Miresele care nu mai sunt virgine ar trebui amendate

de E.C.     HotNews.ro
Vineri, 8 decembrie 2006, 0:00


Un preot roman din Valea Sarii (judetul Vrancea) face senzatie in ziarele britanice prin masura sa de a le amenda cu pana la 300 lei pe miresele care nu mai sunt fecioare.

Preotul Petrica Bratu (37 ani) spune ca miresele care ajung in fata altarului si au pacatuit trupeste ar trebui sa plateasca "amenda rochiei albe," scrie cotidianul londonez Metro.

Amenda variaza in functie de gravitatea pacatului. Daca cei doi au trait impreuna inainte de nunta, amenda este de doar 50 de lei, dar daca mireasa este insarcinata sau a nascut deja se poate ajunge la 300 lei. Albul este simbolul puritatii, iar traditia rochiei albe trebuie pastrata si dusa mai departe.

Masura are ca scop reducerea numarului de cupluri care traiesc in pacat inainte de casatorie, spune preotul Bratu.

Mirii, insa, considera ca organizarea unei nunti este deja foarte costisitoare, iar daca se mai adauga si o amenda, nota este mult prea incarcata. Pe de alta parte, rochia de mireasa moderna nu mai este alba, ca dovada ca si miresele constiente de "pacatul lor" tind sa aleaga culoarea untului, sidefului, perlei, crem, nuante de verde si albastru.


















574 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Mai mult decat a ma minuna si a-mi face cruce ... nu pot (Vineri, 8 decembrie 2006, 20:59)

    geo [anonim]

    Nu-mi dau seama cum ar putea fi descoperita "faradelegea", in fine ... traim in Romania
  • 0 (0 voturi)    
    Afacere curata (Vineri, 8 decembrie 2006, 21:28)

    Dan [anonim]

    Si ce se inampla cu banii stransi din amenzi?
  • 0 (0 voturi)    
    De acord. Cu un amendament (Vineri, 8 decembrie 2006, 22:27)

    Popa Mar Cel [anonim]

    Buna idee.

    Daca banii din amenzi vor fi folositi pt scolirea preotului care a propus amenda, atunci masura este justificata. Si ii uram celui cu ideea : succes la OTV. (amendament : daca cumva taxa respectiva nu strange suma necesara educarii respectivului : personal ma ofer sa ofer un cheltuielile a 2 ani de scolarizare pt initiator !)

    AMENDAMENTUL absolut necesar unei astfel de "initiative" :
    - taxa pe rochie de mireasa nepatata TREBUIE coroborata cu Taxa de sutana care sta agatata pe Preoti care nu difera da cuier si de Talibani decat prin ideea de "taxe".

    Cam atat.
    Ii urez preotului cu "ideea" : cat mai multi enoriasi si succes in activitatea domniei sale. Si daca cumva nu mai are parohie in viitor ii fac o propunere : il angajez eu la mine la firma, pe post de sperietoare si de clovn, ca postul e liber si are calitati.
  • 0 (0 voturi)    
    jj (Vineri, 8 decembrie 2006, 22:45)

    ggg [anonim]

    asa trebuie..asa ii normal...cel putin ar trebui sa fie.....cine mai stie ce ii normal sau anormal in zilele astea...!
  • 0 (0 voturi)    
    Amenda? (Vineri, 8 decembrie 2006, 23:10)

    Laur [anonim]

    Si pe preot cine-l amendeaza pentru prostie?
  • 0 (0 voturi)    
    glumim??? (Vineri, 8 decembrie 2006, 23:18)

    Caragiale [anonim]

    Pai in cazul asta nu ar mai scapa nici o fata de amenda intrucat in romanica nu mai sunt fete virgine;au venit italienii,avem manelisti,mitocani,fotbalisti care rezolva "problema";asa ca?taxa ar trebui instituita ab initio fara nici un fel de rezerve;am umplut europa de "tinere talente" asa ca statul va castiga bani frumosi;
  • 0 (0 voturi)    
    Poftim? (Vineri, 8 decembrie 2006, 23:56)

    andi [anonim]

    In primul rand de ce numai miresele si nu si MIRII??? Si in al doilea rand e problema fiecaruia ce face cu viata lui si nu trebuie sa vina un preot sa te amendeze pentru deciziile tale pentru ca nu pentru asta sunt preoti.
  • 0 (0 voturi)    
    preotii ..acesti finantisti ai dumnezeirii (Sâmbătă, 9 decembrie 2006, 0:13)

    fanel [anonim]

    sa ne mai lese in pace popi cu ideilor lor crete, sa-si vada de bisericile lor, nu sa le transforme in industrii de scos banii.
  • 0 (0 voturi)    
    baa.. cica "traim in romania?" (Sâmbătă, 9 decembrie 2006, 1:58)

