Parlamentul a respins propunerea lui Basescu pentru CA al TVR. PD si PLD au parasit sala

Alexandru Sassu si Rasvan Popescu, validati de Parlament

de L. Pirvu     HotNews.ro
Miercuri, 12 septembrie 2007, 0:00



Parlamentarii nu au putut sa voteze in mod direct impotriva lui Avramescu, pentru ca ar fi insemnat sa-l refuze la pachet si pe Alexandru Lazescu - propunerea PD, cu care sunt insa de acord.

Votul pentru amanarea deciziei privindu-i pe cei doi candidati a fost de 262 pentru si 48 impotriva - cele ale PD. Dupa ce s-a luat decizia privind amanarea votului final, PD a iesit din sala.

Reamintim ca propunerea Presedintiei pentru CA al TVR, Catalin Avramescu, nu a primit nici un vot in comisiile de specialitate ale Parlamentului.

Regizorul Ioan Carmazan fost numit de Parlament cu 249 de voturi in functia membru al CNA. Caramazan a fost propus de PSD in locul ramas liber dupa demisia lui Valentin Nicolau, care a parasit institutia in urma negocierilor dintre PSD si PNL pentru sefia CNA.

Numirea lui Ioan Caramazan a mai fost supusa o data la vot in sesiunea trecuta, dar nu a fost validat pentru ca nu a intrunit numarul necesar de voturi.

Si candidatura lui Rasvan Popescu a mai fost supusa votului, in sesiunea trecuta, dar lipsa cvorumului a facut imposibila luarea unei decizii. Parlamentarii prezenti atunci la sedinta au decis ca Alexandru Sassu si Rasvan Poepscu sa asigure interimatul la SRTv si respectiv CNA pana pe 1 octombrie 2007.

In conformitate cu legile de functionare, presedintele director general al televiziunii publice a fost ales prin vot cu bile, iar seful CNA prin vot pe buletine.

Parlamentarii au decis miercuri sa valideze si unul dintre candidatii pentru un mandat in CNVM, desi subiectul nu figura pe ordinea de zi. Astfel, Mihai Petreanu, propus de PRM, a fost validat in functie fara niciun vot impotriva.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


202 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    gasca (Miercuri, 12 septembrie 2007, 12:34)

    teo [anonim]

    Gasca celor 322 de ticalosi activeaza in continuare.
  • 0 (0 voturi)    
    foarte bine ! (Miercuri, 12 septembrie 2007, 12:59)

    Nelu [anonim]

    Nu mai inteleg nimic...Basescu militeaza sau ma rog..milita pentru depolitizarea TVR-ului si acum incearca sa-si numeasca om in CA !!!! Un ipocrit Basescu asta....prosti sa fim sa-l credem mereu
  • 0 (0 voturi)    
    Mi se pare normal (Miercuri, 12 septembrie 2007, 13:09)

    Horea [anonim]

    Singura trasatura notabila de caracter a "canibalului" Avramescu e placerea cu care il linge in fund pe Basescu
  • 0 (0 voturi)    
    cine este ticalosul? (Miercuri, 12 septembrie 2007, 13:11)

    sany [anonim]

    Basescu a trimis (desi spusese ca nu va trimite pe nimeni) un om care nu a agasit altceva decat sa injure comisiile de specialitate. Cand te duci sa te angajezi undeva incepi prin a injura comisia de examinare? Si sa povestesti despre cei 322 de ticalosi, laudand mincinosul care te-a propus.
    Ar trebui ca in consiliul de administratie al TVR sa ajunga oameni neutri, nu lingai ai vreunui partid (oricare ar fi acela).
  • 0 (0 voturi)    
    si gasca de corupti a lui basescu activeaza in continuare (Miercuri, 12 septembrie 2007, 13:18)

    fred [anonim]

    si gasca de corupti a lui basescu activeaza in continuare
  • 0 (0 voturi)    
    Fanul basescian refuzat ? (Miercuri, 12 septembrie 2007, 13:26)

    evrika [anonim]

    Mi se pare normal ca individul sa nu fie agreat ! A proferat calomnii aiuritoare la adresa parlamentului, si-a aratat devotamentul slugarnic fata de nr. 1 ... O sa-l rasplateasca altfel pentru mizeriile debitate la adresa inamicilor prezidentiali !
  • 0 (0 voturi)    
    TVR (Miercuri, 12 septembrie 2007, 13:33)

    Peter Badesco [anonim]

    Comunistii stiu foarte bine importanta TVR-ului ,..nimic si nimeni nu-i poate deocamdata de la propriu lor interes ,...le este frica de moarte ( clinica) ca vor pierde toate parghile de propaganda de care dispun. Totul , dar absolut totul se va transa la ,..ALEGERI .
  • 0 (0 voturi)    
    foarte bine ! (Miercuri, 12 septembrie 2007, 13:39)

    Nelu [anonim]

