''Nu trebuie sa facem justitia mai mica decat este''

Basescu - critic constant, dar mai moderat al Justitiei

de D.Galantonu     HotNews.ro
Joi, 11 ianuarie 2007, 0:00

Basescu la sedinta CSM

Justitia trebuie sa fie perceputa la valoarea ei reala, iar politicienii au obligatia sa redea credibilitatea acestui domeniu, a declarat, joi, presedintele Basescu la sedinta CSM. Seful statului a cerut totodata CSM sa sanctioneze aspru abaterile disciplinar:

"Va trebui sa punem Justitia la adevarata ei valoare, fara a o face mai mica decat este, pentru ca nu serveste nimanui", a spus seful statului, referindu-se la necesitatea imbunatatirii perceptiei oamenilor asupra justitiei.

Traian Basescu a aratat ca se numara intre cei care considera ca actul de justitie este mai credibil decat este perceput public. El a mai precizat ca nu este ingrijorat de perioada de monitorizare pe domeniul justitiei de catre UE atat timp cat in rapoartele pe care le-a citat se vorbeste despre corectitudine si profesionalism.

Basescu: Procurorii si judecatorii s-au obisnuit sa ia mita

Presedintele Traian Basescu a cerut sa reactioneze "cu toata asprimea", fata de abaterile disciplinare ale magistratilor: "sunt cele noua situatii in care procurori si judecatori au fost surprinsi de DNA in flagrant, in situatii de luare de mita la niveluri foarte mici", le-a spus Basescu membrilor CSM, referindu-se la problemele din Justitie.

El a precizat ca este vorba despre sume de 200-300 de euro, ceea ce arata ca respectivii procurori sau judecatori au un obicei din a lua mita.

Seful statului crede ca dosare importante sunt trimise deliberat cu erori de procedura in instanta pentru ca cei incriminati sa mai castige timp.

De asemenea, Basescu a cerut CSM sa accepte ca procurorii tineri sa preia dosare, chiar daca nu sunt experimentati, afirmand ca o astfel de situatie este preferabila celei in care un procuror priceput astepta cu 1000 de dosare in dulap.

La ultima sedinta CSM prezidata conform atributiilor constitutionale de Traian Basescu, seful statului i-a felicitat pe membrii Consiliului pentru progresele din domeniul justitiei.

Totusi presedintele ii avertiza atunci pe procurorul general al Romaniei, Laura Codruta Kovesi, dar si pe membrii Consiliului Superior al Magistraturii, ca multe dosare ale Parchetului General contin vicii de procedura. In context, seful statului sugera ca trebuie sa fie creat un serviciu de verificare a procedurii, pentru ca aceasta este de cele mai multe ori extrem de complicata.

De asemenea, Traian Basescu avertiza ca judecarea oamenilor inainte de a ajunge in instanta este o mare problema cu care se confrunta sistemul juridic romanesc.

Peripetii la CSM: Basescu a suspendat sedinta, deranjat fiind de un miting

Situatie inedita la CSM. Sedinta CSM a fost suspendata la solicitarea lui Traian Basescu. Seful statului a cerut o pauza din cauza zgomotului de afara. In fata cladirii CSM s-a desfasurat timp de o ora un miting al Asociatiei Victimelor Magistratilor. Acestia se plangeau de neregulile din justitie.

Organizatorii protestului au spus ca momentul manifestatiei a fost special ales, stiind ca presedintele Traian Basescu va fi prezent.

Presedintele, inainte sa se retraga din sala a cerut suspendarea lucrarilor pana cand va expira autorizatia protestatarilor.

Protestul a fost autorizat de primaria municipiului Bucuresti si a expirat la ora 11:30.



















45 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Oare ? (Joi, 11 ianuarie 2007, 12:54)

    Diana-Andreea [anonim]

    Dupa cum stau lucrurile, toti suntem niste prosti. Avem printre noi numai un singur destept: presedintele. El le stie pe toate (ca este cel mai puternic om in stat !), el este ascultat in toate (ca altfel cum de si-ar putea permite sa se bage in toate problemele, ca un expert !), de la el asteptam totul (ca altfel cum am putea citi un asemenea articol fara sa ne revoltam !). Se pare ca toti, fara nici o exceptie, sunt prosti, tembeli, urati sau corupti. Numai el este cel mai cel !

