Premierul ameninta ca va dezvalui oligarhia din jurul lui Traian Basescu

Tariceanu contraataca: "Am asistat la niste afirmatii care nu reprezinta decat o minciuna"

de Ionut Baias     HotNews.ro
Miercuri, 17 ianuarie 2007, 0:00


"Am asistat la niste afirmatii care nu reprezinta decat o minciuna" si-a inceput premierul Tariceanu conferinta de raspuns la acuzele aduse de presedintele Basescu. Tariceanu a sustinut miercuri seara ca biletul trimis presedintelui nu cuprinde nimic ilegal si nu este o cerere de interventie in justitie.

Prin documentul respectiv se urmarea doar informarea presedintelui Basescu despre abuzuri grave savarsite de reprezentati ai statului, iar Traian Basescu este garantul respectarii Constitutiei si a legilor in Romania, a afirmat Tariceanu.

"Acest atac are loc deoarece am refuzat sa fiu o marioneta in jocurile politice si economice ale Presedintelui. Si aici ma refer la ideea cu alegerile anticipate", a afirmat premierul Tariceanu care a anuntat ca va dezvalui oligarhia din jurul lui Traian Basescu.

Premierul a dat ca exemplu firma de constructii detinuta de proprietarul restaurantului Golden Blitz care ar fi castigat ilegal anumite licitatii precum si recentul scandal legat de contractele Elenei Udrea cu RAAPPS.

"Eu am spus ca este o facatura tot ceea ce a incercat sa monteze fosta consiliera de la Cotroceni. Acest biletel a fost trimis astazi de presedinte si nu acum cateva zile", a incercat premierul Tariceanu sa explice de ce nu a recunoscut existenta biletului imediat dupa dezvaluirile Elenei Udrea.

Acuzele aduse presedintelui Basescu de catre premierul Tariceanu

  • presedintele Basescu a tinut un discurs in care cerea firmelor romanesti de constructii sa se uneasca ca sa poata castiga licitatii in fata firmelor straine. In urma discursului presedintelui caietul de sarcini a fost schimbat si castigator a fost patronului restaurantului Golden Blitz, un apropiat al presedintelui Basescu.

  • firmele apropiate presedintelui au castigat contractele pentru asigurarea dezapezirii. Desi nu a nins, banii pe contracte se incaseaza.

  • RAAPPS-ul a fost unul din lucrurile pe care presedintele le-a dorit pentru familia Udrea-Cocos. Director la RAAPPS a fost numit un coleg de facultate al lui Dorin Cocos, sotul Elenei Udrea.

  • firmele care dadeau vizele medicale si faceau transportul muncitorilor romani in Spania sunt legate de acelasi cuplu Udrea-Cocos.
    "Am fost intr-o situatie politica penibila pentru ca a intervenit guvernul Spaniei. Au facut si ei investigatii si ne-au scris ca daca nu vom rezolva aceasta problema si nu punem capata acestui sistem mafiot privind vizele medicale si transportul atunci vor fi obligati sa faca un demers la nivel oficial si la nivel european", a declarat Traian Basescu.

  • povestea licitatiei pentru dezinfectantul din timpul gripei aviare. "A venit firma la licitatie care nu avea nimic pregatit, a dat subantrepriza si a castigat o caciula de bani. Am trimis corpul de control si am constata ca s-au dat sume uriase de bani care nu aveau nicio justificare."

    Costurile pentru dezinfectant s-au dovedit a fi mai mici de 10 ori decat cele platite. In spatele afacerii se afla tot Elena Udrea, la sugestia careia s-a numit directorul Autoritatii Nationale Sanitar Veterinare, a mai afirmat Tariceanu.


















  • 83 vizualizari

    • 0 (0 voturi)    
      Asa da ! (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 20:16)

      Basescu [anonim]

      Draga Calin,

      Daca si de data asta ii pacalim pe astia, mai luam un mandat de 4 ani....HA HA HA.

      Semneaza Traian
    • 0 (0 voturi)    
      MINCINOSUL!!! (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 20:22)

      ap [anonim]

      Cine e mincinosul, tariceanule?!

      Se strange franghia!!!

