Hanescu - Soeda 6-3, 5-7, 7-6, 7-6

Hanescu si-a fructificat serviciul (principala calitate a a jocului sau) si a incheiat primul set dupa 30 de minute: 6-3.

In a doua mansa, cei doi au mers "cap la cap", primul care si-a pierdut serviciul fiind Hanescu: la 6-5 pentru japonez, Victor a cedat break-ul (7-5 pentru japonez).

In setul 3, nimeni nu a reusit sa cistige pe serviciul advers, astfel ca s-a ajuns la tie-break: japonezul a condus cu 3-0, insa Hanescu a egalat, a trecut la comanda si a cistigat mansa!

Acelasi scenariu in setul 4: se ajunge la tie-break dupa ce Soeda a reusit sa salveze o minge de meci a lui Hanescu. Romanul joaca inteligent in tie-break si cistiga! Romania izbuteste sa se mentina in Grupa Mondiala!

Pavel-Suzuki 6-7, 6-7, 6-1, 6-4, 6-4

Andrei Pavel a pierdut la tie-break primele doua seturi in fata lui Suzuki. A revenit cu 6-1 in setul 3, apoi a realizat un 6-4, impingind meciul in mansa decisiva. Acolo unde experienta si siguranta loviturilor i-au dat cistig de cauza romanului: Pavel a realizat break-ul atunci cind avea nevoie (la 4-4) si a inchis meciul cu 6-4.