Dupa ce NBG a oferit doar 560 de milioane de euro, iar OTP s-a retras din cursa

CEC nu se mai privatizeaza!

de D. Galantonu, C. Pantazi     HotNews.ro
Vineri, 22 decembrie 2006, 0:00









Documente:
Vladescu despre posibila schimbare a conducerii CEC
(22.12.2006) MP3
Vladescu despre infuzia de capital
(22.12.2006) MP3

Guvernul a fost de acord, vineri, cu oprirea privatizarii CEC, dupa ce banca ungara OTP s-a retras din cursa iar National Bank of Greece (NBG) a oferit 560 milioane euro, suma considerata prea mica de presedintele comisiei, ministrul Finantelor, Sebastian Vladescu.

Acesta a declarat pentru HotNews.ro ca autoritatile iau in calcul o posibila schimbare a conducerii CEC, pentru a asigura un management mai performant. De asemenea, ministrul Finantelor Publice a declarat ca CEC va beneficia de o infuzie de capital.

"Pretul oferit a fost in jur de 560 milioane de euro pentru pachetul de actiuni de 69,9%. Suma este sub ceea ce ne-am asteptat si sub multiplicatorul oferit in cazul BCR...In urmatorii doi ani procesul nu va mai fi reluat", a precizat Vladescu.

In faza finala pentru privatizarea CEC au ramas bancile OTP Ungaria si National Bank of Greece care urmau, vineri, sa depuna oferte financiare imbunatatite. OTP Bank s-a retras din cursa, in ultimul moment, si nu a mai depus oferta financiara imbunatatita. Singura oferta a fost deci a NBG, care a avansat suma de 560 milioane euro, fiind refuzata de catre Comisia de privatizare.

Statul roman, reprezentat prin Ministerul Finantelor Publice, scosese la vanzare pachetul majoritar de 69,9% din actiunile CEC.

La CEC urmeaza infuzii de capital si o posibila schimbare a conducerii

Contactat de HotNews.ro, Sebastian Vladescu a declarat ca autoritatile iau in calcul o posibila schimbare a conducerii CEC, pentru a asigura un management mai performant. In acest moment, presedintele CEC este Eugen Radulescu.

De asemenea, ministrul Finantelor Publice a declarat ca CEC va beneficia, cel mai probabil, de o infuzie de capital. "Face parte din planurile noastre", a spus Vladescu, care este convins ca autoritatile vor reusi sa primeasca avizul Consiliului Concurentei daca aceasta infuzie de capital va fi considerata ajutor de stat.

Reprezentantii CEC nu au vrut sa comenteze suplimentar decizia de aminare a privatizatii bancii. "Atat decizia privatizarii, cat si cea a opririi procesului de privatizare apartin de drept proprietarului CEC - statul roman, prin Ministerul de Finante", se arata intr-un comunicat de presa.

"Conducerea CEC, in calitatea sa de administrator al bancii, respecta deciziile actionarului majoritar si isi afirma increderea ca acesta va gasi solutia cea mai potrivita pentru a sprijini continuarea dezvoltarii CEC si indeplinirea obiectivului major asumat: revenirea intre primele trei banci din Romania".

Update: Reprezentantii NBG nu au dorit sa comenteze informatia, dar surse din piata greaca de capital, citate de Forbes, sustin ca nu este exclus ca banca elena sa depuna o noua oferte pentru CEC in viitor.

Tariceanu: Cea mai buna solutie ar fi fost, totusi, privatizarea dar, nu in orice conditii

  • Infuzie de capital de 150 de milioane de euro la CEC

    Guvernul a aprobat majorarea cu 150 de milioane de euro a capitalului social la CEC, a declarat premierul Tariceanu, care a spus ca banca va fi reorganizata in 2007.

    Tariceanu a precizat ca privatizarea bancii se poate face, pe viitor, prin listarea pe bursa: "Sigur ca putem incerca la un moment dat privatizarea prin listarea pe bursa, nu neaparat pentru a face o infuzie de capital, ci pentru a demara procesul de privatizare".

    El a adaugat ca CEC este foarte importanta, mai ales ca, incepand cu 2007, incepe derularea programului de plati directe in agricultura, iar CEC are cea mai extinsa retea de filiale, inclusiv in mediul rural.

  • Guvernul ar vrea sa atraga BERD in actionariatul CEC

    Premierul Tariceanu a declarat ca una dintre variantele luate in calcul pentru privatizarea CEC ar putea fi si atragerea Bancii Europene pentru Reconstructie si Dezvoltare (BERD) in actionariatul CEC: "Este o banca institutionala, nu comerciala, care ar putea sa ajute la restructurarea CEC, la ridicarea valorii ei in scopul unei ulterioare privatizari", a mai spus premierul.



















