Fotografia momentului în criza politică de la București. Cum au ajuns să colaboreze PNL și PSD pentru blocarea moțiunii USR și AUR - interesele imediate

de Luminita Pîrvu     HotNews.ro
Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 19:58 Actualitate | Politic


Marcel Ciolacu votează la motiunea de cenzura
Foto: AGERPRES
În plină criză politică, PNL și PSD colaborează în Parlament pentru a bloca moțiunea de cenzură depusă de USR-PLUS și AUR. Mai mult de atât, cu directa colaborare a liberalilor, PSD ar putea depune propria moțiune de cenzură care are șanse să dea jos Guvernul Cîțu. Care este miza acestui joc de culise din Parlament și care sunt variantele de ieșire din criza politică?

Teoretic, în acest moment PNL și președintele Klaus Iohannis nu mai pot opri înlăturarea premierului Florin Cîțu. Cu o moțiune depusă deja de USR-PLUS și AUR și cu o alta în așteptare, anunțată de social-democrați, Florin Cîțu - premierul și candidatul la șefia PNL girat de președintele Klaus Iohannis nu mai poate fi premier, cel puțin deocamdată.

"După ziua de vineri Coaliția PNL-USR-UDMR a fost aruncată în aer, iar toate punțile au fost tăiate. Nu am luat în calcul că USR se va alia cu AUR. Acum toți știm că nu mai este cale de întoarcere. Nici măcar la nivel declarativ nu mai putem mima dialogul pentru a debloca situația" a explicat un lider PNL pentru HotNews.ro.

Situația trebuie privită și prin prisma luptei interne din PNL, iar cheia rezolvării crizei politice poate veni tot în această cheie. Liberalii au două opțiuni în acest moment: fie mențin Coaliția și negociază o reconciliere cu USR-PLUS pentru formarea unui nou Guvern, fără Florin Cîțu, fie negociază cu PSD, iar aici opțiunile sunt deschise.

Prima opțiune de a se așeza la masa din nou cu USR-PLUS este cea mai puțin probabilă în acest moment și, cu excepția lui Ludovic Orban, toți liderii PNL exclud această variantă, inclusiv președintele Klaus Iohannis.

De altfel, președintele Klaus Iohannis i-a atacat sâmbătă dur pe useriști. Șeful statului îi acuză pe liderii USR-PLUS că au format ”o nouă alianță” alături de AUR pentru a înlătura de la guvernare echipa condusă de Florin Cîțu. Această alianță este ”un afront adus românilor” și îi acuză pe liderii USR-PLUS că ”s-au discreditat iremediabil” în fața propriului electorat, subliniind că România riscă să fie aruncată ”într-o profundă criză economică și socială”.

În al doilea scenariu, chiar dacă liderii PNL și Klaus Iohannis fac în continuare zid în jurul premierului Florin Cîțu, nu pot opri înlăturarea acestuia din fruntea Guvernului, dar îl pot face președintele PNL cu ajutorul social-democrațiilor.

Mai exact, liberalii împreună cu social-democrații ar putea amâna dezbaterea moțiunii de cenzură până la congresul din 25 septembrie astfel încât Florin Cîțu să obțină șefia PNL.

Ce planuri are Klaus Iohannis

Potrivit surselor HotNews.ro, Klaus Iohannis vrea să-l impună în continuare pe Florin Cîțu premier, iar aici se va duce o negociere cu PSD. Planul președintelui ar viza o primă nominalizare în persoana actualului ministru al Apărării și omul de casă al Cotroceniului, Nicolae Ciucă. Acesta ar fi respins în Parlament cu larga majoritate a voturilor date de social-democrați. Ar mai fi de zis, că nici UDMR nu agreează o formula ca fostul ministru al Apărării să fie premier.

Președintele ar face cea de-a doua nominalizare, de acestă data în persoana lui Florin Cîțu. Procedural, dacă Parlamentul respinge și cea de-a doua nominalizare a președintelui, se pot declanșa alegerile anticipate, dar acest lucru nu-l dorește nimeni. Prin urmare Florin Cîțu ar putea fi validat din nou drept prim ministru.

De precizat este că pe acest plan, președintele nu are garanțiile de susținere din partea PSD. Social-democrații au propriile calcule politice, iar Marcel Ciolacu nu controlează partidul fără acordul greilor din PSD.

