VIDEO Liviu Negoita si-a depus mandatul: Noul premier va fi desemnat de Traian Basescu, ma astept sa fie un coleg de-al meu

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 16 decembrie 2009, 9:16 Actualitate | Politic


Liviu Negoita si-a depus mandatul
Foto: AGERPRES
Premierul desemnat de Traian Basescu la inceputul lunii noiembrie, Liviu Negoita, a anuntat, miercuri dimineata, ca si-a depus, marti, mandatul: "Ne aflam intr-o alta realitate politica, dupa alegerile prezidentiale", a fost explicatia data de primarul sectorului 3. Liviu Negoita a amintit ca miercuri au loc, la Cotroceni, consultari in vederea desemnarii unui nou premier si a afirmat ca noul prim-ministru va fi desemnat de Traian Basescu, lasand sa se inteleaga ca ar putea fi vorba despre un democrat-liberal: "Ma astept sa fie un coleg de-al meu".

  • Liviu Negoita a tinut sa ii multumeasca lui Traian Basescu pentru "increderea acordata" si a afirmat ca "Era bine daca Romania avea o echipa guvernamentala atunci cand eu am incercat sa o formez, insa Coalitia bunului simt s-a opus. Parlamentul a amanat in mod nejustificat instalarea unui Guvern cu puteri legitime. Daca Parlamentul ar fi fost de acord si ar fi aprobat echipa propusa de mine, astazi, Romania ar fi primit a treia transa si ar fi avut un buget pentru 2010, deci am fi evitat o amanare nefasta pentru tara noastra".




Citeste mai multe despre   


















5440 vizualizari

  • +9 (15 voturi)    
    premier (Miercuri, 16 decembrie 2009, 9:20)

    p3st [utilizator]

    oare o sa fie desemnat Stolo ? ar fi destul de bun in postul de premier
    • +10 (10 voturi)    
      Puncte de vedere (Miercuri, 16 decembrie 2009, 9:41)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui p3st

      a celor doua jumatati de Romania:

      1.PDL ne va scoate din criza si va castiga net urmatoarele alegeri parlamentare.

      2. PDL ne afunda in criza si va ramane cu frimituri la urmatoarele alegeri.

      Totusi ne putem gandi si altfel:

      1. As putea castiga electorat, folosindu-ma de criza si de invansii in alegeri?

      2. As putea castiga electorat, daca particip la scoaterea tarii din criza alaturi de PDL?
      • -2 (6 voturi)    
        Lol, te preocupa viitorul PDL sau al Romaniei? (Miercuri, 16 decembrie 2009, 11:01)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        Important e daca si cand iesim din criza, pentru tine e mai important daca PDL va avea sau nu de castigat din asta =))
        Patetic!
        Patetic!
        • +2 (4 voturi)    
          Interes (Miercuri, 16 decembrie 2009, 11:36)

          Constantin [anonim] i-a raspuns lui Anonim

          Toata viata actionezi in interes personal, nu-i nimic patetic aici, e doar instinctul de supravietuire pe care ti-l satisfaci traind mai bine decat altii.
          • +1 (1 vot)    
            interese (Miercuri, 16 decembrie 2009, 11:51)

            alex [anonim] i-a raspuns lui Constantin

            Da, dar cand vaporul se scufunda mor si capitanul si matelotii si pasagerii.

            Instinctul de supravietuire dicteaza ca pe vremuri de furtuna sa te gandesti la vapor nu la lupta pentru capitanie.
            • 0 (2 voturi)    
              Si cand vaporul se scufunda (Miercuri, 16 decembrie 2009, 12:17)

              Constantin [anonim] i-a raspuns lui alex

              fiecare sa gandeste mai abitir cum sa-si salveze viata.
              Capitanul, e un caz mai aparte, fiindca are in responsabilitate vaporul, insa tot la viata sa se gandeste in primul rand, adica la copii si nevasta.
              • +1 (1 vot)    
                Bravo, daca-ti dau in cap pe strada nu te superi (Miercuri, 16 decembrie 2009, 12:52)

                Anonim [anonim] i-a raspuns lui Constantin

                Ca doar de mi-am vazut interesul si ti-am luat banii.
                Si eu care credeam ca problemele de etica si justitie le-au rezolvat filosofii antici....
                • 0 (2 voturi)    
                  Interesul propriu (Miercuri, 16 decembrie 2009, 13:15)

                  Constantin [anonim] i-a raspuns lui Anonim

                  poti sa ti-l urmaresti in multe moduri, printre care si cel descirs de tine.

                  Insa mie imi place sa-mi urmaresc propriului interesul prin satisfacerea intereselor celorlalti.
              • +1 (1 vot)    
                Cine scoate sabia de sabie va muri (Miercuri, 16 decembrie 2009, 12:55)

                Anonim [anonim] i-a raspuns lui Constantin

                Sa nu-ti uiti vorbele cand altii isi vor vedea de interes(in detrimentul dreptatii si al tau)!
          • 0 (2 voturi)    
            re: (Miercuri, 16 decembrie 2009, 12:13)

            vlad [anonim] i-a raspuns lui Constantin

            Deci daca vrem sa traim mai bine ar trebui sa incepem sa fim parsivi, sa calcam in picioare oamenii, nu conteaza mijloacele prin care razbatem, important este sa castigam. Asta sa inteleg eu. Sa promovam cultul individului, atata vreme cat mie imi este bine restul nu mai conteaza, poate sa fie praf si pulbere. Uite din cauza unor oameni ca tine tare este asa cum este, nu mai exista constiinta civica, poate sa te calce unii in picioare unii ziua in amiaza mera si nimeni sa nu intervina. Omule nu traim in jungla, sau poate unii se ghideaza dupa principiul ochi pt ochi si dinte pt dinte. Trist
      • -4 (6 voturi)    
        re (Miercuri, 16 decembrie 2009, 12:09)

        Vlad [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        Esti cam pe langa, in 10 luni cat au trecut de la alegerile parlamentare guvernul PDL nu a adoptat nici o masura anticriza care sa ajute economia Romaniei sa treaca mai usor prin criza. Ba din contra, prin masurile adoptate de deja celebrul inginer Pogea care, apropo a fost director la firmele lu Videanu(omul de casa al PDL-ului), nu au facut altceva decat sa aduca in prag de faliment o groaza de IMM-uri. Cred ca anul 2010 va fi unul tot de scadere economica, multe firme vor intra in incapacitate de plate, somajul va atinge cote alarmante, prevad cresteri de taxe si impozite si multe altele. In concluzie lumea va trai din ce in ce mai rau.
        De Liviu Negoita ce sa zic, o marioneta,t o simpla papusa de carpe manipulata de tovarasul Basescu care a reprezentat doar o simpla reactie la nominalizarea aliantei anti - PDL.
      • -3 (5 voturi)    
        re (Miercuri, 16 decembrie 2009, 12:09)

