Hillary Clinton considera stranie redeschiderea investigatiei privind e-mailul privat chiar in pragul alegerilor

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 30 octombrie 2016, 15:55 Actualitate | Alegeri SUA 2016

Hillary Clinton
Foto: Captura YouTube
Candidata democrata la presedintia SUA, Hillary Clinton, a calificat sambata decizia FBI-ului de a redeschide cazul adresei private de e-mail, pe care ea a folosit-o pe vremea cand conducea Departamentul de Stat, drept un fapt "fara precedent" si "profund ingrijorator" in contextul in care aceasta decizie survine in pragul alegerilor prezidentiale, transmite Agerpres.

"Este straniu ca asa ceva se publica, cu atat de putine informatii, chiar inaintea unor alegeri", a afirmat Hillary la o reuniune in Florida, facand referire la scrisoarea pe care directorul FBI, James Comey, a adresat-o Congresului si in care acesta mentioneaza ca au fost gasite noi e-mailuri care justifica redeschiderea dosarului inchis de catre Departamentul Justitiei in luna iulie.

"De fapt, nu este doar straniu, ci si fara precedent si profund ingrijorator, intrucat alegatorii merita sa vada faptele in ansamblu. Prin urmare, i-am cerut directorului Comey sa explice imediat totul, sa puna totul pe masa", a adaugat candidata democratilor la presedintie.

In timpul investigatiei anterioare, Hillary Clinton a motivat folosirea unei adrese private de e-mail pentru comunicatiile oficiale, in locul celei de pe serverul securizat al institutiei, prin faptul ca asa este mai practic si mai simplu. Ea a mai sustinut ca a trimis circa 30.000 de copii ale mesajelor catre Departamentul de Stat si ca niciunul dintre aceste documente nu era secret in momentul expedierii.

Insa directorul FBI considera ca ea a dat dovada de neglijenta si sustine ca noile e-mailuri care vor fi analizate ar putea fi pertinente pentru continuarea investigatiei.










1095 vizualizari
  • +7 (19 voturi)    
    F stranie dar a tradat-o fața (Duminică, 30 octombrie 2016, 16:07)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Ia aparut brusc o roseata in obraz cand a pomenit de subiect
  • +8 (22 voturi)    
    da... (Duminică, 30 octombrie 2016, 16:19)

    liviu_ [utilizator]

    in schimb acuzele de agresiune sexuala veche de 10-15 ani ale lui thrump depuse in pragul alegerilor nu sunt DELOC stranii!

    ce sa mai zici... cel mai bine pt america ar fi ca sa va impuscati reciproc!
    • -1 (3 voturi)    
      "poamele" (Duminică, 30 octombrie 2016, 20:10)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Reclamatiile legate "de agresiunile sexuale vechi de 10-15 ani" aduse lui Trump au o explicatie, si anume:

      S-a asteptat ca "poamele" sa se fie mai COAPTE...!
  • +4 (16 voturi)    
    am mai spus-o (Duminică, 30 octombrie 2016, 16:23)

    Gustav555 [utilizator]

    FBI-ul miroase deja in ce parte se va inclina balanta.
    • +4 (6 voturi)    
      nu chiar (Duminică, 30 octombrie 2016, 19:58)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

      Am scris si mai jos. Au dat peste noile dovezi din intamplare in cadrul altei anchete asupra altuia. Nu au stiut ce o sa gaseasca la el si au data peste astea dar dupa ce au dat peste ele si le-au inregistrat ca probe nu mai au cum sa zica ca nu exista.
      Tot ce pot sa faca acum e sa tergiverseze publicarea lor pe motiv ca le investigheaza, ceea ce si fac. O sa le publice dupa alegeri cu scuze si gata. Ghinion :)
      Tot ce arata povestea asta e de fapt cat de incapabili sunt cei de la FBI. Nici macar sa acopere probele pt Clinton nu-s in stare ... Nu ca ar fi un ghinion dar ca observatie ...
      Seful FBI e pus acum intr-o postura penibila pt ca a sprijinit-o pe Clinton "big time" cu prima investigatie si acum din cauza unor cascati e pus in tabara ailalta. E cam fript. Indiferent cine iese, asta nu sta mai mult de 2 luni in functie dupa aia :)
  • -8 (12 voturi)    
    FBIul e controlat de Gülen, ...pardon, Putin! (Duminică, 30 octombrie 2016, 16:35)

    Nyk1 [utilizator]

    Parcă am mai vizionat o dată filmul acesta astă vară.
    • +2 (4 voturi)    
      ziua buna, ai intrat in tura? (Duminică, 30 octombrie 2016, 18:53)

      mbembe [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      sa le zici si la colegii aia doi sa mai scrie ceva ca Putin controleaza FBI-ul!