      CPT: "E ca daca i-as cere lui Dracu sa vorbeasca cu Dumnezeu..."

      Cate nesimtire a incaput in individul asta!!!
    • 0 (0 voturi)    
      minciuna? (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 20:31)

      jamie [anonim]

      mincinosul striga : minciuna !!!

      asta e culmea Minciunii !!!
    • 0 (0 voturi)    
      Prosteala pe fatza (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 20:33)

      Biletzelu' lu' tata [anonim]

      Da' musiu Tariceanu asta chiar ne crede pe totzi proshti,
      cu orbu' gainilor, de ne serveshte nishte xplicatzii asha de puerile? In orice tzara normala ar fi trebuit sa zboare inca de cand s-a aflat de interventzia lui pe langa Botosh, darmite biletzelu', care-i incercare de trafic de influentza pe fatza!
    • 0 (0 voturi)    
      manipulare a la Basescu (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 20:42)

      ntzzz [anonim]

      manipularile lui Basescu au ajuns la apogeu. Nu mai suport. Cat de tempeli ne crede presedintele nostru?
      Recunosc e un scenariu bine gandit, s-a creat suspans, dezbateri, ziarisii au picat toti in plasa intinsa de blonda Golden Blitz. Si ce vad? Un belet trimis odata cu un document in care Petromidia se plangea de abuzuri din partea procurorilor. Documentul a fost facut public, interventia salvatorului Basescu se cerea impotriva procurorilor care se presupune ca faceau abuzuri.
      Cine n-are timp sa analizeze cade in capcana mesajului simplist al lui Basescu.
    • 0 (0 voturi)    
      Hai, fata tatii (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 20:47)

      Isidor [anonim]

      Am avut o tara condusa de cucoane (Regina Mama, Coana Leana) si avem o tara condusa de cucoane (Marea Udrea Elena). Cand eram adolescent tata mi-a spus ca daca ma intalnesc cu prostituata (am folosit un temen digerabil...) a doua zi "dupa" sa-i sarut mana si sa ii spun sarutmana. Se vede treaba ca Basescu a intles si lectia aceasta si spune Sarutmana cu riscul de a ducce tara de rapa....
    • 0 (0 voturi)    
      Despre situatia creata. (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 20:53)

      Mihai Vasilescu [anonim]

      Ceea ce se intampla in ultimile zile e foarte rusinos pentru tara noastra. Datorita evenimentelor de azi mi-am pierdut toata increderea in conducerea actuala a tarii. Defapt ce se intampla acum e o lupta intre 2 tabere in interes, care nu se va incheia decat atunci cand una din ele va fi inlaturata... ceea ce va duce la alte scandaluri. Cat despre votul meu, el va merge in continuare catre domnul Corneliu Vadim Tudor. Poate ca CVT nu e perfect (e imposibil ca cineva sa fie asa), dar macar in jurul lui nu se invart tot felul de interese si cu siguranta in Romania ar fi mult mai putine scandaluri si mult mai putine interese la nivel inalt cu el la conducere. Si in plus pana acum nu a fost niciodata la putere si merita si el o sansa sa demonstreze ce poate. Daca nu va face fata va avea soarta predecesorilor sai.
    • 0 (0 voturi)    
      re:manipulare a la Basescu (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 20:58)

      cine [anonim]

      @ntzzz,

      Daca nu vezi nimic neobisnuit ca un PM sa intervina pentru un "prieten" al sau pe langa presedinte, parlament, ministru de justitie cred ca ai o problema.

      contraatacul lui Tariceanu = un fel de "ba pe'a matii". Oricum de gashca din jurul Golden Blitz stia toata lumea.
    • 0 (0 voturi)    
      In sfarsit... (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 20:59)

      Johnny Bravo [anonim]

      Mai da si Tariceanu, ca m-am plictisit de loviturile populistului marinar... asa da reactie! Zi-le Caline, ca au astia de la PD la bube in cap de nu exista atomi in Univers sa le compari ca numar.
      Si totusi... atita zum zum pentru un fis de bilet?
    • 0 (0 voturi)    
      pt #7 care voteaza cu Vadim (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 21:06)

