Presati de victoria Sevillei cu doua ore inainte, 2-1 la Deportivo, care ii urca pe andaluzi pe primul loc, madrilenii au deschis rapid scorul, Robinho marcand in minutul 9. Gago si Raul au ratat cele mai mari ocazii de gol ale oaspetilor in prima repriza, in timp ce Laurentiu Rosu a trecut pe langa egalare in minutul 24, fiind oprit in ultima clipa de portarul Iker Casillas.

Van Nistelrooy a dublat diferenta oaspetilor in minutul 53, transformand un penalti si marcand astfel al 22-lea gol stagional cu care pastreaza diferenta de doua goluri in fruntea clasamentului golgheterilor, in fata lui Diego Milito de la Zaragoza.

Recreativo a redus din diferenta in minutul 74, prin Vazquez pentru ca in minutul 85 Uche sa reuseasca egalarea. Roberto Carlos a marcat golul de aur pentru madrilenil in primul minut al prelungirilor cu un lob peste portarul gazdelor.

FC Barcelona se mentine pe locul doi, la egalitate de puncte cu Real Madrid, dupa ce a facut instructie cu Atletico Madrid: 6-0! Messi, o dubla, Zambrotta, Eto'o, Ronaldinho si Iniesta au adus golurile Barcei pe Vincente Calderon din Madrid. Real si Barcelona au un avans de 2 puncte fata de Sevilla si patru puncte mai mult decat Valencia, cu trei etape inainte de final.