        Vlad [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        Esti cam pe langa, in 10 luni cat au trecut de la alegerile parlamentare guvernul PDL nu a adoptat nici o masura anticriza care sa ajute economia Romaniei sa treaca mai usor prin criza. Ba din contra, prin masurile adoptate de deja celebrul inginer Pogea care, apropo a fost director la firmele lu Videanu(omul de casa al PDL-ului), nu au facut altceva decat sa aduca in prag de faliment o groaza de IMM-uri. Cred ca anul 2010 va fi unul tot de scadere economica, multe firme vor intra in incapacitate de plate, somajul va atinge cote alarmante, prevad cresteri de taxe si impozite si multe altele. In concluzie lumea va trai din ce in ce mai rau.
        De Liviu Negoita ce sa zic, o marioneta,t o simpla papusa de carpe manipulata de tovarasul Basescu care a reprezentat doar o simpla reactie la nominalizarea aliantei anti - PDL.
      • +1 (1 vot)    
        Azi Romania e condamnata! (Miercuri, 16 decembrie 2009, 14:09)

        Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

        @ Suntem la o rascruce cand nu merge cu daca! Suntem condamnati ca in ceasul al 12-lea toti Romanii si mai ales tinerii sa schimbe Romania intr-o tara prospera harnica, economic cu o productivitate cel putin media Europeana!Nu mai putem fi carcotasi,dezbinati! Deja Romanii au mii de procese pe rol de la o fasie de un metru de gradina/curte,0,5ha in timp ce straini care spala sau nu bani negri au proprietati si de cca 25.000 ha!Este pusa in balanta insasi biosecuritatea vietii!Reinpadurirea muntilor,refacerea perdelelor forestiere in campa Dunarii o urgenta fata de fenomene meteorologice deosebite(Tornade!)neobisnuite in istorie,a deserificarii, a fixarii solului si oprirea nisipurilor zburatoare..nisipurilor zburatoare .chiar si in fielful Dlui Geoana!( Uite aci un obiectiv national demn de un partid mare ca PSDR>) Dumnezeu sa binecuvanteze sa lumineze Noul Presedinte, M.S Poporul si Romania! DDD
    • 0 (10 voturi)    
      NU (Miercuri, 16 decembrie 2009, 9:42)

      deloc [anonim] i-a raspuns lui p3st

      ar fi groaznic! sunt fan pdl dar pe stolo nu-l plac! este un om slab! nu mai are autoritatea necesara sa tina in frau un guvern
      • +5 (5 voturi)    
        Relativ (Miercuri, 16 decembrie 2009, 10:10)

        bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui deloc

        Stolojan nu a avut autoritatea necesara pentru un guvern de mare coalitie in conditiile in care nu este nici macar liderul PLD. S0-a vazut foarte clar ce a facut PSd in momentul in care Geoana personal nu a participat la raspunderea guvernarii.

        In plus, un guvern de mare coalitei nu poate avea un program politic consistent, in sensul ca programul de guvernare trebuie sa se multumeasca cu lucrurile acceptate de doua partide foarte diferite: depasirea statistica a crizei si respectarea angajamentelor internationale. Optiunile ferme ale lui Stolojan petnru masuri de reforma radicala nu ar fi avut sustinerea PSD.

        De aceea acel guvern a trebuit condus de cei doi sefi de partid. A fost condus doar de unul si rezultatul il platim in criza de guvern de acum. Este ceea ce anticipase Stolojan cind si-a depus mandatul.

        Intr-un guvern dominat de PDL, cu Boc si Bsescu de partea sa, Stolojan ar avea autoritatea necesara pentru a conduce guvernul conform unor politici de reforma institutionala si nu doar in baza principiului impartirii placintei, complet nepotrivit stilului decis al lui Stolojan.

        Stolojan nu este un om slab, este un politician cu sustinere limitata. Este un foarte bun manager sau, altfel spus, un excelent inalt functionar, care ar putea sa se achite de obligatiile ce ii revin unui premier de guvern politic majoritar.

        Daca PDL il va sustine sau nu este cu totul alta poveste, desi pozitia sa in fruntea guvernului ar transmite un mesaj clar liberalilor din PNL.
      • -2 (4 voturi)    
        Romania, IQ mediu 95... acum inteleg de ce... (Miercuri, 16 decembrie 2009, 11:00)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui deloc

        Omul a facut o ironie, tu chiar nu te-ai prins?
        Stolo a fost calul alb al lui Basescu pe care l-a executat inainte de finish ca sa termine cursa cu Boc.
        Negoita e acelasi cal alb pe care Base il impusca exact inainte de finish pentru a-l propoune tot pe... Boc?
        • -1 (1 vot)    
          no serios mah... (Miercuri, 16 decembrie 2009, 11:57)

          Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

          cand animalele de prin PDL dupa demiterea guvernului spuneau ca marinelu' il va propune tot pe Boc iti aduci aminte ce a zis asta?!

          ceva de genul: Treziti-va la realitate, nu pot propune un premier demis intr-o tara europeana in 2009...

          as fi neplacut surprins sa-l propuna pe Boc acum...
          Vocile prin targ spun ca bolile lui Stolo s-ar fi datorat faptului ca marinelu la vremea respectiva "s-ar fi implicat" prea mult in formarea guvernului...dar astea sunt doar barfe...
        • 0 (0 voturi)    
          Imprevizibil! (Miercuri, 16 decembrie 2009, 18:22)

          Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

          @ Basescu la mutare ! Nici un chibit nu reuseste sa intuiasca miscarea! Cred ca PM va fi din Moldova!( Zona Iasi !) DDD
      • -2 (4 voturi)    
        re: (Miercuri, 16 decembrie 2009, 12:16)

        vlad [anonim] i-a raspuns lui deloc

        Dar cine are autoritatea, Basescu. sa stii ca Basescu nu va accepta niciodata un premier independent sau unul cu coloana vertebrala, pe care el sa nu-l poata manipula. De ce crezi ca tot iese pe la tv si spune ca nu va accepta nici un premier atata vreme cat acesta nu este din PDL. Imi pare rau pentru tine pt ca ti cu PDL-ul, eu zic totusi sa deschizi mai bine ochii si sa te uiti un pic in spate sa vezi ce a facut Basescu si PDL-ul bun pentru tara asta
    • 0 (12 voturi)    
      strategie (Miercuri, 16 decembrie 2009, 9:56)

      florin [anonim] i-a raspuns lui p3st

      Cea mai grava situatie este sa avem un presedinte cu un IQ modest (a nu se confunda hotia cu IQ-ul!!! - vulpea are un IQ mai slab decat delfinul, de exemplu), care sa se inconjoare de sfatuitori de acelasi calibru
      • +3 (5 voturi)    
        Coeficient de inteligenta (Miercuri, 16 decembrie 2009, 10:14)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui florin

        Chiar, ne poate ajuta cineva sa aflam ce IQ are Basescu?
      • +6 (6 voturi)    
        Ah, ce chin, ce dor, ce jale... (Miercuri, 16 decembrie 2009, 10:39)

        ion [anonim] i-a raspuns lui florin

        Vad ca matale suspini dupa IQ-ul lui Geoana...
        • 0 (2 voturi)    
          Ioane, nu e ca la fotbal: (Miercuri, 16 decembrie 2009, 11:06)

          Anonim [anonim] i-a raspuns lui ion

          Daca nu-i place Steaua, nu inseamna ca tine cu Dinamo, capisci?
          Mai mult, poate nu-i place fotbalul catusi de putin...

