PSD se lauda ca a cooptat 845 de membri PDL din SUA. PDL sustine ca nu are filiale americane

de L.Pirvu     HotNews.ro
Vineri, 17 ianuarie 2014, 16:22 Actualitate | Politic

PSD a anuntat vineri, printr-un comunicat de presa, ca a cooptat in partid 13 filiale ale organizatiei PDL din Statele Unite ale Americii, insumand 845 de membri. In replica, PDL dezmite informatia. Deputatul PDL de diaspora Mircea Lubanovici precizeaza ca "pe teritoriul Statelor Unite nu exista o filiala a PDL deoarece acest lucru este interzis de catre legea federala americana".

"13 filiale ale organizatiei Partidului Democrat Liberal din Statele Unite ale Americii, insumand in total 845 de membri, au luat decizia, pe 14 ianuarie 2014, de a nu mai sustine aceasta formatiune si de a se inscrie in Partidul Social Democrat.(...)


In replica, democrat liberalii sustin ca pe teritoriul Statelor Unite nu exista o filiala a PDL deoarece acest lucru este interzis de catre legea federala americana.

"Conform FARA (Foreign Agents Registration Act ), orice persoana care actioneaza pe teritoriul Statelor Unite ca agent al unei entitati politice din afara Statelor Unite "trebuie sa faca public periodic relatia cu entitatea politica respectiva, activitatile pe care le desfasoara, precum si incasarile si platile in sprijinul acestor activitati", se arata intr-un comunicat de presa semnat de deputatul PDL de Diaspora, Mircea Lubanovici.

Deputatul PDL sustine ca "este condamnabil ca cineva incearca sa dezbine comunitatea romanilor din Statele Unite folosind astfel de actiuni de dezinformare, care ii pun pe cei implicati sa incalce legea federala americana.

"Cer tuturor romanilor, liderilor de organizatii romanesti, precum si presei de limba romana de pretutindeni sa respinga aceasta diversiune si sa continuam sa ramanem uniti pentru apararea  drepturilor noastre democratice, in  numele binelui comun", mai spune Lubanovici.





















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

1123 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    ilegal chiar daca nu mai sunt in viata...? (Vineri, 17 ianuarie 2014, 16:36)

    rov [utilizator]

    ca PSD -ul are mare experienta...
  • +8 (8 voturi)    
    Habemus fraudus continuus (Vineri, 17 ianuarie 2014, 17:33)

    Fane Babanu [utilizator]

    Ce e asta fratilor? Au devenit socialiștii o secta sau cum?
  • +10 (10 voturi)    
    In traducere (Vineri, 17 ianuarie 2014, 17:53)

    CatalinPetrica [anonim]

    In traducere: PSD a cumparat cateva cimitire din SUA unde sunt ingropati romani si le-a facut carnete de partid, urmeaza sa le dea si vize pentru a putea vota pentru PE si presedentie
  • +6 (6 voturi)    
    800 (Vineri, 17 ianuarie 2014, 18:55)

    micul [utilizator]

    De pesedisti in State?Ma faceti sa rad !CIne sunt astia frate ca eu nu stiu nici unul ,nici macar de samanta !
  • +6 (6 voturi)    
    Hotnews nu dau stiri complete (Vineri, 17 ianuarie 2014, 19:12)

    Tomis [utilizator]

    PSD a mai cooptat 300 de membri PDL de pe planeta Marte care au acceptat sa treaca de partea social-democratilor, fiind nemultumiti ca pedelistii de la centru nu le-au dat prioritate pe listele pentru europarlamentare.
  • +4 (4 voturi)    
    Pe mos Craciun, ..... (Vineri, 17 ianuarie 2014, 19:16)

    conul [anonim]

    ....renul Rudolf si iepurasul de Paste cum naiba de i-ati scapat ? :-)))
  • +4 (4 voturi)    
    PSD minte (Vineri, 17 ianuarie 2014, 19:27)

    OmulNou [utilizator]

    PSD minte ca de obicei, fara rusine, fara constiinta, PSD este un partid de psihopati.
    • +2 (2 voturi)    
      Si eu ma mir zi de zi (Vineri, 17 ianuarie 2014, 22:00)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      pana unde a ajuns tupeul, minciuna si prostia PSD... cred ca asa simte orice om cu o inteligenta medie si corect cat de cat
  • +6 (6 voturi)    
    Tupeu comunist (Vineri, 17 ianuarie 2014, 19:47)

    Vlad-I [utilizator]

    Este stiut ca emigrantii de calitate nu voteaza psd, cu atat mai putin sa militeze pt. iliescu.
  • 0 (0 voturi)    
    Seattle (Sâmbătă, 18 ianuarie 2014, 2:10)

    MarcelGheorghiță [anonim]

    Aici au fost 4 gandidati la senat, diaspora, colegiul 2 (Seattle). Nu am votat, dar am luat la cunostinta cine era unul dintre candidati, Adrian Anghel de la USL, pentru ca dansul si-a facut multa reclama. Nu stiu care au fost rezultatele. adriananghel.com
  • 0 (0 voturi)