Cea de-a treia opțiune este guvernare minoritară PNL-UDMR- Minorități, dar cu santajul PSD în Parlament.

Pentru ultimele două scenarii prețul pe care liderii PNL și Klaus Iohannis îl vor plăti va fi accesul PSD la resursele guvernării.

De precizat este că, în prezent liberalii au deja o întelegere subterană cu pesediștii pentru blocarea oricărui demers USR-AUR în Parlament. Întelegerea care este în plină desfășurare prin blocarea moțiunii de cenzură depusă de USR-PLUS și AUR.

Ce calcule își face PSD

Potrivit surselor HotNews.ro, PSD (cu sprijinul PNL) blochează demersul USR-AUR pentru că dorește să depună propria moțiune de cenzură la adresa guvernului Cîțu. De altfel, PSD care are 157 de mandate de parlamentari are toate semnăturile necesare pentru a depune moțiune fără niciun alt sprijin. Astfel, social-democrații mută atenția publică spre ei erijându-se în principalii artizani ai înlăturării guvernului Florin Cîțu.

PSD mizează pe faptul că USR-PLUS va fi nevoit să voteze în Parlament înlăturarea guvernului Florin Cîțu așa cum și-au anunțat intențiile public.

Mai departe, social-democarții au două variante, ambele avantajoase fie intră la guvernare asumat, fie susțin un guvern minoritar. Liderii PSD vor analiza varianta cea mai avantajoasă cu cele mai mici riscuri. De precizat ar fi în acest context că PSD este cotat în sondaje drept partid parlamentar favorit în preferintele electoratului, cu 10 procente înaintea PNL.

"Este exclus ca PSD să susțină un guvern minoritar format din PNL, UDMR și Minorități. PSD vrea un guvern de uniune națională din care să facă parte și să dea premierul. Cu asta se va merge la negociere, după înlăturarea Guvernului", susțin sursele Hotnews.ro din interiorul PSD.

Social-democrații au convocat duminică o ședință a Biroului Politic Național pentru a stabili strategia pentru următoarele zile. Surse din interiorul PSD au declarat pentru HotNews.ro că Marcel Ciolacu va cere mandat partidului pentru a stabili condițiile cu care va merge la posibilele negocieri cu PNL.

De asemenea, luni este convocată în Parlament o nouă ședință a Birourilor Permanente reunite în vederea stabilirii calendarului dezbaterii moţiunii de cenzură depusă de USR-PLUS. Reamintim că liderii PNL fideli lui Florin Cîțu încearcă să blocheze moțiunea de cenzură a USR-PLUS cu ajutorul PSD.

Surse parlamentare au declarat pentru HotNews.ro că PNL și PSD vor cere o anchetă administrativă pe motiv că cinci dintre semnatarii AUR ai textului moțiunii nu erau în țară și nu aveau cum să semneze documentul decât electronic, ceea ce nu s-a întâmplat. Prin această contestație moțiunea ar putea fi blocată pe motiv că nu are numărul suficient de semnături.

USR-PLUS speră la reconciliere, fără Florin Cîțu

Singurii care mai speră că vor ajunge la o înțelegere cu PNL și Klaus Iohannis și vor continua guvernarea în Coaliție sunt cei de la USR-PLUS. Liderul deputaților USR-PLUS, Ionuţ Moşteanu, i-a răspuns preşedintelui Klaus Iohannis, cerându-i acestuia să cheme formaţiunile politice la Cotroceni, iar Florin Cîţu să facă un pas în spate. Moșteanu spune că USR-PLUS susține în continuare posibilitatea nominalizării unui nou premier care să fie votat luni de PNL şi UDMR, iar coaliţia de guvernare să meargă mai departe.

”Să ne cheme pe toţi cât Florin Cîţu să facă un pas în spate. O nouă variantă de premier. Luni votăm un nou Cabinet şi un nou premier împreună cu colegii din PNL şi UDMR şi mergem înainte şi gata, nu s-a întâmplat nimic. Punem un om responsabil să conducă acest Guvern. Asta dacă vrea să nu joace cu PNL şi vrea binele aceste ţări. Vom vedea zilele următoare ce se va întâmpla, oricum zilele premierului Cîţu la Palatul Victoria sunt numărate”, a afirmat Ionuţ Moşteanu, sâmbătă la Digi 24, citat de News.ro.












Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















41681 vizualizari

  • +74 (94 voturi)    
    USL exista (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 20:10)

    galeo [utilizator]

    De fapt nu a murit niciodata.
    Aceste 2 partide mari de dinozauri se vor alia mereu impotriva oricaror partide noi ce le-ar putea lua locul.
    • +57 (75 voturi)    
      PNL si PSD n-au fost niciodata adversari, (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 20:49)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      noi suntem adversarii lor, noi oamenii cinstiti.
      • -5 (5 voturi)    
        Voi, cinstiti? Atunci, eu, Eschimos! (Duminică, 5 septembrie 2021, 22:11)

        Sympa [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

        Voi, cinstiti? Atunci, eu, Eschimos!
    • +10 (28 voturi)    
      au furat atata timp impreuna... (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 22:31)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      au furat atata timp impreuna...
    • +9 (17 voturi)    
      Lucrurile incep sa se lege... (Duminică, 5 septembrie 2021, 8:51)

      valll [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Doi uriasi nevolnici au ajuns la concluzia ca au nevoie unul de celalalt...
      PSD e mare, dar lipsit de vlaga. Din acest motiv, nu profita de conjunctura si sa preia puterea.
      PNL, are aceeasi problema, este prea invechit pentru a se pine in acord cu un partid tanar, energic,nu s-a impus in coalitia de guvernare si nu a livrat nimic. A inteles ca singurul compatibil este PSD.
      Probabil, au convenit in secret ca sunt facuti unul pentru altul.
      Orban nu ar fi acceptat. De aici stridenta actiune a "echipei castigatoare" de a-l lichida intr-un mod atat de rudimentar.
    • +7 (17 voturi)    
      titlul articolului (Duminică, 5 septembrie 2021, 9:04)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      trebuia să fie ”PNL și PSD colaborează în sfârșit pe față în Parlament, așa cum a făcut-o tot timpul până acum, dar pe ascuns”.
  • +53 (67 voturi)    
    Ce frumos i-ar sta (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 20:10)

    Harald2 [utilizator]

    domnului Presedinte Iohannis sa-l propuna pe domnul Citu premier intr-un guvern realizat impreuna cu PSD.

    S-ar vedea cat de mult a pacalit pe alegatori. Deja, faptul ca il sustine pe domnul Citu cand acesta promoveaza o hotie continua folosind metode mafiote, si pe cei 67 de... (stiti dumneavoastra ce sunt!) ne indica faptul ca a pierdut simtul realitatii. Oare dansul primeste rapoarte doar cu ceea ce vrea sa citeasca, precum Ceausescu, sau a ales sa ignore deliberat vointa populatiei, in interesul altora?
    • +2 (8 voturi)    
      ce frumos i-ar sta (Duminică, 5 septembrie 2021, 0:19)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui Harald2

      sa il propuna pe Ciolacu premier in guvern de uniune nationala... ma ia scarba
    • +4 (10 voturi)    
      frumos zis (Duminică, 5 septembrie 2021, 8:46)

      sareta [utilizator] i-a raspuns lui Harald2

      Acest Johannis impreuna cu PSD striga jos Basescu in 2012.Domnul profesor /primar/presedinte este consecvent
  • -47 (81 voturi)    
    Ce frumos! (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 20:11)

    Cataleya [utilizator]

    USR ar vrea sa ramana la ciolan, dar de fiecare data cand nu le convine ceva, scot maciuca de AUR de sub masa, le sparge capul partenerilor de coalitie, darama guvernul si apoi au pretentia sa o ia de la inceput, la ciolan, ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat!

    Pt cunoscatori exista o faza celebra cu Al Capone interpretat de R.de Niro, in care exact asta se intampla. La o masa festiva, Capone pune mana pe o maciuca de b-ball si dupa ce ii imprastie creierii unuia de acolo, ii invita pe toti ceilalti sa manance si sa bea mai departe.