    SF [anonim]

    Traim in romania. Ce-ai vrut sa spui cu asta?
    http://rromania.wordpress.com/

    In rest, Multa Iubire si Urari Eterne fanaticilor.
  • 0 (0 voturi)    
    popa asta e du.... (Sâmbătă, 9 decembrie 2006, 3:14)

    o romanca [anonim]

    popa asta e dus rau cu p[luta sa caute el pe toata planeta pamint daca in zilele astea ma gaseste 10%din miliardele de fete daca mai sint virgine dar,popa vrea sa stringa niste bani el nu are fete sau ale lui au lacatel la ........popa isi va pierde parohia si atunci ramine lefter ca prostime nu-i mai dau bani .
  • 0 (0 voturi)    
    Da dom`le (Sâmbătă, 9 decembrie 2006, 9:34)

    Tiberiu [anonim]

    Eu sunt de acord.Si daca descopar in noaptea nuntii ca fatuca e de fapt cam mica iara nu mare,sa am dreptul prin lege sa o impusc.Si daca aflu si cine a fost porcul si magarul care a indraznit sa mi-o zmotoceasca inaintea mea,sa-l impusc dom`le si p`ala.Daca ii gasesc parintii jigodiei,sa-i impusc si p-aia,ca n-au crescut lucru crestinesc,deci nu merita a trai.Asa,asa.Si sa ii impusc si pe parintii fetei,ce mai,va impusc pe toti si gata :))
    Si pe popa il astept la ceas de seara,la intuneric si daca il prind vorbind la mobil pretind ca este vrajitor si se afla in legatura cu diavolul si il ard si p-ala pe rug.Asa,de-al dracu` :))
    Apoi ma duc cuminte acasa si ma bucur de ultimele cuceriri si valori ale romaniei mediavale.
  • 0 (0 voturi)    
    traditia (Sâmbătă, 9 decembrie 2006, 11:34)

    cuatemoc [anonim]

    Popa isi face doar meseria si o face bine. E simplu, prin traditie albul in cazul rochiei de mireasa simbolizeaza puritatea, care la rindul ei, in cazul miresei echivaleaza virginitatea. Traditia e o chestie cizelata de-a lungul a sute de ani si care tine cont de realitati biologice si culturale din teritoriul care a generat-o. Nu din Islamabad sau Shanghai, San Francisco, sau Bois de Boulogne, etc. Tocmai de aia mirelui i-ar sta la noi mincinos in alb, deci traditia locala nu i-a cerut-o niciodata.
    Biserica este o chestie bazata eminamente pe traditie, Cui nu-i place traditia, n-are ce cauta la biserica, si alternative din fericire exista. Simplu.

    Ce va face popa respectiv cu banul, asta daca vede vreunul, ramane sa vedem. Abia atunci il putem judeca, nu ca Institutie ci ca om. Institutia, adica Biserica, ori ne place asa cum a fost mereu, ori o evitam.
  • 0 (0 voturi)    
    Solutie gresita pentru o intentie buna (Sâmbătă, 9 decembrie 2006, 11:34)

    Miriam [anonim]

    Aplicarea unei taxe intotdeauna nemultumeste populatia, iar in cazul de fata taxa nu rezolva problema de fond, desi sunt convinsa ca preotul a facut-o cu bune intentii. Introducerea acestei taxe este o problema strict a comunitatii locale respective, a fost luata in consens, si din articol nu rezulta ca banii nu se regasesc in contabilitate. Ea nu impiedica cu nimic libertatea de manifestare a oamenilor, iar preotul nu le-a interzis oamenilor sa traiasca cum si cu cine vor ei, lasand fiecaruia libertatea alegerii.
    Va creste numarul copiilor abandonati sau parasiti si lasati in grija rudelor de parintii plecati la munca in strainate. Problema acestor copii, a cresterii si educarii lor si a nevoii lor firesti de a fi cu parintii, este problema noastra a tuturor si asta ar trebui sa ne uneasca si sa ne preocupe, nu sa ne certam unii cu altii. Greseala pentru care nu platesti se uita, se repeta si nu te obliga sa gandesti la consecinte si sa le asumi.
    El a pus problema copiilor rezultati din aceste legaturi, abandonati si parasiti pentru-ca barbatul si femeia care i-au conceput liber si intr-un act de placere fizica, refuza sa-I recunoasca si sa-si asume responsabilitatea de mama si de tata, de a-I creste si educa. A vrut sa le spuna femeilor ca inainte de a face un avort si faptui o crima luand viata copilului nenascut, sa se gandeasca si sa preintampine o sarcina nedorita. Avrut ca oamenii sa devina morali, sa invete sa se cunoasca si recunoasca sincer cine sunt ei cu adevarat, sa invete respectul si cinstea si sa pretuiasca familia si Nunta. Din pacate nu a gasit solutia cea buna.
  • 0 (0 voturi)    
    Petrica Bratu (Sâmbătă, 9 decembrie 2006, 13:10)

