Drulă, despre premierul Cîțu: „Un zombie politic. Nu poți conduce în lipsa încrederii partenerilor pe care îi conduci”

de C.V.     HotNews.ro
Vineri, 16 aprilie 2021, 17:16 Actualitate | Politic


Cătălin Drulă, Ministrul Transporturilor
Foto: MTI
Demiterea lui Vlad Voiculescu de la Ministerul Sănătății de către premierul Florin Cîțu, fără negocierea în prealabil în coaliția de guvernare, a fost „un gest iresponsabil, de imaturitate politică, un gest meschin aproape, un gest pe persoană, nu instituțional”, a declarat Cătălin Drulă, vicepreședintele USR-Plus într-un interviu acordat g4media. „Nu a fost un gest al unui om politic responsabil, care înțelege ce responsabilitate are într-o coaliție”, a spus Drulă.

„Acest comportament în care răstorni masa pentru că te simți sfidat, în care întotdeauna arunci responsabilitatea pe ceilalți – deși USR PLUS a fost un partener extraordinar de loial al premierului, poate mai loial decât propriul partid – este un comportament de anti-lider, este o dezamăgire, o spun direct”, a declarat Drulă.

Potrivit acestuia, situația de criză din actuala coaliție de guvernare ar putea ajunge chiar și la o moțiune de cenzură dacă premierul Cîțu nu va face un pas în spate.

„Acesta este gestul ultim prin care se formalizează o retragere de încredere. Dar eu sper – și știu – că există înțelepciune, sunt oameni politici maturi, cu capul pe umeri și în PNL, care își dau seama că guvernarea nu stă într-un singur om și că atunci când arunci în aer totul cu un gest de imaturitate – eu am cinci ani de experiență politică, nu am 20 sau 30, suficient să-mi dau seama că ești un zombie politic în acel moment”, a spus Drulă.

„Nu poți conduce în lipsa încrederii partenerilor pe care îi conduci”, a mai spus Drulă.

CITEȘTE ȘI:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9402 vizualizari

  • -19 (63 voturi)    
    e o drula si asta (Vineri, 16 aprilie 2021, 17:19)

    tahomir [utilizator]

    Credeam ca e ceva de capul lui desi e parte din team Barna. Cum naiba sa iti ataci seful in halul asta, sa il jignesti in acest mod? Cred ca cel mai bine e ca PNL sa scape complet de USR+ si apoi s-o mai vedea cum se rezolva. Anticipate inseamna PSD+AUR, cred ca nici macar nulitatile de la USR+ nu vor risca asa ceva caci stiu ca nici nu mai intra in parlament.
    Drula face treaba buna la ministerul transportului, nu spun , dar dovedeste inca o data nesimtirea si lipsa de loalitate a USR+.
    • +18 (48 voturi)    
      Gresesti (Vineri, 16 aprilie 2021, 17:37)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      Drula reactioneaza la un gest neprietenesc (un eufemism pentru ce-a facut Citu). Drula e vicepresedintele partidului lui, nu stiu ce-i Citu in PNL.
      Tot ce stiu despre Citu e ca a lucrat prin banci si ca a fost "iepuras" intr-o numire de prim ministru acum un an.
      Sa-l schimbi pe Citu nu inseamna anticipate asa cum sa-l demiti pe Voiculescu nu inseamna sa distrugi coalitia de guvernare. Zic sa-ti revizuiesti notitele, macar pentru aia dintre noi care mai stiu scrie si citi.
      • -13 (21 voturi)    
        tot ce stii (Vineri, 16 aprilie 2021, 18:49)

        Michael_ [utilizator] i-a raspuns lui Luk

        "Tot ce stiu despre Citu e ca a lucrat prin banci si ca a fost "iepuras" intr-o numire de prim ministru acum un an"
        ...stii ...cat poti sa pricepi
        pe romaneste - cat te duce mintea
        • +1 (3 voturi)    
          Nu ma compar cu tine, e drept (Vineri, 16 aprilie 2021, 20:51)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui Michael_

