DOCUMENT EXCLUSIV Alexandru Arșinel a făcut transplant de rinichi în aceeași zi în care s-a înscris pe lista de așteptare

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 10 iunie 2019, 18:01 Actualitate | Sanatate


Alexandru Arsinel
Foto: Agerpres
Actorul Alexandru Arșinel, care a fost supus unui transplant de rinichi în anul 2013, la Institutul de Urologie și Transplant Renal din Cluj, condus la acea vreme de medicul Mihai Lucan, a făcut transplant în aceeași zi în care se înscrisese pe lista de așteptare, în Registrul Național de Transplant. Practic, Arșinel a primit codul CUIANT (codul de înregistrare în Registrul Național de Transplant) pe data de 28 august 2013, iar în aceeași zi a făcut transplant de rinichi, a declarat luni deputatul USR Emanuel Ungureanu, denunțătorul medicului Mihai Lucan la DIICOT, la Interviurile HotNews LIVE.

Codul CUIANT înseamnă codului unic de înregistrare la Agenţia Naţională de Transplant.

Informația a fost dezvăluită de Emanuel Ungureanu luni, la Interviurile HotNews LIVE, și apare într-un document oficial al Institutului Clinic de Urologie și Transplant Renal din Cluj:





Acest lucru s-a întâmplat în contextul în care, în România, mulți pacienți așteaptă ani de zile un transplant, iar unii nu ajung să aibă niciodată această șansă.


  • "Păi bă, nevertebratule, Arșinel a avut o activitate prodigioasă, bineînțeles că merita să meargă la transplant înaintea altora"

Emanuel Ungureanu a afirmat, luni, în studioul HotNews.ro, că "Agenția Națională de Transplant nu a avut niciun control asupra activității de transplant ani de zile. A fost o înregistrare care a apărut în spațiul public, dată de către jurnalistul Andrei Ciurcanu de la Rise Project, în care se aude vocea fostului șef al Agenției de Transplant, Radu Deac, care vorbește cu cineva despre mafia profesorilor: cuvintele din gura șefului Agenției, care spune că transplantul este controlat - atenție, din gura lui iese, nu din gura mea - spune că transplantul este controlat de mafia profesorilor. DIICOT nu știu să fi arestat pe cineva, nu știu să fi făcut ceva concret. Se știe foarte bine cine sunt acești profesori. Unul dintre ei s-a simțit jignit, m-a dat în judecată pentru că am spus că este parte din această mafie. Eu m-am dus pentru prima dată la DIICOT în 2009-2010, apoi am mai fost în 2013 cu cazul Arșinel."

"În 2013, când conduceam Asociația pentru Solidaritate și Empatie "Delia Grădinaru", de care mă ocup și acum, și am făcut plângere penală împotriva Institutului de Urologie și Transplant Renal din Cluj și împotriva lui Mihai Lucan și a Agenției de Transplant, nu știam că Arșinel nu a stat pe lista de așteptare nici măcar o singură zi. El a primit codul CUIANT în aceeași zi. În mod flagrant s-a încălcat legea pentru ca un VIP, pentru ca o persoană care putea să aducă publicitate profesorului Lucan, să primească un rinichi peste rând", a mărturisit Emanuel Ungureanu.

Emanuel Ungureanu a povestit că "Se urla în cazul Arșinel, nu mai departe de 2013, sunt doar 6 ani de atunci, venea Mădălin Voicu sau alți indivizi și îmi spuneau mie: 'Păi bă nevertebratule, Arșinel a avut o activitate prodigioasă, bineînțeles că merita să meargă la transplant înaintea altora.' Și pe pat erau 16.000 de bolnavi, țintuiți pe aparatul de dializă, care au văzut ce ne-a omorât pe noi ca societate: ăla e mai important, ăla e mai puțin important. Vorba unei doamne: "Pe mine nu mă mai cheamă nimeni la transplant, că nu sunt suficient de importantă pentru ei." Ei bine, lucrurile astea s-au schimbat la Cluj, după plecarea lui Lucan."