    Cristos [anonim]

    NE LESI?????
    DA' NE LESI????
  • 0 (0 voturi)    
    Si marmota il invelea si-l ducea departe (Sâmbătă, 9 decembrie 2006, 14:09)

    Me [anonim]

    Biserica e cea mai corupta. Trebuie sa dai o suma frumusica ca sa se uite si la mortul tau si sa-i faca o slujba calumea. Ca sa nu mai zic de botezul unde preotul citea si vine altul si-l ciupeste de fund in timpul slujbei ( normal ca s-a oprit ) iar cei care erau la cor radeau si se jucau cu telefoanele mobile...frumos nu? Asa ca si la biserica dai destui bani si sincer nu stiam ca, credinta se cumpara. Faza cu amenda ptr miresele care nu sunt virgine mi se pare o prostie.
    O fi traditia care se leaga de culoarea rochii si etc dar nu te-oi duce la preot cu actul de la ginecolog care sa dovedeasca ca esti virgina... Preotul asta se streseaza prea mult si se vede...ca ii ies numai tampenii din cap
  • 0 (0 voturi)    
    se da-n stamba prin jurnale (Sâmbătă, 9 decembrie 2006, 14:55)

    cand ajunge tiganul popa [anonim]

    intrebati-l daca nu-i tigan.
  • 0 (0 voturi)    
    Traditii si canoane (Sâmbătă, 9 decembrie 2006, 23:40)

    Lhea [anonim]

    Inainte de cununia religioasa, mirii trebuie sa se spovedeasca. Spovedania este Taina prin care credinciosul primeste de la Dumnezeu iertarea pacatelor marturisite duhovnicului cu zdrobire de inima si cu hotararea de a nu le mai face. Preotul este (sau ar trebui sa fie) unealta lui Dumnezeu pe pamant. Unealta, nu Dumnezeu insusi. La spovedanie te duci in fata lui Dumnezeu, preotul e doar un martor. Nicaieri in Cartile sfinte nu scrie ca pentru a ne fi iertate pacatele trebuie sa platim cu bani, ci cu post, rugaciune si canoane. La cate cazuri de preoti betivi, curvari, cu SRL-uri, cu cele mai tari telefoane mobile din lume in buzunar auzi si vezi in fiecare zi, iti trebuie mare credinta ca sa faci diferenta intre credinta (personala), biserica (institutie condusa de oameni) si preoti (biete unelte, de multe ori nedemne, ale Domnului). Cat despre comentariul cu intentia preotului de a face femeile sa nu mai avorteze...poate ar trebui putina educatie pentru inceput, mai putina pudoare imbecila a parintilor, si eventual sa isi aduca aminte preotii ca rolul lor e de a ajuta, educa si intelege bietele oi, nu de consilieri la Taxe si Impozite. In rest, sa ne-ajute Dumnezeu si sa auzim numai de bine.
  • 0 (0 voturi)    
    "Inainte de cununia religioasa, mirii trebuie sa se spovedeasca" (Duminică, 10 decembrie 2006, 0:16)

    Popa Mare Cel [anonim]

    -citez din postul anterior :"Inainte de cununia religioasa, mirii trebuie sa se spovedeasca".
    CORECT. cu amendamentul ca INAINTE de a face Cununia religioasa E MUSAI sa treci pe la Primarie. Altfel : SINGURUL act obligatoriu pt un Cetatean Roman. Daca intretimp ma razgandesc si nu mai fac si cununia religioasa Ce se Intampla ?
    - raman cu taxa popii neplatita ?
    - daca ma autosesisez ca nu trecui pe la Popa tanda sa-i dau cu subsemnatu daca am rochie alba-alba sau alb-crem, ce se intampla cu mine ? Vine DICOTul ? DNAul ?
    - daca renunt la Ortodoxie si ader la religia GLINGONIAN-ortodoxa, ce se intampla ?

