Medicul Beatrice Mahler: Singura soluţie şi speranţă de normalitate este administrarea vaccinului împotriva COVID-19. Eu am să mă vaccinez

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 4 decembrie 2020, 18:17 Actualitate | Sanatate


Beatrice Mahler
Foto: AGERPRES
"Singura soluţie şi speranţă" pentru o viaţă normală este administrarea vaccinului împotriva COVID-19, a declarat vineri, pentru Agerpres, medicul Beatrice Mahler, managerul Institutului de Pneumoftiziologie Marius Nasta din București, spital COVID. Beatrice Mahler spune că se va vaccina și este sigură că vaccinul va funcționa.

"Singura soluţie şi speranţă pe care o avem de normalitate este administrarea vaccinului. Este adevărat, acest vaccin a fost creat într-un timp extrem de scurt, dar nu trebuie să uităm că a fost creat printr-o metodă de laborator, printr-o metodă de cercetare care în acest moment nu este nouă, este aplicată în tratamentul patologiei oncologice, tratament care este extrem de eficient dacă vorbim de această categorie de pacienţi şi, mai mult decât atât, vorbim de o modalitate de structură a vaccinului care practic nu aduce în organism agentul patogen. (...) Acest vaccin cu siguranţă va fi eficient, pentru că studiile de până în acest moment indică eficienţă de peste 90%, dar nu trebuie să înţelegem această eficienţă ca pe singurul obiectiv pe care îl avem în acest moment. Mai sunt răspunsuri pe care le aşteptăm, vor veni", a afirmat medicul Beatrice Mahler.

Managerul Institutului Marius Nasta spune că se va vaccina și este sigură că vaccinul va funcționa: "Eu am să mă vaccinez. Sunt sigură că acest vaccin va funcţiona, sunt sigură că acest vaccin îmi va putea oferi libertatea de a trăi o viaţă normală, libertatea ca anul 2021 să fie un an în care nu frica, ci speranţa să fie sentimentul care să predomine fiecare zi a vieţii mele. (...) Dacă ne vaccinăm şi dacă înţelegem că vaccinarea este o soluţie pentru noi românii şi procentul de vaccinare şi dorinţa de a ne vaccina ajunge undeva la 70% din populaţie, probabil că în toamnă vom scăpa de măşti."

Beatrice Mahler nu se aşteaptă la o scădere a numărului de cazuri în luna decembrie şi vorbește despre necesitatea extinderii testării, precum și a metodelor de testare: "Numărul de cazuri o să îl ştim doar dacă se testează. Prin urmare, dacă nu o să avem teste, nu o să avem o realitate a numărului de cazuri. Pot să spun că nu mă aştept la o scădere a numărului de cazuri în Terapie Intensivă, pot să vă spun însă că mă aştept la acelaşi număr ridicat de decese în luna decembrie pe care l-am văzut în primele zile ale lunii decembrie. (...) Trebuie să testăm, să izolăm cazurile la domiciliu şi abia după ce am testat şi izolat cazurile de domiciliu putem să ne aşteptăm la o scădere reală a numărului de cazuri. De aceea consider că testarea trebuie extinsă, metodele de testare trebuie extinse şi trebuie ajustate la situaţia pandemică din România."







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2946 vizualizari

  • -4 (12 voturi)    
    Gata, putem dormi noaptea acum, se vaccineaza (Vineri, 4 decembrie 2020, 18:22)

    Gryphus [utilizator]

    eu credeam ca e deja vaccinata.
    • -7 (11 voturi)    
      Brava la ea: e credincioasa! (Vineri, 4 decembrie 2020, 19:21)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Brava la ea: e credincioasa!

      Cu cat sunt mai multi d'astia credinciosi, cu atat mai mult oamenii normali isi vor putea aplica propria vointa de a face sa a NU face vaccinul.
  • -1 (9 voturi)    
    ... (Vineri, 4 decembrie 2020, 18:39)

    radu_b24 [utilizator]

    Eu astept sa vad cum te simti tu si dupa ma vaccinez si eu!
  • -5 (11 voturi)    
    Lol (Vineri, 4 decembrie 2020, 19:24)

    moto33 [utilizator]

