Stuttgart a profitat de esecul lui Schalke 04 la Dortmund si a urcat pe locul intai in Bundesliga, cu o runda inainte de final, fiind foarte aproape de al cincilea titlu de campioana in istorie, si primul dupa 15 ani.

VfB Stuttgart a castigat meciul de la Bochum, cu VfL, cu 3-2, dupa ce la pauza au fost condusi cu 2-1, obtinand a saptea victorie consecutiva in campionat, in timp ce fostul lider, Schalke a pierdut derbiul local cu Borussia Dortmund, 2-0. Stuttgart are un avans de doua puncte si intalneste in ultima runda pe teren propriu pe Energie Cottbus.

A treia echipa angrenata pana acum in lupta pentru titlu, Werder Bremen, a ratat orice sansa de a mai deveni campioana dupa esecul de pe teren propriu cu Eintracht Frankfurt, scor 2-1.

In coada clasamentului, Alemannia Aachen, la care evolueaza Laurentiu Reghecampf, si Mainz, echipa lui Marius Niculae, mai au doar sanse teoretice de mentinere in prima liga germana. Cele doua formatii sunt la egalitate de puncte, 34, si au golaveraj negativ, -20, fiind sub linia retrogradarii.

Deasupra liniei se afla VfL Wolfsburg, echipa care a acumulat 37 de puncte si are un golaveraj mult mai bun: -6. In cazul egalitatii de puncte, primul criteriu de departajare in Bundesliga este golaverajul.

Rezultate Bundesliga - etapa 33

VfL Bochum - VfB Stuttgart 2-3

Schroder '4, Maltritz '42 / Hitzlsperger '25, Gomez '61, Cacau '72

Werder Bremen - Eintracht Frankfurt 1-2

Hunt '34 / Amanatidis '14, Naldo '70 (autogol)

Borussia Dortmund - Schalke 04 2-0

Frei '44, Smolarek '85

Hertha Berlin - Bayer Leverkusen 2-3

Pantelici '32, Gimenez '51 / Callsen-Bracker '13, Voronin '34, Schneider '65 (pen)

Arminia Bielefeld - Hanovra 96 3-1

Wichniarek '22, Bohme '33, Vata '65 / Rosenthal '30

FC Nurnberg - SV Hamburg 0-2

Van der Vaart '39, Jarolim '41

Alemannia Aachen - VfL Wolfsburg 2-2

Lehmann '65 (pen), Nemeth '68 / Lamprecht '81, Klimovicz '86

Laurentiu Reghecampf a fost integralist la gazde, pasand decisiv la al doilea gol al echipei sale.

FSV Mainz - Borussia Monchengladbach 3-0

Zidan '32 (pen), Ruman '45, Feulner '72

Marius Niculae nu a fost convocat in lotul lui Mainz.

Energie Cottbus - Bayern Munchen 0-3

Makaay '33 (pen), Van Buyten '35, Santa Cruz '61

La gazde, Sergiu Radu a fost integralist, iar Vlad Munteanu a jucat pana in minutul 68.