  • 93 vizualizari

    • 0 (0 voturi)    
      Vanzare CEC! (Vineri, 22 decembrie 2006, 10:26)

      razvan [anonim]

      Pacat! Sa vandut toata Romania, ce mai era si CEC-ul?
      Stiu ca sunt "carcotas" dar departe de adevar nu sunt!

      Razvan
    • 0 (0 voturi)    
      pentru 1 - nu-i chiar asa... (Vineri, 22 decembrie 2006, 10:46)

      claudiu [anonim]

      Problema nu e ca s-a vandut toata Romania, ar fi fost bine sa fie asa.

      Problema este ca Romania a fost falimentata si apoi vanduta, la fier vechi (metaforic vorbind). Adica, asa cum se intampla la Faur si alte fabrici mari, au fost vandute pe preturi de nimic si acum se platesc despagubiri de cateva zeci de ori mai mari (de la banul public).

      Asta e, asa a vrut bietul domnu' Iliescu si electoratul de la inceputul anilor '90...
    • 0 (0 voturi)    
      Unde o fi plecat? (Vineri, 22 decembrie 2006, 11:05)

      Arthur [anonim]

      Aveti idee cine a cumparat-o ce a facut cu ea? Eu parca am citit si vazut ca Dacia a angajat oameni,la fel si Raiffesen,la fel si BRD,CHIAR SI ARABII CARE AU CUMPARAT TEREN AGRICOL IL LUCREAZA CU ROMANI ASA CA ,unde e problema? Va dati seama ce indignati sunt francezii ca Patriciu le-a cumparat bezinariile si rusii Coasta de Azur!
      Si mai vorbim de condamnarea comunismului in tara cu gandirea comunista cea mai inradacinata!
    • 0 (0 voturi)    
      bine ca nu s-a vindut la greci.. (Vineri, 22 decembrie 2006, 11:21)

      x1 [anonim]

      Ma intreb de ce nu s-au bagat firme din Germania, Anglia, Franta, ci doar Grecia, iar Ungaria s-a retras.
      Oare de ce???

      Legat de Faur: au vrut sa intre nemtii prin anii '90, dar atunci lozinca "nu ne vindem tara" a functionat perfect.
      Ulterior prin 2001 au fost chemati din nou nemtii, dar dupa ce au vazut ce a ramas din faur, nu s-au mai aruncat.
      Jaf la Faur este putin spus !!!!
      Si nu strainii au jefuit Faur-ul, ci romani de-ai nostri.....
    • 0 (0 voturi)    
      CUM ERA DE ASTEPTAT (Vineri, 22 decembrie 2006, 11:31)

      MARIA [anonim]

      Cum era de asteptat!
      Dupa un an de zile valoarea CEC a scazut, politicienii din comisia de privatizare au incasat insa indemnizatiile de mii de euro si e bine ca si-au dat seama investitorii ca CEC nu reprezinta mai mult decat o investitie imobiliara (in toate interviurile angajatii CEC repetau ca un punct forte este numarul mare de sucursale si acoperirea rurala; cat trebuia investit in aceste sucursale sa le aduca la un standard european? La ce nivel de intelegere si utilizare sunt cei din zona rurala? Ce sa faca? Sa primeasca pensiile de cateva zeci de RON pe carduri CEC?!)
    • 0 (0 voturi)    
      Suntem niste pacalici! (Vineri, 22 decembrie 2006, 11:31)

      gigi [anonim]

      CEC e o caricatura de banca si managementul statului s-a dovedit a fi falimentar. Cred ca a nu stiu cata oara cand CEC-u intra in restructurarea statului si degeaba. Au amanat aceasta privatizare aiurea si pe masura ce timpul trece o sa ia si mai putin pe ea dovada sta scaderea cotei de piata a CEC in acest an de prelungire cat a fost administrat tot de stat. Nu este decat o prelungire a unor servicii proaste si a unor practici de stat neproductive si de rasplatire cu un post de presedinte de banca (din pacate numai cu titlul) a unui pilos politic care sa ia 10000 de euro pe luna salariu in timp ce angajatii sunt platiti prost , nu s einvesteste mai in nimic ce ar insemna noi tehnologii si se prelugeste sine die viata unei comisii de privatizare care ia si ea bani frumosi. Asta ca sa nu mai vorbesc de reputatia pe cre ne-o facem in randul investitorilor de uite-o nu e. ? ani de stres pt oamenii aia de la CEC, 4 ani in care banca a batut pasul pe loc iar in ultimul an un circ desavarsit. Banca ca Banca nu face mai mult de 300 mil iar daca se da mai mult e mai rentabil sa intri pe piata de la zero.
      O babilonie ca si cu Codul Fiscal care pe ultima suta se va modifica prin OU o noiua recunostere a incompetentei MF. E penibil investitorii sunt bulversat Romania anului 2007 nu e capabila sa faca un cos Fiscal cap coada fara 600 de modificari.
    • 0 (0 voturi)    
      Vanzare? (Vineri, 22 decembrie 2006, 11:33)

