Juventus Torino și-a asigurat matematic al optulea titlul consecutiv de campioană a Italiei, după ce a învins-o pe Fiorentina, scor 2-1, în etapa a 33-a din Serie A. Bianconerri au adunat 87 de puncte și au 20 de lungimi în fața celor de la Napoli (mai au șase meciuri de disputat).

Fiorentina a început mai bine partida, a deschis scorul prin Milenkovic în minutul 6. Fundașul a înscris cu un șut din 6m. Alex Sandro a egalat în minutul 37, din centrarea lui Pjanic. În minutul 53, Cristiano Ronaldo a centrat în fața porții venind din flancul drept, iar Pezzella a trimis mingea în propria poartă.

Pentru Cristiano Ronaldo, acesta este al doilea trofeu câștigat alături de Juventus. În ianuarie, "Bătrâna Doamnă" s-a impus și în Supercupa Italiei, scor 1-0 vs AC Milan.

Vezi aici golurile partidei dintre Juventus și Fiorentina.