          Nu suntem toti atat de priceputi ca tine. Ori ne rabzi asa cum suntem, ori te lasi pagubas si nu mai comentezi. Ma plictisesti teribil cu atacurile la persoana in loc de argumente.
        • +3 (5 voturi)    
          În maxim 5 zile Cîțu îl demite și pe Cătălin Drulă (Vineri, 16 aprilie 2021, 21:12)

          Rower [utilizator] i-a raspuns lui Michael_

          Cîțu nu mai are cum sa lucreze cu Cătălin Drulă. Il va demite, mai ales ca nu se mai poate baza pe USR-PLUS.

          Citat:
          "Drulă, despre premierul Cîțu: „Un zombie politic. Nu poți conduce în lipsa încrederii partenerilor pe care îi conduci”"
    • +13 (27 voturi)    
      totalmente gresit (Vineri, 16 aprilie 2021, 18:12)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      Cel care a atacat a fost Catu, care a decis ca el e seful unic in colaitia aia, cu drept de a demite orice ministru are el chef, fara sa consulte partenerii. Iar prin gestul ala si-a pierdut pur si simplu increderea USR+. Cine garanteaza ca daca lucrurile raman asha, maine Catu nu se supara pe Drula, poimaine pe Stelian Ion, raspoimaine pe Nasui si tot asha...
      Iar daca PNL nu va ceda, USR+ se poate pur si simplu retrage si lasa loc altor parteneri mai apropiati PNL sa fie cooptati la guvernare.
      • +3 (5 voturi)    
        nu sunt atat de naiv (Vineri, 16 aprilie 2021, 20:47)

        Loyola [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        sa cred ca Barna se razboieste cu Catu pentru binele nostru comun. De asemenea,nu sta soliditatea unui guvern intr-un singur om.
        Lucrurile sunt ceva mai complicate si fac probabil parte dintr-un scenariu mai elaborat care a inceput sa ruleze in fata noastra.
        Vedeti ca in presa sunt tavaliti prin noroi doar ministrii USR ( Voiculescu , Nasui , Tanase) , desi ei nu sunt mai slabi decat Bode de exemplu.
        De asemenea , esecul vaccinarii care este pus tot in carca lui Voiculescu .
        Pe de alta parte intransigenta lui Barna ma duce cu gandul ca in spatele lui e cineva puternic ( mai mare decat marele fizician) si Barna largeste cu ajutorul declaratiilor unor ministri fisura creata in alianta de guvernare. Pana unde va merge , nu stiu.
        Ciudata e tacerea stranie a marelui fizician , cu atat mai mult cu cat el este creatorul acestui guvern. E de acord cu PNL-ul ? Este in spatele miscarii de mazilire a lui Voiculescu? PNL -ul se bazeaza pe presa favorabila si pe faptul ca va guverna minoritar cu UDMR si minoritati intrucat o alianta in opozitie intre USR si PSD i-ar ucide politic pe USR.Iar anticipate in acest moment ar insemna pentru PNL si USR probabil cele mai mici scoruri posibile.
    • +2 (14 voturi)    
      o fi ..... (Vineri, 16 aprilie 2021, 18:54)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      ....valabila si reciproca ,cum sa conduci daca ai parte de o adunatura de parteneri santajisti lipsiti de caracter si cu un comportament golanesc!!!!????
    • +7 (13 voturi)    
      daca e sef nu e stapan (Vineri, 16 aprilie 2021, 19:24)

