Scolile si liceele din Capitala se inchid azi la ora 17.00 din cauza furtunii

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Miercuri, 20 septembrie 2017, 10:11 Actualitate | Administratie Locala

Gabriela Firea
Foto: Primaria Capitalei
Scolile si liceele din Capitala vor avea program miercuri doar pana la ora 17.00, din cauza avertizarii meteo de vant si furtuni emisa de Administratia Nationala de Meteorologie, a transmis Mihaela Ciho, inspector general adjunct in cadrul Inspectoratului Scolar al Municipiului Bucuresti, potrivit Agerpres. Primarul general Gabriela Firea a declarat miercuri, in cadrul comandamentului de pregatire a masurilor necesare pentru protejarea populatiei in cazul producerii in Bucuresti a fenomenelor meteo extreme, ca va solicita Inspectoratului Scolar  sa ia legatura cu toate liceele si scolile care au program dupa-amiaza sa vada in ce masura elevii si liceenii pot sa ajunga mai devreme acasa.

"Adresez rugamintea Inspectoratului Scolar sa ia legatura cu toate liceele si scolile care au program dupa-amiaza sa vada in ce masura elevii si liceenii pot sa ajunga mai devreme acasa astfel incat ora 20.00 sa-i prinda totusi acasa si nu in statia de autobuz si pe strada", a declarat primarul general, Gabriela Firea.


In plus, primarul general ii roaga pe bucuresteni sa nu iasa din case dupa ora 20.00 daca nu au drumuri urgente de facut.

"As vrea sa adresez o rugaminte bucurestenilor. Daca in aceasta seara nu au drumuri foarte urgente, strict necesare, sa ramana acasa fiindca dupa ora 20.00 vor incepe aceste fenomene meteo extreme. Este bine sa ne protejam chiar daca institutiile statului iau masurile necesare in aceste situatii", a mai declarat primarul general.

Conform ANM, in Bucuresti, in jurul pranzului vor incepe modificari ale vremii, iar dupa ora 18:00 vantul se va intensifica treptat, intervalul critic fiind intre orele 20:00 si 3:00, cand vantul poate lua aspect de vijelie, cu viteze intre 55 si 65 de kilometri pe ora. 

Precipitatiile vor fi de 25 de litri/pe metru patrat, putand sa ajunga in unele cartiere si la 35 l/mp, cantitati ce vor fi inregistrate pe o durata scurta de cel mult doua ore.  

Vantul va mai avea intensificari pe parcursul zilei de joi, dar rafalele vor ajunge pana la cele mult 40 - 50 de km/ora. 

Primarul general Gabriela Firea a cerut sa fie toaletati copacii, pentru a nu exista riscul ca acestia sau crengi sa fie doborate de vant, a cerut verificarea panourilor publicitare si a cerut politiei locale sa discute cu dirigintii de santier pentru a-si pune in siguranta utliajele si macaralele care ar putea crea probleme in cazul rafalelor de vant.

























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

12672 vizualizari

  • +14 (22 voturi)    
    DUamna Gabi Lupta cu zabada si Ploaia (Miercuri, 20 septembrie 2017, 10:25)

    un domn [utilizator]

    este Super Fracking Woman of Bucharest !
    • +16 (18 voturi)    
      LIBER LA TAIAT COPACI! (Miercuri, 20 septembrie 2017, 10:39)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Romanii trebuie sa invete sa nu iasa din casa sa se plimbe prin parcuri sau pe strada cand bate vantul cu putere! Sa evite cat se poate sa se expuna! Acum Madam Firea sub motivul furtunii o sa cheleasca toti copacii din Bucuresti! Ca idee, parcurile ar trebui inchise daca se anunta coduri portocalii.
      • +11 (11 voturi)    
        adaugare la LIBER LA TAIAT COPACI! (Miercuri, 20 septembrie 2017, 10:56)

        fit [utilizator] i-a raspuns lui fit

        Doar vine iarna si Firea trebuie sa cumpere voturile asistatilor sociali cu lemnele pentru incalzire. Copacii batrani sunt cei mai potiviti! (ca doar cu ramurelele e mai greu!)
      • +10 (10 voturi)    
        panouri (Miercuri, 20 septembrie 2017, 11:32)

        of of [utilizator] i-a raspuns lui fit

        Mai bine ar mai cheli din panourile de publicitate, sunt probabil mai multe decât copacii si unele nici nu par bine ancorate.
  • +8 (10 voturi)    
    saraca... (Miercuri, 20 septembrie 2017, 10:45)

    Fuscus [utilizator]

    Doamne ce furtuna e in capul ei. ea crede ca futuna e nevasta lui furtun.
    • +4 (4 voturi)    
      "aceste fenomene extreme" (Miercuri, 20 septembrie 2017, 15:10)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Fuscus

      Cod galben - 25-35 l/mp si vant de 50-60km/h

      Oare primaria are o evidenta a locuintelor care pot fi afectate in caz ca ploua ceva mai tare? Teoretic vorbind, scolile construite in anii 80 ar trebui sa fie mai sigure decat multe imobile mai vechi. Singura grija pentru madam pandele este sa nu-si asume nici o responsabilitate.

