Varujan Vosganian, atacat la dosar

de B. Blagu     HotNews.ro
Joi, 26 octombrie 2006, 0:00



Varujan Vosganian, candidatul Romaniei pentru functia de comisar european, a fost informator al Securitatii, sustine Jurnalul National, care publica un text semnat de fostul general DIE, Liviu Turcu.

Cazimir Ionescu, purtatorul de cuvant al CNSAS, a declarat pentru HotNews.ro ca ultima verificare pe numele lui Vosganian a fost facuta in cursul verii si ca toti detinatorii de arhive au raspuns ca acesta nu este in evidentele lor.

Conform unor surse din apropierea serviciilor de informatii, varianta prin care Vosganian ar putea avea un dosar de informator fara ca acesta sa fie in evidenta CNSAS, este ca documentul sa fie secretizat in arhiva SIE.

Pe de alta parte, Adrian Iorgulescu, ministrul culturii, a relatat pentru HotNews.ro ca Vosganian povestea cum a refuzat toate tentativele de racolare si cum a fost inchis la Jilava in primele zile ale Revolutiei.

"Povestea cum au fost in mai multe randuri, in timpul studentiei, tentative de racolare si cum le-a respins. Din toate povestirile sale a reiesit cat de mult a detestat regimul comunist si Securitatea, de aceea imi este greu sa cred ce se vehiculeaza in acest moment", a declarat Iorgulescu.

El a mai adaugat ca Vosganian i-a povestit cum, in 21 decembrie '89, pe cand lua parte la manifestatiile din Piata Universitatii, a fost prins si batut de organele de ordine si a fost inchis la Jilava pentru cateva zile. "Sunt relatari care mi s-au confirmat si din alte surse", a mai afirmat ministrul Culturii.

Presedintele PNL Bucuresti, Ludovic Orban, a declarat ca Vosganian a fost verificat de CNSAS si la depunerea candidaturii pentru Parlament.

Si Mircea Dinescu, membru al CNSAS, a declarat pentru HotNews.ro ca institutia nu are nici un fel de dosar pe numele lui Vosganian.

Liviu Turcu a fost ofiter al Directiei de Informatii Externe si, apoi, al Centrului de Informatii Externe. A juns pana la gradul de general, a fost responsabil cu serviciul operativ in America de Nord si a condus serviciul Europa de Vest, care cuprindea Germania, Austria si Elvetia.

Turcu a fugit in SUA in 1989 si a fost condamnat la moarte, in lipsa, de regimul Ceausescu. Dupa revolutia din '89 sentinta a fost casata, iar Turcu a fost reabilitat de statul roman in 1990.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


104 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    surse (Joi, 26 octombrie 2006, 19:39)

    ze magnat [anonim]

    antena 3 citeaza jurnalul national cum ca toti romani au informat securitatea.
  • 0 (0 voturi)    
    surse (Joi, 26 octombrie 2006, 19:58)

    Doc [anonim]

    Jurnalul citeaza un important (si extrem de serios) sef de partid politic care spune ca toti jurnalistii sunt securisti. Pe cale de consecinta logica, Vosganian, care a publicat in diverse ziare , trebuie sa fi fost securist.
  • 0 (0 voturi)    
    ma miram............ (Joi, 26 octombrie 2006, 20:03)

    o romanca [anonim]

    Ma miram ca cineva din intelectuali romanii sa nu fi colaborat cu secu.altfel mai avea locul la catedra?ori isi mai lua un doctorat?dar,se tot poate sa nu fi facut rau nimanui .Mai lasati in colo dosarele ca alt fel va trebui sa puneti in fruntea tarii pe badia Vasile si in guvern toti ciobani cum sa format comunismul va amintiti nu?asa ca in acel timp asa a fost situatia si dupa ce va cadea din nou democratia veti vede dar poate pestealti 60 de ani asa ca .....pace si voie buna dlori.
  • 0 (0 voturi)    
    Din doua-una (Joi, 26 octombrie 2006, 20:32)