      Dumi_D [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      Nu stiu pe unde lucreaza unii dar a avea sef nu inseamna ca ai stapan, daca seful nu te vede ca un om important in echipa ta si nu stie sa te aprecieze si sa lucreze cu tine in echipa, e sef degeaba. A fi sef inseamna a avea niste atributii in plus si a coordona un proiect, nu inseamna ca esti stapan si mai presus de restul din echipa.
      • 0 (0 voturi)    
        usurel (Duminică, 18 aprilie 2021, 1:21)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui Dumi_D

        dar daca esti, pur si simplu, o loaza la care seful n-are ce aprecia?
        • 0 (0 voturi)    
          Mă gândesc (Duminică, 18 aprilie 2021, 18:08)

          Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui srpc

          Că aici vorbești de Bode, nu?
    • -3 (9 voturi)    
      Simplu (Vineri, 16 aprilie 2021, 19:24)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      Daca USR nu are incredere in Catu, atunci sa voteze motiunea de cenzura alaturi de PSD si AUR.

      Si in caruta si pe jos nu se poate.
      • -2 (2 voturi)    
        ar fi păcat să fie nevoie de așa ceva (Vineri, 16 aprilie 2021, 21:03)

        anonim3 [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

        PNL mai poate opri asta schimbând pe Câțu cu un premier care să înțeleagă despre ce este vorba într-o coaliție.
    • 0 (4 voturi)    
      USR își arată inteligența. (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 8:43)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      USR nu înțeleg vizibilitatea când sunt la guvernare și folosesc un vocabular suburban care-i descalifică ca oameni politici. USR pot fi orice, numai oameni politici nu. Cu studii politice făcute la ușa cortului, dovedesc abilitățile învățate. Să la fie rușine.
  • +18 (46 voturi)    
    bravo Drula (Vineri, 16 aprilie 2021, 17:21)

    Captain Obvious [utilizator]

    probabil Citu incepe sa vad ca nu i-a iesit pasenta. Se baza ca are succes in randul liberalilor la congres. Sa ajunga pana acolo dintr-o postura mai mare de membru de partid. Vedem...
    Oricum lui nu prea i-a placut premier, in prima faza a si refuza anul trecut.
    • 0 (16 voturi)    
      Ne linistim si noi? (Vineri, 16 aprilie 2021, 17:34)

      relax4 [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      la ce servesc lamentarile astea in public? Si-a inchipuit cineva ca de la era Dragnea tara a devenit perfecta? nu? atunci terminati cu lamentarile si progresati cat de mult se poate acum. Tara e atat de inapoiata si noi stam de palavre.

      Cel mai bun raspuns sunt realizarile!
      • +7 (15 voturi)    
        pai si VV ce a facut (Vineri, 16 aprilie 2021, 17:59)

        well_good [utilizator] i-a raspuns lui relax4

        si VV tot cu realizari raspundea, si uite unde suntem, l-a dat cutu afara ca nu comunica bine
      • +2 (4 voturi)    
        Mda (Vineri, 16 aprilie 2021, 18:12)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui relax4

        Asta suna a "chemare la intrecere" (cel mai bun raspuns sunt realizarile). Ce vrei dumneata, de fapt?
      • +7 (15 voturi)    
        si cine garanteaza ca povestea nu se repeta (Vineri, 16 aprilie 2021, 18:14)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui relax4

        Cine garanteaza ca peste o luna nu se supara Catu pe Nasui, sau pe Drula? Cum poti face reforma cand vezi franarii reformei permitandu-si sa-ti demita ministrii dupa bunul plac? Mai bine in opozitie decat figuranti la putere.
        • -6 (10 voturi)    
          in opozitie (Vineri, 16 aprilie 2021, 19:43)

          atc [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          "Mai bine in opozitie decat figuranti la putere." Pai, si cine va impiedica?
          • +3 (7 voturi)    
            cine NE impiedica?!? (Vineri, 16 aprilie 2021, 20:25)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui atc

            Eu nu sunt nici USR, nici parte din conducerea USR, nici macar membru USR. Doar votant. Deci pe mine nu ma impiedica nimeni si nimic in privinta asta.
            Si da, cred ca USR ar trebui sa conditioneze continuarea in coalitie de schimbarea premierului.

