Zi cu miză majoră în conflictul USR-PLUS - Cîțu. Ultimele calcule și cum vrea Orban să-i dea șah premierului

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Marţi, 7 septembrie 2021, 8:08 Actualitate | Politic


Florin Citu si Ludovic Orban
Foto: Facebook
Zi cu miză majoră în ecuația crizei politice de la București. Președintele Klaus Iohannis i-a chemat la o discuție pe liderii USR-PLUS, Dan Barna și Dacian Cioloș, ai căror miniștri au anunțat că își depun astăzi demisiile. Pe frontul din Parlament, moțiunea USR-PLUS și AUR așteaptă prezentarea în Birourile Permanente și stabilirea calendarului, după ce luni liberalii fideli lui Florin Cîțu, cu ajutorul PSD, au blocat-o.

Cum arată jocurile de culise și scenariile pentru următoarea zi de criză politică din România

În ședința Birourilor reunite, liberalii din tabăra lui Florin Cîțu vor încerca să blocheze din nou introducerea moțiunii de cenzură a USR-AUR pe ordinea de zi a plenului. Liberalii insistă însă pe verificarea semnăturilor date de către parlamentarii AUR, pe motiv că acestea nu sunt conforme procedural.

De asemenea, potrivit surselor HotNews.ro, social-democrații vor continua să privească de pe margine fără a interveni în conflictul dintre PNL-USR. Cu alte cuvinte, PSD nu vor vota demersul inițiat de cei de la USR și AUR, dar nici solicitarea PNL de verificare a semnăturilor.

În acest context, președintele Camerei Deputaților, Ludovic Orban (care a criticat public demersul colegior de partid catalogându-l "neconstituțional") vrea să introducă pe ordinea de zi a plenului moțiunea de cenzură.

Mai exact, surse oficiale din conducerea Parlamentului au declarat pentru HotNews.ro că, în cazul în care se boicotează din nou ședința Birourilor Permanente reunite, liderii Parlamentului Ludovic Orban și respectiv Anca Dragu vor informa marți Guvernul că a fost depusă moțiunea de cenzură și apoi vor convoca plenul reunit pentru citirea textului, cel mai probabil miercuri.

"Toate semnăturile USR-PLUS și AUR au fost depuse în original. Dacă nu luăm act de depunerea moțiunii de cenzură se creează un precedent periculos care ar putea fi folosit pe viitor, au explicat sursele citate.

De altfel, președintele PNL și al Camerei Deputaților, Ludovic Orban, a anunțat public că dacă marți nu va exista cvorum în Birourile Permanente Reunite pentru stabilirea calendarului moțiunii de cenzură, atunci va comunica personal Guvernului moțiunea de cenzură și va fi demarată astfel procedura moțiunii.

"Dacă mâine nu va fi cvorum, v-o spun foarte limpede, eu nu pot să blochez o moțiune de cenzură pentru că ar însemna că eu comit un abuz în funcție, o încălcare grosolană a Constituției și a democrației în România. Dacă nu se întrunesc statutar Birourile Permanente Reunite voi comunica Guvernului moțiunea de cenzură și vor demara toate termenele care sunt prevăzute odată cu comunicarea", a declarat Ludovic Orban la Realitatea Plus.

Cum arată situația în Parlament și ce urmează


HotNews.ro a prezentat pe larg într-un articol scenariile posibile din criza politică. Potrivit mutărilor politice din Parlament de luni, tabăra lui Cîțu a ales scenariul colaborării cu PSD pentru a obține validarea lui Florin Cîțu în fruntea PNL și guvernarea minoritară.

În acest context al colaborării PNL-PSD din Parlament se conturează noi situații politice.

În cazul în care Ludovic Orban și Anca Dragu reușesc să pună în dezbaterea plenului moțiunea de cenzură, social democrații vor fi nevoiți să o voteze. De precizat este că fără un vot al membriilor din BP-uri moțiunea nu poate fi pusă pe ordinea de zi a plenului și prin urmare nu poate fi dezbătută.