    Varujan Pambucciano [anonim]

    Ori suntem atat de prosti incat sa trimitem o propunere pt comisar european fara a verifica indeamanunt persoana respectiva, ori Basescu i-a lasat pe Liberali sa-si rupa in sfarsit gatul, cu aceasta propunere. Se pare ca am ajuns la capatul odiseei Tariceanu-Basescu...
  • 0 (0 voturi)    
    E imposibil ca Basescu sa nu fi rascolit arhivele... (Joi, 26 octombrie 2006, 20:38)

    GP [anonim]

    1) Daca ar fi colaborat cu Securitatea, la cite de mult s-a opus Basescu nominalizarii, s-ar fi aflat, deja, de saptamina trecuta. E imposibil ca Basescu sa nu fi rascolit arhivele pt a gasi cel mai mic indiciu ca Vosganian a fost informator si pt a-i da, apoi, lui Tariceanu in cap cu microfilmul. Si, evident, armeanul n-ar mai fi fost nominalizat.
    2) "Jurnalul national" si "Antena3" dupa episoadele "Felix" nu mai sint surse credibile in ceea ce priveste deconspirarea. Cred ca e o simpla intoxicare. Si ei si "fostul" lor patron au venit in ultimele luni numai cu "bombe" false, acoperindu-se de ridicol.
  • 0 (0 voturi)    
    Catre administratori (Joi, 26 octombrie 2006, 20:51)

    David [anonim]

    Domnilor de la hotnews.ro, ar fi poate mai intelept din partea dumneavostra sa nu mai prezentati drept stiri zvonurile toxice aruncate pe piata de oamenii lui Felix.
    Am banuiala ca mai nimeni dintre vizitatorii siteului nu se va simti dezinformat prin lipsa unor astfel de murdarii de pe pagina.
  • 0 (0 voturi)    
    embargo pentru Felix si trustul sau media (Joi, 26 octombrie 2006, 21:08)

    monica L [anonim]

    Eu nu pot sa ma pronunt asupra acestei stiri, avem o institutie care se ocupa cu asa ceva... Dar cred cu tarie ca asupra unei javre securistice notorii precum voiculescu si trustului sau de presa trebuie instaurat un sever embargo informational.. pina intr-acolo incit jurnalisti (de slaba calitate profesionala si morala altfel) precum Tuca sa n-aiba incotro si sa-l lase balta pe patron...
  • 0 (0 voturi)    
    Comisar securopean ? (Joi, 26 octombrie 2006, 21:29)

    OARE CINE [anonim]

    Ce mica e tara asta !
    Un anonim "european" cu dosar ...incomplet .

    Asteptam completari. Nu de alta, dar poate asa il vom cunoaste SI NOI mai bine. Adica "tot raul spre bine" sau "era mai rau fara rau".
    A purtat cuvantul -numai ?-in PNL si acum nu cred ca se mai poarta vreo negociere sa fie scapat la Inalta POARTA europeana.

    Oricum, opinia CNSAS nu reprezinta nicio garantie sau, mai bine zis, nu reprezinta NIMIC.

    Are Tariceanu o mana ...moarta, de nu se mai poate razgandi. Cica l-a verificat dinainte. Cum? A dat un telefon la SIE , ca cei din Colegiu au doar o parte din arhiva si nu lucreaza decat pentru Consiliul National al Spalarii cu Apa si Sapun.
    Le DAI UN BAN (de la buget), dar STAI IN FATZA, doar de asta au fost numiti pe SPRANCENE POLITICE.