    Cam asa si-ar dori si USR sa guverneze. Maciuca de AUR o au deja pregatita.
    • -7 (19 voturi)    
      Ce frumos! (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 20:28)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Convingeri greu de schimbat.
      Pacat ca sunt pro PNL, indiferent de realitate.
      • +11 (17 voturi)    
        Gresit (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 22:01)

        Costi888 [utilizator] i-a raspuns lui midufi

        Poate ca esti taranist.. dar PNL ul de acum n are legatura cu ideologia respectiva
    • +36 (60 voturi)    
      Cataleya (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 20:29)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      lasa-ne frate cu lozici penaliste.
      maciuca a scoso catu-cutu de 2 ori. ei au inceput.
      ei au blocat orice reforma, nu usr si nici macar aur.
      din punctul meu de vedere, din 2020 de cand este la guvernare pnl-ul, ei au facut cel mai mult rau tarii. nu aur care au cativa parlamentari care doar latra pe acolo.
      scopul lui catu controlat de ficus este sa refaca sul-ul. de aici toate sicanele facute usr-ului doar doar pleaca.
      daca pnl-ul voia cu adevarat reforme, schimbau repede PM-ul si mergeau mai departe.
      ei se incapataneaza tocmai pentru ca nu mai vor un partid care nu-i lasa sa fure.
      discutiile din umbra cu psd sunt de mult, nu sunt de saptamana asta. s-au pregatit temeinic pentru aceasta miscare.
    • +17 (27 voturi)    
      Cel care a dinamitat coalitia (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 20:54)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      E doar tu.
      Ce faci tu e un fel de "hotul striga hotii"
    • +7 (19 voturi)    
      ,,Dar de fiecare data..." (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 21:49)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      De parca USR ar exista din '90.
      aur e la prima legislatura.
      Cuie Matu, plateste bine ?
  • +18 (56 voturi)    
    Cat de clar se grupeaza partidele ! (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 20:24)

    Susufler0 [utilizator]

    De o parte USR, singurul partid reformator din Romania, de cealalta, restul partidelor parlamentare, anti-reformiste: PSD, PNL, UDMR, AUR
    • -16 (32 voturi)    
      Vrei sa spui USR+AUR vs. PNL+PSD (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 21:00)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Adica "partidele noi" pe de o parte si cele vechi pe de alta.

      Compromisul pe care USRPLUS l-a facut cu sosocistii ii va costa enorm in viitor. Nu vor scapa de acest partid si nici nu vor putea sa le mai reproseze ceva serios dupa ce au semnat impreuna motiunea acestora.

      Dar, deh, mai sunt cativa postaci revolutionari care cred ca e bine. E normal, in orice organizatie exista adepti care nu vad realitatea nici cand aceasta se darama peste ei.
      • -1 (13 voturi)    
        Pe ce lume traiesti ? (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 22:33)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

        Isi vor putea reprosa si isi vor reprosa totul !
        USR sunt progresisti, cosmopoliti, aparatori ai drepturilor LGBTQ, AUR sunt nationalisti, conservatori, sustinatori ai familiei traditionale. Valorile sustinute de cele doua partide sunt deosebite pana la antagonism dar in cauza este vorba de o motiune de cenzura care nu pune in discutie aceste valori !
      • +2 (12 voturi)    
        in lipsa de alte argumente (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 23:16)

        sucaa [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

        va legati de o simpla tehnicalitate in care doua partide voteaza la fel.
        iti propun sa intri pe site-ul camerei deputatilor si a senatului sa vezi cand se voteaza cam de cate ori a votat aur la cot cu pnl-ul.
        crezi ca au facut alianta pt asta? nu, au negociat pe holurile parlamentului si gata. sunt lucruri normale. sunt parlamentari trimisi de o parte din romani in parlament si nu ai cum sa le interzici a voteze.
        faptul ca au acceptat sa semneze motiunea USR-ul nu inseamna nimic mai mult.
        dar voi tot continuati sa va legati de asta pt ca alte argumente nu aveti.
        de la postacii penalisti oricum nu am pretentii, dar de la ficus aveam. stie foarte bine cum se voteaza intr-un aprlament. deja omul imi provoaca greata...
      • +1 (5 voturi)    
        In 2003 pdl s-a aliat cu pdl si prm (Duminică, 5 septembrie 2021, 11:43)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

        Pt a vota o motiune de cenzura impotriva psd condus la aceea vreme de fularul cu oua, Nastase.
    • 0 (26 voturi)    
      De fapt (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 21:02)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      PSD si PNL(usl-ul vechi) pe deoparte, USR si AUR(noul usl) pe de alta. UDMR ii asteapta pe cei care vin la guvernare si se lipeste de ei..
      • -2 (12 voturi)    
        Nu este asa ! (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 22:44)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        In vreme ce PNL si PSD si-au descoperit valori comune care merita propavaduite si aparate, USR si AUR sunt intr-o alianta, conjuncturala (punctuala) care nu pune in discutie netezirea asperitatilor ideologice. Odata realizat sau nu scopul ei, alianta inceteaza !