Emanuel Ungureanu, deputat USR și vicepreședintele Comisiei de Sănătate din Camera Deputaților, este denunțătorul medicului Mihai Lucan în mai multe dosare penale care vizează neregulile de la Institutul de Urologie şi Transplant Renal din Cluj și din domeniul transplantului. Acuzațiile lui Emanuel Ungureanu la adresa lui Lucan, fost director al institutului, merg de la delapidarea institutului până la trafic de organe.

Emanuel Ungureanu a lucrat ca asistent social în cadrul Institutului de Urologie şi Transplant Renal din Cluj, fiind primul asistent social din România specializat în asistența bolnavilor care suferă de insuficiență renală cronică. În această calitate a dezvoltat programe complexe de susținere a pacientului cu boală cronică renală în Institutul Clinic de Urologie și Transplant Renal, fiind coautor al primului ghid cu recomandări privind îngrijirea rinichiului transplantat. Și-a continuat apoi activitatea în secția de Nefrologie Pediatrică din cadrul Spitalului Clinic de Urgență pentru Copii din Cluj-Napoca, până la sfârșitul anului 2004.

În anul 2007, a înființat Asociația pentru Solidaritate și Empatie "Delia Grădinaru", dedicându-se îngrijirii copiilor și tinerilor cu insuficiență renală cronică, dependenți de dializă, unii dintre ei aflați pe listele de așteptare pentru transplant renal.



Citește și:


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















78287 vizualizari

  • +34 (42 voturi)    
    asa si ? Suntem in Romania, sud-estul Europei (Luni, 10 iunie 2019, 18:08)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    ce vreti ?
    Ai valuare sau n-ai.
    PS:
    Nu era el dj la mitingul psd din Bucuresti ?
    • +21 (21 voturi)    
      Unii mai presus ca altii (Luni, 10 iunie 2019, 22:48)

      Eliberati Rusia de rusi [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

      Asa a zis si Dragnea.
      Arsinel nu va mai iesi viu din inchisoare...
    • +9 (9 voturi)    
      nu era el (Marţi, 11 iunie 2019, 10:35)

      Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

      Arshinel nu e actorul ala care se tinea de mana cu Firea, si ne povestea cat de buna o sa fie si este ea la primarie?!
  • +71 (77 voturi)    
    arbashinel (Luni, 10 iunie 2019, 18:20)

    optiunea-2 [utilizator]

    glume ptr evu-mediu
    caterinca de bodega
    vrajeala de cocalar
    caracter de pesedist
    dinozaurii astia s'ar urca pe orice morman de oase, doar sa le fie lor bine! fara scrupule!
    • +27 (39 voturi)    
      mortuare (Luni, 10 iunie 2019, 19:19)

      emoticon [utilizator] i-a raspuns lui optiunea-2

      De când îl așteaptă Stela...
      • +21 (21 voturi)    
        Se vor întâlni ? (Luni, 10 iunie 2019, 21:22)

        Lu48 [utilizator] i-a raspuns lui emoticon

        Este posibil ca Stela să nu fie în iad !
    • +38 (40 voturi)    
      Ai uitat ? (Luni, 10 iunie 2019, 20:20)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui optiunea-2

      Cum sa uiti cel mai important lucru: loialitatea unei slugi.

      https://www.hotnews.ro/stiri-esential-22692406-mai-multe-personalit-exprim-sus-inerea-gabriela-firea-ceea-realizat-trebuie-rat-perfoman-ele-doamnei-primar-general-trebuie-continuate.htm

      "Mai mulți artiști, academicieni și sportivi și-au exprimat susținerea față de primarul general al Capitalei într-o scrisoare deschisă. Oameni precum Alexandru Arșinel, Monica Davidescu, Sanda Ladoși, Elisabeta Lipă, Ilie Năstase, Eugen Simion și Constantin Bălăceanu Stolnici o laudă pe Gabriela Firea pentru ”viziunea clară în ceea ce privește viața culturală și sportivă a Capitalei”, dar și pentru că nu a avut ”vreo intervenție care să cenzureze în vreun fel produsul cultural-artistic”
    • +43 (45 voturi)    
      E cu dus si intors! (Luni, 10 iunie 2019, 20:27)

      farty [utilizator] i-a raspuns lui optiunea-2

      Am un prieten care a murit din cauza asta: nu a beneficiat de un rinichi la timp, era pe lungi liste de asteptare, era chemat tot timpul la testari de compatibilitate, tot tacamul... legal... si inutil. Si la ce i-a folosit daca nu a dat spaga? A murit cu zilele!!! Ce-i, drept, acest gest ii va folosi pe lumea cealalta. Doar ca... nu vom afla niciodata cum!