    Oare asa sa fie ? Nu simtiti ca vi s-a urat de cultul acesta al personalitatii care se manifesta la romani prea des ?
    Oare are presedintele, dreptate ? Nu vi se pare ca din cel mai nepotrivit cetatean (nepotrivit pentru sperantele noastre !) facem fara sa vrem (sau tocmai de aceea !), un erou. Ca chioru-n tara orbilor este imparat. Asa suna articolul de mai sus. Iar cei ce-l cunosc bine pe domn Basescu isi rad in barba gandindu-se cat de servili si prosti sunt romanii...

    Oare credeti ca daca Monica Macovei se otaraste la premier si il reclama peste tot, am rezolvat problema coruptiei din Justitie sau de aiurea, ori ca premierul este corupt ?

    As vrea sa mi se raspunda precis. Cu ce s-a remarcat domnul Basescu, in ultimii doi ani, in lupta cu coruptia ? Ca, in afara de lozici dubioase, ranjete sterile si rasere fortate, ori malversatiuni infantile, nu am vazut nimic demn de luat in seama.

    Si ce credeti ca se va intampla ?... Pai, peste trei ani va iesi in fata alegatorilor si le va spune: Dati-mi partidul cu care sa conduc tara !... Ca asa a facut si la Primarie. Nu el a solicitat bucurestenilor sa i se dea un consiliu care sa cante dupa cum vrea el ? I s-a dat. Ce a facut ? Nimic ! La alegeri a dat-o-n plans ca sa impresioneze femeile slabute la minte. Si a sfarsit impresionand un popor de muieri !

    Asa ca stirile acestea in care-l faceti erou national, nu mai impresioneaza pe nimeni. Stim deja cu cine avem de-a face: cu unul care nu face nimic pentru populatie.
  • 0 (0 voturi)    
    Ptr 1 Cultul imbecililor (Joi, 11 ianuarie 2007, 13:18)

    Elli [anonim]

    Andreea, draga, cine il crede pe basescu destept, erou, s.a.m.d. ? :)))) Poate doar oamenii obisnuiti, si probabil ptr. ca s-au saturat de laturile zilnice ale lui Felix, SRS si altor baroni de presa. Nu exista un singur peticel de hartie, dar'mite vreun ziar care sa-l declare pe basescu erou. Asa ca ... "eroismul" tau nu are nici macar obiect ...
    Cultul personalitatii inseamna presa, televiziuni si ziare care sa ridice in slavi o persoana si care sa exacerbeze meritele unei persoane : Basescu nu are asa ceva pur si simplu pt. ca presa apartine securistilor - Tariceanu insa DA !

    "Precis" iti raspund: Monica macovei nu se "otaraste" ci face ceea ce un ministru al justitiei e dator sa faca : sa arate populatiei pe cei responsabili CU FRANA.

    In acest caz, guvernul PSD-Tariceanu. Legea ANI e gata din 2005, iar tariceanu a refuzat pur si simplu s-o puna in discutia guvernului.

    "Cu ce s-a remarcat domnul Basescu, in ultimii doi ani, in lupta cu coruptia ?"
    :))))
    S-a remarcat prin simplu fapt CA A INCEPUT-O ! Si de cum a inceput-o au inceput rechinii si crocodilii ascunsi in mocirla sa iasa la suprafata. Este prima oara in istoria din ultimii 60 de ani cand demnitari de rang inalt sunt aduci in justitie pentru fapte de coruptie. Asta e ceea ce ni se cere de la Bruxelles.

