Haos in Ucraina: Fortele de ordine Berkut au asediat o cladire guvernamentala in semn de protest fata de presedintele Iuscenko

de D.G. C.Marin     HotNews.ro
Vineri, 25 mai 2007, 0:00

Sustinatorii lui Ianukovici
Foto: AP

Fortele de ordine Berkut ale politiei ucrainene au asediat, vineri, o cladire guvernamentala din Kiev intr-un in semn de protest fata de presedintele Ucrainei, Viktor Iuscenko. Trupele Ministerului de Interne au inconjurat sediul Procuraturii, sfidand astfel decizia lui Iuscenko de a preluat, prin decret presidential, controlul asupra politiei.

In decret se stipuleaza "retragerea trupelor comandamentului Ministerului de Interne si plasarea lor sub controlul presedintelui".

Premierul ucrainean, Viktor Ianukovici considera ca decretul de trecere a trupelor Ministerului de Interne in subordinea presedintelui Viktor Iuscenko este neconstitutional.

Intre timp, ministrul ucrainean de Interne incearca sa mentina controlul asupra politiei. Vasil Tusko va redacta un ordin prin care va cere trupelor sa indeplineasca numai ordinele ministrului.

Tensiunile dintre presedinte si premier au reizbucnit, joi, cand Iuscenko l-a demis pe procurorul general al Ucrainei, Sviatoslav Piskun.

Procurorul general Sviatoslav Piskun este un colaborator apropiat al premierului Ucrainei, rivalul politic al presedintelui, care luna trecuta, a dizolvat si Parlamentul. Piskun fost demis de mai multe ori in ultimele luni si de fiecare data Curtea Constitutionala l-a repus in functie.

Desi initial, Piskun a parut sa se supuna deciziei presedintelui, situatia a degenerat. Mai multi parlamentari si politisti loiali procurorului general au incercat sa ocupe sediul procuraturii. Ei au spart toate usile in drum spre biroul oficialului demis.

Iuscenko a acuzat fortele de ordine ca au incalcat legea si a vorbit chiar despre o tentativa de lovitura de stat.

Fosta republica sovietica se afla intr-o criza politica de proportii de aproape doua luni, dupa ce Iuscenko a ordonat dizolvarea Parlamentului si a cerut organizarea alegerilor anticipate.















85 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    repede (Vineri, 25 mai 2007, 13:45)

    stefan v [anonim]

    Ce repede degenereaza totul in lupte de strada. Nici nu mai stii cine a inceput. Ordinea constitutionala merita a fi rasturnata prin forta atunci cand ameninta si/sau blocheaza progresul unei natiuni. Aviz amatorilor!
  • 0 (0 voturi)    
    Intrebare? (Vineri, 25 mai 2007, 13:46)

    Mihaela [anonim]

    Se vor duce si cei 322 sa-l ajute pe premierul rusofon? Geoana i-a promis sprijinul, Vadim la fel. Au sansa unica ca in Ucraina sa fie mai multi decat la mitingurile din tara! Drum bun!
  • 0 (0 voturi)    
    viva la revolution (Vineri, 25 mai 2007, 13:50)

    kelu [anonim]

    au si ei un base si un tariceanu al lor - vad ca e "trendy".
  • 0 (0 voturi)    
    asa e lupta pentru ciolan (Vineri, 25 mai 2007, 13:51)

    geo [anonim]

    asa e lupta pentru ciolan
  • 0 (0 voturi)    
    fiti pe faza (Vineri, 25 mai 2007, 13:55)

    macchiavelli [anonim]

    ca si la bucuresti guvernul pregateste nimicirea DNA. ce e drept nu o poate face de unul singur fara parlament - care poate bloca orice OUG - dar avand in vedere numarul mare de dosare ce se apropie de finalizare in zona guvernului PNL-UDMR......orice incercare e posibila
  • 0 (0 voturi)    
    Se pregateste Serbia? (Vineri, 25 mai 2007, 14:08)

    ics [anonim]

    a cam trecut vremea portocalelor!
  • 0 (0 voturi)    
    nu e de ras (Vineri, 25 mai 2007, 14:29)

    judex [anonim]

    Dupa Ucraina, urmeaza iar Romania, chiar daca populatia le-a zadarnicit prima tentativa. Rusnacii si cu tradatorii lor din Romania vor incerca iarasi.
  • 0 (0 voturi)    
    Asemanare (Vineri, 25 mai 2007, 14:37)

    vali.d [anonim]