      Horia [anonim]

      tine-o tot asa, inteleg ca esti multumit de prestatia (in parlament) lui Dolanescu, Loghin, Dragomir & co. Urmeaza Zavoranu. Numai oameni deosebiti.
    • 0 (0 voturi)    
      tariceanu e vinovat (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 21:13)

      andrei [anonim]

      In mod evident, Tariceanu e evident. E clar ca a incercat sa intervina. Base l-a avut la mina si nu a mai rezistat. Dupa 2007 ma asteptam sa il faulteze, nu stiu ce sa da lumea tare surprinsa. In orice tara civilizata premierul vinovat de trafic de influenta si-ar da demisia.
    • 0 (0 voturi)    
      Pentru @10 (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 21:17)

      Mihai Vasilescu [anonim]

      E adevarat, nu sunt ei ingeri, dar ei macar nu au interese nocive ca si cei de la PSD, sau alianta DA. De la inlaturarea lui Ceausescu, ne-am vandut toata tara si in loc sa continuam ce a construit Ceausescu, dar facand totul democratic, au aparut cateva persoane care au distrus tot dupa care au vandut toata tara si acum au zburat ca pasarile migratoare cu tot cu bani. Vadim nu e chiar un inger, dar eu am de 20 de ori mai multa incredere in el decat in oricare alta tentativa nereusita de politician, care dupa mine nici nu ar trebui platiti sa fie politicieni. Politica ar trebui facuta din mandrie pentru tara si pentru ca tu vrei cu adevarat sa realizezi ceva, nu pentru bani sau interese personale...

      PS. Despre Oana nu prea are rost sa vorbim, ca ea e doar mascota PRM-ului :)
    • 0 (0 voturi)    
      @8 (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 21:19)

      ntzzz [anonim]

      ce lasa de inteles Tariceanu e ca prin biletul+dosarul atasat cerea sa fie stopate abuzurile procurorilor, asa cum mai cerusera si altii, de ex. ambasadorul SUA. Basescu lasa sa se inteleaga altceva, adica manipuleaza mesajul pentru prosti ca tine care nu sunt in stare sa gandeasca singuri.
    • 0 (0 voturi)    
      @11 (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 21:22)

      CP_away [anonim]

      ..mai e mult pana departe. Adica, pana sa ajungem o tara civilizata, in care Justitia sa fie justitie si nu metresa politicienilor.
    • 0 (0 voturi)    
      tariceanu e vinovat (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 21:25)

      andrei [anonim]

      In mod evident, Tariceanu e evident. E clar ca a incercat sa intervina. Base l-a avut la mina si nu a mai rezistat. Dupa 2007 ma asteptam sa il faulteze, nu stiu ce sa da lumea tare surprinsa. In orice tara civilizata premierul vinovat de trafic de influenta si-ar da demisia.
    • 0 (0 voturi)    
      Eu tariceanu, p-m al Romaniei imi dau DEMISIA! (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 21:26)

      Demisionarul [anonim]

      In orice tara nebananiera din lume cam asa ar fi trebuit sa inceapa conf. de presa a unui Prim-Ministru civilizat.
      Voi astia platiti sa umpleti de bale forumurile chiar credeti ca mai aveti vreo sansa sa convingeti pe cineva ca treaba e Naspa Rau?
      Zicea prostovanu vostru pana nu demult ceva cu biletul catre Dracu, acum cum e cu atacu!
      Ba voi nu vedeti ca e prostovan rau...da nashpa la oamenii simpli si amarati pentru care lupta Baselu?
      Da voi care luptati ptr. marii magnati credeti ca aveti vreo sansa sa fiti crezuti! Mars, mi-e scarba, javrelor!
    • 0 (0 voturi)    
      Pentru @10 (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 21:30)

      Mihai Vasilescu [anonim]

      E adevarat, nu sunt ei ingeri, dar ei macar nu au interese nocive ca si cei de la PSD, sau alianta DA. De la inlaturarea lui Ceausescu, ne-am vandut toata tara si in loc sa continuam ce a construit Ceausescu, dar facand totul democratic, au aparut cateva persoane care au distrus tot dupa care au vandut toata tara si acum au zburat ca pasarile migratoare cu tot cu bani. Vadim nu e chiar un inger, dar eu am de 20 de ori mai multa incredere in el decat in oricare alta tentativa nereusita de politician, care dupa mine nici nu ar trebui platiti sa fie politicieni. Politica ar trebui facuta din mandrie pentru tara si pentru ca tu vrei cu adevarat sa realizezi ceva, nu pentru bani sau interese personale...