    "La alegeri a dat-o-n plans .... "
    Pai poate asa s-a vazut de la sediul PNL, draga.
    De la noi, din tara, s-a vazut ca basescu singur a castigat alegerile si a invins PSD-u si PNL-ul la un loc, caci dupa primul tur de scrutin toti cei din PNL au parasit terenul de joaca pentru ca sa faca "guverne" impreuna cu PSD.
    Castigarea alegerilor din 2004 de catre Basescu a fost un moment extrem de important pentru Romania. O Romanie PSD-ista nu ar fi intrat in UE in 2007 ci in 2008 - adica asa cum vroiau Patriciu-Voiculescu-Tiriac(PSD), iar astazi criza energetica ne-ar fi gasit descoperiti si vanduti de tot rusilor.
    ***
  • 0 (0 voturi)    
    Pt. Diana Andreea (Joi, 11 ianuarie 2007, 13:18)

    Claudiu [anonim]

    Draga, ti-e dor de tov. Ceasca? Numai el facea "totu' '" pentru noi. Cit priveste criticile lui Basescu, el este si portavocea celor din strainatate care cer o justitie cu adevarat europeana. Toate criticile si parerile lui Baescu au fost exprimate in cadru constitutional in concordanta cu atributiil sale. Ce e asa de neinteles?
  • 0 (0 voturi)    
    Justitie (Joi, 11 ianuarie 2007, 14:01)

    Zorbache [anonim]

    Si sa-mi iau judecatori,
    Cei stejari nestrambatori!

    "Cantecul razesului"

    Dle. Basescu,
    Sunteti singur in lupta cu Patriciul National Liberal!
    Noi, oamenii de rand care v-am votat, traim cu speranta ca mari "rechini" ca si Vantu, Patriciu, Copos, Tarau, Fratii Micula,Nastase-Bombonel,D.I.Popescu si multi altii, vor ajunge dupa gratii pentru multi ani, dar si cu averile confiscate!
    Vom "prinde" aceasta zi, Dle. Presedinte?
  • 0 (0 voturi)    
    Basescu (Joi, 11 ianuarie 2007, 14:04)

    Zorbache [anonim]

    Elli, ai perfecta dreptate!
    De nu "iesea" Basescu presdinte, azi eram in aceeasi oala cu Albania!
    "Rautaciosii" insa, din lasitate nu vor sa recunoasca!
    PSD? Ani buni de MARE CORUPTIE!
  • 0 (0 voturi)    
    Corect Zorbache! (Joi, 11 ianuarie 2007, 14:24)

    Pink Panther [anonim]

    Felicitari pentru sintagma Patriciul National Liberal.
    Este foarte reusita. P(Patriciul)NL ar trebui sa-si puna pe sigla niscai cocori de la PSD. Incep sa se cam confunde.
    Si asta nu ca mi-ar place prea mult Bocanila de la PD.
    Dar, Basescu face diferenta. Si asta desi l-as fi preferat pe un tip mai echilibrat ca Ciuhandu. Dar asta nu este posibil in Romania.
    In orice caz, pentru mine Basescu are cel putin doua buline mari si rosii: sustinerea pentru Monica Macovei si faptul ca este primul barbat presedinte pe care il vad in Romania.
    Ceilalti au fost niste avortoni (de la Ceausescu inclusiv).
    Are si buline negre, dar per total este pe plus!
  • 0 (0 voturi)    
    pt @1 (Joi, 11 ianuarie 2007, 15:23)

    suca [anonim]

    "Oare credeti ca daca Monica Macovei se otaraste la premier si il reclama peste tot, am rezolvat problema coruptiei din Justitie sau de aiurea, ori ca premierul este corupt ? "

    Ai o alta solitie? Sau trebuie sa bagam toti capu-n pamant indiferent ce face si desface tariceanu doar ca nu-i fumos?
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru cei ce comenteaza si interpreteaza ceea ce am scris (Joi, 11 ianuarie 2007, 15:44)

    Diana-Andreea [anonim]

    Nu fiti naivi ! Sperantele populatiei in Basescu nu s-au confirmat. iar chestiunea asta cu "strainatatea", spune multe despre el.

    Ce as fi vrut sa faca ? Sa nu ne minta ! Ori, nu a trecut zi in acesti doi ani sa nu vedem cum incearca fel de fel de malversatiuni. Si ne arunca praf in ochi de parca am fi niste prosti...

    Macar Tariceanu este demn.

