Romanii i-au zdrobit pe Inter Milano in prima mansa a finalei, castigand pe teren propriu cu 6-2. Cristian Chivu a fost integralist la Roma, pasand decisiv la golul al treilea. Roma este singura formatie italiana care i-a invins pe Inter in actualul sezon, dupa victoria din campionat, chiar pe Giuseppe Meazza.

Campioni ai Italiei de mult timp, milanezii cautau dubla, pentru a sarbatori un sezon perfect pe plan intern, dupa ce parasisera extrem de devreme Liga Campionilor, inca in optimile de finala.

Totusi, dupa putin mai mult de un sfert de ora de joc, Roma conducea deja cu 3-0, prin reusitele lui Totti (1), De Rossi (5) si Perrotta (16). Crespo a redus din avantaj in minutul 20, dar AS Roma s-a desprins la 5-1, Mancini (30) si Panucci (54) fiind autorii golurilor.

In final, Crespo si Panucci au mai punctat cate o data, stabilind scorul final: 6-2 pentru AS Roma.

"Va fi dificil sa marcam patru goluri, dar sper sa facem o figura frumoasa", a anticipat returul antrenorul lui Inter, Roberto Mancini, afisand o mina trista.

"Prima runda a decurs excelent pentru noi. Ne place sa marcam mult, dar uneori primim si multe goluri. N-a fost cazul si in seara asta, acum ne-a iesit tot", a comentat antrenorul fericit al Romei, Luciano Spaletti.

Returul finalei este programat pe 17 mai, la Milano.