatorile de Paste trebuia sa ajung la Chisinau sa-mi vad parintii. „Evenimentele” din 7 aprilie au creat un motiv pentru impunerea vizelor cetatenilor romani. Motivul: „romanii s-au implicat in acest eveniment”. Nu am vazut argumente. Eu, din pacate, nu dispun de cetatenia R. Moldova: de la cetatenia sovietica am trecut direct la cea romaneasca. In situatia mea sint foarte multi oameni, ca sa nu mai vorbesc de familii mixte sau pur si simplu de oameni care fac afaceri sau au diverse treburi pe acolo.

Acum citva timp am criticat modul inuman in care se acorda vize moldovenilor pentru intrarea in Romania si UE. Intre timp anumite lucruri s-au rezolvat. Acum ma confrunt cu o situatie mult mai dura si absurda: obtinerea, ca cetatean roman, a vizei pentru Republica Moldova. Citesc ce scrie Evenimentul Zilei pe acest subiect si ma „minunez”. Insa asta nu e nimic. Amicul meu, criticul de arta Vladimir Bulat, tocmai s-a intors de la Chisinau si-mi relateaza de la fata locului „o zi din viata unui doritor de invitatie pentru a obtine viza”. Iar pina la viza e cale lunga.

Iata povestea:

Ajuns la Bucuresti dupa zece zile petrecute la cealalta casa a mea, de la Chisinau, am gasit acest articol. Si pentru ca tonul acestuia este acuzator si pe buna dreptate, revoltat, as dori sa mai completez imaginea descrisa de autor cu ceva detalii de la fata locului, caci eu chiar am fost la acel Birou de Migratie si Azil al Republicii Moldova. Am depus o cerere pentru a-mi invita sotia sa-si vada socrii batrani si bolnavi.

Acest birou este chiar in buricul capitalei basarabene, in coasta Ministerului de interne, dar in alt imobil, la etajul 2. De cum intri pe holul acelei instituitii ai sentimentul ca decazi in timp, ca tabacul fumat de Soljenitan, Saharov si Salamov, in Gulagul sovietic, il simti in nas... Esti imediat intrebat ce invitatie vrei sa obtii, si pentru cetatenii carui stat... spun scurt: Romania. Mi se spune sa astept, "operatorul" e momentan ocupat.

Nu pot afirma ca era asa multa lume, dupa cum vor sa afiseze autoritatile locale, ca ar fi depasite de afluenta celor care vor sa obtina invitatii pentru Republica Moldova. Deci, la scurta vreme imi vine randul, si ma aflu intr'o sala in care sunt mai multe birouri cu scaune, fiecare dintre acestea fiind prevazut cu geam intre functionar si solicitant.

Depun cererea tipizata completata la computer de acasa, si imprimata in 3 exemplare. Mi se mai cere sa anexez si o fotocopie dupa pasaportul celui invitat, inclusiv paginile cu ultimele intrari in RM, plus de asta - crezand ca asta imi va simplifica si urgenta procedura de obtinere a doritului document - adaog la cerere o fotocopie dupa actul de casatorie, aratand gradul de rudenie cu cetateanul roman.

Nu are insa nici o importanta pentru tanara functionara (am avut noroc!, caci la celelalte birouri asistau barbati in uniformele specifice politiei), imi spune: reveniti peste 30 de zile. Incerc sa-i explic ca as dori sa obtin invitatia peste cateva zile. "Nu se poate", mi se raspunde. Nu exista "termen de urgenta, decat in cazuri de deces", adauga salariata de la Interne. Ciudat mi s'a parut si faptul ca dupa ce depui acele 3 exemplare de cerere, mai completezi inca una de mana, pe o coala A4, prin care ceri acelasi lucru, dar pe scurt.

Probabil, pentru analiza grafologica. Nu ti se elibereaza niciun nr. de inregistrare... Cand l-am cerut, mi s'a raspuns sec: "Veniti cu buletinul de identitate peste 30 de zile, si spuneti numele celui pe care-l invitati"! Insist sa mi se faca invitatie in regim de urgenta, iar dupa ce, evident, am "scos-o din sarite" pe vajnica functionara, mi-a spus ca daca se aproba asa ceva, se va percepe o taxa de stat... si asta dupa ce categoric mi s-a spus ca "regimul de urgenta" este exclus, nu se practica decat...

Refuz, desigur, aceasta favoare procedurala; refuz sa platesc fie si un leu MD in folosul unei actiuni care contravine oricaror norme juridice si legale - actiune impusa aberant de auroritatile moldovene dupa "contrarevolutia de catifea" din 7 aprilie. Chiar si fostul presedinte Voronin se contrazice in privinta acestei masuri punitive, desantate si castratoare, in primul rand pentru statul RM.