        PS. In schimb PNL va ramane mereu geamanul al doilea, iesit dupa FSN si ramas cu sechele la nastere, sechele care au condus la alianta mascata din anii 2006-2008, la crearea USL si care prefigureaza, in ultima instanta un USL 2
        • +1 (11 voturi)    
          Esti naiv (Duminică, 5 septembrie 2021, 9:29)

          Altiro [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Desi nou veniti in politica USR si AUR, vorba ta, "si-au descoperit valori comune", urmand a forma un usl nou. In rest, singura ideologia a unui partid este aceea de a ajunge la putere apoi, va vedea el cum "se sacrifica pt tara si popor"bla-bla-bla ..
          • -1 (7 voturi)    
            Eu nu sunt naiv dar tu esti cert (Duminică, 5 septembrie 2021, 14:18)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

            un anti-USR, pt ca altfel nu ai vantura prostioara cu noul USL !
            PS. Apropo, e pe punctaj ?
            Altfel cum sa formeze o alianta politica un partid cosmopolit cu unul ultranationalist ?!! Un partid progresist cu unul conservator ?!! Un partid care apara drepturile fundamentale ale omului (inclusiv drepturile minoritatii LGBTQ), cu un partid care propavaduieste familia traditionala ?!!
          • +1 (7 voturi)    
            Susufler nu e naiv. (Duminică, 5 septembrie 2021, 15:01)

            Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

            Este membru USR-PLUS. Acum e în campanie.
            • +3 (3 voturi)    
              voi (Duminică, 5 septembrie 2021, 17:46)

              nahir [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

              pesedacii sunteți de peste 30 ani în campanie tot încercând să vopsiți cioara. Omu nu e decât un simpatizant, ca și mine, al cinstei, al corectitudinii, al responsabilității, niște chestii care ție nu-ți spun nimic, ca oricărui pesedac.
    • -3 (7 voturi)    
      Susufler, (Duminică, 5 septembrie 2021, 14:56)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      exagerați! Ce spuneți începe să semene cu propaganda de pe timpuri...
      • +6 (8 voturi)    
        Acum nu o sa pierd timpul sa incerc sa va conving (Duminică, 5 septembrie 2021, 15:49)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

        ca nu sunt membru USR ci doar le impartasesc o parte din idei si din valori, deci exclus sa le fac campanie cum spuneti, dar nu pot sa nu va contrazic spunandu-va ca va inselati in mod uimitor cand sustineti ca fac propaganda pt ei si nu una oarecare ci una "ca pe timpuri" !!
        Ce e propaganda ? Adevarul ca cele doua partide sunt diametral opuse ca ideologie, valori, idealuri si ca de fapt in Parlament vor fi pe pozitii diametral opuse ?
        Ce e propaganda ? Faptul ca USR a semnat o motiune impotriva Guvernului Catu, pt a incerca debarcarea unui prim ministru abuziv pt care semnatura pe un protocol politic nu valoreaza nimic ?
        Stimate Leu in iarna, ar trebui sa va dea fiori un astfel de om cum este actualul prim ministru !
        PS. Cum poate fi socotit adevarul propaganda ? Si inca una "de pe timpuri" ?!!
        • -2 (2 voturi)    
          Dumneavoastră (Duminică, 5 septembrie 2021, 21:06)

          Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          ați afirmat acum ceva vreme că sunteți userist. Asta m-a făcut să consider că sunteți și membru de partid. Nu, nici eu nu mă prăpădesc după Câțu. Dar nici nu pot să consider un compromis minor faptul că USR-PLUS semnează alături de AUR o moțiune de cenzură împotriva guvernului din care încă mai face parte. Și cu promisiunea PSD că va vota această moțiune. Lucrul acesta poate avea consecințe foarte grave pentru societate în general. Iar speranțele celor care au stat în stradă săptămâni și au fost gazați și bătuți bestial în 10 August 2018 sunt trădate. Căci tot ce se petrece în acest moment e în folosul ticăloșilor care au prăduit țara înainte și după decembrie 1989. Faptul că Ionuț Moșteanu a afirmat că e mai periculos Câțu decât PSD și că nimeni din conducerea partidului nu l-a contrazis pe mine m-a îngrozit. Asta e!
  • +12 (40 voturi)    
    clar (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 20:24)