          Hint: Inlocuieste (daca nu e prea greu pentru tine) fotbalul cu politica, Steaua cu Basescu, Geoana cu Dinamo.
        • -2 (6 voturi)    
          Cunoasterea de sine (Miercuri, 16 decembrie 2009, 11:15)

          Constantin [anonim] i-a raspuns lui ion

          Geoana e constient de IQ-ul propriu: toata lumea il bate la cap cu asta si el accepta acest lucru.

          Basescu, insa, e constient de IQ-ul pe care il are?
    • +6 (10 voturi)    
      numai ambitia lui MG (Miercuri, 16 decembrie 2009, 10:05)

      naiv [anonim] i-a raspuns lui p3st

      ne-a tinut fara guvern o luna. Am fi putut avea guvern si legile cerute de FMI si buget si n-aveau decat sa-l darame dupa o luna. N-a vrut MG si gata. Nici n-a vrut sa-l discute in parlament.
      • -2 (4 voturi)    
        re: (Miercuri, 16 decembrie 2009, 12:20)

        vlad [anonim] i-a raspuns lui naiv

        Tu ori esti prost ori esti prost, una din doua, a existat un candidat accepta de o majoritate parlamentara dar pe care Basescu nu l-a vrut pentru ca nu-l putea manipula. Toata criza a fost creata si sustinuta de ambita lui Basescu care a pus pe primul plan propriile interese. Nu mai dezinforma lumea si mai informeaza-te.
    • -3 (7 voturi)    
      Ba Udrea (Miercuri, 16 decembrie 2009, 10:12)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui p3st

      ar fi si mai buna, exact pe placul presedintelui vostru.
    • +1 (5 voturi)    
      stolo (Miercuri, 16 decembrie 2009, 10:16)

      lulu [anonim] i-a raspuns lui p3st

      de ce o fi bun? sa mai nationalizeze o data valuta?
      sa mai planga si el pe umarul lui Base'? Sau ca sa mai facem un grup de "baieti destepti"? Ca se-ntoarce roata..
    • -1 (9 voturi)    
      unde sa emigrez? (Miercuri, 16 decembrie 2009, 10:21)

      florin [anonim] i-a raspuns lui p3st

      ma uit si ma crucesc.
      O curte constitutionala care a dat un verdict dupa rezultatul la un test fara relevantza (numararea voturilor nule). Astia sunt "inteleptii romaniei". In ce lume traim? cum am eu sansa sa ma reprezinte un presedinte smenar, inconjurat de o cloaca de aceeasi teapa? de ce dracu m-am mai nascut sa traiesc asemenea timpuri?
      • +2 (4 voturi)    
        Unde sa emigrezi (Miercuri, 16 decembrie 2009, 11:06)

        Vasile007 [anonim] i-a raspuns lui florin

        Coreea de Nord. China. Cuba. Rusia.Myanmar.Iran. Optiunile sunt vaste.
      • 0 (2 voturi)    
        la Moscova cu tine (Miercuri, 16 decembrie 2009, 11:31)

        Caty25cat [utilizator] i-a raspuns lui florin

        la Moscova..se pare ca e pe gustul tau...
    • -1 (5 voturi)    
      stolul (Miercuri, 16 decembrie 2009, 11:25)

      razgandeanu [anonim] i-a raspuns lui p3st

      cum domle, a renuntat negoita? tipu competent de 80%? parca johanis trebuia sa faca asta, ca doara el era pus acolo de ochii lumii. sau e iarasi facatura psd?
      pai marele premier desemnat de nea baselu sa scoata tara din criza se razgandeste asa dupa doua saptamani? ca stolo? nu se poate, e iarasi un compot
    • -3 (3 voturi)    
      re: (Miercuri, 16 decembrie 2009, 12:00)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui p3st

      Ce sa faca Stolo :)))), ma faci sa rad, nu va fi niciodata de acord, a demonstrat-o in prea multe cazuri.Are prea mult de pierdut devenind premier si nu cred ca va accepta niciodata sa fie unealta vorbitoare a lui Basescu
  • -11 (29 voturi)    
    pdl=falimentul romaniei! (Miercuri, 16 decembrie 2009, 9:20)

    kitto [utilizator]

    ambitia pdl-ului de a guverna singuri ne va aduce in pragul falimentului!
    • +11 (23 voturi)    
      zau? si cind Paturiciu a guvernat (Miercuri, 16 decembrie 2009, 9:33)

      Doboritorul de Bizoni [utilizator] i-a raspuns lui kitto

      singur prin intermediul lui Tradatoriceanu cum a fost? cum au reusit PeNaLii tai, aliatzi cu ciuma roshie pesedista sa toace totzi banii pe care i-au trimis cei din diaspora in tzara? de aceea le-au tras-o peste boticul hulpav cu votyl cei din diaspora! stai jos, esti un p(r)ostac si un prosternac de-al gastii Ilici-Crinela!
    • +12 (16 voturi)    
      falimentul romaniei? (Miercuri, 16 decembrie 2009, 9:38)

      siret [anonim] i-a raspuns lui kitto

      Stimabile gornist! Aici nu e vorba de competenta lui crin sau psd, deja stim ce pot. Mai mult e vorba de actiunile subversive care le pot produce acesti penali, unele vor fi sigur la limita sigurantei nationale.
      Pentru niste maimute , regulile democratiei se pot transforma in arme letale cu care ne pot tulbura.
      • -4 (6 voturi)    
        faliment e termenul corect (Miercuri, 16 decembrie 2009, 10:18)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui siret

        Daca s-ar da carnet de folosit calculatorul, tu n-ai putea avea asa ceva pentru ca esti prea tolomac.
        Vorbesti de siguranta nationala si sustii totodata un personaj care e pe cale sa subjuge toate institutiile statului care trebuie in mod OBLIGATORIU sa fie independente: Guvern, Justitie, Parlament (ai auzit de saparatia puterilor in stat, mai desteptule?). De unde pana unde vorbesti tu despre democratie, cand ataci exact principiile care stau la baza democratiei? Si ce-i cu termenii astia comunisti "actiuni subversive", "siguranta nationala", "penali"?? Adik ceilalti n-au dreptul la opinie? Pui tu pumnul in gura tuturor, pentru ca sunt penali, comunisti, antireformisti etc?
        Nu ti-ar fi jena sa spui altora ca sunt gornisti, cand, dupa stilul in care scrii, se vede de la o posta ca inghiti ca papagalul idei pe care nu esti in stare sa le digeri (de unde stii tu ce poate Crin Antonescu? ai citit in stele?? Eu stiu ce poate Base si camarila, i-am vazut cum au afundat tara in crize peste crize).
        P.S.
        Stimabile, nu toti romanii iti impartasesc adulatia, nu toti sunt habotnici, asa ca foloseste argumente cand vrei sa explici ceva, ca limbaj de lemn oricine poate sa foloseasca...e simplu: copy-paste
        • +2 (4 voturi)    
          CE a facut Crin antonescu pina la virsta asta? (Miercuri, 16 decembrie 2009, 10:55)

          bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

          Profesor, nu prea... Cercetator. ce a publicat, ciond si-a dat doctoratul? Politician? Ce a facut in vreun guvern, ce initiativa publica a sustinut?