Ca sa fiu scurt: nu sunt sigur ca voi obtine invitatia pentru sotia mea, chiar daca le-am lasat la dispozitia autoritatilor 2 luni (a scris cu creionul: 2 luni), caci nu cred ca voi calca pe acolo mai devreme de acest termen. Iar actul oficial de la Biroul de Migratie si Azil se ridica personal. Cum e si firesc...

Deocamdata, Chisinaul este izolat de lumea si realitatile romanesti, la nivelul circulatiei libere a cetatenilor. Despre noile reglementari impuse de autoritatile romane cetatenilor moldoveni, pentru a putea obtine viza RO, merita o discutie aparte. Si nu e mai putin pasionanta decat "epopeea" dezgustatoare de mai sus! Caci tot eu i-am asistat pe parintii mei la consulatul RO de la Chisinau... Pe viu, in miezul "evenimentelor".  Incercam posibilitati incrucisate spre a ne putea vedea unii cu altii, parintii cu copiii.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

3492 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    fara invitatie nu merge? (Luni, 25 mai 2009, 13:22)

    valeiru [anonim]

    sa zicem de exemplu pt firmele de transport? sa obtinem viza
    multumesc
  • +1 (1 vot)    
    A inceput dictatura comunista la Chisinau (Luni, 25 mai 2009, 13:33)

    dictatura [anonim]

    Voronin nu are ce pierde, daca esueaza vin rusii sau se duce el la ei.
    Am auzit ca de bani nu duce lipsa, asa ca "poporul moldovean" sechestrat ca un cobai in laboratoarele asa zis politice ale lui Voronin, pazite de armata rusa si probabil acceptate tacit de tatucul Putin.
    Dictatorii ar putea invata din istorie, ca dictatura moare o data cu ei, nimic nu ramane in urma decat nenorocirea propriilor popoare.
  • +1 (1 vot)    
    Un nou bantustan - Moldovistan (Luni, 25 mai 2009, 13:40)

    Mitica [anonim]

    .
  • +1 (5 voturi)    
    ironia soartei (Luni, 25 mai 2009, 13:42)

    hopaMitica [anonim]

    Ironia soartei nu ne-a iertat. Dupa ce am fost mii de ani in coastra cotropitorilor, experientele comuniste desfasurate de oameni dusi cu capul , sub organizatii mondiale secrete, au sadit lucruri greu de sters din memoria colectiva a acestui popor.
    Un popor de 40 de mii de ani aici. Poate primul dintre primii. am stat la coada sa intram in Europa.
    Pina la urma, cu chiu si vai am intrat.
    Acum stam la coada sa intram in Moldova .
    Moldova de acelasi singe, doar ca russificat intre timp ... Rana e adanca.
    • 0 (0 voturi)    
      40 de milioane (Luni, 25 mai 2009, 20:51)

      Gheorghe [anonim] i-a raspuns lui hopaMitica

      Poporul nostru a fost atestat arheologic acum 40 milioane de ani, nu acum 40 mii de ani, cum gresit ai invatat la scoala.

      Si nu mii de ani am fost in oasta cotropitorilor, ci milioane de ani am fost cotropiti.


      Dincolo de asta, inainintasii nostri si-au dat viata pentru Bsarabia, iar asta nu se uita nici in cazul unui popor tanar, cu o constiinta nationbala de 150 de ani, (precum sunt alte popoare dar numai noi nu. )

      Avem o sansa, sa cream poporul roman aa dupoa cum dorim noi sa fie, ca multa experienta de viata nu a ramas. din 40.000 de ani 38950 am dormit sau am fost pusi la somn.

      Sunt mandru de asta, still.
      • 0 (0 voturi)    
        Mai nea' Ghe aberezi la greu (Marţi, 26 mai 2009, 13:35)

        gicad [anonim] i-a raspuns lui Gheorghe

        Iti inteleg mandria si romanismul verde da' sa zici ca suntem atestati ca popor de 40 mil de ani e de rasu' plansu' - nici nu aparusera stramosii nostrii in Africa dar sa mai s emigreze. Apoi de unde ai scos-o cu 40 mii de ani aici ca si popor? Pentru ca s-au gasit oase de homo sapiens sau neanderthal pe pamantul actualului stat Romania nu inseamna ca era un popor cu acelasi crez, cultura etc (cum definim un popor). De altfel te contrazici cand afirmi ca suntem un popor tanar si nu unul milenar :-)
        In rest numai de bine si nu uita: "cu verdele i sus"
  • -1 (1 vot)    
    Razbunarea arma comunistului (Luni, 25 mai 2009, 14:55)

