Dinamo a facut spectacol intr-un meci in care a avut patru debutanti: italianul Walter Zenga pe banca tehnica, si jucatorii Galliquio, Fernandez si Bostina. Ionel Danciulescu a fost jucatorul meciului, reusind un hattrick veritabil, dar Dinamo a avut emotii, scorul la pauza fiind egal, 1-1, dupa ce Ionut Balba anulase golul rapid marcat de Adrian Cristea.

"Ii felicit pe jucatori pentru modul in care au evoluat, mai ales in repriza a doua. Sunt fericit ca am debutat cu aceasta victorie. Este frumos cand castigi. La primul meci pe banca lui Dinamo este clar ca am avut emotii, este normal, mai ales ca stiam ca la Iasi este un public extraordinar."

Walter Zenga - antrenor Dinamo

"Este greu sa vorbesc acum, sunt suparat si nervos. La scorul de 2-1, echipa mea a cazut. Dar vreau sa intreb si eu de ce in repriza a doua au fost atatea lovituri libere in preajma careului nostru. Daca nu venea golul acela norocos al lui Cristea din minutul 3, Dinamo ar fi trebuit sa fie condusa cu 3-0 la pauza. Am pierdut cu 2-5, dar nu uitati ca am fost la carma jocului 50 de minute."

Ionut Popa - antrenor Poli Iasi

Fara Lobont, Moti, Zicu, Bratu si Stoican, accidentati si Pulhac suspendat, Zenga a inceput cu Romanovs intre buturi si Galliquio pe banda dreapta a apararii, peruvianul fiind la primul meci la Dinamo.

Adrian Cristea a deschis scorul in minutul 3 cu un sut superb din marginea careului mare. Cristea a preluat balonul, l-a depasit pe Buta, si a sutat la coltul lung, la semi-inaltime, Branet vazand tarziu balonul si plonjand inutil.

Iesenii s-au instalat la conducerea partidei si au reusit egalarea in minutul 27 prin Ionut Balba care a marcat insa dintr-o pozitie clara de ofsaid, nesemnalizata de asistentul Nicolae Meghesan.

Dinamo domina clar repriza a doua, Danciulescu si Niculescu trecand de cateva ori pe langa gol. Acesta vine in minutul 70 dupa o lovitura de colt executata de Niculescu. Mingea ajunge in careul mic la Lucian Goian care apare nemarcat si indeplineste o simpla formalitate.

Din acel moment alb-rosii se dezlantuie si peste doar un minut Ionel Danciulescu marcheaza cu o lovitura de cap de la 10 metri, la coltul lung, dupa o centrare de pe partea dreapta a lui Daniel Oprita, intrat intre timp in locul lui Cristea.

In minutul 78, Gabriel Bostina, care a debutat si el pentru Dinamo, inlocuindu-l in partea secunda pe Catalin Munteanu, trimite o centrare covrig peste Branet si Ionel Danciulescu puncteaza cu capul, de la doi metri de poarta goala.

Danciulescu isi incheie seara magica in minutul 83, trecandu-si in cont hattrickul. Atacantul lui Dinamo trimite in plasa o minge respinsa in fata de Branet la o lovitura libera executata puternic de Niculescu, de la 30 de metri. Peste doua minute, decarul dinamovist este inlocuit de argentinianul Farina Fernandez, al treilea nou jucator folosit de Zenga la Iasi.

In minutele de prelungiri insa, Fernandez face o tinere de tricou stupida in careu si Augustus Constantin dicteaza penalti pentru Poli, transformat cu precizie de Leonard Naidin.

Dinamo isi reface astfel moralul inainte de prima mansa din turul intai al Cupei UEFA. Joi, alb-rosii primesc vizita formatiei suedeze Elfsborg, partida fiind programata pe stadionul National din Bucuresti. Suedezii vin in Romania dupa o remiza in ultima runda a campionatului intern, 2-2 la IFK Goteborg, dupa ce gazdele au condus cu 2-0.