      Va dati seama ca daca INMH decide sa treaca la cod portocaliu, avem sanse sa ceara declararea starii de urgenta, eventual interdictie de a mai iesi pe strada dupa apus.. "stare de asediu".. :)

      Eu zic sa nu ne pierdem cu firea.
  • +6 (6 voturi)    
    SA SE FACA PARCARI SUBTERANE! (Miercuri, 20 septembrie 2017, 11:06)

    fit [utilizator]

    Sa se faca parcari subterane, nu parcari pe spatii verzi!
    Primariile au cimentat cu beton toate spatiile verzi gatuind copacii cu gulere de ciment si asfalt si acum toti se mira ca le cad copacii pe masini!! Sa se taie macar toti copacii, sa se stie o treaba!
    • +2 (6 voturi)    
      dar cam cat (Miercuri, 20 septembrie 2017, 13:59)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui fit

      e dispus bucuresteanul sa platesca pentru parcarile subterane? Personal cam cati bani cheltui pe parcari?!

      Sa se faca, dar gratis ca la romani....
      • +1 (3 voturi)    
        Bucuresteanul sa mai lase "moca"! (Miercuri, 20 septembrie 2017, 14:07)

        fit [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

        Bucurestenii sa mai invete sa si plateasca pentru siguranta si confort!
  • +7 (11 voturi)    
    Haoleu duamneajuta (Miercuri, 20 septembrie 2017, 11:10)

    Cetatean002 [utilizator]

    sa taiem toti copacii si sa mai bagam jdemilioane in catedrala ca uite ce se maniaza dumniezo si ne bate cu vant si cu ploaie si nu ne lasa copilasii sa invete sa nu voteze cu PSD
  • -15 (21 voturi)    
    orice ar face, nu e bine! (Miercuri, 20 septembrie 2017, 12:01)

    king david hotel [utilizator]

    Ma intreb..daca ce a fost la Timisora era la Bucuresti, Firea ar fi fost tratata la fel de delicat precum Robu? Impsresia mea este ca nu....
    • +6 (12 voturi)    
      sărăcuț de tine... (Miercuri, 20 septembrie 2017, 13:26)

      Fuscus [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      esti plin de compasiune pentru hoți si hoțomane. ia de la mine un dislike ca nu-mi plac prostii!!!
      • -2 (6 voturi)    
        bun argumentul! (Miercuri, 20 septembrie 2017, 14:04)

        king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui Fuscus

        si mai zici ca nu-ti plac prostii!!
    • +1 (1 vot)    
      Oh nu (Miercuri, 20 septembrie 2017, 15:18)

      Cetatean002 [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      sper ca esti naiv
      • +2 (2 voturi)    
        Nah (Miercuri, 20 septembrie 2017, 15:37)

        Cuca [utilizator] i-a raspuns lui Cetatean002

        E platit. Nimeni nu are voie sa fie chiar atat de naiv !
    • 0 (0 voturi)    
      Masura cu inchiderea scolilor mai devreme e buna (Miercuri, 20 septembrie 2017, 15:55)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      Spe deosebire de taiatul ireversibil si la intamplare al copacilor din parcuri si de pe spatii verzi pe motivul ca sunt batrani (e stiut ca in alte tari civilizate copacii chiar seculari sunt protejati, toaletati, sprijiniti si imprejmuiti cum trebuie), masura inchiderii scolilor e mai preventiva si eficienta.

      Chiar daca toti copacii ar fi ciuntiti in viteza, tot se poate ca unul sa fie smuls de vant si sa provoace tragedii.
  • +5 (7 voturi)    
    daca-si (Miercuri, 20 septembrie 2017, 12:21)

    nahir [utilizator]

    dadea demisia impreuna cu tot consliul pesedist, tineam scolile inchise o saptamana. :))
  • +5 (5 voturi)    
    pe whatsapp circula zvonuri de panica (Miercuri, 20 septembrie 2017, 13:09)

    nellino [utilizator]

    ca o autoritatile ascund gravitatea "ciclonului de la ora 17" (suna mai catchy decat "Uraganul Irma") ca sa nu creeze panica.
    important este ca la ora 17:00 sa fim la loc adapostit cu tot cu masini. De preferat sa tinem masinile in casa pentru ca Duamna nu a luat mandatul decat de un an si nu a avut cand sa faca locuri de parcare acoperite.
    Sau sa toaleteze copacii.
    • +5 (5 voturi)    
      Tare mi-e teama ca o sa fie un fass! (Miercuri, 20 septembrie 2017, 14:17)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui nellino

      Ce-ar fi sa fie o alarma falsa, ca si astia ai nostri de la meteo... vai de ei!
      • 0 (0 voturi)    
        DUamna Gabi si aluat scut tantita de la ANM (Joi, 21 septembrie 2017, 10:04)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui fit

        ca sa isi faca Campanie Electorala, DECI, mergem mai departe cu Suspendarea DUamnei Gabi ? sau ii lasam drum liber spre alte aspiratii ale P$D ului ? Ignoranta si Nepasarea va costa Mai Mult, Va Durea Mai tare daca o lasam asa !
  • +3 (3 voturi)    
    selfie (Miercuri, 20 septembrie 2017, 14:54)

    Remarque [utilizator]

    "Ahh, ce ocazie buna sa mai apar putin in presa.
    Am ocazia sa ma arat primarita. Sa ma stie oamenii. Poate chiar o sa postez un selfie cu mine si dezastrul. Cum adica asta e pleonasm, ce vreti sa spuneti?"
    • 0 (0 voturi)    
      Ohooo.ti am simtit lipsa (Miercuri, 20 septembrie 2017, 18:13)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Remarque

      Pe unde ai activat ?
      • +1 (1 vot)    
        acum (Miercuri, 20 septembrie 2017, 21:26)

        Remarque [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Nu m-am putut abtine cand am vazut cum se anunta uraganul Gabriela.
        • 0 (0 voturi)    
          ORICUM (Joi, 21 septembrie 2017, 11:50)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Remarque

          Bine Ai Revenit !