    sucaa [utilizator]

    uite d-aia am iesit noi in strada ani la rand. pentru genul asta de politica care se face fara a tine cont de votul primit. de la psd oruicum nu am pretentii. votantii lor inghit orice broasca cat timp le mai arunca niste bani la ajutorul social sau pensii.
    de la pnl, avem oaresce pretentii dar aveam o mica rezerva stiindu-le istoricul.
    iar ficusul demonstraza ca n-a iesit inca din eticheta de premierul Grivco.
    deci am iesit in strada ca acum ei sa renegocieze cu psd-ul... cred ca este vremea de proteste masive daca vrem sa salvam ceva. alfel, peste 3 ani vom avea iar psd la guvernare si nu-i exclus cu dragnea la butoane.
    iohannis, zau ca-mi vine sa-mi tai mana cu care te-am votat....
  • +15 (31 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 20:51)

    [anonim]

  • +6 (14 voturi)    
    Si cine va fi premier de la PSD, Ciolacu? (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 21:32)

    Klaus_ [utilizator]

    Foarte tare! Se bat care sa-l dea jos mai repede pe Cîțu. Iar Cîțu chiar si-o merita! PNL are doua variante: cedeaza in fata USR si il schimba pe Cîțu, eventual cu Bolojan, alianta nu se rupe dar atunci toti cei care i-au pupat zgomotos mana micului infractor vor trebui sa faca un pas in spate o perioada. Sau, varianta 2, se ambitioneaza sa-l mai tina putin pe Cîțu, dar vine PSD-ul cu motiunea, USR si AUR n-au o problema sa voteze doar ca sa-l zboare pe Cîțu, dar atunci PSD-ul va imparti ministerele in noul guvern. In acest caz sigur Cîțu nu mai ajunge presedintele PNL... iar cei care i-au pupat zgomotos mana, si in acest caz, si-o vor lua-o rau de tot si vor iesi temporar din politica. Deci Cîțu cade oricum. Important e pe cine vor liberalii prom ministru; pe Ciolacu sau pe Bolojan?
  • +7 (23 voturi)    
    Klaus Iohannis vrea refacerea USL (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 21:48)

    Klaus_ [utilizator]

    Sa nu uitam ca in octombrie 2009, după căderea Guvernului Boc, Klaus Iohannis a fost propus de PSD, PC, UDMR, PNL şi minorităţi pentru postul de premier.

    În februarie 2014, Klaus Iohannis a fost nominalizat pentru funcţiile de vicepremier şi ministru de Interne, in guvernul USL, însă USL s-a rupt, PNL ieşind de la guvernare.

    Poate ii iese acum lui Iohannis sa faca "guvernul meu" din PNL si PSD.
    • +2 (6 voturi)    
      nu-i exclus (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 23:37)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_

      Doar i-a iesit lui base in 2008.
      Dupa ce a impus pdl, partid care a luat voturi prin minciuni crase gen dublare salarii profesori, a facut alianta cu pesede in loc sa faca cu pnl.
      Si prostii il credeau si-l mai cred dah dreapta si "reformator"
  • -4 (18 voturi)    
    moțiunea (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 21:54)

    miculescu-rucar [utilizator]

    aur, nu va trece, deorece nu va fi votata decat de ei si ceilalti galagioși, pesede nu voteaza aceasta moțiune deorece se refera si la ministrii u$eristi, iar penele nici atât.
    motiunea pesede nu va fi votata decat de pesede, deoarece se refera la tot guvernul, penele, udemere si u$ere. ciolacu declara ca ii mai trebuie 20 de voturi ca sa treaca moțiunea lor, adica are nevoie si de alte voturi. cam greu de crezut ca aliatii u$ereului vor vota motiunea pesedeului. cîțu ramâne in continuare premier, cu un guvern susținut ocazional si punctual de pesede.
    grupul maimutelor urlatoare, in opozitie.
    • -3 (7 voturi)    
      cei de (Duminică, 5 septembrie 2021, 9:28)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