          A si masura liberala a recompensarii sportivilor merituosi o stiu, dar altceva, mai definitoriu?

          Crin a trecut de la PNL la PAC nu cind PAC s-a infiintat ci cind a devenit clar ca Campeanu scotea PNL din parlament. A trecut la PL'93 (fost PNL-AT) nu din dragoste pentru libertarianisumul lui Patriciu, ci pentru ca Manolescu nu era in stare sa obtina pozitii mai bune pentru oamenii sai in CDR. A revenit la PNL, la pachet cu ceilalti liberali exclusi sau scirbiti de Campeanu doar cu reunificarea liberala gestionata de Valeriu Stoica.

          Cu asemenea biografie de traseist fara principii sau rezultate, iti trebuie mult tupeu sa te pui in fruntea revolutiei bunului simt!
  • -3 (19 voturi)    
    da ma asa a vreau... (Miercuri, 16 decembrie 2009, 9:24)

    liviu_ [utilizator]

    sa fie totul 100% al lui basescu... sa vedem ce face in 2-3 ani cu un guvern care-i apartine...
    ca pana acum au fost mogulii de la pnl si pds... acum sa nu mai fie nimeni , sa conduca singur. sa vedem cat de bun presedinte e...

    PS: avand in vedere ca in curtea scolii unde acum 15 ani ma jucam fotbal au aparut niste blocuri... (sectoru 3, in mandatul lui) pot spune ca am toata stima (si mandria...) pentru negoita...
    • +8 (12 voturi)    
      da, si numai asta ai vazut? (Miercuri, 16 decembrie 2009, 9:33)

      ego sum [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      ca sunt blocuri (de altfel, foarte elegante) in curtea scolii care ar fi trebuit sa fie declarata monument national ca te-ai jucat tu acolo acu' 15 ani!
      nu spun ca negoita ar fi un sfant in viata si nici ca nu l-ar fi atins umbra de coruptie (sa fim seriosi ... terenuri retrocedate in parcuri ... monopolul bgs ...) dar uita-te si tu ce a facut in ansamblu!
      nu ar fi fost un bun prim ministru - este administrator nu politician si nici economist, nu se putea compara cu lucian croitoru dar ca sa fii impotriva unui om care a aduc sectorul 3 la nivel de decenta doar pentru ca s-a atins de curtea scolii unde ai jucat tu fotbal acu 15 ani e penibil!
  • +16 (22 voturi)    
    Emil Boc (Miercuri, 16 decembrie 2009, 9:27)

    Doboritorul de Bizoni [utilizator]

    cel mai bun si mai integru premier al Romaniei de pina acum. in plina recesiune economica a luat masurile necesare sa nu ne prabusim - mai mult decit ne-au ajutat sa ne prabusim gasca PeNaLo-pesedista (care numai pentru matzul lor gros precum obrazul s-a gindit).
    • -7 (15 voturi)    
      bv poliglotule (Miercuri, 16 decembrie 2009, 9:38)

      un roman [anonim] i-a raspuns lui Doboritorul de Bizoni

      banuiesc ca acest mesaj nu va aparea si va fi cenzurat de hotnews care se vede cam ce publicatie partinitoare este ,ar fi bine ca bizonul mai dinainte sa nu mai vb ca un rumegator ce este improscand prostii ,il intelegem ce afiliere are dar asta nu inseamna ca toata lumea trebuie sa fie de acord cu el
      • +6 (6 voturi)    
        Foarte rar (Miercuri, 16 decembrie 2009, 10:02)

        gigel [anonim] i-a raspuns lui un roman

        s-a intimplat ca hotnews sa cenzureze mesaje prietene !

        Vrei cenzura du-te pe realitatea.net si zi ceva de bine lu gioala !
        • -1 (3 voturi)    
          te-nseli, amice! (Miercuri, 16 decembrie 2009, 11:50)

          cenzurat [anonim] i-a raspuns lui gigel

          aici se cenzureaza la greu, metodele fiind diverse! De la neaparitia comentariului pana la metode mai "rafinate": aparitia comentariului mult dupa postare, uneori chiar 5-6 ore, sau, mai subtil, trimiterea articolului undeva in subsolul paginii, pentru a diminua impactul pe care l-ar avea. Mai sunt alte metode pe care le-am "experimentat" de-a lungul anilor. Pot doar sa-ti spun ca acest site este si a fost un fel de "manual de manipulare", indiferent de concluzia spre care ar dori cei care controleaza site-ul (eu am inteles ca ar fi ceva vant implicat!) sa conduca pe eventualii lobotomiati care nu-s capabili sa faca propriile analize ale informatiilor!
          PS: multumesc WM-ului pt marinimia de-a lasa sa treaca acest comentariu, impreuna cu PS-ul aferent!
          • +1 (1 vot)    
            O precizare (Miercuri, 16 decembrie 2009, 12:21)

            gigel [anonim] i-a raspuns lui cenzurat

            Legat de locul unde apar comment-urile:

            daca ai observat primele nu apar cele care au fost adaugate ultimele, ci acelea care au cel mai mare rating si cel mai mare numar de raspunsuri ; ) deci nu cred ca e vorba de manipulare si cenzura aici.
        • 0 (0 voturi)    
          bine mai WM-ule! (Miercuri, 16 decembrie 2009, 14:16)

          cenzurat [anonim] i-a raspuns lui gigel

          Ce va plac voua cei care va critica, ceva mai rar! Adevarul doare si nu puteti lasa un comentariu care va expune goliciunea? Am vrut si eu sa-l informez pe om ca sa nu moara prost si voi, ce oameni de treaba!, considerati ca-i mai bine sa-l lasati cu capul in nori decat sa-l lasati sa afle adevarul! De fapt, comentariul cenzurat de voi l-am scris mai mult ca pe un test, convins fiind ca n-aveti voi sange-n instalatie suficient cat sa aprobati aparitia postarii!
    • -3 (5 voturi)    
      ha ha ha (Miercuri, 16 decembrie 2009, 10:22)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Doboritorul de Bizoni

      hai recunoaste ca nici tu nu crezi ce zici...hai, recunoaste, Boc cel mai bun premier, mor de ras! Pana si idolul tau a zis ca l-a ales pentru ca ...n-a avut altul mai bun :P
      Iar pe liberali degeaba te oftici, asta e, au beneficiat, in ciuda strambelor lui Basescu, de o guvernare excelenta. Oftica-te! Oftica-te! Ha ha ha!
  • -3 (17 voturi)    
    prim-ministru (Miercuri, 16 decembrie 2009, 9:27)

    Anca [anonim]

    De ce nu-l pune Basescu pe Blaga prim-ministru? Noua ne trebuie un om asa dur ca Vladimir Putin, sa bage frica in politicienii corupti si puturosi.
    • -5 (15 voturi)    
      fii pe pace (Miercuri, 16 decembrie 2009, 9:35)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Anca

      asta se si viseaza Basescu: un Putin al Romaniei.
    • +6 (10 voturi)    
      Eu as vrea (Miercuri, 16 decembrie 2009, 9:42)

      ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui Anca

      Blaga la Interne.
    • +2 (2 voturi)    
      Halal ideal!!! (Miercuri, 16 decembrie 2009, 10:15)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui Anca

      "o tiranie ca-n Rusia" ca "rapita, ai vazut rapita?"...