      Daca crezi ca tu poti fi cumparat cu 2 bani de ce FBI-ul ar fi cumparat de rusi?

      Chiar nu poti lega 2 cuvinte fara a fi unul legat de rusi, chiar trebuie orice subiect sa-l tragi in fosa ta?

      Ce ai zice daca Base, Iohanis sau Ilici ar fi folosit un e-mail privat (ultimul nici nu cred ca a auzit de asa ceva) si mailurile ar fi ajuns sa le citeasca nu numai rusii si/sau turcii? Nu ai fi zis ca securitatea e corupta daca nu investigheaza cazul?
      Hai nu fi ridicol, nu fi mai mic decat idolii tai fara de care mesajele tale sunt goale!
  • +9 (11 voturi)    
    Da, este stranie (Duminică, 30 octombrie 2016, 17:09)

    V. Veroiu [utilizator]

    Pt ca nu s-a lasat pana acum cu amenda sau zdup pt divulgarea de secrete de stat si pt incalcarea politicii de securitate. Daca era angajata la o firma ii luau aia si potaia din casa la procesul pe care i-l intentau.
  • +4 (6 voturi)    
    normal ca e fara precedent, (Duminică, 30 octombrie 2016, 19:43)

    __alex__ [utilizator]

    asa panarama de alegeri nu s-au mai vazut in istoria SUA. Ce sa alegi intre o corupta pana in maduva oaselor, responsabila de crime de razboi si un bufon penibil?

    Daca erau asa candidati in orice alta tara, sa vezi caterinca, se radea in prime-time la nivel planetar. Daca dupa mai bind de 200 de ani de democratie si dintre 380 de milioane de americani ajung sa candideze astia doi, sau democratia e defecta sau in SUA nu este o democratie.
    • +1 (3 voturi)    
      Corect (Duminică, 30 octombrie 2016, 20:18)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      Aveti perfect dreptate.
      Chiar astazi de dimineatza am intrebat un vechi prieten - cetatean american de origine romana - cum s-a putut ajunge la aceasta situatie si unde sunt oamenii politici americani.

      Raspunsul lui a fost:
      "NU STIU! - eu, familia mea si prietenii nostri nu putem crede ca s-a ajuns aici!"

      Asadar, cele ce Dv. ati scris este absolut CORECT!
  • +2 (4 voturi)    
    da da da (Duminică, 30 octombrie 2016, 19:49)

    Nevermind [utilizator]

    Dar inchiderea nu ti s-a parut stranie, nu?
    • +2 (2 voturi)    
      OK! (Duminică, 30 octombrie 2016, 20:19)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      Frumoasa intrebare!
  • +2 (4 voturi)    
    eh (Duminică, 30 octombrie 2016, 19:50)

    Adrian_1234 [utilizator]

    Ignorarea adevarului e sportul numarul unu pt Clinton se pare.
    Era o investigatie care nu avea nimic de a face cu ea. Si in timpul acelei investigatii s-au gasit niste mesaje primite de persoana investigata de la Clinton, mesaje care par a contine informatii macar interesante daca nu clasificate si care nu fusesera predate FBI inainte.
    Daca era dupa seful FBI se oprea si ancheta asta dar Nu a stiut nimeni ce are nenea ala pe computer si acum e prea tarziu ca sa o opreasca :)
    Oricum nu au zis cand apare si rezultatul cercetarii noilor mesaje deci probabil ca o sa apara dupa alegeri. Ceva de genul: ups, se pare ca era o problema dar vai draga ce ghinion ca au trecut alegerile :) :)