Liderii PSD nu mai pot da înapoi după ce Marcel Ciolacu și Sorin Grindeanu au declarat public că "votează orice moțiune ajunge în plen".

USR-PLUS are 80 de parlamentari si AUR, 43. Împreună cele două partide au 123 de voturi și mai au nevoie de 110 pentru a-l demite pe Florin Cîțu. PSD are 157 de parlamentari. Cu voturile pesediștilor, moțiunea ar trece.

Un al doilea scenariu care se conturează este legat strict de demisia miniștriilor USR-PLUS. Mai exact, retragerea miniștrilor USR-PLUS din Guvern va duce la schimbarea configurației politice dar nu și la căderea imediată a premierului Florin Cîțu.

Procedural și constituțional se schimbă configurația politică a Guvernului ceea ce presupune că premierul poate să numească miniștrii interimari și are la dispoziție 45 de zile de a veni în Parlament să ceară un vot de încredere pentru întreg Guvernul.

Practic, Florin Cîțu rămâne în funcția de premier până după congresul PNL din 25 septembrie și poate astfel câștiga lejer și șefia partidului.

Mai departe, după expirarea celor 45 de zile de interimat, Florin Cîțu vine în Parlament să ceară votul cu noua echipă de miniștrii. Potrivit înțelegerilor subterane cu PSD, Parlamentul ar putea valida cu voturile PSD un Guvern minoritar format din PNL-UDMR.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















23090 vizualizari

  • -21 (39 voturi)    
    USR + a spus... (Marţi, 7 septembrie 2021, 8:35)

    mike123 [utilizator]

    Adio!
    Dar raman cu tine!
    • -10 (16 voturi)    
      Îți dai seama (Marţi, 7 septembrie 2021, 10:37)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui mike123

      de numărul de postaci USR după numărul de minusuri primite la un comentariu cât se poate de decent.
      • +5 (9 voturi)    
        Si iti dai seama cati au pus botul la alte chestii (Marţi, 7 septembrie 2021, 10:52)

        Ionut F. [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

        Dupa ce comentarii sunt aici...

        USR nu a zis o secunda adio. A zis doar "pa pa, Citu". Atat.

        Si de ce "raman cu tine"? Si-au dat demisia si acum voteaza motiunea de cenzura.

        Singurii ipocriti sunt cei de la PSD care pe faza fac opozitie, dar in practica il sustin pe Citu nevotand motiunea. #Romaniitrebuiesastie
        • +3 (5 voturi)    
          Pa pa Cîțu (Marţi, 7 septembrie 2021, 11:04)

          Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui Ionut F.

          Dar bine te-am găsit Rareș, Alina, Emil etc.
  • +2 (36 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 7 septembrie 2021, 8:36)

    [anonim]

  • +5 (27 voturi)    
    karma (Marţi, 7 septembrie 2021, 8:45)

    revo [utilizator]

    Pana acum, s-a facut tot ce a tinut de constiinta si liberul arbitru.
    De-acum, intra in functiune legile karmei.
    Tot ce putem face este sa stam si sa privim cum PSD ia totul.

    Pentru ca nu pot sa cred ca PSD nu se va baga sa rada totul: - sa voteze motiunea de cenzura USR si apoi sa preia guvernarea, impreuna cu tarfa UDMR,
    - sa-si puna oamenii la sefia Parlamentului, sa faca numirile la DIICFOT, DNA si Parchet,
    - sa primeasca banii din PNRR-ul pregatit de USR,
    - si bineinteles, cadoul absolut nesperat de 50 de miliarde de lei facut de fratii gemeni intru cretinism Iohannis-Citu.
    • +9 (19 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 7 septembrie 2021, 9:40)

      [anonim] i-a raspuns lui revo

    • +3 (3 voturi)    
      haha (Marţi, 7 septembrie 2021, 11:09)