    Cristi [anonim]

    Romania elibereaza vize pentru rudele de gradul 1 pe termen de 12 luni. Moldovenii le elibereaza doar pe 3 luni.
    Romania elibereaza viza in 3 zile, Moldova dupa 35 de zile - 30 invitatia si 5 la consulatul din Romania.
    Romania te pune sa cumperi asigurare de sanatate care ti-o face pe loc un nene cu caietul pe genunchi, Moldova daca nu ai cererea de invitatie facuta la calculator te trimite la un Internet Cafe aflat langa Minister.
    Ca o concluzie : si eu trebuia sa ma duc la socri de Pasti. Nu am mai fost, mi-am luat sotia si copilul, m-am suit in avion si mi-am petrecut sarbatorile in Italia.
    PS: Voronin ar face bine sa-si aduca aminte ce i-au facut rusii cand nu l-au lasat sa viziteze mormantul mamei sale aflat in Transnistria. Dupa aceea sa se gandeasca si la cum se simt oamenii care n-au nici o vina ca doi comunisti se umfla in muschi unul la celalalt: Voronin si Basescu.
    PPS: De remarcat faptul ca rusii fac lobby pentru Moldova, pe cand Europa tace ca o ...
    • +1 (1 vot)    
      iarasi aberatii! (Luni, 25 mai 2009, 19:58)

      popeye [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Postarea ta era ok,pâna la penultima fraza când te-ai autodemascat a fi si tu doar un jalnic postaco-comentac probabil pus si platit sa scrie ca Basescu e......comunist!Ura asta contra lui nu mai are niciun fel de margini,dar vezi ca e foarte posibil sa aibe efecte de bumerang(adica asta va amplifica popularitatea sa!)În treacat fie spus:ce vina are Basescu în toata cretinaria asta voronino-sovieto-bolsevica??El a pus la cale revolta tinerilor din Chisinau cumva?(fac exceptie de la mintile îmbâcsite de pro-rusism si nationalo-bolsevism à la mascva,care sunt în stare sa creada orice ce vine de la idioto-frustratii din rusia)A reintrodus el cumva vize pentru românii basarabeni(putea sa o faca,ar fi facut asa însa jocul lui voronin!)? Asa ca mai lasa-l în pace pe Basescu,pâna acum e cel mai bun presedinte pe care l-a avut România din 1940 încoace.PS.Imagineaza-ti ce ar fi facut oare un constantinescu(cu vaicarelile lui penibile de "m-au învins!) sau vai! un nastase(creatura iliescita)daca erau ei acum în locul lui Basescu??
    • 0 (0 voturi)    
      rusii fac lobby? (Marţi, 26 mai 2009, 14:17)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

      la cine fac lobby pt Moldova?
      suna cam aiurea...
  • +1 (1 vot)    
    Lucrurile nu stau pe roze (Luni, 25 mai 2009, 15:28)

    Vladimir B. [anonim]

    Exact cum spui, consulatul roman elibereaza vize pentru 12 luni! Dar procedura de obtinere a acesteia nu e la fel de lesnicioasa ca acum un an. Pentru amaratii mei de parinti a trebuit sa traduc si sa legalizez "adeverinta de pensionar"(sunt pensionari de pe vremea sovietic), sa le fac poze la minut, asigurare de la o agentie de turism (ca n=aveam chef sa dau la nenea cu mapa costul de trei ori mai mare a asigurarii pt minimum 5 zile), rezervare de transport (asta e cea mai mare aberatie!!!). Caci daca eu vin cu masina si-i iau, poate peste 2-3 luni, cui ii foloseste acea rezervare? E o conditiune inutila. Daca are sens, sa ma contrazica cineva... Plus inghesuiala! Stat aproape 3 ore in arsita...
    • +1 (1 vot)    
      Dar macar stai cu folos (Luni, 25 mai 2009, 18:58)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui Vladimir B.

      Iti iei viza, nu-ti iei umilinta. Eu zic ca totusi este o diferenta. Intr-adevar, uitasem de rezervarea pentru transport , care este chiar o aberatie. Poate ca totusi si consulatul este tributar mafiilor locale, pentru ca eu cand am avut nevoie pentru viza de SUA a dovezii de calatorie, am obtinut rezervarea GRATIS pentru biletul de avion.
      Ce vroiam sa spun si in postarea mea anterioara : atat romanii cat si moldovenii isi bat joc de cetatenii atat romani cat si moldoveni. Singura diferenta este ca romanii iti mai spun si "va rog"...