    Ps. Nu sunt membra a PNL. Nici macar simpatizanta. Spre deosebire de dvs., eu vad realitatea si il cunosc mai bine pe marinar... Norocul lui este ca are langa el o femeie de valoare: sotia sa. Ca altfel, de mult o lua pe miriste !

    Asa ca, partizanatul asta care nu face decat sa divida societatea romaneasca (pentru ca asa vrea Basescu !) este demn numai de dispretul nostru, al celor mai lucizi...

    Si sa mai stiti ceva: de la 1.01.2007 suntem in Uniunea Europeana. Cultul personalitatii care se releva la romani (servili si lenesi !), trebuie sa se transforme in dragoste de munca. Nu de bautura !
  • 0 (0 voturi)    
    Bizoni carpatini (Joi, 11 ianuarie 2007, 15:46)

    Razvan [anonim]

    Dupa publicarea stenogramelor PSD acum 3 ani, am citit fara nicio surpriza comentariile lui Vacaroiu cu privire la asfaltarea unor strazi de la tara. Spunea betivanul ca daca Partidul are grija sa puna niste asfalt in fata portilor prostilor, aia or sa-l voteze.
    Cati dintre bizonii carpatini de pe la noi au fost indignati, cati au facut ceva, orice? Crede cineva ca stenogramele nu au fost reale? Eu sunt sigur ca au fost si nu le-am uitat.

    Vad ca turma de bizoni are tendinta de a uita destul de repede ca am fost la un pas de dictatura lui Nastase, care acum tipa hotul. Oare este o simpla coincidenta ca acela pe care Nastase il face dictator, tot astfel il numesc televiziunile la unison, alaturi de partidul voiculescu, partidul lui patriciu si alti asemenea baieti destepti?

    Despre justitia din Romania ce sa spunem? Cei care lucreaza in domeniu spun ca sistemul este bun, oamenii sunt rai sau ca sistemul este rau, oamenii sunt buni... Eu cred ca sistemul nu poate fi bun daca permite propasirea unor oameni de kkt, iar oamenii nu pot fi buni daca permit existenta unui sistem care nu merge. Dar vorba ceea: timpul trece, leafa merge, noi cu drag muncim.
  • 0 (0 voturi)    
    ptr. suca (Joi, 11 ianuarie 2007, 15:48)

    Popa Haiducu [anonim]

    cum adica suca, "nu-i frumos" ? dar frumos este ce s-a intamplat in 17 ani cand comunistii au furat avutia nationala cu totul si cu totul "legal", adica : cu legea in mana ?

    In democratie nu trebuie sa fie "frumos" ceea ce faci, trebuie ca ceea ce faci sa aiba o justificare legala si acceptata de catre majoritate.
    Iar justificarea Monicai macovei este ca de 17 ani justitia a fost tinuta de Iliescu departe si ferita de orice schimbare.
  • 0 (0 voturi)    
    pt Diana (Joi, 11 ianuarie 2007, 16:07)

    suca [anonim]

    "Macar Tariceanu este demn."

    cand a fost demn tariceanu? cand spune ca-si da demisia si o intoarce? cand a fost demn? inainte sau dupa?
    a fost deasemenea "demn" cand l-a primit pe amicul sau patriciu in birou si a chemat un ministru de justitie desi patriciu era urmarit penal?
    su cand i-a dat telefon lui botos sa se intereseze de dosarul aceluiasi prieten?
    sau a fost demn cand desfinteaza o agentie si infiinteaza alta cu alt nume doar sa nu puna in aplicare o hotarare judecatoreasca?
    a fost demn cand a tinut legea ani in guvern mai bine de jumatate de an de a trebuit sa vina basescu s-o puna pe agenda zilei?
    sau e demn acum cand candideaza singur la presedentia partidului. nici macar la psd n-a fost asa ceva. doar la pcr se intampla.
    sau poate a fost demn cand singur decide retragerea trupelor din irak? nu numai ca nu s-a consultat cu partenerii din coalitia de guvernamant si din alianta dar nu s-a consultat nici cu partenerii din nato.
    cand a fost de fapt demn tariceanu?

    si astea sunt fapte, nu doar speculatii aiurea precum basescu este un dictator in devenire.

    ne legam de basescu ca a baut un pahar de vin in fata camerelor dar toate derapajele lui tariceanu le vedem demne
    ce sa spun.
  • 0 (0 voturi)    
    Unii cultiva credulitatea in justitie, in locul credibilitatii. (Joi, 11 ianuarie 2007, 16:31)

    OARE CINE [anonim]

    Am vazut astazi doi jurnalisti, Ion M. Ionita si Adrian Ursu, pe „campii realitatii” TV , pusi pe arat si semanat, cu pretentia credibilizarii justitiei prin cultivarea increderii neconditionate.