    Astept Provincia.
  • 0 (0 voturi)    
    Albul nu mai e la moda (Duminică, 10 decembrie 2006, 12:36)

    ciofri [anonim]

    Salut ideea! Deasemenea sugerez sa se utilizeze intreaga paleta de nuante; cu cit domnisoara mireasa e mai "umblata", cu atit rochia sa fie mai inchisa la culoare. Intr-o comunitate mai restrinsa, este foarte usor de pus in practica: este suficient ca fiecare barbat care a "cunoscut" domnisoara sa aduca o pietricica la biserica in preziua nuntii. Daca s-a umplut sacul, mireasa sa poarte o foarte frumoasa rochie neagra, pe socoteala comunitatii.
  • 0 (0 voturi)    
    cine o sa constate \ (Duminică, 10 decembrie 2006, 23:59)

    iulian [anonim]

    o sa fie o mica spaga si aici si problema se rezolva cat ai clipi!!:))
  • 0 (0 voturi)    
    Raspuns pentru Miriam (Luni, 11 decembrie 2006, 3:03)

    doina [anonim]

    Argumentarea ta cu intentia buna e cel putin naiva.
    Daca ar fi spus ca, din suma de amenda, se intretine UN copil al strazii, se ingrijeste UN copil bolnav, se face o echipa sportiva, sau o biblioteca, sau o discoteca pentru copii enoriasilor, maine m-as fi dus sa spovedesc, sa platesc "taxa pe viciu".
    Altfel...e o dovada in plus ca cei creduli, sau credinciosi, cum vrei sa le zici, sunt o vaca buna de muls sistematic.
  • 0 (0 voturi)    
    xyz (Luni, 11 decembrie 2006, 9:12)

    Robi [anonim]

    Si daca se plateste amenda, preotul garanteaza iertarea pacatului? De ce se comenteaza doar despre fete? Pacatul nu este la fel pentru amandoi?
  • 0 (0 voturi)    
    Casatoria nu te tine langa un barbat!. (Luni, 11 decembrie 2006, 10:41)

    CRIS [anonim]

    Casatoria nu te tine langa un barbat toata viata ai senzatia ca esti in singuranta .Dar el te poate lasa si cu 10,copii sa chiar tu!.Popa asta traieste in evul mediu binenteles ca oricare fata si-ar dori sa fie "virgina"la castorie dar asta acum nu mai gasesti pt.ca nu te baga nimeni in seama pentru o relatie daca nu faci "nebunii."Daca de ex:sunt cu cineva de 3 ani sau 5 ani credeti ca ala sta cu mine doar de plictiseala ?.Hai sa fim seriosi e normal daca ai o relatie de lunga durata sa ai relatii intime cu iubitul tau.Eu una eram de principiul sa ma casatoresc virgina dar cand am avut o relatie mai lunga era normal sa o fac si ma bucur pe de o parte ca nu m-am casatorit virgina pentru ca n-as putea sa stau cu un barbat care nu ma atrage fizic.Asa ca parerea mea, e ca barbatul trebuie incercat inainte de casatorie ca sa stim daca ne potrivim in "pat".Draga popa nu te mai da asa sfant ca sti cum se zice "Popa e mai pacatos ca noi "
  • 0 (0 voturi)    
    Amenda (Luni, 11 decembrie 2006, 11:58)

    Unu [anonim]

    Dar ce inseamna ca o fata sa fie virgina pana la urma??
    Sa zicem ca se poate afla daca mireasa a facut sex normal(mergi la doctor si-ti da nush ce hartie doveditoare), dar cum ramane cu celelalte feluri de sex(oral, anal sau mai stiu eu de care)?
  • 0 (0 voturi)    
    mireasa (Luni, 11 decembrie 2006, 12:12)

    ali [anonim]

    si ce sa faca cu banii stransi din amenzi?sa-si faca vile si sa-si cumpere "mertanuri"?visati,visati ca nu va costa nimic.
  • 0 (0 voturi)    
    FYI (Luni, 11 decembrie 2006, 14:37)

    Emanuel [anonim]

    " partea celor fricosi si necredinciosi, si pacatosi, si spurcati, si ucigasi, si desfranati, si fermecatori, si inchinatori la idoli, si a tuturor celor mincinosi este iezerul care arde cu foc si pucioasa, care este moartea a doua " ( Apocalipsa 21, 8 )

    Nu va amagiti : nici desfranatii, nici inchinatorii la idoli, nici preacurvarii, nici malahienii, nici sodomitii, nici furii, nici lacomii, nici betivii, nici ocaratorii, nici rapitorii, nu vor mosteni imparatia lui Dumnezeu " ( I Corinteni 6, 9-10 )