    Cam aceeasi rafuiala ca si la noi.Promoscovitii contra prooccidentali.Interesant
  • 0 (0 voturi)    
    Sper sa castige presedintele... (Vineri, 25 mai 2007, 14:44)

    Anonim [anonim]

    Ar fi foarte bine pentru noi ca Ukraina sa capete o fata europeana, ar prinde Rep. Moldova si Transnistria intre Romania europeana si Ukraina Europeana.
    Dar ceva imi spune ca KGB-isitii din Ukraina vor castiga
  • 0 (0 voturi)    
    haosul ce ne pandeste (Vineri, 25 mai 2007, 14:50)

    robert [anonim]

    poate trag niste concluzii si cei ce vor sa darame tot ce nu li se supune. daca ar fi dupa cei de pe aici am avea si noi la fel. la cate instigari cu tepe spanzuratori etc gasim ...
    mihaela asta de la 2 e genul, clar . noroc ca sunteti putini dragilor....
  • 0 (0 voturi)    
    @ios (Vineri, 25 mai 2007, 14:59)

    Pin Panther [anonim]

    Adica....vine vremea rosiilor?

    Naspa, sper ca NU!
  • 0 (0 voturi)    
    Sa comunicam in rusa (Vineri, 25 mai 2007, 15:01)

    Svetlana [anonim]

    @ics, hai sa comunicam in rusa daca tot suntem asa de multi contra portocaliilor!
  • 0 (0 voturi)    
    O portocala, doua portocale.... (Vineri, 25 mai 2007, 15:12)

    viktor [anonim]

    Din cauza situatiei explozive de astazi din Ucraina, prezidentul Viktor Yushchenko si-a contramandat deplasarea la summit-ul de la Brno.

    Prin urmare Basescu mai rateaza o sansa sa abordeze "la nivel inalt" problema canalului Bastroe (inaugurat intre timp, bine-mersi, de Ucraina) si a insulei Serpilor...

    No problem. Vine el acasa, si o s-o puna la Externe pe Lenutza Udrea.... si (poate) se rezolva ceva din probleme diplomatiei romanesti ...cu decolteul in ultima instanta...
  • 0 (0 voturi)    
    ofensiva moscovita (Vineri, 25 mai 2007, 15:37)

    moga [anonim]

    In Romania rusii au esuat de data asta, dar in in Ucraina e mai complicat. Jumatatea de est a tarii este puternic pro-rusa, de aceea varianta ca poporul sa transeze disputa in favoarea taberei pro-occidentale e mai mica decat la noi!
  • 0 (0 voturi)    
    Paranoia e in floare (Vineri, 25 mai 2007, 15:53)

    Un roman adevarat [anonim]

    extraordinar, de unde atata prostie la oamenii de pe aici... de cand e guvernul nostru rusofon? ati pus botul la vizita nu stiu cui afacerist rus? oameni buni, nu mai confundati afacerile cu politica... ala venise ptr un interes practic... sa obtina ceva concret... v-a bagat base in cap teoria conspiratiei si ati devenit paranoici...
    cand base a numit un psdist la sri, nu ati sarit sa il acuzati ca e cu psd, cand pd anunta ca poate sa faca guvern cu psd iarasi e ok.. numai daca face ceva pnl, sariti... mai bine recunoasteti ca vreti sa raman numai stanga pe scena politica si va lasam in pace...
    dar mai bine deschideti ochii si vedeti ca in tara e liniste, nu se moare de foame si daca muncesti, ai sanse sa realizezi ceva... dar daca stati si asteptati pomana de la stat, eu nu ma supar daca mergeti cu totii la prietenii vostri din spania si italia... nu avem nevoie de astfel de oameni aici...
    hai romania
  • 0 (0 voturi)    
    @15 adevaratule! (Vineri, 25 mai 2007, 17:10)

    mihai [anonim]

    stii cine e Ilici?
    acest guvern e unul de paie, la mana batranului edec rusofon...
  • 0 (0 voturi)    
    sper sa nu degenereze (Vineri, 25 mai 2007, 17:47)

    suntem in pericol [anonim]