            Mai departe, daca nu as sti ca esti postac PSD, te-as intreba ce varianta de guvern vezi tu fara USR? Dar avand in vedere ca stiu cu cine vorbesc, pot sa-ti spun ca PNL nu are alta varianta decat guvernarea cu USR.
            - cu PSD in coalitie si-ar decima electoratul si ar fi vioara a doua in guvern
            - cu UDMR+AUR+minoritati ar avea o majoritate extrem de fragila si ar putea pierde puterea oricand.
            - cu alegeri anticipate si-ar diminua scorul si ar mai baga inca 2-3 Sosoace in parlament, dupa care ar lua-o de la capat, avand in vedere ca mare lucru nu s-a schimbat in sondaje.
      • +1 (1 vot)    
        Realizarile (Vineri, 16 aprilie 2021, 21:41)

        ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui relax4

        Adica nu conteaza ce input avem, conteaza doar output-urile. Ca la om si in politica: inputul e orice fel de mancare, output-ul e cel care conteaza.
    • -6 (12 voturi)    
      pricepuți la pasențe (Vineri, 16 aprilie 2021, 19:07)

      Michael_ [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      "probabil Cițu incepe sa vada ca nu i-a iesit pasența"
      - bãieti buni, la partidul ãsta USR-PLUS:
      priceputi la pasențe
      ...numai cã, venind vorba de politicã
      se pare cã, chiar si la dat cu pãrerea
      trebuie sã mai stii si din altele câte ceva...
  • +16 (44 voturi)    
    bine spus, Drula! (Vineri, 16 aprilie 2021, 17:23)

    qwerasdf [utilizator]

    catu e un fanfaron care-l merita din plin pe orlando!

    ii lipseste coloana vertebrala
    • 0 (8 voturi)    
      Sa joace constitutional (Vineri, 16 aprilie 2021, 19:29)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Daca Drula si USR nu mai au incredere intr-un fanfaron, sa voteze motiunea de cenzura introdusa de PSD. Asa, daca vor numai joc de glezne, pot sa faca alaturi de partidele lui Ciolacu si Simion.
    • +1 (1 vot)    
      Coloana de reptilian! (Vineri, 16 aprilie 2021, 20:25)

      axxa [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Sau carpa de sters pe jos; demnitate ioc,
  • +15 (27 voturi)    
    Catuleeee (Vineri, 16 aprilie 2021, 17:31)

    ciuma.rosie [utilizator]

    Salutari de la Vela...cu multumiri !
  • -4 (36 voturi)    
    ostilitate (Vineri, 16 aprilie 2021, 17:32)

    traiang [utilizator]

    Cu atmosfera asta de ostilitate nu este de fapt nici o coalitie ci mai degraba un canibalism Acum toti se dau cat mai virulenti in expresii cat mai contondente Nu inteleg daca sunt asa de napastuiti de Cartu de ce nu-si dau demisia si Drula si Nasui Una e una dar borcanul cu miere nu-i de lasat
    • -9 (27 voturi)    
      Noul USL (Vineri, 16 aprilie 2021, 17:40)

      XtrO [utilizator] i-a raspuns lui traiang

      Pai ia sa vedem, cine il injura si porcaieste zilnic pe premier si pnl-ul? Ia te uita... noul USL: PSD+USRPlus! Iar goldenii (aka auristii) tac si cresc in sondaje, ca Fat Frumos. Daca trepadusii astia de isi zic ca sunt intr-o alianta o tin tot asa, ne miram daca viitorul guvern va fi exclusiv AUR? Si-atunci sa vezi veselie pe Barna & guristii aferenti cum inghit galusca. Electoratul uita si nu iarta. Nici PNL-ul si nici USR Plus-ul.
      • +4 (14 voturi)    
        Asta e cea mai mare gogomanie pe ziua de azi... (Vineri, 16 aprilie 2021, 18:18)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui XtrO