      Putin a bagat nu doar frica ci si glontul sau poloniul in cei care nu ii dau dreptul si nu i se inchina ca la icoane. A mai bagat fricasi in oamenii cinstiti care incearca sa traiasca pe picioarele lor. Silovikii care isi platesc dreptul si ii arata respect o duc mai bine ca pe vremea lui Eltin.

      Din fericire, Blaga nu este Putin, doar un politician roman ceva mai serios.
    • -2 (6 voturi)    
      fanteziile tale...sunt ale tale (Miercuri, 16 decembrie 2009, 10:27)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Anca

      Draga mea, n-as vrea sa crezi ca sunt misogin, dar daca tu ai fantezii cu barbati puternici si rai, care sa bage frica in tine, eu nu ma bag peste placerile tale.
      Dar te rog nici tu sa nu te bagi peste dorintele mele. k? Am trait destul in totalitarism si, oricat de masochist as fi, stiu ca daca sunt pareri diferite, daca institutiile sunt independente si nu raspund la comenzi politice, macar sunt liber!
      P.S.
      Acum redevenind serios, tu ai impresia ca cineva din PD-L este altceva decat o marioneta a presedintelui T.B? Sau asta e o alta fantezie de-a ta?:D
      • 0 (2 voturi)    
        zau? (Miercuri, 16 decembrie 2009, 10:34)

        Anca [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

        esti un PSD-ist obsedat... din pacate astia sunt inca multi in Romania, de aceea nu putem sa progresam.
        • -1 (3 voturi)    
          daca asta crezi... (Miercuri, 16 decembrie 2009, 11:08)

          Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Anca

          in primul rand nu sunt PSD-ist sunt PNL-ist, nu ca asta ar conta pentru tine. Iar asta e un partid istoric, nu o facatura de partid azi socialist, a doua zi populat, facut dupa chipul si asemanarea unui om. Asta ca stim amandoi la ce ne referim.
          Cat priveste progresul, cred ca il intelegem in mod diferit. Vezi tu, eu am trait in comunism si nu-mi doresc sa traiesc intr-o alta Rusie...
          Si ca sa-ti fac pe plac, da, sunt obsedat, sunt urmarit de comunism si nu mai vreau asa ceva...
          • +2 (2 voturi)    
            Cu cartile pe masa (Miercuri, 16 decembrie 2009, 12:07)

            bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

            PNL este la fel de partid istoric ca si PSDul lui Geoana (si al lui Titel Petrescu) sau Partidul Conservator al lui Voiculescu. Sa fim seriosi! Ma intreb daca Ionel Bratianu nu s-ar fi tavalit de ris la ideea ca cineva ca IV Sandulescu ar putea fi nr. 2 in PNL, si cred ca nu s-ar fi dat niciun moment pe mina unor altminteri interesanti oameni de cultura ca DA Lazarescu ori Mircea Ionescu Quintus. Pina si Guta Tatarascu l-ar fi tras de mineca pe Campeanu sa o lase mai moale cu guduratul pe linga Iliescu.

            PNL de dupa 1990 a fost un partid in care Maria ori Vintilica Bratianu nu si-au gasit un loc pe masura. PNL ar fi putut fi un partid mare dupa 1990, dar guduratul pe linga partida lui Iliescu in 1990-1992 si dupa 2005 i-a rupt coloane vertebrala.

            La fel de pe slau spus, PD a aparut elitelor profesionale si adminstrative care prin competenta lor au tinut romania in functiune pe vremea Comunismului. Activistii papagali si santajabilii sau vulenrabilii au trecut in cea mai mare parte la Iliescu si in FSN, au ramas doar cei cu pretentii de occidentalism si competnenta profesionala. Cei la care erau doar pretentii au plecat la Iliescu in valul al doilea, de dupa preluaraconducerii de Basescu.

            PDL este un partid-trupa care mizeaza pe politicile de succes pe termen lung pentru Romania: modernizare, integrare europeana securitate auro-atlantica.

            Ca sub-nomenclaturistii din 89 au defilat sub steagul socialist in anii 90 era de asteptat cit timp statul era racordat direct la resursele economice ale tarii; la fel si ca sub Basescu, cu privatizarea aproape gata si cu acquis-ul adoptat cumva au trecut pe fata la politici etichetate de dreapta in UE. Cit timp Basescu - si prin el PDL - isi va juca viitorul politic pe aceste prioritati ii voi sustine.

            Sigur ca as dori un partid mai putin mercenar, mai deschis; insa PNL, care nu mai are o viziune de guvernare, si cel putin le centru nu are manageri, nu are lideri care nu isi mai asculta simpatizantii nu poate fi o alternativa.
            • +1 (1 vot)    
              hm, ce legatura e intre Coposu si Iliescu?!? (Miercuri, 16 decembrie 2009, 13:26)

              Bogdan [anonim] i-a raspuns lui bilbofil

              Nu mi se pare corect din partea ta sa amesteci nume preum Coposu, Ratiu sau M.I.Quintus cu Ion Iliescu, cand stii foarte bine (ca vad ca te-ai documentat) ca ei au fost batuti si rapiti chiar (Ratiu) de minerii adusi de Iliescu, tocmai de teama protestantilor pe care acestia i-au strans in piata Revolutiei.
              Mi-am permis sa acuz PD-ul de inconsecventa pentru ca, obiectiv vorbind, trecerea de la Socialistii Europeni la Popularii Europeni in acelasi an cred ca e o initiativa singulara in UE (dictata de interese conjuncturale, nu de traditie, principii etc. Care va sa zica nu le are, cum ar zice Caragiale) :P
              Nu sunt un sustinator habotnic al PNL, nu zic ca e Crin cel mai alb, ci doar ca am apreciat o anumita consecventa. Resiping de asemenea parerea ta caPNLnu are o viziune de guvernare. Sa inteleg ca sub Tariceanu Raomania a mers prost?? Eu si statisticile o demonstreaza ca a fost cea mai buna perioada post-decembrista din istoria Romaniei (cu toate betele-n roate puse de Basescu).
              PD-ul, in opinia mea, nu este un partid democratic pentru ca nu se permit alte opinii in afara de cele prezidentiale.
    • -4 (4 voturi)    
      Mda, Blaga (Miercuri, 16 decembrie 2009, 10:29)

      AlinP [anonim] i-a raspuns lui Anca

      Bravo desteptule. Pe Blaga l-ai gasit dintre toti. Unul dintre cei mai corupti oameni din tara si din PDL alaturi de Berceanu, Udrea, Videanu si , normal, Basescu.
      • +2 (2 voturi)    
        gornistul (Miercuri, 16 decembrie 2009, 12:12)

        tepes [anonim] i-a raspuns lui AlinP

        Mai Aline,cu mintea ta ai putea trai fara cap,ce exemple penibile dai,cred ca glumesti,s-ar invineti si mai mult de ciuda nastase ca l-ai detronat de pe locul intii,de ceilalti balaoachesi din psd de care nu pomenesti este dovada ca esti partinitor,un om de duzina,frustrat .
  • +13 (15 voturi)    
    Pacat! (Miercuri, 16 decembrie 2009, 9:34)

    siret [anonim]

