Tariceanu: Nu voi renunta la cresterea pensiilor

de B. Blagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 30 iunie 2007, 0:00



"Vreau sa garantez tututor pensionarilor ca la aceasta masura nu voi renunta in ciuda tuturor criticilor", a declarat Tariceanu, care nu a scapat ocazia de a trece la atacuri politice in acest context.

"Daca PD era la guvernare, cresterea pensiilor nu era o masura populista", a afirmat premierul. De asemenea, el l-a atentionat pe Mircea Geoana ca masura a fost luata de Guvern: "Este o minciuna sfruntata cand incearca sa atribuie PSD-ului aceasta masura".

Liderul liberal a afirmat ca are motive de bucurie, dar si de ingrijorare in ceea ce priveste activitatea in grupurile parlamentare, in ultima categorie intrand parlamentarii cu multe absente si cu o prezenta politica slaba.

Tariceanu a afirmat ca activitatea ministrilor va fi evaluata la reluarea sedintei, in cursul dupa-amiezii, si ca nu intentioneaza sa treaca la o remaniere guvernamentala. "Din contra, voi cere BPN un vot de incredere pentru actualii ministri", a mai declarat premierul.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


138 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    EROARE (Sâmbătă, 30 iunie 2007, 17:03)

    Vasile 37 ani [anonim]

    Ai uitat d-le uituceanu ca la presiunile psd-ului si amenintarile cu motiune de cenzura ,de frica careia ,pana la urma a-ti fost de acord? Noi nu am uitat ca dadeati din colt in colt si spuneati ca nu se poate asa ceva,mai ales d-ul Pacuraru. UN SFAT PENTRU DOMNUL PACURARU. Aceasta masura de majorare a pensiilor e buna si era necesara,dar atentie la cum o faceti. Nu toti pensionarii ar trebui sa beneficieze de aceasta maj. Sunt pensii de zeci de milioane,nu risipiti banii si pentru acestia. Ideal ar fi sa majorati doar primul punct al pensiei pentru a castiga doar cei care merita si care intradevar au nevoie urgenta de o revigorare urgenta a pensiilor de mizerie. Pe viitor ar fi bine daca a-ti face un singur mod de calcul al pensiei. Nu e normal ca un profesor,care a fugit de munca de jos,sa primeasca 80% din sal.med.brut,adica peste 10 milioane,iar cei care trudesc cu adevarat, sa le calculati un punctaj de 0.40 -0.60 anual care inseamna 2-3 milioane. Rusine.
  • 0 (0 voturi)    
    marirea pensiilor (Sâmbătă, 30 iunie 2007, 17:20)

    Alecu [anonim]

    domnul Vasile 37 de ani crede ca munca intelectuala este dezertare si ar trebui penalizata. Singura munca "onorabila" este la lopata, el munceste, nu gandeste! Rusine este o astfel de conceptie si nu repartizarea echitabila, dupa contributia in anii de munca.
  • 0 (0 voturi)    
    pe cind reducerea unor pensii? (Sâmbătă, 30 iunie 2007, 17:41)

    x1 [anonim]

    Dupa anul 1990 "s-au cam liberalizat" pensionarile,
    astfel ca foarte multi oameni de numai 50 de ani (si f.multi inca in putere) au iesit la pensie pe motive de boli imaginare si confirmate de catre medici contra spagi.

    Astfel ca s-a ajuns azi la cifra de 6 milioane pensionari la 4 milioane de oameni activi, ceea ce reprezinta un efort financiar extraordinar.

    Pe de alta parte tot dupa 1990 au tot iesit la pensie:
    fosti activisti de partid (care o viata intreaga au frecat menta de partid cu gura)
    si
    fosti securisti (unii dintre ei chiar fosti tortionari).