    Cica ar fi afectata increderea romanilor in justitie cand dna Monica Macovei critica sistemul judiciar. Adica, justitiabilul baga la cap si intra la idei despre situatia jalnica a justitiei, numai cand aude criticile ministrului de resort, ca si cum intr-o situatie CONTRARA, credibilitatea in actul de justitie ar fi atat de mare incat ... nedreptatea s-ar indrepta de la sine, din senin, si romanii ar avea parte de o ...alta justitie, adevarata, supusa NUMAI LEGII si atunci sa vezi statul de drept ...fara judecata stramba sau deloc.

    Adica,fara critici, fara sanctiuni, fara adevarul spus in fatza, o situatie contrara si mult mai propice stimularii puterii de judecata si onestitatii magistratilor, ar fi sa-i laudam indiferent de situatia reala, sa le multumim continuu, chiar sa-i mangaiem:

    -Lugu-lugu, lugu-lugu! Dragalasilor, sunteti ...magistrali, tare cinstiti si corecti, tineti-o tot asa cum o faceti de peste 15 ani incoace, nu conteaza daca sunteti deasupra , sub sau in interiorul fara-de-legii, voi sunteti zei si D-zeu pe pamanturile, casele si alte bunuri patrimoniale, intrainate de interesele voastre ...neinsemnate ! Nu conteaza ca nici nu stiti sa va motivati gaselnitele numite de voi „solutii”, chiar cand sunt contradictorii in aceleasi situatii juridice sau in aceeasi pricina, ORICUM sunt salvatoare ale credibilitatii ...NEMAIPOMENITE, odata ce NU MAI POMENESTE nimeni vreo critica la adresa lipsei de onestitatate, imoralitatii, a nepregatirii profesionale si coruptiei voastre !

    Atunci sa vezi cum se gudura magistratii si merg (cu nasul) drept in sala de transare a proceselor si ...justitiabililor, odata ce nimeni nu le mai spune nici macar „da-te mai incolo ... cu termenul de tergiversare a procesului !”, ca stiu ei sa faca asta si singuri.
  • 0 (0 voturi)    
    Cei care stiu... (Joi, 11 ianuarie 2007, 16:47)

    C.A. Rosetti [anonim]

    Cei care sunt implicati direct si au apucat macar sa miroasa un pic cu ce se mananca politica damboviteana stiu...

    Nu se impacienteaza...

    Ei stiu si cate parale face "liderul providential", stiu si cam ce relatie este intre PNL si Cotroceni.

    Restul, tzugulanii, se uita la politica cum se uita americanii la campionatul de Wrestling... si aplauda! Spectacolul e bun :)
  • 0 (0 voturi)    
    Unii cultiva credulitatea in justitie, in locul credibilitatii. (2) (Joi, 11 ianuarie 2007, 16:48)

    OARE CINE [anonim]

    Asa nu se cultiva nicicum sansa credibilitatii in justitie, ci samanta CREDULITATII romanilor, ca sunt ...justitiabili, dar multi, dispusi sa creada in prefacatoria justitiei, a mass-media si a altor interesati de revizuirea in care "sa nu se schimbe nimic”. Adica justitiabilul sa fie MINTIT, PACALIT, facut sa creada ca este FURAT ...PE CINSTITE , ca si cum D-zeu a dat, tot El a luat si ..sa fie totul primit de castigatorul procesului ...de licitatie a spagii, a dreptatii strambe, vandute.