    Am pierdut un posibil foarte bun prim ministru din cauza unor lepre de penali de la pnl si psd.
    • -2 (6 voturi)    
      oare? (Miercuri, 16 decembrie 2009, 9:59)

      calin [anonim] i-a raspuns lui siret

      Crezi ca era mai bun ca Boc?
      Este mai bun ca videanu, berceanu, blaga, ridzi, udrea, sulfina, fluture?
      • +5 (5 voturi)    
        vorbim si despre (Miercuri, 16 decembrie 2009, 10:08)

        rau [anonim] i-a raspuns lui calin

        Vanghelie, Hrebe, Chiuariu, Adomnitei, Orban, Remes-Caltabos, Nica, Nicusor Constantinescu (dormind in mijlocul strazii la volan) ?
        • +3 (3 voturi)    
          Sa te ajut (Miercuri, 16 decembrie 2009, 10:52)

          mi3rla [utilizator] i-a raspuns lui rau

          Oprisan, Vanghelie, Mitrea, Negoita ala cu tva nereturnat la 1000 de case vandute, cumnatu lu geoana cu salariul ala nesimtit la o firma de stat. Nu are hotnews spatiu sa mi dea daca ii enumar pe toti si evident bomboana de pe coliva, Noirca Neculai cu nepoata sa filmata ca voteaza in Parlament si ea sustinand cu imaginea in fata ca nu
    • +3 (3 voturi)    
      E nevoie de el la sectorul 3 (Miercuri, 16 decembrie 2009, 10:17)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui siret

      Negoita sa isi temine mandatul inceput, sa cistige primaria generala peste trei sau sapte ani. Dupa aia se poate intoarce in parlament.

      Mai bine sa prexseze din partid petnru cresterea autonomiei adminstratiei locale, mai ales a autonomiei financiare. Ca mai multi bani se cheltuie la nivel local si mai multe lucruri importante se fac in adminstratia locala decit in cea centrala.
      • 0 (2 voturi)    
        nu (Miercuri, 16 decembrie 2009, 10:52)

        mi3rla [utilizator] i-a raspuns lui bilbofil

        Dupa aia sper sa candideze in alt sector al Capitalei sa faca si acolo ce a facut in 3
        • +2 (2 voturi)    
          nu (Miercuri, 16 decembrie 2009, 12:10)

          dj [utilizator] i-a raspuns lui mi3rla

          poate doar la primaria generala. Ca noi, cei din sectorul 3, nu vrem sa il lasam sa plece!
          • +1 (1 vot)    
            din pacate (Miercuri, 16 decembrie 2009, 15:02)

            mi3rla [utilizator] i-a raspuns lui dj

            Din pacate da, poate va candida totusi la Primaria Generala. Ar vedea si 4 si 5 ce inseamna sa fii gospodar, ca astia sunt loviti rau
        • +3 (3 voturi)    
          Primaria generala (Miercuri, 16 decembrie 2009, 12:15)

          bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui mi3rla

          La ora actuala Bucurestiul este un judet cu 6 municipii separate. Ar trebui modificata legea si in general modalitatea de administrare a capitalei astfel incit problemele comune ale orasului sa fie solutionate de primaria genrala iar problemele divizilbile (salubritate, intretinerea domeniului public, piete, etc.) sa fie delegate sectoarelor.

          Atunci diferentele dintre sectoare nu ar mai afecta fibra orasului si ar tine strict de calitatea oamenilor alesi sa le conduca.

          In acest caz primarul general Negoita ar putea veghea la buna adminstrare a intregului oras in timp ce pedelistul Negoita ar cauta si promova candidati de succes pentru primariile de sector.

          Conducerea efectiva a Bucurestiului este este o miza mai importanta decit conducerea guvernului.

          PS Si nici nu ar mai avea Oprescu ocazia sa isi arate cirnatul in public.
          • +1 (1 vot)    
            Corect (Miercuri, 16 decembrie 2009, 15:05)

            mi3rla [utilizator] i-a raspuns lui bilbofil

            Nu conteaza primarul general Negoita sau pdl-istul Negoita, ci gospodarul Negoita. Imi petrec destul timp circuland prin oras si sectorul dansului se detaseaza din start, schimbarile sunt vizibile. Pacat, ar fi trebuit Casa Poporului inregistrata in sectorul 3 ca sa vada si parlamentarii ce prim ministru au ratat
    • -5 (5 voturi)    
      or fi (Miercuri, 16 decembrie 2009, 10:22)

      rodica [anonim] i-a raspuns lui siret

      lepre cei din pnl, dar cu negoita la ei si-a inceput cariera politica. dupa care a plecat sa danseze pe la alte partide, ca mai toti oportunistii.
    • -3 (3 voturi)    
      pe Lachita? aaa Negoita? ha ha ha (Miercuri, 16 decembrie 2009, 10:37)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui siret

      pai daca e asa bun Negoita asta, de ce si-a depus mandatul?:P
      Off, imi pare rau sa te deziluzionez, dar sunt convins ca nimeni, nici macar la Cotroceni sau la PDL, nu a crezut o clipa macar in el. NIci el n-a crezut in el, toti stiau ca e pus la misto, ca nu va trece. Daca isi dorea, putea macar sa incerce, nu crezi? A pierdut prin neprezentare, nu din vina PNL sau PSD, ci pentru ca astea au fost instructiunile de la Cotroceni.
  • +5 (9 voturi)    
    Oameni noi (Miercuri, 16 decembrie 2009, 9:36)

    realist [anonim]

    e nevoie de o innoire si la PDL; consider ca e momentul de a promova oameni competenti si mai putin controversati decat Blaga, Videanu, Berceanu s.a. Pt.Boc toata stima, dar e putin erodat de guvernarea actuala; ce ziceti de un Cezar Preda ?
    • +3 (3 voturi)    
      Relativ (Miercuri, 16 decembrie 2009, 10:21)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui realist

      Videanu a fost un bun primar, acum se poate face comparatia cu ce a urmat: centrul cultural cu transee, reforma RATB intoarsa din drum, in schimb tot felul de improvizatii de Guiness Book. Ce probleme o avea cu legea, asta parchetele trebuie sa ne spuna. Acelasi lucru este valabil si pentru Blaga.