        Dar... ce zici de atacarea de catre partidele din fostul/actualul USL a celor din USR+? Ce parere ai despre atacarea lui VV de catre PNL si PSD pe acceasi voce? Pana una-altasingurul USL dovedit si vizibil e ala dintre PSD si PNL, partide cu aceleasi naravuri, la fel de corupte, cu aceleasi nepotisme ridicole.
        • -2 (10 voturi)    
          Gogomania de la portile Orientului (Vineri, 16 aprilie 2021, 19:21)

          XtrO [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          Nu stiu daca esti sau nu postac useristo-plusist. Insa stiu sigur ca eu nu sunt niciun fel de -ist, ma scarbesc in mod egal toate partidele. Revenind la subiect: adica USR+ e reprezentat exclusiv de VV? Nu te intrebi mai bine ce e de facut incat amaratul asta de stat sa fie cat de cat functional, in folosul natiei asteia care i-a cocotat acolo unde se cred eterni si detinatori ai adevarului absolut? Asta asteapta natiunea de la trogloditii de la putere, fie UDSR+-isti, fie PNL-isti? De PSD si AUR nu are rost sa mai zic.Cu toate ca, uite cum galceava asta i-a dus pe aurisiti peste useristo-plusisti, in intentia de vot a romanilor! Pana la urma, vezi dumneata, se pare ca UDMR e cel mai echilibrat partid! Ciudat, nu e asa?
          • +1 (11 voturi)    
            domnu ne -ist (Vineri, 16 aprilie 2021, 20:33)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui XtrO

            1. Nu exista postaci useristi si plusisti. Electoratul USR+ e mult prea inteligent pentru a putea fi manipulat de postaci
            2. revenind la subiect. VV e ministru USR+ iar Catu e premier al unei coalitii. Si cum nu a numit el ministrii din celelalte partide, nici nu ii poate demite el, fara a pierde sustinerea coalitiei. E chestie de bun simt.
            3. Eterni sunt aia pe care alde VV a vrut sa-i dea jos. El a fost ministru 4 luni. Plus un an in 2016... Si spre binele statului astuia, USR nu trebuie sa cedeze, pentru ca cedarea va deschide calea demiterii oricarui ministru USR care deranjeaza interesele mafiei PSD si PNL. Ori USR fix cu mandatul asta a fost trimis in parlament, sa inceapa curatenia, macar in domeniile pe care le ale in subordine.
            4. Ia sa dea Catu afara un ministru UDMR, sa vezi atunci echilibru.

            Bottom line, USR trebuie sa ceara schimbarea premierului, si eventual sa negocieze renuntarea la cerinta asta de primari in doua tururi, fara penali, si inca 2-3 din astea pana in vara, altfel demisia din guvern
            • 0 (2 voturi)    
              Wow! (Vineri, 16 aprilie 2021, 22:10)

              atc [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

              Mai sa fie! I-auzi: " Nu exista postaci useristi si plusisti. Electoratul USR+ e mult prea inteligent pentru a putea fi manipulat de postaci". Pai, mai mult-prea inteligentilor, inseamna ca v-ati gresit tara unde v-au parasutat! Ca doar 15 % v-au apreciat, pe-aici, " mult- prea inteligenta", in timp ce ceilalti v-au apreciat - dandu-va reject-"stelele".
            • 0 (0 voturi)    
              corectie (Duminică, 18 aprilie 2021, 1:24)

              srpc [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

              Electoratul USR+ e mult prea inteligent pentru a putea fi manipulat de postaci, zici. De coordonatori din afara "serviciilor", voiai sa zici, de fapt.
          • +3 (9 voturi)    
            Marea somitate citu (Vineri, 16 aprilie 2021, 20:36)