    Cat cultivam minicuna si prefacatoria in locul adevarului juridic si moral, in spatele independentei magistratului de a fi de capul lui ...deasupra legii, nu vom culege nicio solutie de indreptare, de insanatosire a sistemului refractar fata de reacunoasterea oricarui SIMPTOM.

    Astea nu au nimic comun cu statul de drept si cu ECHILIBRUL puterilor in stat, pentru ca nu este vorba de separarea lor totala, fara o ordine de drept. Totul ni se trage de la LIPSA RASPUNDERII MAGISTRATULUI si lasarea ca ...fara obiect a principiului constitutional potrivit caruia NIMEMI (nici magistratul, nici parlamentarul) NU E MAI PRESUS DE LEGE. Magistratul nu este nici dracul negru, chiar daca are roba si nici Forta Suprema, chiar daca CSM este doar o fantoma sperioasa la gandul ca ar putea deranja magistratul. Este platit din bani publici, cu exceptia ...cazurilor cand se intretine singur daca e „preacuvios, preacinstit si preafericit”, or in aceste conditii credulitatea noastra e ...prea de tot El este sau trebuie sa fie doar un arbitru imparial. Cand se va schimba DIN TEMELII componenta CSM cu oameni care sa-i inteleaga menirea se va vedea si diferenta de credibilitate.

    Domnilor A. Ursu si I.M. Ionita, stiti cum vine, pe scurt, treaba asta?
    Ca si cum nimeni nu ar formula acum vreo critica la adresa dv, credeti ca ati facut o treaba buna si mare, ba chiar ajungeti sa CREDETI ca nici nu se observa. Asta e tot o CREDULITATE, ca de credibilitatea presei nu poate fi vorba.
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo pentru Diana ! (Joi, 11 ianuarie 2007, 18:55)

    un revolutionar [anonim]

    Ai spus/o atat de bine ca numai sa fii un partizan miop si nu vezi adevarul ! Sau oltean de-al lui Amza Pelea ...
  • 0 (0 voturi)    
    prosti ne cred ! (Joi, 11 ianuarie 2007, 19:00)

    marius niculcescu [anonim]

    asta e pentru noi romanii de rand.adica fiti voi prostilor corecti ca sa furam noi ! cam asta vor politicienii nostri.lasa ca or sa ramana cu pensionarii si cu chinezii aia cu care ne ameninta ca o sa ii aduca in locul romanilor care pleaca.
  • 0 (0 voturi)    
    pt un revolutionar (Joi, 11 ianuarie 2007, 20:30)

    suca [anonim]

    sper ca n-ai impresia ca propozitia ta fara fond si noima schimba cu ceva ce-am spus eu.
    ai contra-argumente la punctele enumerate de mine scriele. alfel nu-ncerca sa faci pe spiritualul ca nu prea-ti reuseste.
  • 0 (0 voturi)    
    Ce sa faca Basescu singur? (Joi, 11 ianuarie 2007, 20:32)

    Zorbache [anonim]

    Oameni buni, nu-l mai criticati pe Basescu! Este si el un om cu minusurile si plusurile lui, dar parca fata de "criminal" sub a carui domnie s-a "legalizat" coruptia si fata de un "Tzap" cu doua facultati caruia un "electrician polonez" i-a dat lectii de politica, Basescu e cel sub a carui "domnie" incepe sa se schimbe ceva! Desigur, incet, dar se mishca totusi ceva!
    Romanul nostru, nu stie de constiinta, el stie de frica numai!
    De ce romanii nostri muncesc bine afara iar acasa fac numai politica, jucand table in fata blocului si spargand seminte?
    Daca la Bacau pentru un...carnat si o...bere, romanul i-a dat votul lui Sechelariu, ce vreti mai mult?
    Ce "dreptate" vreti in Romania cand un judecator ia 200-300 de euro spaga? Sa-i dai afara? Cu cine sa-i inlocuiesti? Cei ce vin din urma, nu prea sunt pregatiti! Actualii, spagari!
    Numai STEJARII NESTRAMBATORI AI RAZESULUI mai pot JUDECA DREPT in Romania!
    Dar si acesti "STEJARI" sunt insuficienti deoarege guvernarea PSD-ista, a defrisat multi stejari falnici!
    Nu vedeti ca noi romanii, nu avem conducatori adevarati, patrioti? Cand ni i-a dat Dumnezeu, i-am "VANDUT" ca niste misei!
    Decebal,Brancoveanu, Mihai Viteazul, Tudor Vladimirescu si altii!
    Il avem pe Basescu dar mafia din Patriciul National Liberal, plus "Felix", plus Vantu lupta ca sa scape de el!
    La ora actuala nu vad un politician roman capabil sa conduca Tara! Cel care conduce Tara trebuie sa aibe un bici sau sa fi fost militar, cazul Basescu -comandant de vas!
    Asta ni l-a dat Dumnezeu! Sa-l pastram!
  • 0 (0 voturi)    
    locuri libere la puscaria mafiotilor (Joi, 11 ianuarie 2007, 21:04)