    pe mine nu ma intereseaza politica pt ca din punctul meu de vedere toti sunt niste hoti ,de aceea nu am votat pe nimeni .fratilor , problema e alta : Ucraina e a treia putere nucleara din lume (dupa rusia si america) , asta datorita destramarii URSS . dupa caderea URSS , era normal sa existe dispute si fiecare si-a revendicat cat a putut de mult armamentul nuclear . asa se face ca Ucraina s-a trezit peste noapte un stat nou cu o putere distrugatoare de neimaginat . datorita nivelului scazut de trai , tensiunile si demonstratiile vor continua . pana cand , intr-o buna zi , riscam un razboi nuclear . ei au avut multe de suferit de pe urma unui imperiu idiot : deportari , economie nefunctionala etc . in felul lor sunt balcanici , un butoi cu pulbere ce risca oricand sa explodeze . asta e problema fratilor : ARMAMENTUL NUCLEAR . iar noi suntem vecini cu ei ....... daca idiotii nostri de politicieni se amesteca intr-un fel sau altul acolo , riscam foarte mult . fie si o simpla observatie facuta de un politician roman , ne poate costa tara . niciodata nu se tie cine ajunge sa puna stapanire pe mecanismul de declansare , si in ce imprejurari ..... ar fi cazul sa tratam cu mare seriozitate acest subiect fragil , si asta nu depinde numai de noi . toate tarile ar trebui sa se solidarizeze in rezolvarea cat mai pasnica a problemei . cel mai bine ar fi sa fie lasati in pace , sa-si rezolve singuri problemele , fara nici un fel de amestec extern . asta ca sa nu aiba motive sa declanseze razboiul nuclear . dar ma indoiesc ca serviciile secrete gen KGB vor face asta . nu vor sta cu mainile in san , ci vor incerca sa transeze conflictul in favoarea lor . la urma urmelor , din orice conflict ai ceva de castigat daca stii cum sa profiti . numai sa nu-si fure caciula singuri , ca un razboi nuclear la scara mondiala , poate distruge planeta in intregime ..........
  • 0 (0 voturi)    
    @mihai esti varza! (Vineri, 25 mai 2007, 19:25)

    gigi [anonim]

    Bai, baiatule, pe cat esti de filisof, pe atat esti de varza cu armamentul tau nuclear! Mai citeste baiatule, Ucraina nu mai are gram de armament nuclear de 12 ani...sau poate ai fi tu vreun detinator al unui mare secret...ESTI VARZA!
  • 0 (0 voturi)    
    scuze mihai (Vineri, 25 mai 2007, 19:32)

    gigi [anonim]

    mesajul era pentru desteptul care a semnat "suntem in pericol", nu pentru mihai....asa ca, scuze Mihai!
  • 0 (0 voturi)    
    pt @ Un roman adevarat (Sâmbătă, 26 mai 2007, 0:18)

    suca [anonim]

    in primul rand multumim pt gratulari. de fapt tu CREZI ca suntem prosti si CREZI ca ne poti manipula. eu te felicit sincer pt incercare, dar totusi, nu ne insulta inteligenta.
    prin urmare sa "te iau" pe rand.
    - guvernul nostru nu este rusofon. guvernul nostru e PROST. daca Basescu face dreapta, ei fac stanga, sau invers. nu conteaza. pot pune pariu cu tine, ca in conditiile in care Basescu are rusofon, tariceanu si gasca faceau axa washington-londra-bucuresti. astia nu au o tinta, decat sa faca pe dos din ce spune basescu.
    si mai este ceva... sti tu pt ce anume "concret" a venit acel afacerist rus? nu de alta, dar tu spui ca nu-i ca noi. poti sa ne argumentezi de ce este ca tine?
    - cat priveste numirea lui basescu a unui psd-ist la SRI ar trebui sa te uiti la guvernul care-l sustii. acel guvern care da afara ministrii nu din proasta competenta ci ca asa a visat tariceanu noapte (a se citi: asa i-a spus patriciu la cafea dimineata). in afara de faptul ca basescu a pus un psd-ist la SRI nu poti sa mai spui. a facut ceva ce te-a nemultumit acel psd-ist? daca nu lasa-ne cu cu acuzatii fara fond.
    - nici base nici pd-ul n-a anuntat ca face guvern cu psd-ul. da-mi un articol unde se spune asa ceva si te cred. restul, ca si precedentele nu-s decat doar acuzatii fara fond.
    - in tara e liniste? unde ai gasit-o fericitule?
    - in tara nu se moare de foame? pai, asta-i target-ul nostru minim? de aici pleci tu? noi vormib despre altceva. incearca sa prinzi firul. nu se mai moare de foame de mult prin romania, dar asta nu-nseamna ca este bine.
    - apropo de stat degeaba si asteptat pomana de la stat vezi-ti de "liberalii" tai care dau scutiri anumitor firme. ca asa este in "liberalism". io-s liberal de felul meu, si n-am astepta ceva de la stat niciodata. pana si recipientele de analize le cumpar. m-am gandit ca sunt altii nevoiasi care pot beneficia de ele. asa ca nu ne spune noua de "stat degeaba"
    -iar daca nu ne mai vrei spune-ne si vom pleca. dar nu mai aveti ce fura:)
  • 0 (0 voturi)    
    Paralela Ucraina - Romania (Sâmbătă, 26 mai 2007, 0:57)