      Ideea e alta. Cand faci un astfel de gest, te retragi din viata publica. Iti lasi barba, si te muti la tara... sa nu mai stie nimeni de tine.
    • +7 (7 voturi)    
      Comment sters de user (Marţi, 11 iunie 2019, 10:07)

      complet_ret [anonim] i-a raspuns lui optiunea-2

  • +38 (40 voturi)    
    Pai.... (Luni, 10 iunie 2019, 19:28)

    Zentrix [utilizator]

    Asta inseamna sa fii mafiot !
  • +38 (40 voturi)    
    Spaga si bagatul in fata (Luni, 10 iunie 2019, 19:58)

    dandra [utilizator]

    Chintesenta comunismului iar arsinel este reprezentantul lor suprem.
    Mai bag o sampanie la rece. Asteptam...
  • +33 (35 voturi)    
    Patina "omului nou "din iepoca de haur. (Luni, 10 iunie 2019, 20:01)

    Plagarus [utilizator]

    O hahalera de om,din RO multiLateral dezvoltata
  • +38 (40 voturi)    
    bah fosila imputita (Luni, 10 iunie 2019, 20:02)

    Marian Jipa [anonim]

    sunt copii care mor in locul tau ; jegule
  • +32 (34 voturi)    
    Alta..... (Luni, 10 iunie 2019, 20:23)

    gigiN [utilizator]

    ..... lichea !
  • -7 (19 voturi)    
    La 74 de ani in 2013, (Luni, 10 iunie 2019, 20:49)

    falcoind [utilizator]

    ar trebui sa nici nu mai fie pe lista pana sunt pacienți de sub 20 care așteaptă. La 101 ani lui David Rockefeller i se făcea al șaptelea transplant de inima . E etic ?
    • +11 (11 voturi)    
      da, e etic (Marţi, 11 iunie 2019, 10:38)

      Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

      da, e etic sa fie pe lista de aseptare. Ai vrea cumva sa sugerezi ca dupa o anumita varsta trebuie sa-i condamnam la moarte?

      problema nu e ca era pe lista, ci:
      - cu cum a ajuns pe lista prioritara, si mai mult chiar:
      - cum de a primit doi rinichi, cand se poate vietui si cu unul (sunt parinti care isi doneaza un rinichi copilului).

      Mosul asta a primit doi, in timp ce altii, care asteptau de ani buni, nu au primit nici unul (unii au si murit).
      • +1 (1 vot)    
        sper (Marţi, 11 iunie 2019, 23:50)

        falcoind [utilizator] i-a raspuns lui Pacala se intoarce

        sa nu ai niciodată un copil care așteaptă și sa afli ca rinichiul care i s-ar fi potrivit și lui a fost dat la un mos de 74 . stai liniștit la cum s-a "băgat" in fata nu s-a verificat dacă rinichiul (rinichii) respectiv , ar fi fost sau nu compatibil cu unul de 20 de ani care poate de atunci a și murit. DA după anumita vârsta nu ar trebui sa mai aibă "dreptu" la transplant. Sau măcar vârsta ar trebui sa fie un criteriu foarte dur și in cazul in care nu e nici un pacient tânăr compatibil, poate, poate sa ii mai faci transplant la un mos de 74 . Si asta ti-o spune un om care a trecut de jumătate , (trebuie sa fii prost sa crezi ca vei trai veșnic , in RO azi ca bărbat ai șanse de sub 10% sa ajungi la 80 ani. Acceptaiți-va soarta toți murim pana la urma , dacă am înțelege asta poate , am fi mai buni, am înțelege "mâncam doar cu o gura" . Nu cred ca trebuie sa te ageți cu disperare de viata, cred mai mult in a muri demn . Personal pt mine pentru șpaga data cat o fi el de mare actor "arsinel" e tot doar o LEPRA . la fel ca "david" ala cu 7 inimi .
        • 0 (0 voturi)    
          ai pus punstul pe i (Vineri, 14 iunie 2019, 13:59)

          Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

          ai pus punctul pe i.

          asta e o dilema pe care fiecare trebuie sa si-o rezolve singur (daca sa te mai inscrii sau nu pe lista de asteptare).

          si e o dilema pesronala, care tine de moralitatea fiecaruia, si e decizia fiecaruia.

          De asta nu sunt de acord cu tine, sa ti-o impuna altcineva - oare ala de 70 de ani are o dorinta de viata mai mica decat ala la 20!? cu cat e mai valoaroasa viata alauia de 20 decat cel de 70, cine sunt eu sa decid cine are drept la viata si cine nu?!

          au forst destule curente politice secolul trecut care au incercat sa ia decizii de genul asta... nu trebuie sa-ti mai spun cu ce consecinte.
      • +1 (1 vot)    
        Arsinel este un escroc, profitor si (Miercuri, 12 iunie 2019, 10:42)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Pacala se intoarce

        fara scrupule. Nu e nici legal si nici moral sa te pui primul pe lista de asteptare, si sa primesti transplantul in aceiasi zi. Ar trebui trimisi in judecata si cei care au aprobat transplantul..
  • -28 (36 voturi)    
    Si, care-i scopul articolului? (Luni, 10 iunie 2019, 22:21)

    Irina25 [utilizator]

    Sa ne tineti informati, sau ca multimea sa injure un om?!
    • +23 (23 voturi)    
      scopul (Marţi, 11 iunie 2019, 7:59)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Irina25

      articolului este ca să scoată în evidență oameni ca tine, luca și hahalera de arșinel, bipezi fără scrupule și plini de ipocrizie.
    • +19 (19 voturi)    
      Scopul (Marţi, 11 iunie 2019, 8:05)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui Irina25

      Scopul este ca sa ne reaminteasca faptul ca unii sunt mai egali ca altii...
    • +12 (12 voturi)    
      pai spune tu (Marţi, 11 iunie 2019, 8:16)

      Martha Logu [utilizator] i-a raspuns lui Irina25

      ... in fond, pe tine ce te deranjeaza?
    • +15 (15 voturi)    
      Sa-ti aduca aminte (Marţi, 11 iunie 2019, 8:32)

      fat.cat [utilizator] i-a raspuns lui Irina25

      In ce tara traiesti si cat valorezi pentru cei care o conduc. De aia a fost scris articolul. Si sa stii ce te asteapta daca vreodata te imbolnavesti grav si n-ai suficiente pile la partid. Sau bani ca sa te tratezi intr-un loc civilizat, unde prioritatea nu e cine esti tu, ma-ta, tata-to, partidul pe care il pupi in ... Doar gravitatea starii in care te afli.
    • +10 (10 voturi)    
      sa ne tinainformati (Marţi, 11 iunie 2019, 10:42)

      Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui Irina25

      pentru ca domnul Arshinel a sustinut tot timpul ca a asteptat "ca orice om", si a devenit chiar nesimtit cand a incept lumea sa-l traga de manaca.

      sa ne tina informati: pentru ca lucrul asta s-a facut cu cumplicitatea doctorului, si a mafiei din sanatate

      sa ne tina informati: pentru ca au murit tineri, asteptand ani buni un richini (unul singur!), iar ultimii ani de viata si i-au petrecut in dializa.

      sa ne tina informati: pentru ca am ajuns ca aceste repere morale sa ne dea lectii de civilizatie.

      sa te mai lamuresc, sau e clar?
    • 0 (0 voturi)    
      scopu articolului (Vineri, 14 iunie 2019, 17:02)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Irina25

      si tovarasa e a2a sau a 3a oara in care aperi psd.... doar o remarca

      e sa se arata ceea ce stiam deja: arsinel basinel a INCALCAT LEGEA !!!