    lake [anonim]

    unde esti vadime, ne-am saturat de ucigasul de caini ?!!?
  • 0 (0 voturi)    
    halatul flotei (Joi, 11 ianuarie 2007, 21:06)

    lake [anonim]

    da flota, flota, cat e flota ????????
  • 0 (0 voturi)    
    pt Diana cea lucida (Joi, 11 ianuarie 2007, 21:07)

    VN [anonim]

    Vezi sa nu cazi de -ti rupi gatul pe strazi de atata luciditate, mai ales cu poleiul asta.
    Tu confirmi cu prisosinta parerea ca locul femeilor e la cratita, nu sa umble si dai cu pareri aiurea pe net.
  • 0 (0 voturi)    
    Frumos (Joi, 11 ianuarie 2007, 21:32)

    ccc [anonim]

    Echilibrata abordare, spre deosebire de tot ce am vazut azi pe posturile TV. E important sa ne rezumam uneori doar la informatie si sa lasam haloul de presupuneri, dedesubturi, idei pompieristice etc. Concluzia e cea corecta pentru cineva care a urmarit toata conferinta si nu inghite doar ceea ce au hotarat televiziunile sau ziarele sa prezinte. Avem nevoie si de obniectivitate, nu doar de interpretari istete.
  • 0 (0 voturi)    
    Asociatia Victimelor Magistratilor (Joi, 11 ianuarie 2007, 21:58)

    Soso [anonim]

    Deci exista o asociatie a victimelor actului de justitie! Pai n-am putea noi romanii sa face o Asociatie a Victimelor Guvernelor de dupa 1990? Eu imi aduc aminte primii ani dupa revolutie ... Citeam Oblio si fumam tigari bune de la bishnitzarii pe care nu-i deranja nimeni, pentru ca era democratie. Si mai imi aduc aminte de iarna lui 1990 cand un politist de la circulatie a oprit o dacie alba la semafor pentru ca ... parea suspecta. Dinauntru a coborat un personaj bine imbracat, care i-a ars o palma bietului militian reinventat in politist, dupa care s-a legitimat, a primit salutul pricajitului, s-a urcat in masina si a demarat in tromba. Pentru ca era democratie. Imi aduc aminte de doua farmacii din Sibiu, atacate ziua in amiaza mare, farmacistele batute bestial si jefuite. Imi aduc aminte de scandalul ziaristilor rapiti in Irak, de FNI, de industria vanduta pe nimic, de preturi umflate de intermediari pentru orice, de jocuri de tip piramidal, de mineriade. Ne-am facut de ras, dom'le! E timpul sa punem justitia la punct, adica sa faca dreptate nu orbeste, ci dupa cum trebuie.
  • 0 (0 voturi)    
    Lui Lache: flota, flota, flota! (Joi, 11 ianuarie 2007, 22:08)

    Zorbache [anonim]

    Lache draga,
    Daca Base era implicat "in flota", il "mazilea" de mult "Bombonel"!
    Din cate stiu eu, Base a renuntat la imunitatea parlamentara pe timpul anchetei "Flota"!
    De l-ar fi avut la mana cu ceva, Patriciul Liberal il distrugea pe Base! Dar nu-l are!
  • 0 (0 voturi)    
    fdf@yahoo.com (Vineri, 12 ianuarie 2007, 0:03)