      Mircea1978 [utilizator] i-a raspuns lui revo

      asta chiar a fost tare "fratii gemeni intru cretinism Iohannis-Citu. " as mai aduga "si in autism politic"
      Pot sa o folosesc?
    • 0 (0 voturi)    
      Minciuni (Marţi, 7 septembrie 2021, 13:09)

      vidra [utilizator] i-a raspuns lui revo

      PNRR-ul a fost BOICOTAT de Usr, nu pregatit. Nu mai minti.
      • 0 (0 voturi)    
        Erata (Marţi, 7 septembrie 2021, 13:52)

        vidra [utilizator] i-a raspuns lui vidra

        Scuze, am incurcat PNRR cu PNDL-ul ala nou
  • -2 (30 voturi)    
    NU am inteles? (Marţi, 7 septembrie 2021, 8:47)

    idealogul [utilizator]

    Ce vor PNL-isti si USL-istii?
    Sa cada guvernul Catu si Iohanas sa il numeasca pe Ciolacu premier?
    Pai tara e in colaps. Pensiile speciale sunt mult mai speciale. Nu s-a facut NICI O REFORMA. S-au imprumutat MULTE MILIARDE cu care nu s-a construit nici un metru de autostrada si trebuie sa platim rate crancene la bancile internationale. Pentru valul 4 de COVID suntem nepregatiti.
    Urmeaza sa vina facturile uriase la curent si la gaze pe capul populatiei. Urmeaza automat scumpiri in lant.
    Iar PNL-ul dupa ce in doar 10 luni a adus tara in colaps vrea sa predea stafeta PSD-ului in pragul iernii si de pe tusa sa strige ca PSD-ul a distrus tara!
    CE REFORME A FACUT PNL+USR SI CE S_A FACUT UTIL CU MILIARDELE IMPRUMUTATE?
    Pana si eu un banal trol rus din Kransnoiarsk imi dau seama ca e de rasu curcilor.
  • +10 (30 voturi)    
    *Dragi* ciocoflenderi* din guvernul trei în (Marţi, 7 septembrie 2021, 8:51)

    Rescator [utilizator]

    unul,mai guvernează cineva puținul care a mai rămas din ROMÂNIA!???Principalul vinovat pentru șandramaua încropită din resturi nereciclabile,numită
    Guvernul Meu(GM) este Președintele Iohannis.Cum
    a putut să numească un PM precum infractorul cinic,
    numitul Cîțu!?
    • +10 (12 voturi)    
      PNL + PSD = LOVE la HOTIE ! (Marţi, 7 septembrie 2021, 9:39)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      PNL + PSD = LOVE la HOTIE !
    • -2 (16 voturi)    
      las că poate numește fikusz (Marţi, 7 septembrie 2021, 10:10)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      vreun apevist premier, că asta voia de la început...fikusz voia Ciucă premier, da Orban și societatea civilă n-au vrut apevist premier, da poate amu va fi...dacă sri îi militarizat, vaccinare militarizată, spitale și desepeuri militarizate atunci să militarizăm tot, și guvern și parlament...ce zici, nu-i așa că-i singura soluție?
  • -13 (25 voturi)    
    //Cum vrea Orban să dea șah premierului// ! (Marţi, 7 septembrie 2021, 9:03)

    asavreau [utilizator]

    Deci totul este o răfuială internă în PNL, USR Plus fiind folosiți de Orban într-un joc parșiv ,contrar intereselor României. Din ce știu ,programul Anghel Saligny este ideea lui Orban. Deci la forțat pe Cîțu să-l promoveze provocând supărarea USR Plus și Stelian Ion era în plus și a fost scos pe tușă.
  • +10 (18 voturi)    
    "iubesc" comentariile (Marţi, 7 septembrie 2021, 9:42)

    liviu_ [utilizator]

    ba ca nu si-au dat demisia suficient de repede, ba ca nu trebuia sa-si dea demisia

    ba voi ori sunteti postaci, ori habar nu aveti pe ce lume traiti!