      PS. Despre Oana nu prea are rost sa vorbim, ca ea e doar mascota PRM-ului :)
    • 0 (0 voturi)    
      spume (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 21:52)

      flo [anonim]

      Punct ochit, punct lovit !!!
      Taricenii si patricienii fac spume... fraierii amplifica mesajul la maximum .... e ce-si dorea si marinelul :))) ha ha ... va lucreaza matelotul pe toate partile... ciorapeste ... una pe fatza una pe dos :))) . Ma uit la reactiile de pe forum... gasca tariceanu e debusolata rau... nu stiu cum sa-si mai justifice credinta in tatucul lor ... care a pierduuuut si intr-un spirit romanesc autentic nici nu stiu sa piarda .... arbitrii sunt devina :)))
    • 0 (0 voturi)    
      spume (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 21:54)

      flo [anonim]

      Punct ochit, punct lovit !!!
      Taricenii si patricienii fac spume... fraierii amplifica mesajul la maximum .... e ce-si dorea si marinelul :))) ha ha ... va lucreaza matelotul pe toate partile... ciorapeste ... una pe fatza una pe dos :))) . Ma uit la reactiile de pe forum... gasca tariceanu e debusolata rau... nu stiu cum sa-si mai justifice credinta in tatucul lor ... care a pierduuuut si intr-un spirit romanesc autentic nici nu stiu sa piarda .... arbitrii sunt devina :)))
    • 0 (0 voturi)    
      Cantarea Romaniei din curriculum ...vita. (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 22:19)

      Poetul prozaic [anonim]

      Cine te-a facut pe tine,
      P’antonica, nene?
      Cocotzat, dar ...prea subtzire
      Pantomica, nene.

      Asta-i o mare prostie,
      P’antonica, nene,
      Ca e treaba de ...bujie,
      Pantomica, nene.


      Straineste :

      Cine a facut pe tine,
      P’antonica, nene ?
      Nici nu a-ntrebat la mine,
      Pantomica, nene.

      Ca aveam grija la tine,
      P’antonica, nene,
      Sa te faca ...si mai bine,
      Pantomica, nene.


      Concluzie:

      Ca TARE ai fost ...hazliu
      Chiar ca un biet zorbagiu
      Cu ai spus, te faci de ras,
      Ca beletul tau ...NU-I SCRIS (?!)

      La bujia-ti pe masura,
      Asta numesti FACATURA ?
      Cand TE-AI FACUT chiar pe sine,
      Mintind clar, fara rusine.

      Chiar de nu miroase bine,
      P’antonica, nene,
      E ca un facut ...pe tine.
      Pantomica, nene.

      Dupa asta mai vrei stima
      Si te mai umfi in pene ?
      E o biata PANTOMIMA,
      P’ANTONICA , nene.
    • 0 (0 voturi)    
      sah... (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 22:34)

      faraway [anonim]

      ... la Tariceanu. asteptam si mat :D
    • 0 (0 voturi)    
      sa vedem... (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 22:46)

      Ileana [anonim]

      A fost o vreme cand si Adrian Nastase se credea zeul absolut. Acum e un doar nimic bogat. Asa o sa ajunga si Tariceanu desi, trebuie sa recunoastem, nu-i ajunge nici la degetul mic lui Nastase.
      Ma intreb daca capetenia liberalilor (pe care-i reprezinta atat de bine...) va avea dramul de bun simt necesar ca sa-si dea demisia.
    • 0 (0 voturi)    
      unde i flutur (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 23:25)

      mototol [anonim]

      va intrebati cumva de ce flutur a debarcat cumva din pnl?...unde este acum...doar nu stia..de napasta care va veni...sau i-o fi suflat cineva vant la pupa sau babord!
    • 0 (0 voturi)    
      Numai atit? (Joi, 18 ianuarie 2007, 0:20)