    Popescu [anonim]

    1.Flota flota flota.
    2.Presedinte jucator??Care dupa cum ne joaca protejatul lui , Nicolaescu care pune inginer naval -fostul lui subaltern =pus Director de spital la Caracal.
    3.Un individ care popaga prostia la loc de cinste in locul slugarniciei.
    4.Omula cre nu are echippa.Nu realizeaza ca in alinata DA sint 98 %PROSTI, iar 90%HOTI!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    FLOTA FLOTA FLOTA (Vineri, 12 ianuarie 2007, 0:12)

    Ionvex [anonim]

    FLOTA
  • 0 (0 voturi)    
    a fost vreodata cu adevarat justitie la noi? (Vineri, 12 ianuarie 2007, 5:10)

    dorel [anonim]

    pana in prezent justitia a fost si este aservita politicului, va fi o justitie in adevarat sens al cuvantului atunci cand va fi tras la raspundere ptr simulacru de proces al ceausestilor, cand iliescu va fii condamnat ptr lovitura de stat din 89, ptr crimele din asa zisa revolutie, ptr mineriade, ptr ocrotirea si creearea celor mai mari si cei mai multi corupti care s-a creat sub aripa lui, el ar trebui sa fie primul exemplu de condamnare, el, adica iliescu a spus ca este o rusine nationala sa condamni un sef de stat care a condus o tara timp de 11 ani, domnule ai gresit, trebuie sa platesti, politicienii au furat in primul rand institunationalizat, adica legal, acuma le este frica sa voteze legea ani, stiu ca o sa piarda mai devreme sau mai tarziu
    as putea sa dau multe ex, un vecin de al meu a furat o sticla de coniac, a primit 6 luni, sotia lui paunescu care a ucis 3 persoane, a primit 3 ani cu suspendare, unde este dreptate, sau s-a devalizat bancorexul, cine a platit pana acuma, eu nu stiu pe nimeni, cazul fni, etc
    imi pare rau ca a fost ales un judecator care a fost impotriva propietatii ca sef al csm-ului, imi pare rau ca a fost singurul candidat, si sunt sigur ca a primit si girul lui basescu neoficial
    as vrea sa mai zic ceva, judecatorii si procurorii trebuie sa plateasca ptr greselelile care fac, asa nu ar mai fi coruptie, sau ar fi o justitie mai corecta, sau altceva, cum unii dau un verdict, altii dau un verdict contrariu, este inadmisbil
    vreau sa inchei prin a spune o parere personala, si anume ca, ca 90% dintre politicieni, functionari publici, judecatori sunt patati, adica corupti
    numai bine
    o zi placuta tuturor
  • 0 (0 voturi)    
    Patriciu - Voiculescu - Nastase - Tariceanu - Vacaroiu (Vineri, 12 ianuarie 2007, 9:00)

    vanduti la rusi [anonim]

    Basescu a fost judecat de justitia lui Iliescu si a lui nastase pentru flota;
    aia de sus ti-au luat petrolul si Petromul de sub fund ca sa te vanda la rusi.
  • 0 (0 voturi)    
    ROMPETROLUL fondat de securitate (Vineri, 12 ianuarie 2007, 9:01)

    Patriciu [anonim]

    si cumparat de patriciu

    600.000.000 de dolari din buzunarul tau in buzunarul lui Patriciu
  • 0 (0 voturi)    
    PETROM-ul vandut statului austriac (Vineri, 12 ianuarie 2007, 9:04)

    NASTASE-PETROM [anonim]

    nici macar privatizat

    PETROM-ul vandut DE NASTASE cu cea mai mica redeventa(chirie) din lume, in plina criza energetica, in timp ce inainte de cel de-al doilea razboi mondial, Romania era al 2-lea producator mondial de petrol

    PETROM-ul vandut DE NASTASE cu TOT CU zacamintele subterane, foarte pretioase zacaminte la adandime de 10.000 de metri

    PETROM-ul vandut DE NASTASE unui stat, in timp ce Ungaria vecina, cu mult mai putine rersusrse subterane de petrol, nici macar nu s-a gandit sa faca asa ceva.