      Alexia [anonim]

      In primul rand ca decizia "strategica" de a nu se mai vinde CEC-ul a fost luata demult, in spatele usilor inchise, nu acum, cum credeti. Ungurii cadeau din start, nu dadea bine la imaginea publica a guvernului "sa vanda CEC-ul ungurilor....sa fluture steaguri unguresti in peste nustiucate localitati mari si mici"...iar in presa s-a scris de cateva ori ca grecii nu ar fi dat mai mult de 500 de milioane...pret ridicol pentru o banca (e adevarat, inapoiata, "subnutrita", si prost vazuta si cotata pe piata)...In ambele cazuri, Guvernul s-ar fi facut de kko...Deocamdata, este o miscare buna.
    • 0 (0 voturi)    
      pentru 4 - x1 (Vineri, 22 decembrie 2006, 11:48)

      claudiu [anonim]

      Ar fi tare, tare bine daca mai multi romani ar gandi ca tine...

      As mai adauga la lista deschisa cu Faur:
      -Semanatoarea (privatizare ratata cu "sprijinul" sindicatelor)
      -Tractorul si Roman Bv
      -CPL (actual Elbac Bacau) - privatizare MEBO (ratata), datorii la buget sute de miliarde lei vechi
      -CPL Comanesti

      As putea adauga lejer inca cateva zeci de firme (unele cunoscute la nivel national, altele cunoscute la nivel local), toate puse pe butuci de ROMANI de-ai nostri...

      Plus firme de stat care, dupa privatizare, au avut o crestere de performante spectaculoasa (in principal prin eliminarea firmelor capusa - ale unor ROMANI de-ai nostri - si a personalului excedentar). Doar 2 exemple: Petrom si Sidex

      Dar noi, NU NE VINDEM TARA!
    • 0 (0 voturi)    
      Privatizarea CEC ajunsese in nesiguranta (Vineri, 22 decembrie 2006, 12:33)

      OARE CINE [anonim]

      Nu mai era sigura, cu ultimile stiri si deconspirari despre ascultarea telefoanelor, ascultatrea si ...audierea vanzatorilor de informatii, ascultarea mustrarilor de ...ce-a mai ramas din constiinta, ascultarea de ultimile presiuni ale unai parti a presei, ascultarea ...din auzite si bajbaite, de valoarea reala a chilipirului.

      Mai sunt si probleme tehnico-organizatorice:

      -nu s-au inaintat toate ofertele ...in plic, iar lipitorile, care simuleaza-contra (supra) cost -ca administreaza CEC-ul, raman fara ...obiectul suptului.
      -parlamentarii au aprobat privatizarea aproape gratuita a CEC-ului din moment ce nu i-a interesat niciun aspect legat de pret si s-au multumit sa respinga ultima motiune;
      - autorii din zona guvernamentala, complicii si girantii jafului national din zona parlamentara, se vor remobiliza cu ceva mai multa precautie si cand se vor simti in siguranta vor gasi o oferta ceva mai buna, cat sa insele aparentele.

      Prin renuntarea la privatizarea Casei de Economii si Consemnatiuni s-a reusit prima mare ...economie nationala, o realizare importanta a guvernarii actuale si, tocmai din acest motiv, nu cred ca se va abandona ideea timp de doi ani.
      Unii nu mai pot astepta chiar atat de mult si vor insista sa aranjeze CEC-ul cu o strategie accelerata.