      Johnny Bravo [anonim]

      "in mod evident, Tariceanu e evident"
      pt baietii cu ochi albastri: numai atit puteti? :D
    • 0 (0 voturi)    
      pt baietii cu ochii... rosii (johnn bravo) (Joi, 18 ianuarie 2007, 1:09)

      joni mama [anonim]

      da voi numai atat puteti? sa cautati greseli?:D
      e retorica intrebarea, nu te chinui :)
    • 0 (0 voturi)    
      nesimtire la cel mai inalt nivel (Joi, 18 ianuarie 2007, 8:33)

      anonim [anonim]

      cainii latra ursii merg
    • 0 (0 voturi)    
      tariceanu (Joi, 18 ianuarie 2007, 9:05)

      sushanu [anonim]

      taricene ce sa mai spun, DEMISIA e singura cele onorabila de a te retrage!
    • 0 (0 voturi)    
      base asa, base invers... (Joi, 18 ianuarie 2007, 10:01)

      mircea sibiu [anonim]

      nu vi se par putin puerile comentariile premierului la adresa presedintelui? saracul tariceanu... lupta pentru tara de unul singur. dar stie cineva a cui e tara pentru care face si drege tariceanu? cat de naiv poate fi un om sa nu prinda substratul biletului? si de ce a atacat intr-un asemenea hal - patetic - patriciu? un atac care se vrea dur dar s-a dovedit nesabuit, un atac care nu il afecteaza pe presedinte ci doar tara asta!
    • 0 (0 voturi)    
      base asa, base invers... (Joi, 18 ianuarie 2007, 10:06)

      mircea sibiu [anonim]

      nu vi se par putin puerile comentariile premierului la adresa presedintelui? saracul tariceanu... lupta pentru tara de unul singur. dar stie cineva a cui e tara pentru care face si drege tariceanu? cat de naiv poate fi un om sa nu prinda substratul biletului? si de ce a atacat intr-un asemenea hal - patetic - patriciu? un atac care se vrea dur dar s-a dovedit nesabuit, un atac care nu il afecteaza pe presedinte ci doar tara asta!
    • 0 (0 voturi)    
      DEMISIA x 2 (Joi, 18 ianuarie 2007, 10:11)

      Addy_G [anonim]

      Demisia e imperativa in aceasta situatie, dar nu numai pentru Tariceanu, dar mai ales pentru Basescu. Tariceanu a spus , reamintesc "E ca si cum i-as cere lu' Dracu sa vorbeasca cu Dumnezeu". O asemenea minciuna dovedita in public e semn clar ca ar trebui sa isi paraseasca functia .Biletul fluturat de Basescu n-are nici o valoare din punct de vedere juridic.

      Toate acuzele aduse de Tariceanu lui Basescu sunt de bun simt de acum si nicidecum acte de disperare.Oare Basescu chiar ne considera, pe noi romanii, retardati din nastere , atunci cand ne spune ca prezentarea biletului la timpul lui ar fi afectat integrarea Romaniei in UE, dar alegerile anticipate nu? Oare cat timp o sa mai inghitim noi aberatiile spanului? Aseara, in discursul presedintelui n-am gasit nici un fir logic, nimic,nimic, nimic, numai absurditati. Inafara de bilet, presedintele a inventat si iar a inventat povesti si iar povesti. Sunt o infinitate de motive pentru care Basescu ar trebui sa isi dea demisia . Un sef de tara trebuie sa fie un om echilibrat , nu-i asa ?