    meda [anonim]

    Nu trebuie sa luati de bun tot ce scrie pe acest site http://www.armaghedon-oligarhie.8m.net/, dar cred ca merita sa-l cititi si sa il corelati cu situatia actuala din tara.
  • 0 (0 voturi)    
    Ucraina este putere nucleara ! (Sâmbătă, 26 mai 2007, 1:34)

    Lalaverim [anonim]

    @18: Ucraina ESTE putere nucleara !
    Agenda lor nucleara o gasesti aici :
    http://www.nti.org/e_research/profiles/Ukraine/Nuclear/index_5520.h tml
  • 0 (0 voturi)    
    pentru suca (Sâmbătă, 26 mai 2007, 2:36)

    alex - un fraier care a crezut in basescu [anonim]

    Vad ca inca esti inteligent. Nu te-ai saturat de derbedeul de basescu ? Cunosti vorba, prostul nu e prost destul, pina nu e si fudul ?
  • 0 (0 voturi)    
    Ucraina NU este putere nucleara (Sâmbătă, 26 mai 2007, 8:28)

    eugen [anonim]

    Bai nuclearilor lasati-o moale cu "Ucraina putere nucleara"... A fost, nu mai este.
    Dupa ruperea URSS intr-adevar erau pe locul 3 in lume, insa au trimis tot ce insemna racheta intercontinentala, cap nuclear, etc inapoi la mama Rusia. Au semnat tratate referitor la neproliferare nucleara, arme biologice, etc.
    Asa ca gasiti-va alt motiv pentru a agita spiritele. Asta cu Ucraina nu merge, aia cu explozie la centrala nucleara din Cecenia ( ! ) nu a mers.
    Astept sa vad ce mai inventati... si ma intreb care e scopul? Oare nu voi doreati liniste in tara? Sau directivele de partid acum spun "cat mai multa galagie pentru a deturna atentia de la ce se intampla in tara" ?
  • 0 (0 voturi)    
    Ne cred prosti (Sâmbătă, 26 mai 2007, 10:08)

    Puiu [anonim]

    Ce fac pnl, psd etc este sa ne creada prosti. Ei, ca "romanul adevarat", sunt in misiune pe aici, de manipulare. Diferenta este ca noi suntem spontani, particulari iar ei in misiune. Auzi baliverna : rusul avea interese economice pe aici. Du-te maica si te plimba cu toti verestoii, taricenii , prostanacii etc. care vor sa acrediteze ideea ca economia la acest nivel nu are lagatura cu politica si invers. Problema voastra este ca nu sesizati ca basescu are succes nu pentru ca noi credem in teoria conspiratiei ci pentru ca el spune pe nume acelor lucruri pe care si noi le observam si judecam. O sa duceti pnl-ul la firul ierbii in sondaje nemernicilor si apoi o sa va plangeti ca basescu v-a distrus!!!
  • 0 (0 voturi)    
    avantajul lor (Duminică, 27 mai 2007, 16:35)

    a.d [anonim]

    In comparatie cu situatia din Romania, avantajul Ucrainei este cel al unei lupte deschise, fara prim ministri care fac slalom politic intre liberalism si comunism si fara personaje ilare, de genul lui Vadim. Cel putin, prim-ministrul ucrainean, Viktor Ianukovici, nu este altceva decat un comunist convins, aservit Moscovei (si implicit oligarhilor moscoviti), al carui singur scop este indepartarea, cu orice pret, a liberalismului si democratiei de granitele Imperiului Rus.
    Cat despre Calin Popescu-Tariceanu, doar Dinu Patriciu stie ce actiuni va mai intreprinde in curand, la comanda, primul ministru.