    Nu m-ar mira ca Varujan Anonimean sa nu treaca testul si sa cada drept ...COMISAR SECUROPEAN.
  • 0 (0 voturi)    
    vosganian (Joi, 26 octombrie 2006, 21:34)

    puiu [anonim]

    Daca e adevarat, mare pacat, Basescu a stiut....E regretabil ca un presedinte a putut risca pozitia Romaniei de dragul unei pozitii politice...pentru el si partidul sau.
    Eu sper sa nu fie!
  • 0 (0 voturi)    
    pt 9 (Joi, 26 octombrie 2006, 21:47)

    ramy [anonim]

    cum sa stie mai; are voie sa umble el in arhivele SIE ?
    numai comisiile mixte SRI-CNSAS si SIE-CNSAS au cunostinta de dosarele secretizate, iar CNSAS-ul e controlat de PNL

    iar Vosganian a fost propunerea PNL; citeste stirea despre aceasta propunere si discutia Tariceanu-Barroso de la Budapesta pe Hotnews in 23 Oct 2006
  • 0 (0 voturi)    
    intentionat a facut-o (Joi, 26 octombrie 2006, 21:52)

    didina [anonim]

    Basescu este diabolic. A facut special aceasta propunere desi stia ca este murdar. Stia precis ca Barosso o va respinge si in acest fel, el, calare pe un cal alb va arata degetul PNL-ului aratand ca este prost. Si atunci, glorios, o va propune pe doamna de la integrare, vecina cu el de bloc din Constanta.
  • 0 (0 voturi)    
    Securitatea-i peste tot ? (Joi, 26 octombrie 2006, 21:55)

    Bobby V. [anonim]

    Daca aceasta informatie se confirma rezulta clar ca Securitatea institutie care a stat la baza regimului totalitar, mai este si va fi inca mult tip, omniprezenta in viata societatii noastre !
    Aceasta "palma" data de "comandorul " Basescu liberalilor, deschide calea faramitarii PNL-ului si marcheaza declinul politic al "motociclistului " Tericeanu !
    Nu-i liniste si pace pe plaiurile Mioritei .
  • 0 (0 voturi)    
    intentionat a facuto - chilotei (Joi, 26 octombrie 2006, 22:00)

    sopi [anonim]

    Binenteles ca a facuto basescu, doar stie bine ca dictonul: CALOMNIAZA! CALOMNIAZA! CALOMNIAZA! CEVA TOT RAMANE IN URMA. functioneaza foarte bine. Nu conteaza ca se va dovedi ca Varujan Vosganian nu are dosar. Dar pana se dovedeste, dna. caruia basescu i-a vazut chilotei cu fluturasi de mica pana a ajuns mare va fi numita comisar european.
  • 0 (0 voturi)    
    Urmeaza mutarea in plic. (Joi, 26 octombrie 2006, 22:05)

    Amuzatul [anonim]

    Vosganian, nici nu stii,
    Ce "mare" incepi sa fii !
    Urmeaza mutarea-n plic:
    Varujan cu ...CIOCUL mic.
  • 0 (0 voturi)    
    Forta Basescu! (Joi, 26 octombrie 2006, 22:30)

    shark [anonim]

    Spre sa nu mai aud de PNL asa cum nu mai aud de PNTCD!
    Pe ambele partide le-am votat, prost am fost...
  • 0 (0 voturi)    
    PNL l-a nominalizat pe Vosganian, CE a vrut-o pe Monica (Joi, 26 octombrie 2006, 22:43)

    ramy [anonim]

    si PNL a castigat !
  • 0 (0 voturi)    
    Vosganian are simpatii cu extrema dreapta (Joi, 26 octombrie 2006, 22:43)

    Ogre [anonim]