      Pana una-alta, lipitorile mai trag cate o dusca, doar nu o fac din sangele lor.
      Nu va vindeti tzara...nilor!
    • 0 (0 voturi)    
      Decizie corecta! (Vineri, 22 decembrie 2006, 13:46)

      Dorin Uram [anonim]

      Oriunde in Occident se poate intampla ce s-a intamplat azi la CEC! Urmariti cu atentie presa financiara si veti avea o multime de exemple de astfel de negocieri esuate, chiar daca erau practic finalizate si chiar daca se desfasurau de mult mai mult timp decat cea de care vorbim acum.
      Trebuie sa fim atenti la un mic detaliu: OTP, cu toate ca stia deja ca nu va oferi un pret acceptabil si cu toate ca era unanim ca pierzatoare, n-a dat nici un semn ca vrea sa se retraga si nu s-a retras decat atunci cand, dupa calculele unora, statul roman n-ar mai fi putut da inapoi! Nu sunt un adept al teoriei conspiratiei dar, considerand circumstantele, mi se pare evidenta "mica intelegere" din acest caz pentru ca nu cred ca OTP-ul s-a decis doar in ultimul moment sa nu oferteze! Daca s-ar fi retras putin mai inainte, intreaga tranzactie ar fi cazut de la sine si NBG n-ar mai fi avut sansa sa ia CEC-ul pe nimic! E adevarat ca se poate lua in calcul si opusul, adica OTP se retrage ca sa piarda si NBG, dar nu cred ca-i cazul pentru ca nu stiu daca se astepta cineva ca romanii sa joace atat de tare! Da, tare, pentru ca a fost o miscare care necesita foarte mult curaj si renuntarea la complexul de inferioritate specific romanilor in situatii de acest gen!
      In legatura cu pretul, au fost vehiculate o multime de cifre. Acum 2 ani 560 mil de euro ar fi fost un pret exceptional. Nu mai e nici pe departe cazul acum! Doar bunurile imobile ale CEC cred ca valoreaza la ora actuala cel putin 300 mil de euro (estimez doar desi, avand in vedere ca are cele mai multe proprietati dintre banci, cred ca de fapt am subevaluat valoarea)! Nici afirmatia ca CEC-ul e o banca subdezvoltata nu mai tine pentru ca in ultimii doi ani modul de lucru si infrastructura s-au apropiat foarte mult de cele ale celorlalte banci din sistem.
      Revenind la pret, amintiti-va doar ca, acum 3 ani, BCR era evaluata la mai putin de 1miliard!
      In concluzie, convingerea mea e ca azi MF-ul a actionat in interesul romanilor!
    • 0 (0 voturi)    
      pt MARIA & Co. (Vineri, 22 decembrie 2006, 13:59)

      catavencu [anonim]

      fara a vorbi prostii, va asigur ca de multi ani CEC-ul face bani frumosi (profit) ........chiar si din cardurile pentru pensionari. Singura problema e ca destinatia acestor bani e bugetul de stat si nu reinvestirea in cosmetizarea sucursalelor, instruirea personalului, largirea paletei de produse, achizitii aplicatii informatice etc.
    • 0 (0 voturi)    
      Pentru catavencu (Vineri, 22 decembrie 2006, 14:47)

      MARIA [anonim]

      Asa este, nu se fac investitii, dar unii iau bonusuri. Tocmai pentru investiii si schimbarea la fata era nevoie de un investitor. Este o vorba: "tot ce e de stat, sta".
      In plus, NBG va cumpara o banca in Ucraina.
      Si sa nu facem din CEC o printesa a economiei romanesti, ca nu e.
    • 0 (0 voturi)    
      infuzie de 150 mil (Vineri, 22 decembrie 2006, 16:22)

      claudiu [anonim]

      Statul mai face o infuzie de capital la CEC!!

      Bravo! Bravo! Bravo!

      Asteptam cu interes celelalte daruri ale Mosului: infuzii la Roman Brasov, la Tractorul Brasov, la Electroputere Craiova si la alti faliti!!

      Ticalosilor!
    • 0 (0 voturi)    
      CEC (Vineri, 22 decembrie 2006, 22:11)

      Dezamagitu [anonim]

      CEC a fost infiintzat de Al. Ion Cuza acum 150 ani, ca banca populara administrata de Stat. Iata ca dupa atatzia ani, Statul n-o mai poate administra. Dar Statul maghiar o putea, daca nu renuntza. Ce Stat avem, ce conducere? Vai de noi, e kiar rushinos.
    • 0 (0 voturi)    
      Hotie in stil PCR (Sâmbătă, 23 decembrie 2006, 11:26)

      ionion [anonim]

