Pilotul roman Robert Muresan a incheiat Marele Premiu al Marii Britanii la clasa 125 cmc pe locul 16, fiind la un pas de a obtine primul punct in Campionatul Mondial de motociclism. Este cea mai buna clasare a lui Muresan, 16 ani, in primul sau sezon intreg la aceasta clasa.

Cursa a fost castigata de italianul Mattia Pasini, urmat de japonezul Tomoyoshi Koyama si spaniolul Hector Faubel, liderul din clasamentul mondial.

In cursa regina s-a impus liderul mondial, Casey Stoner, care a obtinut a cincea victorie stagionala. Americanul s-a distantat la 26 de puncte in clasamentul general fata de principalul rival, italianul Valentino Rossi, sosit doar al patrulea la Donnington.

Podiumul din Marea Britanie a fost completat de americanul Colin Edwards (Yamaha) si de australianul Chris Vermeulen (Suzuki).