    Ultimele doua segmente de pensionari sint si cele care benefiaza de pensii uriase uneori de citeva ori mai mari decit restul pensionarilor. Un exemplu imi vine in minte ilie merce (fost tortionar, actual parlamentar PRM), care primeste de la statul roman democrat o pensie de cca 25-28 milioane si in plus vreo 40 milioane ca parlamentar.

    Ce-ar fi ca pensiile fostilor tortionari/securisti si ale fostilor activisti de partid (care o duceau bine si inainte de 1990 si au distrus milioane de vieti)
    sa fie reduse la max. 6 milioane de lei pe luna?!

    S-ar mai crea o sursa financiara pentru ceilalti pensionari si inclusiv o minima reparatie morala pentru cei care au suferit.

    Are vreun guvern curaj sa faca asa ceva?
  • 0 (0 voturi)    
    pentru dl.Alecu,nr 2 (Sâmbătă, 30 iunie 2007, 19:41)

    Vasile [anonim]

    Domnule Alecu, dupa 14 ani de pregatire, 16 ani vechime la un singur loc de munca si un salariu brut de 9.8 milioane,primesc anual un punctaj,daca sti la ce ma refer,intre 0.8-1.2 puncte= 4.3 mil. pensie. Unui prof. care lucreaza 8 luni pe an,dar i se plateste 12 salarii si cotizeaza la fel ca mine dar la pensie i se calculeaza 10 milioane,asta numesti echitabil? Cati trantori primesc pensii mai mari decat salariile care le-au avut,sti? Dupa ce criterii de egalitate? E normal ca la o majorare cu 50% ,un pens.cu 3 mil. sa castige 1.5 mil. si un trantor,din orice domeniu,cu o pensie de 20 de mil.sa primeasca 10? Anormal !!! Gandeste macar un minut inainte sa afirmi ceva, SI MAI INVATA CATE CEVA SI DE LA D-UL X
  • 0 (0 voturi)    
    pensie (Sâmbătă, 30 iunie 2007, 19:53)

    Petrovici [anonim]

    Iuda Tariceanu prostovanu se lauda ca mareste pensiile agricultorilor cu 50%.Bataie de joc, creste pensia unui amarat de la 5 la 7,5 ron.La agricultori trebuie sa le faca o pensie de minim 100 ron iar cresterea pensiilor sa se faca cu 200 % la pensii de 100-200 ron, 150% la 200-400 ron ... 0 % la peste 2000 ron.Talharii au marit pensiile banditilor mafioti (securisti) cu 2000 ron si la un amarat cu 200 ron. Pai unde este echitatea mafiotule Tariceanu ?.Pana cand ne prostesti asa in fata?
  • 0 (0 voturi)    
    ue (Sâmbătă, 30 iunie 2007, 19:59)

    Petrovici [anonim]

    De ce nu fixeaza mafiotul Tariceanu data alegerilor?El mobilizeaza mafiotii din partidul sau pentru campanie si spera ca ceilalti vor pleca in vacante.Nu trebuiesc campanii.Dupa cat sunt de prosti nu-i mai vrea nimeni indiferent ce ar face.Trebuie sa vina PSD sa-i frece pentru niste masuri luate si alea mai mult in interesul mafiotilor cu pensii de mii de ron.O sa-l pupe si in fund toti fostii securisti si activisti ai lui Ceasca.Sunt ceva voturi.
  • 0 (0 voturi)    
    pt. nea' Vasile, lopatarul (Sâmbătă, 30 iunie 2007, 20:09)

    bullet dodger [anonim]

    fii atent putin: 'trantorul' de care pomenesti tu iti educa COPILUL! eu cred ca e mai important ca tine, cu tot cu vechimea ta la un loc de munca de shaishpe ani. daca tu consideri ca actul de educatie al copilului tau nu trebuie remunerat cum trebuie, esti pierdut. o sa ajunga fiu'tu un manelist care o sa-ti dea in cap pentru o sticla de bere. pe bune!
  • 0 (0 voturi)    
    pentru #7 (Sâmbătă, 30 iunie 2007, 22:59)