    Basescu asta e de o iprocrizie fenomenala ! Zice non stop ca el vrea depolittizarea TVR-ul dar incearca sa trimita om in CA ! Prosti trebuie sa fim sa mai avem incredere intr-un astfel de presedinte !
  • 0 (0 voturi)    
    Continua sa nu inteleaga (Miercuri, 12 septembrie 2007, 13:45)

    RazvanM [anonim]

    Stupizii din Parlament continua sa se puna "contra" lui Traian Basescu intr-un mod lamentabil. Pe cine reprezinta ei? Ma reprezinta pe mine cand voteaza cum voteaza? Reprezinta pe cei 90% dintre romani neinregimentati politic? Nope - joaca propriul joc perdant!
  • 0 (0 voturi)    
    #1 (Miercuri, 12 septembrie 2007, 13:49)

    x1 [anonim]

    si va activa asa pina la schimbarea lor definitiva la urmatoarele alegeri. Vor boicota orice recomandare sau propunere va veni de la basescu, numai ca sa ii faca in ciuda si sa-i arate si sa ne arata cit sint ei de tari. Dar mai au putin!
  • 0 (0 voturi)    
    pentru @2,3,4,6,8 (Miercuri, 12 septembrie 2007, 14:03)

    x1 [anonim]

    Cind esti atacat tot timpul ce faci? Chiar daca esti pacifist din fire, cind vine un ciine si te musca fara sa ii faci nimic, pina la urma cum procedezi?

    Iei un baston si-l pocnesti pe ciine.

    Cam asa si cu TVR. Basescu a vrut sa dea o dovada ca nu doreste politizarea TVR, dar coiotii in loc sa ia exemplu, din contra au politizat in favoarea lor aceasta institutie.

    Si atunci trebuie un baston. Si uite ca 322 nu vor acest baston. Il vor primi la urmatoarele alegeri.

    Prea ati postat toti la o comanda venita din directia322 la doar citeva minute distanta!!!
    Rushinica sa va fie!
    mai si ginditi putin!
  • 0 (0 voturi)    
    pt nelu (Miercuri, 12 septembrie 2007, 14:19)

    teo [anonim]

    Nelule,draga,Basescu inca in 2005 a refuzat sa nominalizeze un reprezentant in CAal TVR si a cerut depolitizarea institutiei,lucru refuzat de parlament.De abia dupa,anul acesta,Basescu a facut aceasta propunere.In mintea ta,Nelule,desigur,TVR in frunte cu Sassu este o institutie depolitizata.
  • 0 (0 voturi)    
    Un jeg de parlament (Miercuri, 12 septembrie 2007, 14:44)

    roman [anonim]

    cum isi permit javrele aduse in parlament cu gramada pe lista sa spuna cine trebuie numit si cine nu. Pana la urma Basescu e singurul votat de oameni.

    Ca PSD sau oricare alt partid a adunat voturi de la prostii de romani spunandu-le: vreti salarii si pensii mai mari? Votati-ne
    Si lista de nume anonime era plina de balauri..

    Deci pe cine reprezinta acesti indivizi care s-au trezit s-au si-au cumparat locul in parlament?

    Pana cand o sa ne alegem pe cine vrem Noi in parlament si nu cine are bani sa-si cumpere locul pe liste, acesti indivizi care ocupa scaunele acolo sunt niste jeguri
  • 0 (0 voturi)    
    Sassu (Miercuri, 12 septembrie 2007, 14:49)

    Fatima [anonim]

    Cateva date, poate informarea parlamentarilor ca sa stie ce au votat:

    Sassu a terminat Politehnica din Bucuresti, sectia electronica fiind unul dintre cei mai slabi studenti din seria sa. Profesorii sai isi amintesc de pilele si ordinele de trecere pe care le primeau din partea lui Suzana Gadea (protectoarea sa). A locuit la doi pasi de TVR, tatal sau fiind un mare general de securitate. Dupa absolvire a fost "trimis" de partid la Casa de Discuri Electrcord, unde a stat (caci acesta este exact termenu) cu picioarele pe masa circa 10 ani. De aici, plictisindu-se groaznic caci nu stia sa faca nimic, parintii l-au mutat la ICT in Pipera unde l-a prins revolutia. Ceea ce a urmat dupa 1990 este vizibil - intrarea in FSN, prietenia cu Roman si Nastase. Basescu l-a dat afara de la PD, pentru acelasi lucru, lipsa de activitate. Asa ca, fiul isi urmeaza tatal intr-un post important, la TVR unde mintile romanilor trebuiesc puse pe bigudiuri! Romania, ramane tara unde daca esti prost si smecher poti ajunge mare!
  • 0 (0 voturi)    
    un cuvant dat e un cuvant dat (Miercuri, 12 septembrie 2007, 15:12)

    Nelu [anonim]