      Este insa intr-adevar nevoie ca reforma institutionala de care vorbea Basescu sa atinga si partidele, incepind cu PDL, altfel toate sale proiectele vor ramine blocate. Basescu la ultimul mandat va avea probleme mult mai mari cu PDL.
    • -3 (3 voturi)    
      Cezar Preda nou?? Ha ha ha! (Miercuri, 16 decembrie 2009, 10:41)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui realist

      Prietene tu stii cine e Cezar Preda??
      Ca sa fac o comparatie pe intelesul tau, Cezar Preda e un fel de Berceanu, era la fel de tare in partid ca Berceanu, doar ca a indraznit sa nu fie de acord cu Basescu pe o chestiune, si atunci a cazut in dizgratie.
      Reintinerirea partidului cu un fost "greu" al partidului nu e s solutie! Eu zic sa ne intoarcem la cadrele tinere: Ritzi, EBA, Udrea, Anastase? Asa-i ca iubesc femeile? Ha ha ha!
      • +1 (1 vot)    
        argumente (Miercuri, 16 decembrie 2009, 11:06)

        realist [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

        in situatia actuala a tarii, numai nebunii mai rad; nu sunt un fan al lui Preda, insa il consider competent si, chiar de ar fi un fost "greu", asta imi intareste convingerea, insa nu stiu care sunt acuzele la adresa lui, daca nu aduci argumente, in loc de rasete.
  • -4 (14 voturi)    
    Sa te vedem... (Miercuri, 16 decembrie 2009, 9:41)

    Contra [anonim]

    Hai Baselule, ca n-ai avut consiliu general la capitala, ca n-a fost tot guvernu al tau, ca parlamentu-i de nimic, ca altii sunt de vina, tot altii. Sa te vedem ce-o sa faci. Probabil ca acum e de vina greaua mostenire a lui Tariceanu daca n-o sa faci nimic... Esti penibil, marinare, penibil, numa gura e de tine. Spor la marit taxele si la dat oameni afara, cu eminentii tai guvernanti
    • +7 (11 voturi)    
      full delir (Miercuri, 16 decembrie 2009, 10:01)

      TAIFUN [utilizator] i-a raspuns lui Contra

      bai gica contra, am o intrebare : tu pe ce lume traiesti ? vad ca simtirea ta e monstruasa dar ai discernamint ? ce intelegi tu din ce se intimpla in jurul tau in general ?
  • -3 (7 voturi)    
    Ziua Cartitei (Miercuri, 16 decembrie 2009, 9:45)

    sgc [anonim]

    E o parabola care reprezinta un circuit inchis , intr-o bucla. Aici e vorba de timp, din cand in cand , e numit Boc premier si incepe iar conflictul parlament-presedinte. Consecintele sunt ca nu putem avansa economic, adica nici redresa inainte de avansare.
    suntem ca la derdelus.
    Nu prea ii vad eu pe cei de la FMI sa dea ceva bani, fara sa se asigure de stabilitate guvernamentala.
    Se pare ca Udrea a avut dreptate ca ne indreptam spre anticipate, sa vedem a cui majoritate va fi mai trainica!
  • -2 (8 voturi)    
    pdl este cel mai tare! (Miercuri, 16 decembrie 2009, 10:00)

    kitto [utilizator]

    pdl este cel mai tare partid. un partid aplecat asupra poporului roman!
    sunt un lingau al pdl-ului si dorinta mea e ca pdl sa guverneze singuri si sa se tranforme intr-un partid unic pe care sa-l iubim si sa-l respectam!
    • -1 (1 vot)    
      Poi ti s a implinit dorinta (Miercuri, 16 decembrie 2009, 10:54)

      mi3rla [utilizator] i-a raspuns lui kitto

      Mai lasa si la altii, ca dorinta ti s a indeplinit; l-ai avut pe Johnny 3 mandate si FSN suficienta vreme
  • 0 (6 voturi)    
    Corabia Romania comandata de Crin Antonescu (Miercuri, 16 decembrie 2009, 10:10)

    GHEORGHE PRISPA din GALATI [anonim]

    Galatenii spun despre corabia ROMANIA avand drept comandat pe Crin Antonescu poarta sigla liberala, galben cu sageata albastra, dispusa asfel: galben la PUPA, albastru la PROVA si este plina de pampersi pentru adulti.
    De ce galben la PUPA, albastru la PROVA si plina de pampersi pentru adulti? Raspunsul cred ca puteti sa-l cereti clarvazatorului Viorel Hrebenciuc si Presedintelui de Sambata pana Duminica, (PSD)
    • -2 (6 voturi)    
      search('Crin Antonescu'); No results found (Miercuri, 16 decembrie 2009, 10:26)

      Opinatorul [anonim] i-a raspuns lui GHEORGHE PRISPA din GALATI

      Totusi ce legatura are Crin Antonescu cu acest articol ??? Sau esti un aplaudac basescian penibil? Stai! Nu raspunde.
  • -1 (3 voturi)    
    tu esti un p(r)ostac si un prosternac (Miercuri, 16 decembrie 2009, 10:14)

    Doboritorul de Bizoni [utilizator]

    de-al lui Paturiciu, Felix Motanul, Vantu, Gioala, Marean Van Gelie, Sobolanul Rozaliu, Ilici, Crinela, subOrban, Komisar Norika Nikolai, Miki Spaga, Mazare SS, Deleanu Rosca Stanescu, Alta Liga Chireac samd. totzi banditzii din Romanica si tu numai sluga lor te-ai gindit (sic!) sa fii.
    • +1 (1 vot)    
      ?? (Miercuri, 16 decembrie 2009, 10:52)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Doboritorul de Bizoni

      Nu ma deranjez sa vad cu cine si din ce motive te certi...Dar nu pot sa nu observ tipul de argumentatie, daca pot sa-l numesc asa...
      Adik atat poti tu sa zici? Cand cineva emite o opinie, o prostie ..orice ...tu atat poti sa spui? Imi pare rau daca te jignesc, dar ai vreun tip de deficienta? Nu poti sa legi doua propozitii coerente, logice?
      P.S.
      Te-ai gandit sa intrii in politica? In PDL of course :P
  • +3 (5 voturi)    
    Caii de la caruta. (Miercuri, 16 decembrie 2009, 10:14)

    Bula [anonim]

    Avem un exemplu din viata de zi cu zi, cit¨se poate de edificator. Daca doi cai aflati la aceeasi caruta, nu trag in aceeasi directie si cu aceeasi insufletire, caruta ajunge in sant. Lucrurile se rezuma cam la fel si in ceea ce priveste cele doua parti executive ale tarii: presedinte si Guvern. Trebuie sa existe deplina concordanta in actiunile celor doua parti executive. Parerea mea este ca, domnul Boc si-a dat examenul de capacitate in rastimpul de 1 an de zile cit a fost pm. Sa nu se uite criza dureroasa in care Romania s-a zbatut pe parcursul anului 2009. Daca domnul Basescu nu vrea sa aiba dureri de cap si doreste sa existe colaborare si actiune comuna intre Presedentie si Guvern, atunci o sa-l desemneze premier tot pe domnul Boc. Il cunoaste, stie ce poate si ce nu si nu-l inlaturi pe un om care pune suflet in ceea ce face si nu incearca sa te traga pe sfoara. Nu prea este vremea de a experimenta cu altcineva la conducerea Guvernului. Ba mai mult, statul astepta sa fie reformat. Nu oricum, ci din temelii. Caruta tarii trebuie trasa inainte cu doi cai care se potrivesc
    la narav si la miscari. Doamne ajuta ROMANIA.
    • +2 (2 voturi)    
      cu respect te contrazic (Miercuri, 16 decembrie 2009, 10:58)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Bula

      Iti respect pozitia, dar sunt de alta parere!
      In principiu DA, trebuie sa lucreze impreuna Guvernul si Presedintele, dar NU in relatii de vasalitate!
      In opinia mea in Guvern sunt specialisti, nu e nevoie sa le zica presedintele (care nu le stie pe toate, ca nu suntem in totalitarism) fiecare pas pe care sa-l faca, fiecare decizie pe care s-o ia.
      Si inca o observatie. In democratie este ESENTIALA separatia puterilor in stat. Asta exclude metafora cu caii si caruta. Pentru ca institutiile trebuie, repet, trebuie sa ramana independente pentru a asigura democratia.
      Altfe va fi ca in regimul Putin, care nu a fost unul rau, doar ca cine vorbea ce nu trebuia murea subit ....
      • +1 (1 vot)    
        tot observ asta cu... (Miercuri, 16 decembrie 2009, 12:14)

        Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

        separati puterilor in stat in democratie...

        si tot repetati unii ca trebuie sa fie independente (justitia, guvernul, parlamentul, etc.)