    adevaru e ca pnl+psd = love si aceste partide au facut tot posibilul ca tara sa NU isi revina prea curand prin aruncarea multor miliarde de furat la primarii, prin intarzierea numirilor la justitie (si numiri pe care le va face cel mai probabil psd , pnl sau udmr deci...... praf si pulbere). prin amanarea pe termen nedefinit al alegerilro in 2 tururi s.a.m.d.

    miscarea pnl (si psd) ne va costa MINIM inca 3 ani pana avem o sansa sa ne revenim! dar voi criticati usr...
    bravos ma !
    da usr, nu a facut prea multe, dar sa ne uitam la ce fac pnl si psd ...
    • 0 (2 voturi)    
      naivitate (Marţi, 7 septembrie 2021, 11:44)

      levierul [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Japonia sta des fara guvern, recordul este detinut de Belgia care a stat fara un guvern votat timp de peste 500 de zile. Nu fi naiv cat sa crezi ca stabilitatea unui guvern inseamna automat bunastare si ordine.
  • +6 (10 voturi)    
    a vota o moțiune (Marţi, 7 septembrie 2021, 9:49)

    oldman_boy [utilizator]

    înseamna a-ți exprima votul pentru sau împotriva ei.
    Deci, cand zice PSDul că votează moțiunea, nu înseamna automat că vor fi de acord cu ea.
    • +1 (5 voturi)    
      Drept e, da' ... (Marţi, 7 septembrie 2021, 10:18)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui oldman_boy

      ... PSD va vota pentru demiterea guvernului. Castiga cel mai mult in felul asta. Daca Catu ajunge sef la PNL, sansele sa avem iar guvern USL sunt foarte mari. PSD n-are nici un motiv sa rateze posibilitatea asta. Daca Catu ramane la guvernare, PSD castiga ceva mai de pe margine, da' mai putin.

      Singura smecherie, pentru PSD, e cand se intampla caderea guvernului. Daca se intampla inainte sa ajunga Catu seful PNL, PSD a pierdut - fara Catu la butoane, si cu garantia faptului ca Catu nu va mai conduce guvernul (datorita unei decizii a CCR), primarii n-o sa-l mai sustina, ca e clar ca nu Catu va fi cel ce va imparti banii. Daca se intampla dupa ce-a ajuns Catu sef la PNL, PSD a castigat - indiferent cine-ar fi premier, Catu, din pozitia de sef al PNL, va putea impinge in fata in premier favorabil si pt. PSD, si va putea controla macar indirect impartirea banilor.

      Alianta PNL- PSD, adica USL renascut, e insa toxica rau de tot. Impreuna, controleaza parlamentul. Adica riscam sa ajungem din nou la situatia din vremea lu' Dragnea, cu un parlament care controleaza din scurt guvernul, si care se da peste cap sa strice institutiile statului, atat cat a mai ramas din ele, ca sa satisfaca interesele politice si economice ale mafiei politice care controleaza ambele partide (PSD pe de-a-ntregul, PNL partial).

      Aia e toata miza.
  • +2 (6 voturi)    
    eh acum vedem clar (Marţi, 7 septembrie 2021, 10:16)

    Adrian_1234 [utilizator]

    Care e partea aia din PNL care e cu PSD si care e partea aia din PNL care e pentru Romania.
    Neasteptat pt unii e partea pe care se situeaza Iohanis dar daca tinem cont ca vine din fostul PDL incepem sa intelegem
    Fuziunea cu PDL a fost probabil cea mai proasta miscare din istoria PNL ...
  • +1 (1 vot)    
    Nu ar fi interesant... (Marţi, 7 septembrie 2021, 10:17)

    Seeadler [utilizator]

    Daca am ajnge cumva si la CCR cu toate astea, un conflict de natura constitutionala Guvern-Parlament, un act neconstitutional, pe procedura. Se gasesc multe lucruri care se pot reclama la CCR, si stim cu totii cat de repede se rezolva lucrurile acolo.