    Anonim [anonim]

    Draga, nicaieri in lumea asta profesorii nu sunt platiti BINE. Ei sunt intr-adevar platiti BINE in raport cu noi. In SUA un profesor de liceu castiga maxim 30.000$ pe an (vreau sa spun maxim-maxim) in vreme ce un avocat peste 120.000, un medic (depinde de specializare) in jur de 200.000 (sau mai mult), un programator in jur de 120.000 . Asta ca sa-ti faci o idee despre cat de "bine" sunt platiti profesorii si in alte locuri.
  • 0 (0 voturi)    
    pt.Vasile si Petrovici (Sâmbătă, 30 iunie 2007, 23:27)

    gheorghe ion [anonim]

    Auzi, mai nea Vasile, ce fel de pregatire ai facut timp de 14 ani-si de ce ai doar 16 ani vechime, ca unii au cate 40 de ani si au cu putin peste 5 milioane. Si daca sari la gatul unui dascal ca are pensie mai mare decat dumneata, se vede treaba ca ai fugit de scoala ca dracul de tamaie, desi zici ca ai 14 ani de pregatire. Pai de care pregatire,ca esti subtire de tot si la gramatica.Acu', sa-l intrebam si pe d-l Petrovici de ce vrea el atata nivelare, adica sa-l aduci pe cel cu pensie mica la o pensie mai mare?! Pai aici nu trebuie sa tii cont de vechime, perioada de cotizare si nivelul salariului?! Altceva este mai grav, ca s-a tot luat din oala asta comuna care s-a cam golit si s-a dat unora mult prea mult iar altora li s-a inchis robinetul in nas,desi au tras de au rupt cate 40 de ani,si au platit toate oalele sparte si mai platesc inca, cu atatea retrocedari si restituri pana la a nu stiu cata spita. Si, inca ceva, de ce pentru unii se poate, fara masura, si pentru altii, nu se poate? Asta-i ca-n bancul ala cu Itzic si Strul, care si-au facut impreuna o casa, si Itzic a afisat la sonerie; Pentru Itzic sunati o data, pentru Strul, altadata. Cam asa-i si cu pensiile astea.Cat despre activistii astia "fosti", sa nu-si faca griji, ca sunt putini. Mai bine sa-i numere pe cei de la partidele actuale si sa vada unde ajunge, ca tot activisti se cheama, si tot de partide. Si au tot puit, si si-au tot tras sedii, afaceri, bussines-uri,din belsug, vilane, lacuri, paduri, elesteie,fabrici,terenuri,etc. Pai aia dinaintea astora erau niste parliti, numai ca unii au continuat cu politica si s-au scos, bine de tot, si nu de pensii au ei nevoie, ci de mai multa putere, ca sa-si pastreze ce au dobandit, ca..vorba aia, proprietatea este sfanta...
  • 0 (0 voturi)    
    Pesedeanu (Duminică, 1 iulie 2007, 0:12)

    mecs98 [anonim]

    personaj sinistru!
  • 0 (0 voturi)    
    pensii (Duminică, 1 iulie 2007, 10:32)

    Petrovici [anonim]

    E prea mare distanta intre 50 ron ai unei batrane de la tara si 10.000 ron ai unui general din glorioasa securitate sau nomenclatura a lui Ceausescu.Mai e si faptul ca un mafiot nu sta la pensia statului.Toti care sunt valizi au servicii in firme unde se castiga chiar bine.Mai apar si la televizor de ne povestesc cum a fost si ce fac.Trebuie stabilit un plafon minim la 100 euro pensia si 300 euro salariul pentru anul 2008.Asta trebuie sa fie tinta oricarui partid (sa-i spunem lui Gigi) si al guvernului care urmeaza.Si bani sunt din cele lasate de Ceausescu si luate pe sub mana de fratii Paunescu (comertul cu tractoare si alte masini), Felix motanul (de la Crescent, produse electronice), Catarama (lemn si mobila),A.Nastase (matusa Tamara), D.I. Popescu (60 miliarde nesustenabile),Verestoy,Mitica Dragomir (casa de bani de la FC Scornicesti). Eu cunosc si altii mai mici care n-au intrat in politica (macar atat bun simt) dar care au vreo 4 case in cartiere selecte, depozite,pensiuni.
  • 0 (0 voturi)    
    da ce vreti ba, sa va fac palat... (Duminică, 1 iulie 2007, 16:09)