        Insa observ ca multi uitati un mic amanunt esential...
        independente de bine de rau sunt, ca-si voteaza sporuri, ca-si voteaza mariri de salariu, ca-mi pregatesc o autostrada de 45-60 de milioane de EUR/km...etc...dar in democratie....puterile statului, dupa mintea mea creata, trebuie sa fie independente, dar ramanand ASERVITE INTERESELOR CELOR CARE I-AU VOTAT!
        • 0 (0 voturi)    
          e de bun simt ce zici (Miercuri, 16 decembrie 2009, 13:44)

          Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Laurentiu78

          Nu am cum sa te contrazic. Asa e!Dar hai sa nu cadem in extrema cealalta, ok? Calea poate e undeva la mijloc, dar SIGUR nu trebuie sa decida un singur om! Nu v-ati saturat de totalitarism? Mai sunteti atat de naivi incat sa credeti in omul providential care va serveste fara sa-i pese de interese, familie, amici etc.???
          Si DA, sustin fara rezerve, ca puterile in stat trebuie sa fie saparate. De ce mama dracu spunem ca vrem democratie, daca ajungem sa contestam fundamentele ei?
      • +1 (1 vot)    
        In guvern Nu sint specialisti (Miercuri, 16 decembrie 2009, 12:29)

        bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

        De unde timpenia asta?? Specialistii sint in ministere, angajati prin concurs, in functie de competnenta. In guvern sint manageri care vegheaza ca programul de guvernare si legea sa fie respecctate de adminstratia centrala. sigur ca la externe trebuia sa fie cineva care si-a frecat coatele de diplomatie, ca Plesu sau Ungureanu, nu unul far nicio chemare ca Cioroianu, dar principala menire a ministrilor este sa stabileasca impreuna politica nationala (dupa caz, cu aprobarea sau la sugestia parlamentului si presedintelui) si sa se asigure ca este corect pusa in practica.

        Nici ministrii nu le stiu pe toate, de asta au consilieri politici si din administratia publica.In plus ce putere separata de guvern reprezinta presedintele? Judecatoreasca? Legislativa?

        Pe de alta parte, daca electoratul vrea coabitare, coabitare sa fie; sau cine nu e de acord sa demisioneze. Dar coabitarea se poate face doar pe un program comun - scrisnit, evident - dar comun. absenta unor relatii de vasalitate nu inseamna sa il incui pe presedinte in Palatul Cotroceni si sa ii bag pe git un premier cu care nu poate colabora.
  • +3 (3 voturi)    
    E OK (Miercuri, 16 decembrie 2009, 10:21)

    johnesku [anonim]

    Si cred ca Negoita la Stoica se refera.
  • +2 (4 voturi)    
    O atentionare relevanta poate...... (Miercuri, 16 decembrie 2009, 10:42)

    Batranul rege Lear [anonim]

    Mass media a omis sa relateze un eveniment deosebit de relevant chiar pentru urmatorii pasi ai presedintelui Basescu. Traian Basescu a participat la Conferinta PPE unde a fost felicitat, laudat si incurajat de Wilfred Martens. Seful PPE, de asemenea, a cerut membrilor PPE din Romania, PDL, UDMR si PNTCD-Milut/Pavelescu sa formeze o forta puternica populara si un guvern puternic. Alte comentarii sunt de prisos. Poate le aude si Antonescu, catelul lui Patriciu.
    • +3 (3 voturi)    
      Se pare ca au iesit iar din vagauni.... (Miercuri, 16 decembrie 2009, 11:11)

      Batranul rege Lear [anonim] i-a raspuns lui Batranul rege Lear

      prostituatele lui Vanghelie si ai sefului postacilor PNL, Dan Mihalache, pentru ca se ascund iar comentariile care nu plac. Nicio problema, le repetam, pentru ca toata lumea trebuie sa fie informata corect vis-a-vis de ce se petrece in realitate in aceste zile.
      O stire foarte relevanta: Mass media a omis sa relateze un eveniment deosebit de relevant chiar pentru urmatorii pasi ai presedintelui Basescu. Traian Basescu a participat la Conferinta PPE unde a fost felicitat, laudat si incurajat de Wilfred Martens. Seful PPE, de asemenea, a cerut membrilor PPE din Romania, PDL, UDMR si PNTCD-Milut/Pavelescu sa formeze o forta puternica populara si un guvern puternic. Alte comentarii sunt de prisos. Poate le aude si Antonescu, catelul lui Patriciu.
  • -4 (4 voturi)    
    @postacii lui Basescu (Miercuri, 16 decembrie 2009, 12:04)

    sven [anonim]

    ma, nu mai bine va faceti voi activisti de partid ? ca aveti meserie veche, puteti merge la Paunescu sa va-nvete cum se dau limbile ... ce pacalici ...
  • +3 (3 voturi)    
    Demnitate si responsabilitate (Miercuri, 16 decembrie 2009, 12:07)

    gabifm [utilizator]

    De aceste doua lucruri a dat dovada Liviu Negoita.
  • -3 (3 voturi)    
    Foarte bine (Miercuri, 16 decembrie 2009, 12:39)

    Ioana [anonim]

    Dl Negoita trebuie sa ramana la primarie si sa-si infrunte electoratul pentru mizeria urbana pe care a permis-o in ultimii ani. A distrus aspectul sectorului 3 si va trebui sa raspunda cel putin electoral pentru asta. Oricum la alegerile prezidentiale s-a vazut clar votul de blam pe care sectorul 3 l-a dat PDL-ului, ceea ce nu s-ar fi intamplat in perioada in care dl Negoita mai facea inca treaba buna la primarie.
    Dupa fapta si rasplata. Cine are urechi de auzit sa auda.
    • +1 (1 vot)    
      trezirea! (Miercuri, 16 decembrie 2009, 13:59)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui Ioana

      In sectoarele 3 si 6 a castigat Basescu!
      Tu ai vazut vreodata sectorul 3 dupa 2005? Ca eu cred ca nu daca poti afirma asa ceva....
      Tu stii gropile de 20-30 cm adancime care erau pe Camil Ressu inainte? Stii ca nu erau parcari si locuri de joaca? Stii cum aratau parcurile? Stii cum aratau zonele verzi de langa blocuri?
      Ei bine, acum sunt asfaltate si intrarile dintre blocuri! Ai la maxim 5 minute de mers minim 3 locuri de joaca. Aseara am bagat a 4-a in sectorul 3 si nu pe vreun bulevard mare in timp ce pe Barbu Vacarescu cu 1-a tineam de volan ca se ducea masina intr-o parte...
      Sunt doar cateva exemple, dar sectorul 3 este schimbat in bine foarte mult de cand e el primar!