Când a vorbit Florin Cîțu ultima oară cu Vlad Voiculescu. Schimbul de mesaje de pe whatsapp

de C.D.     HotNews.ro
Luni, 19 aprilie 2021, 21:43 Actualitate | Politic


Sedinta Guvern Citu
Foto: Facebook
Premierul Florin Cîțu a declarat luni că a avut comunicare cu Vlad Voiculescu. Ultima discuție, a precizat șeful guvernului, a fost lunea trecută, cu două zile înainte de a-l demite de la Ministerul Sănătății. Nu față în față, ci pe whatsapp.

„Ultima dată am vorbit cu Voiculescu cred că luni (săptămâna trecută-n.r). Am vorbit pe whatsapp. Era vorba de ședința de guvern și am întrebat doar dacă are avize necesare sau nu, a spus Cîțu, la Digi 24.

Pe de altă parte, premierul a spus că, până în acest moment, nu există nicio dovadă a acuzațiilor fostului ministru privid subraportarea deceselor COVID.

Nu există în acest moment nicio dovadă şi astfel de declaraţii trebuie foarte bine cântărite când le facem în spaţiul public, pentru că ele pot să creeze panică; este vorba de cetăţeni ai României. Când facem astfel de declaraţii trebuie să fim foarte atenţi şi să avem şi dovezi", a spus Florin Cîţu.

El a menţionat constituirea Comisiei pentru verificarea modului de raportare a deceselor COVID-19, al cărei scop este lămurirea situaţiei privind raportările făcute de spitale şi cele prezentate de Institutul Naţional de Sănătate Publică.

"Am constituit - cred că în seara aceasta va fi public - un grup de lucru din membri INSP, STS şamd, oameni care se vor uita, se vor apleca asupra acestei probleme şi vom vedea exact dacă există discrepanţe între cele două platforme. (...) Vom vedea care sunt rezultatele. Dar am constituit acest grup de lucru exact în acest sens, pentru a prezenta publicului situaţia reală, dacă este o diferenţă sau nu", a precizat premierul.

De asemenea, el a evitat să comenteze afirmațiile lui Vlad Voiculescu potrivit cărora ar putea fi nominalizat tot el pentru funcția de ministru al Sănătății.

El a reafirmat că decizia pe care a luat-o privind revocarea lui Vlad Voiculescu a fost „în atribuţiile constituţionale" pe care le are prim-ministrul.

„Mi-am exercitat un drept constituţional, am şi vorbit în coaliţie despre aşa ceva, dar dacă este ceva de îmbunătăţit eu sunt deschis. (...) Sunt ok cu a avea discuţii, protocoale, să facem ce vrem, atât timp cât eu îmi păstrez atributul constituţional. Este foarte clar că nu poţi să negociezi Constituţia”, a declarat Cîţu.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12044 vizualizari

  • +18 (40 voturi)    
    Mi-am exercitat un drept constituţional bla bla (Luni, 19 aprilie 2021, 21:48)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    Îl mai crede cineva pe ăsta, serios acum, deja sună ca o moară stricată
    • +19 (35 voturi)    
      Minte ca Ponta! (Luni, 19 aprilie 2021, 22:10)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Toate nickname-urile erau luate

      De la Vlad Voiculescu am aflat de vaccinarea preferentiala a purtatorilor de galoane, trese si pensii speciale. In rest, el n-a avut alte iesiri privind campania de vaccinare, care nu era atributul ministerului Sanatatii.
      Prezent la Digi24, Citu, desi intr-o totala defensiva (ceea ce inseamna ca USRPLUS joaca tare), spune ca Voiculescu a adus prejudicii campaniei de vaccinare.
      La mintea lui, cand spui adevarul, aduci prejudicii. Asta minte cum respira. Sila!
  • +24 (40 voturi)    
    Prin delegarea către USR (Luni, 19 aprilie 2021, 21:54)

    ploiesteanu [utilizator]

    a propunerii de ministru al sănătății, poziția lui Câțu a devenit foarte relaxantă și sigură. Incendiu la un spital, cine e de vină? Ministrul sănătății, ministrul USR nu PNL, accident lipsă oxigen, rezultatul 2 morți! Cine e de vină? Omul USR-ului de la ministerul sănătății, nu merge bine vaccinarea? Cine e de vină? Ministerul Sănătății, evident, al USR-ului nu al PNL-ului. Băiatul ăsta din fruntea cabinetului e un om fericit, are pe cine arunca pisica.
  • +13 (27 voturi)    
    o intrebare pe whats'app NU e 'vorbit' (Luni, 19 aprilie 2021, 22:03)