      la USR-Plus știu ce le poate pielea celor de la psd, motiv pentru care nu s-au dus să discute semnarea moțiunii împreună.
      Știu de asemenea că nu au șanse decât infime ca moțiunea să treacă, scopul fiind delimitarea politică clară de asocierea cu partide care sunt puse doar pe furtul din banii publici și în realitate nu au deloc de gând să elimine tarele dragniene ci dimpotrivă, să le folosească.
      Pe partea cealaltă, fraierul de cîțu, incapabil să realizeze că e doar un pion, nu face decât confirme alianța de facto între pnl și psd, partid mamă al celor mai mulți penali condamnați pentru furt din banul public.
      În felul ăsta, lumea se lămurește cine e hoț și nu are (cum nici nu avea) de gând să-și respecte promisiunile electorale, spre deosebire de cine e cinstit și nu e lăsat să-și indeplinească promisiunile electorale.
      • -2 (4 voturi)    
        dedicatie (Duminică, 5 septembrie 2021, 16:14)

        miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        de la psd+pnl, pentru u$r+aur: Bivolul si coțofana, de George Toparceanu.
  • +5 (19 voturi)    
    M ar bucura (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 21:57)

    Costi888 [utilizator]

    O alianta PNL - PSD, asa macar putem arunca la tomberonul istoriei ambele partide, pentru totdeauna
    • +3 (7 voturi)    
      Ai grija ce-ti dorești.... (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 23:14)

      gmb72 [utilizator] i-a raspuns lui Costi888

      Ca e foarte probabil sa iasă.
      Și problema mare e ca pana sa reușim noi sa aruncam cele doua partide în lada de gunoi a istoriei, vor reuși cele doua partide sa arunce România în lada de gunoi a istoriei !
      Pentru ca nicio forța oculta din exterior, nu ne distruge mai temeinic și mai eficient decât forțele inculte din interior....
  • 0 (4 voturi)    
    Au ajuns sa... (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 23:40)

    CristianG [utilizator]

    O fac din anii 90. Pardon, din anii 40. Sictir!
  • -2 (8 voturi)    
    Toți am știut (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 23:41)

    SKBjull [utilizator]

    Odată premier Grivco, pentru totdeauna USL-ist.

    Speram ca ficusul să-și termine al doilea mandat fără să ne confirme bănuilelile.

    Eu deja încep să-mi calculez momentul în care ies înapoi în stradă și ce voi scrie pe carton.

    Nu am stat la temperaturi negative în stradă în februarie 2017 ca să asist acum cum se fură din nou viitorul României. Cele 10 miliarde de euro din programul lui Cîțu, dacă ar fi folosite ca și contribuție la proiecte ale UE ne-ar aduce în rândul tărilor civilizate. Așa, vor fi furate în proporție de 80%, investite în dubioșenii românești.
  • +3 (9 voturi)    
    politrucienii (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 23:56)

    Ilenuca1 [utilizator]

    Brava, dreapta anti-Câțu! Tot cu PSD-ul vreți, mincinoșilor! Nu vă rămâne decât să vă înscrieți la ei și să formați Noul FSN!
  • -4 (8 voturi)    
    Toate partidele… (Duminică, 5 septembrie 2021, 0:05)

    Sebycopilu [utilizator]

    …aceeasi mizerie! E foarte clar pentru mine ca de la urmatoarele alegeri, ma voi prezenta la vot strict doar ca sa anulez buletinele de vot!
    • +2 (6 voturi)    
      bravooooo, (Duminică, 5 septembrie 2021, 9:31)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Sebycopilu

      În felul ăsta vei menține actuala structură hoțească din fruntea țârii.
  • 0 (4 voturi)    
    De fapt (Duminică, 5 septembrie 2021, 0:46)

    gigilu [utilizator]

    putem recunoaste partidul unic cu bucatelele sale care fiecare isi joaca rolul iar impreuna fac ca Romania sa involueze. Nici nu mai contaza numele partidului de la " putere". Toti sunt o apa si un pamint cu aceleasi scopuri care nu reprezinta nici pe departe interesele cetateanului.
  • 0 (6 voturi)    
    prima motiune (Duminică, 5 septembrie 2021, 3:42)

    disraeli [utilizator]

    care se va vota va fi a psd-ului. pe textul psd-ului. atunci vom vedea daca usr+ va vota contra guvernului din care fac parte pe baza unui text care ii desfiinteaza si pe ei. daca nu voteaza, motiunea nu trece, catu ramane. alta motiune de cenzura nu mai poate fi votata in sesiunea asta a parlamentului. de ce motiunea pesedeului va fi prima? pentru ca trebuie cvorum pentru votarea calendarului. ia sa vedem daca am nimerit bine.
    • -3 (7 voturi)    
      textul moțiunii (Duminică, 5 septembrie 2021, 9:38)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui disraeli