    Din pacate nu se spune in nici un articol despre numirea lui Vosganian nimic despre asocierea lui cu asociatia "Rost", o miscare de extrema dreapta cu vadite simpatii legionare. Domnul Vosganian este membru al acestei asociatii, a participat la mai multe evenimente organizate de ea si contribuie la revista sa.
    Pentru mai multe informatii va sfatuiesc sa mergeti la urmatoarea adresa: http://www.rostonline.org/
    sau la adresa revistei asociatiei Rost: http://www.rostonline.org/rost/
    Cum siteul asociatiei are si un motor de cautare va sfatuiesc sa cautati "Codreanu" sau "Miscarea Legionara".
    Daca domnul Vosganian nu a scris decat articole economice in aceasta revista, totusi numeroase articole ale asociatilor domniei sale sunt evident (desi uneori oarecum voalat) scrise cu mare admiratie pentru miscarea legionara. O astfel de asociere a domniei sale ridica multe semne de intrebari cu privire la compatibilitatea domniei sale cu principiile institutiei in care ar urma sa ocupe o pozitie importanta. Nu in ultimul rand o astfel de nominalizare risca sa faca Romania de rusine in cazul in care politicienii europeni afla si iau in serios asocierile dubioase ale domnului V. Puteam sa gasim oameni mai "curati" decat domnul V pentru o astfel de nominalizare.
  • 0 (0 voturi)    
    parerea mea (Joi, 26 octombrie 2006, 22:44)

    Iosif B [anonim]

    parerea mea este ca Basescu este de vina ca Vosganian este securist, si tot el este de vina ca Tariceanu l-a propus pe Vosganian.

    Daca era propusa Monica Macovei din nou Basescu era de vina.

    LOL!
  • 0 (0 voturi)    
    Adevarul : Barroso va sugera inlocuirea (Joi, 26 octombrie 2006, 22:48)

    cristi [anonim]

    Barroso va fi diplomat

    Surse din apropierea Comisiei Europene ne-au spus ca, daca Barroso il va respinge pe Vosganian, nu o va face public, ci, mai degraba, ii va sugera premierului Tariceanu sa-l inlocuiasca. Daca are indoieli ca Parlamentul European il va accepta pe candidatul roman, Barroso nu poate risca sa-si puna reputatia in joc, sustinindu-l. Stirea Reuters publicata miercuri, care o dadea pe Monica Macovei drept candidata, ar fi fost furnizata de surse din Comisie pentru a da un semnal ca Vosganian nu e bine venit.
    Cotidianul 27 oct 2006
  • 0 (0 voturi)    
    De acord # 18 (Joi, 26 octombrie 2006, 23:02)

    Je [anonim]

    Complet
  • 0 (0 voturi)    
    Vosganian nu a colaborat cu Securitatea. Ii ura pe securisti (Joi, 26 octombrie 2006, 23:03)

    sisilvia [anonim]

    Lui Vosganian i s-ar putea reprosa ca fiind atat de anticomunist cazuse in extrema dreapta. In nici un caz o astfel de persoana s-ar fi vandut comunistilor. Daca exista vreo problema cu numirea lui in nici un caz nu va fi legata de vreun posibil dosar. Cel mai rau cred ca sta la capitolul cunostinte despre UE, unde de exemplu Leonard Orban e doxa.

    A doua ipoteza e ca cineva sa fi turnat la Comisia Europeana cateva informatii compromitatoare despre afacerile lui Vosganian. Ceva legat de Vantu, de exemplu, care sa-i puna pe jar pe oamenii aia. Si, vorba lui Paler, pe Basescu il cred in stare de orice....
  • 0 (0 voturi)    
    CE a semnalat inca de miercuri ca Vosganian nu e bine venit (Joi, 26 octombrie 2006, 23:11)

    HN [anonim]

    "Stirea Reuters publicata miercuri, care o dadea pe Monica Macovei drept candidata, ar fi fost furnizata de surse din Comisie pentru a da un semnal ca Vosganian nu e bine venit. "

    Cotidianul 27 oct 2006
  • 0 (0 voturi)    
    bolsevicul (Joi, 26 octombrie 2006, 23:57)

    no go [anonim]

    spalati securistii in UE ca sa demonstrati doar ca tara este democrata si sistemul nu mai este unul de tip comunist ci bolsevico-capitalist
  • 0 (0 voturi)    
    Vosganian (Vineri, 27 octombrie 2006, 1:30)

    FLORIN FLOREA [anonim]