    Gryphus [utilizator]

    Catu asta minte cum respira.
  • +14 (20 voturi)    
    Dreptul nu obliga! (Luni, 19 aprilie 2021, 22:17)

    rausteanu [utilizator]

    Domnule Catu, daca cineva va da dreptul sa purtati o arma de foc, nu inseamna ca incepeti sa trageti ca un cretin in populatie nu?
  • -1 (13 voturi)    
    nu ati auzit cazul celebre de interceptari pe what (Luni, 19 aprilie 2021, 22:36)

    hopsinoi [utilizator]

    app? Bezos va spune ceva? Macar folositi Telegram, daca nu ati auzit de canalele oficieale de comunicare intre ministri.
    • +12 (14 voturi)    
      A zis că respectă procedurile acest Câțu (Luni, 19 aprilie 2021, 23:18)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui hopsinoi

      dar discută treburile țării prin WhatsApp!
  • +6 (10 voturi)    
    Florin Citu este un politician foarte slab (Luni, 19 aprilie 2021, 22:50)

    vlad.pe [utilizator]

    Florin Citu este un slab politician, a dezamagit, culmea dupa Guvernarea dezastruoasa a lui Ludovic Orban care a dus PNL la minimul de la alegeri, acum Citu a dus partidul la 20%.

    Florin Citu se comporta in Guvern ca un sef de aprozar, nu suporta critica, el are tot timpul ultimul cuvant de spus, orice este gresit este vina altora, el nu are nicio responsabilitate ...
  • +8 (10 voturi)    
    ... (Luni, 19 aprilie 2021, 23:23)

    keepmylove [utilizator]

    “Foarte securizata” aplicatia whatsapp sa fie folosita de catre persoane care ne conduc in functii cheie (premier/ministru/secretar/etc).
    Daca nu s-au trimis N semne de alarma ca, era digitala e in “aer”...si mai ales companiile mari ‘profita’ de pe urma lor..n-ai cu cine. Cat de greu e sa folosesti un dispozitiv securizat...ca doar nu cred ca l-a intrebat de sanatate pe ministrul X pe app whatsapp...dar asta e România..si oamenii care ne conduc. P r a f.
    • +3 (7 voturi)    
      mda (Luni, 19 aprilie 2021, 23:48)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui keepmylove

      Si asta-l acuza pe vladutz si tovarasul lui de acces nesecurizat la date "confidentiale". Guwernare pe whatsapp, dar exclud 5g ieftin de la chinezi
  • +2 (2 voturi)    
    asta mai putin conteaza (Marţi, 20 aprilie 2021, 8:05)

    Adr1@n [utilizator]

    pe ce a vorbit mai putin conteaza.

    problema este ca abordarea lui Citu nu a fost institutional corecta.. comunicarea slaba din ultima perioada este doar ciresica de pe tort (n-ar trebui sa foloseasca watsapp asa ca fapt divers pentru ca nu este un mediu sigur pentru astfel de conversatii).

    si ca premierul Romaniei sa ignori M.S. intr-o pandemie, asta te face un gunoi uman.
  • -2 (4 voturi)    
    maiculita .... (Marţi, 20 aprilie 2021, 11:12)

    asada [utilizator]

    .....ce mobilizare USR_ista pe acilea !!!Mai rariti baieti (asa li se recomanda inainte de 1989 vajnicilor securisti) !! Adevarul este numai si numai al vostru in frunte cu "maretii " Barna ,Voiculescu ,Drula (eroul national care a daramat cu ranga cotetele de pe gangurile metroului ) , Bulai ( acela ce se duse la Cotroceni in haine si cravata neagra calare pe bicicleta ,fiind trimis la plimbare de ofiterii de paza )!! Aveti program de guvernare ,fonduri europene inimaginabile pentru noi ce trebuiesc obtinute cu programe serioase ,iar voi va ocupati de rahaturi datorita ministrilor vostrii care din incompetenta si lasitate isi delega atributiile transferand responsabilitatile in spinare altora !!Tineri politicieni capabili,scoliti ,minuni ale noului partid (care nu a demonstrat nimic ) ,lipitori de profesie ,de ti se face greata !!! Am mai avut un exemplu de mare politican ,Petre Roman, ce se prezenta la guvern in plovar si blugi de inebunisera femeile de la Apca de placere !!!