      este un fel de bla-bla necesar formei dezbaterii parlamentare după care se trece la vot.
      Moțiunea de cenzură, indiferent ce scrie în ea, trece sau nu, scopul ei fiind demiterea Guvernului. Nu se poate demite pe bucăți, astfel încât miniștrii USR-Plus să nu fie demiși o dată cu toți ceilalți membri ai acestuia.
      Deci, indiferent ce moțiune e și a cui e, scopul e unul singur, Așa că întrebarea dvs. este una inutilă. Spuneți-i și lui ciolanu și grindescu lucrul ăsta. Nu e niciun concurs pentru stabilirea vreunui merit care să aducă și, să zicem, numirea viitorului prim ministru din partidul care a depus primul moțiunea.
  • -1 (7 voturi)    
    iaca adevarul (Duminică, 5 septembrie 2021, 8:43)

    sareta [utilizator]

    Se mai indoieste cineva ca PSD = PNL ,niste ordinari care-si paseaza guvernarea sfidand romanii ...Prostimea-i voteaza etern
  • +3 (7 voturi)    
    hai sa fim seriosi (Duminică, 5 septembrie 2021, 9:21)

    sile1 [utilizator]

    Cu mare regret trebuie sa spun ca avem de-a face cu o analiza politica facuta de cineva care vrea doar sa se bage in seama exact in stilul in care si Mama Omida prezice viitorul.

    C-o fi asa,c-o fi altfel....s-ar parea ca se vrea sa se dea lectii politicienilor respectivi.

    Stiu ei mai bine ce au de facut.
    Sa avem putin rabdare sa vedem CONCRET care va fi rezolvarea situatiei.
  • +6 (10 voturi)    
    Analiza suprestimeaza inteligenta lui Iohannis (Duminică, 5 septembrie 2021, 9:23)

    DanCris [utilizator]

    Regula de baza a oricarui studiu este ca pleci intai de la explicatiile cele mai simple si mai plauzibile si daca ele nu te satisfac te duci in diferite scenarii.
    Nu este cel mai logic ca pur si simplu si-au facut calculele gresit , fiiind rupti de realitate? Avem politicieni slabi care nu sunt capabili sa vada mai mult de 2 mutari de sah...
    Toata povestea cu intelegerea subterana PNL-PSD nu are nicio logica, doar foloseste apetitul romanilor pt conspiratii. Intai vorbim ca PSD blocheaza motiunea iar apoi admitem ca o sa o voteze si chiar o sa treaca. Citu vorbeste de PSD ca este dusmanul poporului roman dar parlamentarii PSD o sa-l voteze la urmatoarea nominalizare. Nu prea sta nimic in picioare. Singurul lucru care explica totul : haos si improvizatie.
  • -3 (7 voturi)    
    diversiune doar ca sa nu se ocupe de problemele (Duminică, 5 septembrie 2021, 10:21)

    hopsinoi [utilizator]

    tarii: jaful cu pensii fara contributivitate, invatamant, sanatate si reformarea prin meritrocatie la bugetari, cat si in justitie, politie, SRI.

    Interlopii PSDUDMRPNLUSR- doar diversiune stiu sa faca, noi vrei rezolvarea problemelor de mai sus.
  • 0 (8 voturi)    
    USR dusmanii poporului (Duminică, 5 septembrie 2021, 11:49)

    dx [utilizator]

    Cei mai mari scandalagii, propagandisti, ipocriți, 5% din voturile pe bune (electoratul lor este mai disciplinat decât cel al UDMR) vor sa decidă destinul României!
    Propaganda a mers, și va merge la minți fragile, dar nu la infinit.
    Mars!
  • +1 (3 voturi)    
    USR voteaza motiunea PSD!! (Duminică, 5 septembrie 2021, 12:16)

    safieasa [utilizator]

    USR voteaza motiunea PSD!!
  • 0 (2 voturi)    
    Pai is aliati de pe vremea lui Cacarau (Luni, 6 septembrie 2021, 3:30)

    Fu Leng [utilizator]

    ca el s-a pupat primul cu un Pontalau!!!
    S-a schimbat ceva intre timp si noi nu am stiu????