            axxa [utilizator] i-a raspuns lui XtrO

            Enumera-mi te rog realizarile lui citu in doi ani de guvernare, la min de fin sau ca pm. La voiculescu, drula, ion gasesc niste baze puse in 3-4 luni de ministeriat, nu sunt reali\zari fabuloase, dar sunt peste ce au aratat citu, bode, predoiu. Un aiurit si-un istericajuns pm isi face jocurile politice fara nici o jena.
            • 0 (2 voturi)    
              comparatie (Vineri, 16 aprilie 2021, 22:02)

              atc [utilizator] i-a raspuns lui axxa

              E interesant ca ati ajuns la consens in coalitie: aceeasi intrebare! Care-i mai prost: al tau sau al meu!
      • +3 (13 voturi)    
        Dispai, mah :))) (Vineri, 16 aprilie 2021, 18:20)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui XtrO

        Oi fi tu penelist, dar aia nu-ti ridica IQ-ul.
        • -2 (8 voturi)    
          Cocalatul tot cocalar (Vineri, 16 aprilie 2021, 19:11)

          XtrO [utilizator] i-a raspuns lui Luk

          Atat poti, adresarea cu 'mah'? Ia masoara-ti dumneata IQ-ul si mira-te daca e supraunitar. Si be): Nu sunt nici pe departe PNL-ist si nici un alt fel de -ist. Daca citeai finalul postarii mele, ai fi sesizat ca le reprosam sitatia actuala atat USR-Plus-ului cat si PNL-ului. Dar de unde nu e... ce sa mai ai pretentii?
          • 0 (0 voturi)    
            scuzati (Vineri, 16 aprilie 2021, 20:56)

            Luk [utilizator] i-a raspuns lui XtrO

            Am exagerat un pic pentru a sublinia un punct de vedere. Altceva decat atacuri la persoana mai aveti sau ne oprim aici?
            Sunt dispus oricand sa dam un test de IQ, daca asta e ce va trebuie. Nu vad ce-i de reprosat USR-ului in situatia asta, poate doar ca s-au grabit cand au cerut schimbarea premierului. Altceva nu vad, dar au reactionat gresit la o mojicie, la un grobianism extrem, nu cred ca accentul trebuie pui pe reactie.
            NU avem oameni mai buni decat cei care sunt acum acolo, fie de la PNL, fie de la USR. Nu putem inventa oameni care sa ajunga in parlament, nu-i putem fabrica dupa cum ne-am dori. Trebuie sa facem tot ce putem cu ce avem. Restul sunt discutii.
  • +11 (43 voturi)    
    Nu poti da afara un ministru fara EVALUARE (Vineri, 16 aprilie 2021, 17:32)

    Gryphus [utilizator]

    peste noapte, cu un motiv inventat sa dai afara din guvern pe cine vrei tu. Atsa nu mai e coalitie de guvernare, asta e 'PNL face ce vrea'
    • -4 (24 voturi)    
      Asa, si? (Vineri, 16 aprilie 2021, 17:46)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Nimeni nu-i opreste pe USR-isti sa faca si ei ce vor.
      Deocamdata doar latra.
      Au de ales.
      Ca nu-i obliga absolut nimeni , nici sa ramana nici sa plece.
  • -12 (34 voturi)    
    drula baiete (Vineri, 16 aprilie 2021, 17:35)

    ..13 [utilizator]

    matale si sefu tau de partid Barna impreuna cu lunaticul VV sunteti picati din alta planeta.

    citu a tinut finantele pe vremea pandemiei si a iesit mai bine decat se asteptau toti expertii din tara si din lume>

    Atacurile gen Andrei caramitru sunt absolut penibile.
    • +1 (11 voturi)    
      Câț lei un euro? (Vineri, 16 aprilie 2021, 18:04)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Așa de bine a ținut Câțu finanțele, că răspunsul e 5!
    • +4 (14 voturi)    
      ma 13 (Vineri, 16 aprilie 2021, 18:39)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      drula asta probabil are scoala cat toata familia ta
  • -4 (24 voturi)    
    Păzea, au ieșit securiștii cu minusurile! (Vineri, 16 aprilie 2021, 17:39)

