Romania invinge Albania la Tirana cu 2-0, nationala noastra reusind a zecea victorie consecutiva impotriva albanezilor.

Tricolorii nu au inceput prea fericit meciul, avand doar o singura ocazie clara de gol in priuma parte a meciului.

Dica a fost omul providential al trupei lui Piturca. Cand jocul Romaniei scartatia din taoate incheieturile, stelistul a reusit deschiderea scorului in minutul '65 speculand o pasa gresita a apararii albaneze.

Tot Dica a creat faza din minutul '75 cand Florentin Petre a fost impins in careu iar arbitrul intalnirii a aratat punctul cu var. A executat Mutu si scorul a devenit 2-0.

De data aceasta s-a dovedit un 2-0 fara emotii, echipa noastra controland autoritar finalul jocului. O victorie importanta ce mentine echipa noastra in varful clasamentului si-i da sperante pentru intalnirile viitoare.

Bulgaria a invins pe teren prorpiu cu 3-0 pe Slovenia, acelasi scor reusindu-l si Olanda impotriva Belarusului.

Bulgaria 3 - 0 Slovenia

Albania 0 - 2 Romania (final)

Holland 3 - 0 Belarus (final)

Declaratii:

Victor Piturca: Stiam ca se castiga greu la Tirana, dar ma bucur ca am trecut cu bine. Calitatea de baza a lui Dica e sa marcheze atunci cand te astepti mai putin. Chiar daca nu se vee forte mult in joc el e un marcator innascut. Parerea mea e ca echipa a jucat foarte organizat, exact asa cum am decis cu jucatorii.

Nicolae Dica: Ma bucur ca am castigat acest meci, insa am avut si noroc azi la marcarea golului.