Formatia antrenata de Razvan Lucescu a ales pentru cel de-al doilea "amical", din turneul de pregatire elvetian, sa dispute un triunghiular in compania lui Panionios din Grecia si a formatiei italiene Udinese. Giulestenii s-au impus, in fata elenilor, cu 3-0 prin golurile marcate de Burdujan, Gigel Ene si Romeo Stancu.

Repriza disputata in compania grecilor a marcat si debutul lui Yari Rodriguez, argentianul adus acum cateva zile la Anzere. Fotbalistul din Tara Tangoului a fost folosit pe perioada intregii reprize, dar nu a rezistat la capacitate maxima decat un sfert de ora.

In al doilea mitan, alb-visiniii au remizat cu puternicul club italian, care va evolua in acest an in Liga Campionilor, fiind aproape de deschiderea scorului la bara lui Maldarasanu. Echipa patronata de George Copos a terminat pe primul loc datorita golaverajului mai bun, Udinese invingand Panionios doar cu 2-0.

in Franta, elevii lui Ioan Andone au suferit o noua infrangere in fata formatiei antrenate de Ladislau Boloni, Rennes.

Fara prezenta in primul mitan a lui Florentin Petre si a lui Claudiu Niculescu, partida de verificare care a constituit pentru francezi prilejul pentru a-si prezenta lotul pentru noul sezon, alb-rosiii au fost o prada usoara pentru Frey si Kallstrom care au punctat in primele 37 de minute.

Imediat dupa fluierul final al arbitrului presedintele din "Stefan cel Mare", Ioan Becali, si-a bagat fotbalistii in sedinta, fiind nemultumit de cele trei infrangeri din turneul francez: cu Lille, 0-3, si cu Ajaccio, 0-1. Boss-ul-impresar a precizat ca dupa supercupa Romaniei se va trage linie si jucatorii care nu au demonstrat nimic vor fi exclusi din lot.