      Anticipez ca peste o saptamana se va stinge conflictul. Nimic grav nu s-a intamplat . Nebunul comandant va ramane la carma vasului, iar Pinocchio la palatul Victoria.
    • 0 (0 voturi)    
      Asta sa fie viitorul nostru? (Joi, 18 ianuarie 2007, 11:41)

      Elena Oprescu [anonim]

      Poate ca exista multe nemultumiri si antipatii, reale sau induse fata de activitatea guvernului si a premierului Tariceanu. Dar sa ne imaginam cum va arata Romania condusa de un presedinte securist si de un premier securist si ambii indatorati pana peste cap sistemului pentru carierele lor.
      Cu Stolojan premier, s-ar reactiva fara rusine toti securistii. Grupul Cocos- Bitner- Petrache -Besciu si prietenii ar prelua controlul total al economiei. Ministrii vor fi numiti la propunerea sau cu acordul blondei ( „OK, sotul meu a facut afaceri cu Petrache si Bittner... dar, pina la urma, cine este Bittner? Ce a facut? A furat? A nenorocit?“). Ilie Stan va fi sustinut pentru a lua locul lui MM,iar sotul competentei Raluca va fi din nou ce a fost (si chiar mai mult !). Serviciile (nefiind ONG-uri !) ne vor umili in voie dupa legi facute in laboratoare proprii,chiar mai mult decat politia pe baza noului cod rutier. Rafo ar deveni furnizorul de combustibil pentru jeep-urile ciocoilor (cu plata din bani publici!). RAPPS ar putea vinde familiei Cocos si prietenilor acestora ceea ce a mai ramas din patrimoniul statului, padurile s-ar cam flutura, singurul asfalt ar fi cel al umbrarescului , udat din belsug cu dezinfectant aviar, pinalti nu ar mai fi impiedicat in afaceri.
      Golden Blitz ar emite pretentii de concurenta cu londonezul Sketch sau parizianul Arpege.
      Si cate altele....
      Si toate acestea din cauza complexului maidanezului fata de pedigree, al manelei fata de Mozart si al securistilor fata de elite.
      Cred ca trebuie sa ne cam trezim!
    • 0 (0 voturi)    
      asta e! (Joi, 18 ianuarie 2007, 13:13)

      sanda [anonim]

      Concluziile acestei mascarade sunt la indemana oricui este bine-intentionat. Cei care nu vor, sau nu pot, sa inteleaga ce se ascunde in spatele acestei diversiuni sunt tocmai cei pe care se mizeaza, pentru care ea a fost creata, adica sunt cei usor manipulabili sau cei interesati ca lucrurile sa evolueze spre directia indicata de presedinte. Din pacate pentru Romania, toti acestia la un loc sunt majoritari si vor cautiona inca un mandat de 5 ani, care din punct de vedere politic si mai ales al imaginii externe va avea un impact cel putin la fel de dezastruos cum au avut mineriadele. Si iarasi nu pot sa nu observ ca presa si (de)formatorii de opinie sunt mijloacele de manipulare cele mai eficiente. In Romania s-a facut o asa-zisa revolutie la televizor (prima din lume), s-au desfasurat mineriade si lupte interetnice, tot la televizor, iar acum se deruleaza telenovele politice (deasemenea in premiera mondiala), mai putin agresive, dar la fel de periculoase. Actorul principal este un presedinte aflat in cardasie cu serviciile secrete, a caror interese le sustine pana in panzele albe, in ciuda protestelor si impotrivirilor PNL si societatii civile, care servicii, la randul lor, prin ofiterii acoperiti din presa, ofera presedintelui arme politice eficiente in disputele cu adversarii. Asta este, cred, in esenta, ceea ce se intampla de 17 ani si se va intampla in continuare daca ne vom lasa pacaliti si nu vom distinge, rational, intre fictiune si realitate
    • 0 (0 voturi)    
      Ei intre ei (Joi, 18 ianuarie 2007, 14:02)

      ion [anonim]

      Au inceput astia sa se sfasie. Se va sesiza oare cineva?
    • 0 (0 voturi)    
      Bravo (Joi, 18 ianuarie 2007, 15:19)

      i [anonim]

      Bravo Sanda si Elena Oprescu!
      Pacat ca sunt mai multi prosti decat oameni destepti in a noastra tara
    • 0 (0 voturi)    
      2 tate (Joi, 18 ianuarie 2007, 23:54)

      radu [anonim]

      ce bine ca mai sunt femei "luminate" si ne arata si noua ce inseamna politica si care va fi viitorul Romaniei, mai ceva ca niste analisti...:) incep sa ii dau dreptate unui prieten care spunea ca femeile si politica nu se impaca prea bine... :)