    Pink Panther [anonim]

    Liberalul Tariceanu aduce cu liberalii atat de bine descrisi de Eminescu!

    Bai liberalilor, nu v-ati prea schimbat de 120 de ani!

    Pentru Moto:
    Cum e frate cu inundatile si cu palatele?

    PNL-ul lui Moto nu se mai distinge de PSD-ul lui Prosto.
    DELOC!
  • 0 (0 voturi)    
    pensi(une)a (Duminică, 1 iulie 2007, 19:07)

    ivan turbinca [anonim]

    Ma dor falcile de atita ris. Abia acum v-ati prins ca motocicleanu e mafiot ??? Din cel cu gulere albe...evident.
    Ceasca si Ilici sint (a fost) mici copii cu istorica felie de salam. Iar fanariotii trebuiesc sa ia notite. Le urez intilnire grabnica.amin.
  • 0 (0 voturi)    
    PENSIILE (Duminică, 1 iulie 2007, 21:15)

    Moga [anonim]

    Obataie de joc,politicienii au luato razna rau de tot inainte de alegeri.
  • 0 (0 voturi)    
    PENTRU Gheorghe si Bulit. (Duminică, 1 iulie 2007, 22:23)

    Vasile [anonim]

    O zicala romaneasca spune"nu-i treaba boului de unde bea magarul apa" .Am decis,totusi, sa-ti satisfac curiozitatea. Daca ai fi citit cu atentie textul meu,ai fi vazut ca sunt muncitor activ si ca ma refeream la punctajul anual calculat de c.j.pensii,pe care il primim toti salariatii odata pe an .
    Scoala? Doi ani de spec.in electronica dupa liceul cu acelasi profil. Sfat fratesc-lasa paiul si vezi barna-
    PENTRU BULIT. Educatia normala si sanatoasa se primeste acasa in primii 7 ani,daca ai de la cine,daca nu ,adio sau piano- piano. Cu priv.la educatia prof.,nu mai abera. Multi nu sant in stare sa-si stapaneasca odraslele lor,dar-mite p'al altora. Vezi cazul Bogdan Costache si multe altele. Da-i si lopatarului ceva mai mult ca sa nu calci in rahat in loc de trotuar.
  • 0 (0 voturi)    
    SUPARARE MARE-Nu RETROCEDARILOR (Vineri, 13 iulie 2007, 12:34)

    SPM [anonim]

    Nu RETROCEDARILOR
    Pensionarii au cel mai mult de suferit dupa ce s-au dat fel si fel de legi care mai de care mai proste.
    O gramada dintre pensionari urmeaza sa ramana pe drumuri pentru simplu motiv ca se retrocedeaza casele fostilor proprietari.
    Acum nici in parcuri nu mai pot sa stea caci si astea s-au retrocedat.
    Pensiile nu au cum sa te mai ajute in astfel de cazuri
  • 0 (0 voturi)    
    oase pentru pensionari (Luni, 16 iulie 2007, 21:22)

    ion vasile [anonim]

    cu televizoru mintiti pensionarii de unde va apucat atita dragoste de pensionarii nu cumva este vorba de voturile celor 6milioane de pensionarii dar nu uitati ca pana la 18milioane mai sunt vreo 12milioane de voturii acestea sunt voturile muncitorilor,celor din familile lor,si a patronatului care va fi nevoit sa cotizeze mai mult pentru a sustine aceasta marire nejustificata