    Basescu o da la intors ca la Ploiesti..cand vrea muschiul lui..pai nu se poate..ce credibilitatea sa mai aiba ? daca in 2005 a cerut depolitizare..trebuia acum sa nu sustina nici un om in CA-ul TVR-ului, sa fie constant.. Acum si-a gasit un aplaudac..si a uitat de promisiunea din 2005. Un cuvant dat ramane un cuvant dat. Parlamentul doreste politizarea tvr-ului...se stie din 2005..2006..2007...doar Basescu nu vrea in 2005 si vrea in 2007. E ilogic ..mi-am pus speranta in el
  • 0 (0 voturi)    
    protest public (Miercuri, 12 septembrie 2007, 16:20)

    xim [anonim]

    S-a iesit in strada pentru a protesta impotriva scoaterii din grila de programe a unor emisiuni de cultura.
    de ce oare nu se iese acum in strada in fata Parlamentului pentru a le arata acetor jigodii cu dispret fata de oameni ca nu vrem marionetele lor la sefia TVR-ului si a CNA-ului ?
    Mie unul mi-au ajuns stirile lor de rahat , talk show urile la comanda politica si cultul personalitatii a la nastase et comp practicat la limita decentei cam peste tot in audiovizual.
    Ei, cum va suna asa un peisaj cu cele doua marionete ale baietilor din parlament ?!
  • 0 (0 voturi)    
    @Fatima (Miercuri, 12 septembrie 2007, 16:32)

    alina [anonim]

    si fiul cu postul important fiind cine?
  • 0 (0 voturi)    
    evident (Miercuri, 12 septembrie 2007, 17:13)

    12345 [anonim]

    Avramescu este un tip mult prea inteligent pentru a fi validat de imbecilii din parlament. Dar ei sint prea prosti ca sa realizeze ce este cu Avramescu asta, asa faptul ca l-a propus Basescu le-a fost suficient ca sa zica "nu". Basescu putea propune si un yesman, la ordinele prlamentului, ca tot nu l-ar fi validat. Oricum, ei au nevoie de sclavul lor la conducerea TVR. Dar lasa ca vin ele alegerile alea... Mai vedem noi dupa aia.
  • 0 (0 voturi)    
    Codul 322, Codul proastelor maniere. (Miercuri, 12 septembrie 2007, 18:02)

    Bascaliosul [anonim]

    Sa fiu sincer, as fi regretat intr-o mare masura restrangerea posibilitatilor de aparitie si de exprimare publice, ale Dlui Catalin Avramescu, odata cu numirea D-sale in CA al TVR.

    Chiar daca nu era obligatoriu sa se produca un astfel de efect, tot cred ca niste "restrictii" si critici vor fi fost exprimate de obstructinistii dispusi sa reclame pozitiile publice ale unui (anume) membru al CA -TVR, in aparitii fie la alte televiziuni, fie chiar la TVR.

    Chiar propriul "Cod al manierelor elegante" l-ar fi indemnat pe neagreatul ...neagreatilor la o oarecare abtinere sau retinere, incat, cei care-i apreciem dezinvoltura argumentatiei transante sau ...maniera eleganta de expunere si "(de)formare" a opiniilor altor invitati in aceleasi emisiuni televizate-(pretinsi formatori, dar de formatie redusa ...la dezinformare), am fi ramas prejudiciati de sansa altor delicatese de opinie, servite admirabil de Dl Catalin Avramescu, cel putin la B1TV si Realitatea TV.

    Pe de alta parte, bascalia propunerilor rusinoase si numirea cu nerusinare pur politica a unei figuri PSD-OASE ca Alexandru Sasu in fruntea conducerii TVR (nemaintalnita, decat la CNA, CC, ICCJ, CNSAS s.a) in opozitie cu puternica personalitate a Dlui Catalin Avramescu ar fi fost mai degraba premisele ulterioarei sale demisii de onoare-protest si mai putin sansa reala de a se impune pe cai de comunicare specifice clasicului Cod al manierelor elegante.

    As spune ca Dl Catalin Avramescu CHIAR NU MERITA sa faca parte, IN ACESTE CONDITII, din CA al unei televiziuni despre care oricum se va spune peste putin timp (ceea ce se vede de pe acum): "Uite in ce hal a ajuns TVR, de toata bascalia!"

    Raman alte cai sau ocazii, mult mai eficiente, de a arata ca cei 322 de CODIFICATI, complexati in fata onestitatii si personalitatii celui de neagreat, sunt in stare de orice, dominati de conceptiile lor, din singurul lor cod-322, constituit si agreat in majoritatea lor,CODUL PROASTELOR MANIERE.
  • 0 (0 voturi)    
    Sa vedem de ce sunt in stare !!! (Joi, 13 septembrie 2007, 14:55)

    Tiberius Imperator [anonim]

    Hai sa vedem de ce sunt in stare la inceput si dupa aia le dam in cap !!!