    1. Sper sa ca sunteti satisfacuta de banii primiti pt aceasta declaratie dintr-o pozitie de autoritate.

    2. Vaccinul a fost anuntat ca fiind optional.

    3. Daca o sa i se interzica unui individ sa-si desfasoare activitatile cotitdiene fara certificatul de vaccin asta-i constrangere. Daca aleg si accepta sa se vaccineze un procent relevant de romani, o sa-i acuze pe cei nevaccinati din cauza carora persista restrictile.
  • -5 (7 voturi)    
    Daca (Vineri, 4 decembrie 2020, 19:24)

    Luk [utilizator]

    Daca o absolventa a academiei de aparare se vaccineaza, noi nu putem decat sa spunem: Da!
  • -5 (9 voturi)    
    Vaccineaza-te draga (Vineri, 4 decembrie 2020, 19:29)

    Incomod3 [utilizator]

    cine te impiedica ?
  • -3 (5 voturi)    
    Eu l am facut, asa ca... (Vineri, 4 decembrie 2020, 19:36)

    ap101 [utilizator]

    ... as prefera sa aflu daca inca mai am anticorpi. Daca nu mai am, n as vrea sa fiu printre primii care si face vaccinul asta. As mai astepta un pic sa vedem ce si cum.
    • -2 (4 voturi)    
      sunt valabili macar 7 luni (Vineri, 4 decembrie 2020, 20:25)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui ap101

      iti spun din experienta :))
  • -4 (8 voturi)    
    Managerii (Vineri, 4 decembrie 2020, 20:34)

    Sutekh [utilizator]

    Managerii astia de spitale Covid au stat incontinuu la tv pe toate posturile incepand cu luna martie, eu nu stiu cand naiba mai au timp sa gestioneze situatia din unitatile medicale.
    Cred ca sunt doar elemente de propaganda. Rusine
  • +4 (6 voturi)    
    Are dreptate in ce spune (Vineri, 4 decembrie 2020, 20:56)

    tudormed70 [utilizator]

    Ne place sau nu. Posibilele efecte secundare la distanta ale vaccinurilor nu le vom cunoaste mai devreme de 3-4 ani. Daca ele chiar exista. Si atunci care-i solutia ? Asteptam inca 3-4 ani cu viata de astazi ? Nu cred ca-i posibil...
    Personal am si eu o rezerva serioasa in ce priveste vaccinurile de la Pfizer si mai ales Moderna. Daca ar fi sa-l fac ar fi mai degraba cel de la Astra Zeneca care e un vaccin clasic.
    Evident ca nu va exista constrangere pentru nimeni sa-l faca dar sunt convins ca vor exista consecinte inevitabile pentru cei care-l vor refuza. Sunt tari unde anumite vaccinuri (hepatita de exemplu) nu sunt obligatorii dar exista o multume de meserii unde nu te poti angaja daca nu ai vaccinarea facuta iar decizia nu e guvernamentala ci pur si simplu a angajatorilor.
    Cred ca spre asta vom tinde si cu vaccinul Covid mai ales ca si OMS vorbeste de posibilul certificat electronic de vaccinare. Odata vaccinul existent pentru toti, societatea se va deschide ca si inainte de Covid dar probabil cei nevaccinati nu vor avea acces peste tot. Nu va mai fi posibil sa obligi un restaurant, teatru, cinema, stadion, trenuri, avioane, etc sa functioneze la un sfert sau o treime din capacitate sau firmele sa fie obligate in continuare sa ia tot soiul de masuri suplimentare doar pentru ca unii nu vor sa se vaccineze. Va fi mai simplu si evident mai logic sa-i refuze pe cei nevaccinati. Si din nou o spun, nu o va face guvernul ci angajatorii/organizatorii/proprietarii... Guvernul doar va crea cadrul legal bazandu-se pe o recomandare OMS.
    • -4 (6 voturi)    
      Si uite asa... (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 1:03)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui tudormed70

      Si uite asa...trimiti la gunoi ultimii 500 de ani de evolutie a umanitatii.
      • +1 (1 vot)    
        ba dimpotriva... (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 8:32)

        festina [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        mi se pare evolutie. Parerea mea...
        Altfel ramanem la metoda ex-sangvinarii, ca asa scoteau vracii "boala" din oameni acu' 300 de ani
      • +2 (2 voturi)    
        Nu-i ca vaccinul rusesc. (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 9:02)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Care permite evoluția naturală a prostiei.Ce să-i faci?! Unii au învățat carte și produc vaccinuri,alții mor și nu știu de ce dar pretind că susțin evoluția umanității.Că-i uman să lași oamenii să moară !