    Nyk1 [utilizator]

    Cine atacă securiștii galbeni este degrabă minusat!
  • 0 (14 voturi)    
    hai cu Anticipatele (Vineri, 16 aprilie 2021, 17:40)

    John_Re [utilizator]

    .. lasati panarama.
    .... ca lumea e satula de 30 de ani.
  • -8 (30 voturi)    
    daca nu ai incredere in sef, da-ti demisia! (Vineri, 16 aprilie 2021, 17:42)

    tahomir [utilizator]

    Catu ar trebui sa fie foarte ferm la urmatoarea sedinta de guvern. Cine nu are incredere in prim ministru sa isi dea demisia. Le da o coala de hartie si aia isi scriu demisia. E atat de simplu. Cine se cred puerilii asti ade la USR+? Drula a facut treaba buna pana acum dar foarte bun a fost si Bode inaintea lui. Restul sunt varza si
    cel mai varza a fost impostorul de Vlad Voiculescu.
    Hai bai USRistilor, dati-va demisia daca sunteti atat de afectati! Ce o tot frecati? Sigur o sa aveti 50%+1 la umratoarele alegeri si o sa guvernati singuri, ce mai asteptati?
    • +1 (13 voturi)    
      :))) (Vineri, 16 aprilie 2021, 17:59)

      /./ [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      Citeste bai regulile aliante si apoi mai comenteaza.
      • 0 (0 voturi)    
        clarificare (Duminică, 18 aprilie 2021, 1:34)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui /./

        alianta inseamna ca fiecare partid are anumite ministere, nu anumiti oameni
  • -1 (21 voturi)    
    Maturitate (Vineri, 16 aprilie 2021, 17:54)

    hedonistu [utilizator]

    USR -Plus dau dovada de imaturitate politica.Sa arunci tara in criza pentru ca premierul (cel care conduce guvernul si este responsabil de buna guvernare) a demis un ministru arogant si de o competenta indoielnica poate fi explicata doar lipsa unor evidente abilitati politice de oameni de stat nu *baietasi^ politici.Schimbarea premierului presupune din nou investitura in parlament.In aceasta situatie credeti ca ar mai guverna actuala cualitie sau pesedeii si acolitii lor?
  • -1 (21 voturi)    
    Cu 14%.... (Vineri, 16 aprilie 2021, 17:55)

    Cataleya [utilizator]

    ...USR-PLUS se intind mult mai mult decat le permite plapuma.
    De la 24% in 2019, au scazut la 14% la parlamentarele de anul trecut..
    Veorica lui Dragnea l-a surclasat pe Barna cu 23 la 14.
    Daca USR considera ca e bine ce fac, n-au decat sa continue.
  • -2 (20 voturi)    
    Voiculescu ,o fetiscana cu pretentii de ministru (Vineri, 16 aprilie 2021, 17:55)

    tictictic [utilizator]

    Ca recrutor al unei multinationale ,din start acest magnolium Voiculescu era picat . La un suficient numar de capitole de evaluare la un interviu se vedea ca el este pe dinafara . Dar cu un autist recrutor cum e Barna nu ma mir ca a fost plantat intr-o orchestra simfonica unde el e departe de partitura sanatatii . Degeaba sa suparat taticu lui Barna ca a fost dat afara din orchestra nationala dirijata premier deoarece el canta fals dupa urechea lui infundata . Pai cu asa amatori nu faci performanta . De fapt sa vazut pana acum, cati au dat cu oistea-n gard daca tu esti taximetrist si conduci sanatatea .
  • -3 (21 voturi)    
    Chiar si numai pt declaratia asta.... (Vineri, 16 aprilie 2021, 18:05)

    Cataleya [utilizator]