      crezi ca e normal? crezi ca e normal ca tu sa ai nevoie de un transplant si sa treaca o fosila comunista in fata ta pentru ca are pile?!
  • +25 (25 voturi)    
    Judecata (Luni, 10 iunie 2019, 22:44)

    Nightprowler [utilizator]

    Eram pus la zid de catre prieteni si cunoscuti ca in Romania, in privinta persoanei mele, nu vreau sa-mi fie prelevate organele in caz de moarte cerebrala din cauza coruptiei sistemului. Cu articolul asta se pare ca am avut dreptate.
    • +11 (11 voturi)    
      Absolut (Marţi, 11 iunie 2019, 8:36)

      fat.cat [utilizator] i-a raspuns lui Nightprowler

      Pana cand Romania nu va face parte full time dintr-o organizatie care reglementeaza strict transplantul (cum e Eurotransplant, de exemplu) si in care prioritatea e doar gravitatea bolii, nu intentionez sa donez niciun fir de par, no offense.
  • +26 (28 voturi)    
    Pai ce s-a schimbat? (Luni, 10 iunie 2019, 23:01)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Nimic - un VIP din PARLAMENTUL HOTIEI NATIONALE a fost dus cu helicopterul de la Suceava la Buc. pentru ca avea... pântecăraie. Sub conducrerea unei pesediste carieriste si incompetente, care num stie decât dă dea din meliță, sistemul de Sănătate a decăzut si mai si. Se moare cu zile in spitalele devenite bombe biologice, lipsesc medicamente, bolnavii vinecu ser fiziologic de acasa, dar pesedeaua Sorina Pintea doarme linistita si continua sa minta senina - o inhaitata cu hotii nu poate avea constiinta
  • +18 (18 voturi)    
    asa arata un criminal (Luni, 10 iunie 2019, 23:50)

    I [utilizator]

    :(
  • +20 (20 voturi)    
    de ce mai exista liste (Marţi, 11 iunie 2019, 0:35)

    Coco Whistle [utilizator]

    si cum se face cu prioritizarile? e timpul ca cei care au incalcat sa fie exemplar pedepsiti. retragerea dreptului de a profesa, amenzi uriase, chiar inchisoare daca urmatorii pe lista au decedat. e timpul pedepselor,...e timpul ca romanii sa se implice ca astfel de regretabile momente sa nu mai aiba loc. ce fac astia e trafic de organe sub obladuirea 'profesorilor' . o astfel de agencie trebuie sa fie independenta, transparenta si inalt specializata deasupra tuturor intereselor. listele trebuiesc sa fie publice si orice 'peste linie' trebuie argumentata si bazata pe criterii dinainte stabilite. orice saritura peste linie presupune aditional cost.
  • +12 (16 voturi)    
    doar o paralela... (Marţi, 11 iunie 2019, 0:45)

    optiunea-2 [utilizator]

    daca in albania se face transport de droguri cu masina ministrului de interne, ce va face sa credeti ca in romania este mai bine? (ca in cazul de fatza, cu organe!...) si inca ceva, daca n'ati stiut de cazul asta din albania, ce va face sa credeti ca cineva de'afara stie ce se intimpla in romania? sau intereseaza pe cineva?
  • +23 (23 voturi)    
    Mda... (Marţi, 11 iunie 2019, 1:25)

    SmithJohn [utilizator]

    Se tot vorbește ca nu prea sunt donatori... Cu asa povesti nici nu vor fi... Cum sa iti mai dai acordul cand stii ca o sa ajungă la cine e mai smecher?
  • +6 (6 voturi)    
    Sa-i ia rinichiul inapoi ! (Marţi, 11 iunie 2019, 8:39)

    KTerinca [utilizator]

    .
  • +8 (8 voturi)    
    A fost o zi in care sistemul a functionat perfect (Marţi, 11 iunie 2019, 10:47)

    Martinezu [utilizator]

    Totul s-a rezolvat intr-o zi! Si acum voi sunteti carcotasi.