    Eu cred ca situatia sta cam asa:CE-Baroso o vrea pe Monica Macovei si cu asta basta;liberalii au pierdut un post de ministru si docamdata n-au luat nimic in schimb, ca pe Tariceanu nu-l duce vederaa mai mult de citeva zile inainte si Basescu cistiga si normal daca-i mai destept decit ceilalti.
    ASPECTUL CEL MAI INPORTANT PT TARA ESTE CA E MAI BINE CA MONICA M. SA RAMINA IN CONTINUARE MINISTRUL JUSTITIEI SI SA SE LUPTE CU BANDA ASTA DE MINCINOSI SI PARVENITI CARE CARE S-AU ACIUIT PRIN SENAT SI CAMERA DEPUTATILOR
    LEONE
  • 0 (0 voturi)    
    varujan vosganian atacat la dosar (Vineri, 27 octombrie 2006, 8:13)

    leopardul [anonim]

    o noua si stralucita victorie a secaturilor si lichelelor din politlca romaneasca.Oare cat vor mai suporta romanii?Daca nu ne trezim,o sa devenim RUSINEA Europei.
  • 0 (0 voturi)    
    se stia asta dinnainte. (Vineri, 27 octombrie 2006, 8:18)

    justitiarul [anonim]

    d-lor1 sa fim seriosi si sa analizam cu multa atentie tot ceea ce se-ntampla cu romania. eu va spun sigur ca cei de la UE sint frt.bine informati despre coruptia si despre mafia cu nume politic care conduce romania de 16 ani incoace. polticienii romaniei sint niste porci ordinari care mint si duc in eroare poporul roman, iar cei de la UE stiu asta si de aceea acum ei au taxat fenomenul coruptiei si au dat un semnal clar mafiei politice din romania ca nu este loc pt. corupti la farfuria celor din occident, ami pare rau so spun dar asta este adevarul. Este frt. dureros cind vad ca massmedia din romnia manipuleaza cetateanul roman in favoarea mafiotilor politici, acesti ordinari asi bat joc de saracii romani pt. ca ei, romanii, nu au lideri care sa ai uneasca impotriva acestor ordinari care se pretind ca guv. romania. ami pare rau ca am lucrat pt. protectia acestor mafioti 12 ani dar poate ca a fost mai bine ca am reusit sa ai cunosc indeaproape pe majoritatea dintre ei. acum sint in SUA de cativa ani ami este bine , dar totodata ami este si mila de compatriotii mei care traiesc in saracie si necaz pt. mafia cu nume pol. din RO. nu se mai satura de furat. poate cu ocazia intrarii in UE sa mai face un pik de dreptate saracului roman. am observat ca orice institutie in care romanul are incredere, este sistematic atacata si redusa la tacere si la discreditare in fata op. piblice din romania , cu ajutorul massmediei, massmedia si alte institutii care prin lege ar treb. sa fie indep. in RO. sint subordonate mafiei politice care profita la maxim. romanul este dezorintat pt. ca nu mai are lideri care sa ai uneasca impotriva mafiei de la cotroceni, toti liderii romanilor care au incercat sa uneasca romanii dupa 89`, toti acestia au fost cuparati cu bani si inrolati apoi in rindurile mafiei politice. voltznaganian, este mafiot , iar cei de la UE stiu asta de aceea nu il vor accepta printre ei. de fapt daca ne uitam in istoria adevarata a romanilor, tot asa a fost tot timpul...
  • 0 (0 voturi)    
    Vosganian (Vineri, 27 octombrie 2006, 11:00)

    Daria [anonim]

    In timpul minunat al comunismului fam.Codreanu nu a putu accesa ca studii superioare decat "limba gimnastica" la fel si subsemnata cu un bunic la Gherla si ambii parinti la canal.

    Vosganian a dorit cariera, ceea ce va doresc si Dvs. Motocicleanu la fel, fara securisti cred ca sunt cei cu 2 clase, asa ca in Burkina Fasso si fam. Ceausescu care ne-a facut robi. Ganditi povitiv, va rog.