    Premierul Cîtu are toata legitimitatea sa-l demita pe ministrul Drula.
    Fara consultari, fara discutii inutile.
    Drula - OUT!
    Cand un ministru in functie declara public ca Premierul e "un zombie" nu mai exista pardon.
    Sper ca Premierul Cîtu va lua decizia corecta si in cazul lui Drula..
    • +1 (11 voturi)    
      premier out (Vineri, 16 aprilie 2021, 19:29)

      Dumi_D [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      vezi ca Citu e premier pentru ca si USR l-a votat, USR merge pe logica lui Citu, umfla muschii, tu l-ai dat pe ala jos si noi te dam jos fraiere, motiune ca la PSD si sa vina altul. Normal ca nu o sa se intample ca sunt baieti finuti dar Citu trebuie sa isi bage mintile in cap si sa colaboreze cu USR, nu sa faca pe sefu. Ca acolo e imparteala pe portofolii, sa isi vada de ministerele PNL PNL si daca are ceva cu USR sa discute, nu sa umfle in pene ca prostu.
  • -5 (17 voturi)    
    Deci, ce spunea Rădoi? (Vineri, 16 aprilie 2021, 18:13)

    O_Tannenbaum [utilizator]

    Ca Drulă va zbura. Iata ca acum Drulă ne-a aratat aripile.Poate n-o sa zboare individual, poate o sa zboare cu tot cirdul de la USR, esential este ca Rădoi i-a anticipat evolutia.

    Parca-l vad pe Rădoi montindu-si inapoi gheretele pe care i le-a demolat FOSTUL ministru al Transporturilor. Iar apoi cumparindu-si o masa ca sa aiba sub ce cadea de atita ris.
  • -5 (9 voturi)    
    ... (Vineri, 16 aprilie 2021, 18:24)

    mahnit [utilizator]

    ba cred ca poti sa-i conduci pe cei care îi conduci!
  • 0 (8 voturi)    
    Nu fiti fraieri si orbi (Vineri, 16 aprilie 2021, 20:32)

    cristian.l [utilizator]

    Adevarat ca asa cum e Citu nu am vazut multi prim ministri .... nu e frumos, nu e super pe PR dar eu sunt implicat ca administrator unor societati in economie si simt altfel pulsul decat il simtiti voi la tv....
    Nu aruncati cu pietre ca omul nu e rau deloc ... sunt multe masuri bune care se iau si s-au luat.
    USR-PLUS sa aiba nitel nasul mai jos.
    Sunteti in situatia inca re buturuga mica rastoarna carul mare. Partea proasta ca acest car mare nu e PNL, ci Romania intreaga pe care o dati peste cap, e shut down prin demiterea lui Citu si nu un restart.
    Nu ganditi la cald si pe principii de sondaje si voturi politice. Daca nu dati dovada de maturitate cand trebuie cine o sa va mai voteze.
    As sugera celor de la USR-PLUS sa-si angajeze pecineva in zona de PR ca nu au maturitate in limbaj declarativ si debitul verbal necontrolat duce la adjective greu de suportat ulterior intr-o coalitie.
    • 0 (2 voturi)    
      nasul (Vineri, 16 aprilie 2021, 22:16)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui cristian.l

      "USR-PLUS sa aiba nitel nasul mai jos." Cum adica, la 15%? Pai cand vor fi sub 10% unde sa-l bage?
  • -1 (3 voturi)    
    Cand afli ca nevasta-ta e curva, divortezi (Vineri, 16 aprilie 2021, 22:25)

    Mihail. [utilizator]

    Nu te plangi, dar ramai cu ea.

    De tinut minte: fara PNL, USR = 1.5 X AUR, ca reprezentare. Fara Dragnea era, probabil, la egalitate cu AUR, sau mai jos. In concluzie, cam multe pretentii si cam mare tupeul.
  • 0 (0 voturi)    
    ooo, Dr.Ula se pronunta? (Duminică, 18 aprilie 2021, 1:18)

    srpc [utilizator]

    ce cinste pentru noi :)))