      Vandut azi la 500 de milioane nu se poate, dat 800-900 milioane peste doi ani nu este acelasi lucru= 500+150(investitiile)+ 15%(pe an cresterile de valoare a activelor imobiliare)+inflatie+profit realizat . cred ca ajung cu ac estimare grosiera la peste 1,2 miliarde. Deci inca un tun pregatit pentru .... CINE OARE? Sa speram insa ca legea va functiona mai bine. Situatia imi aminteste de Bancorexul lui Timisan (asa a fost administrat ca o mosie personala-ce vreti de la un strungar stakanovist).
      Imi amintesc de fixingul imbogatirii nomenclaturii . Cand dupa blocarea schimbului acesta cica a fost liberalizat dar numai dupa ce nomenclaturistii cu o zi doua inainte au imprumutat sume uriase in lei de la Bancorex si au cumparat usd la fixing cu aprox 1750lei/usd ca in a treia zi sa apara "dezastrul imbogatirii lor " si al saracirii noastre cresterea cursului intr-o zi la aprox 4500 lei/usd. Bineinteles ca au vindut repede toti cei cu credite de o zi si au cumparat usd-iul semi liberalizat. Castig de la ZERO la Milioane. Regie BNR+Bancorex(Temisan personal) Legea permite, totul legal. Aproape la fel au procedat si PNL-isti respectiv Patriciu. In realitate camarila politica trebuie intretinuta si nu oricum
      ISTORIA SE REPETA - Baieti putina fantezie

      Apropo cit s-ar fi castigat daca se privatiza CEC-ul la suma oferita de greci????
      Venit de la CEC= 500+ 150(nu s-ar fi marit capitalul)+ infuzie de capital de minim 100+ impozite si taxe de aproximativ 100(minim)=850 milioane la statul roman care se pot utiliza alaturi de capitalul UE in propotie sa zicem de 1 la 1 deci investitie in ROMANIA de 1.700 milioane euro. Asta la prima vedere. CINE A PIERDUT??- ROMANIA ADICA SI TU CITITORULE
    • 0 (0 voturi)    
      Privatizare si nu prea (Sâmbătă, 23 decembrie 2006, 13:23)

      wassa [anonim]

      Cred ca nu e o tragedie in ciuda a istericilor de pe forum.
      Sa fim seriosi nu produce pierderi statului roman, nu e vreo gaura neagra. Pe de alta parte asa cum in aproape toate tarile occidentale exista o banca pe care statul o controleaza, nu cred ca e o mare greseala sa nu fie privatizat cecul.

      Problema e cu restructurarea, insa piata fiind mai la vedere decat cea a otelului de exemplu cred ca se va putea face transparent si eficient.

      Pe de alta parte cred ca si calculul politic joaca un rol...daca vindeau cecul acuma sarea loaza din deal de kur in sus de trei coti ca se vande avutia nationala. SI de gainarii d-astea s-a saturat lumea.

      + nici una din cele ramase in cursa nu era vreun mare nume pe piata bancara internationala. niste greci si o banca DE STAT din Ungaria...so...momentan apreciez decizia ca fiind buna.

      Poate bnr o sa-i mai dinamizeze operatiunile de trezorerie..si poate mai intra in vreun sindicat de distributie de TBILLS. + o dinamizare a operatiunilor de retail, acolo unde clienti are da sufera profund de pe urma execrabilei stari a retelei interne.

      Cea mai mare problema de rezolvat ramane insa personalul...aici cred caar trebui sa avem parte de restructurari masive, sunt oameni acolo care au ramas in epoca de piatra a comunicarii.
    • 0 (0 voturi)    
      mare pacaleala (Duminică, 24 decembrie 2006, 22:27)

      maria din carei [anonim]

      daca se privatizeaza CEC de unde mai ia toata suflarea politica prin reprezentantii ei sutele de milioane salarii si tot atatea din lucrari executate de firmele lor;unde mai lucreaza nevestele ,fiicele,surorile politicienilor celebri din toate partidele care castiga alegerile?Aceasta privatizare a fost de la inceput o fantoma.
    • 0 (0 voturi)    
      sunteti "gigi contra" (Sâmbătă, 30 decembrie 2006, 0:06)

      adriana [anonim]

      Sunteti bolnavi, sau ce se intampla cu voi? Peste tot vedeti numai hoti. De ce nu puteti crede ca mai exista si oameni cinstiti? Daca pana acum, credeti am avut doar guverne corupte, nu inseamna, implicit, ca si acesta este la fel. Aveti idee la cat se poate evalua patrimoniul CEC? Informati-va, fratilor, nu mai faceti afirmatii si presupuneri gratuite. Cum sa vinzi o banca, fie ea si CEC (chiar nu stiu ce aveti cu el), cu 500 mil.? Cred ca va place sa fiti "gigi contra"