Calin Popescu Tariceanu spune ca va verifica daca ministrul Adomnitei a mers la propria nunta cu un elicopter al Ministerului de Interne

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 6 octombrie 2008, 20:50 Actualitate | Politic


Adomnitei si Tariceanu, in vremuri mai bune
Foto: AGERPRES
Premierul Calin Popescu Tariceanu a declarat luni ca va verifica informatiile potrivit carora ministrul educatiei, Cristian Adomnitei, ar fi folosit un elicopter al Ministerului de Interne pentru a ajunge la propria nunta, care a avut loc sambata, la Iasi, precizand ca acesta va trebui sa suporte "consecintele politice" ale gestului sau, in cazul in care se va dovedi ca acest lucru este adevarat.

"Daca se confirma, cred este o atitudine care nu are ce sa caute la un ministru, de a folosi un elicopter care, daca nu este particular, banuiesc ca ar apartine unei structuri de stat. Am sa verific, iar consecintele politice ale unui astfel de gest trebuie sa le suporte persoana în cauza", a declarat Tariceanu luni, la postul public de televiziune, citat de agentia NewsIn.

Realitatea TV a relatat ca ministrul educatiei, Cristian Adomnitei, s-ar fi dus la cununia sa civila de sambata cu un elicopter al Ministerului de Interne. Prezent la sedinta de sambata a Executivului, Adomnitei le-ar fi spus colegilor sai, printre care se afla si ministrul de interne, Cristian David, ca nu mai ajunge la propria cununie, care avea loc la Iasi. Cum Cristian David avea programata o verificare la politia de frontiera Albita din judetul Iasi, dar si întalniri cu autoritatile locale în legatura cu reconstructia din zonele afectate de inundatii, el i-ar fi spus lui Adomnitei ca îl poate lua pana la Albita, ca sa ajunga mai repede.

Liberalul Cristian Adomnitei s-a casatorit, sambata seara, cu avocata Sabina Visinari. Mirii au fost felicitati si de primul ministru Calin Popescu Tariceanu, care le-a adresat un mesaj prin intermediul subprefectului de Iasi, Vasile Etcu. La eveniment au mai participat, printre altii, fostul director SRI Iasi, Tiberiu Simion, sefii liberali de institutii publice din Iasi, oameni de afaceri si consilieri locali municipali ai PNL.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1962 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    eh... (Luni, 6 octombrie 2008, 20:57)

    stefan2008 [utilizator]

    ... parca am fi in Republica Moldova...
  • 0 (2 voturi)    
    bun si unde e ilegaliatea ??? (Luni, 6 octombrie 2008, 21:00)

    kin3zu78 [utilizator]

    Daca ministrul de interne avea drum spre iasi si la luat unde e problema ?? Daca i se punea special doar lui un elicopter la dispozitie pentru a ajunge la cununie , atunci mai intelegeam , insa asa ??!!
    • 0 (0 voturi)    
      exact ca si tine, nu?! (Marţi, 7 octombrie 2008, 4:03)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui kin3zu78

      mah grobianule, "la luat" se scrie la fel de despartit cum esti tu fata de nunta ta. doar ca tentative de creier ca tine nu pot percepe "esenta" din lipsa de material, nu??:))
      pe scurt:
      1 ministru+1 elicopter "nu este egal cu "3 fraieri ca tine" + un elicopter. in primu caz rezulta un copil cretin fara voia lui, in timp ce in ceea ce te priveste rezulta doar INCA un handicapat notoriu.
  • +2 (2 voturi)    
    Subiect fara legatura cu mendrele concretului (Luni, 6 octombrie 2008, 21:29)

    gorcea [anonim]

    Subiect fara legatura cu meandrele concretului,Tariceanu prin acest subiect aruncat in fata presei incearca sa de distraga atentia de la problemele arzatoare ale tarii.Stie ca e mare parte responsabil de ele si aku ne arunca astfel de subiecte.
  • -1 (3 voturi)    
    si (Luni, 6 octombrie 2008, 22:04)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    dupa ce-l schimba, evident la indicatiile consilierilor frankenstein brothers, platiti cu bani rusesti de patriciu kgb, ajunge ca oligofrenul athhanasiu-bijboaca intr-un post foarte bine platit, dar obscur, de unde aduce in continuare servicii ,,partidului", adica organizatiei de prada (mafie?) numita pnlsd.
    Chiar, pt frankenstein brothers, poruncile lui moise au vreo valoare sau sint apa de ploaie, atit de rara in desert?
  • 0 (0 voturi)    
    Nesimtire (Luni, 6 octombrie 2008, 22:27)

    Cristian [anonim]

    Eu am platit azi o taxa de 1000Ron, de "urgenta", pt a obtine niste acte de absolvire, la o universitate "de stat", pt un student care nu platea taxe, unde, dincolo de autonomia universitara , este o jungla administrativa totala, combinata cu incompetenta, lipsa de audit. si secretar Rector incompetent. UMF Cluj
  • +1 (1 vot)    
    Gargara,ca sa ne ia ochii. (Luni, 6 octombrie 2008, 22:43)

    Nicu [anonim]

    Numai ca unii dintre noi nu au uitat ...Cand Chiiuariu s-a dus la intalnirea scolara , CPT l-a verificat cu ce mijloc de transport a fost?
  • 0 (0 voturi)    
    La scoala da, la nunta ba (Marţi, 7 octombrie 2008, 16:11)

    Leon [anonim]

    Va sa zica s-o suparat Tariceanul ca ministrul lui o fost dus cu elicpoterul la nunta sa. Mai an, cind Cristi o vizitat scoala sa natala (parca) cu acelasi mijloc de transport, n-o fost bai.
  • 0 (0 voturi)    
    Consecinte politice (Marţi, 7 octombrie 2008, 16:18)

    Leon [anonim]

    Citesc acum si articolul, nu numai titlul, si ma-ntreb: Consecintele politice ale nesanctionarii primei plimbari cu elicopterul, cine le suporta? Papagal.
  • 0 (0 voturi)    
    Baaaaaa, vinovat e cine da, nu cine cere! (Marţi, 7 octombrie 2008, 20:59)

    Bau Bau [anonim]

    Adomnitei a abuzat de elicopter, dar David ce a facut?
    Putea Adomnitei sa se suie in elicopter fara aprobarea lui David?
    Cine poarta raspunderea, Moliceanule?
  • 0 (0 voturi)    
    nu mor caii cand vor cainii (Marţi, 7 octombrie 2008, 21:11)

    mos Ion Roata [anonim]

    Domnul prim-Ministru ar trebui sa-si cenzureze propriile expresii (a propos de "mai da-l in masa de idiot") inainte de a face reprosuri de ochii lumii. Incearca sa arunce praf in ochii prostilor, dar omite ca nu suntem cu totii niste prosti