Dominic Fritz, despre 2020: Am câștigat primăria, am învățat să fac sarmale

de I.B.     HotNews.ro
Joi, 31 decembrie 2020, 23:01 Actualitate | Politic


Dominic Fritz
Foto: Facebook
Primarul Timișoarei, Dominic Fritz, spune că în 2020 a învățat să facă sarmale, a câștigat primăria și a negociat un guvern: „Dar totuși, hai odată 2021”.

Născut în Germania, Dominic Fritz a câștigat în acest an alegerile pentru Primăria Timișoarei în fața lui Nicolae Robu. Acesta este unul dintre lucrurile cu care se mîndrește în 2020, după cum spune într-o postare publicată joi pe Facebook.

„Gata, închid și eu biroul. Și anul. Am învățat să fac sarmale, am două nepoate nou-născute, am câștigat primăria împreună, am gestionat o pandemie, am început să facem ordine, am negociat un guvern, am găsit oameni incredibil de faini care s-au alăturat proiectului nostru”, a scris Fritz pe rețeaua de socializare.

Cu toate acestea, el este nerăbdător să înceapă 2021.

„2020, ne-ai bulversat viața, dar ne-ai readus și dulcea, exasperanta, obositoarea, energizanta șansă a unui nou început. Te las cu un mare sentiment de recunoștință. Dar totuși - hai odată 2021. La mulți ani!”, și-a încheiat mesajul noul primar al Timișoarei, potrivit Mediafax.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3439 vizualizari

  • -11 (11 voturi)    
    da (Joi, 31 decembrie 2020, 23:24)

    cucuveauamov [utilizator]

    cu asta vom ramane de la dreapta ... au invatat sa faca sarmale, in timp ce votantii lor asteptau caviar
    • +5 (9 voturi)    
      Bugetare, la muncă. (Joi, 31 decembrie 2020, 23:38)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Sperăm să dispară 66% dintre bugetari. Să meargă la muncă în sectorul privat, să vadă cum se cîștigă banii.
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Vineri, 1 ianuarie 2021, 8:51)

        cartograful [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

        sigur, defund the buget :)
      • +2 (2 voturi)    
        Foarte urat, char de Anul Nou! (Vineri, 1 ianuarie 2021, 9:50)

        Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

        Este foarte urat ce ii zici pedeseristului, mai ales acum, de Anul Nou!
        Pentu adeptii Ilici, "la munca!" este o injuratura groaznica, mai cumplita decat condamnarea la moarte!
        Cum sa munceasca un pedeserist?
        Daca avea capacitatea si putere de munca, nu s-ar fi facut asistat social si fan Draknea!
      • -1 (1 vot)    
        dar (Vineri, 1 ianuarie 2021, 10:32)

        codrean [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

        sper ca nu te referi la personalul medical, insuficient, subdimensionat dupa normele europene, la profesori/invatatori, care lucreaza in clase cu 35 elevi in medie, optimul fiind max.25, la politisti, conform MAI mai sunt necesari cel putin 10.000, la militari Si-atunci ?
        Ai preluat si tu o lozinca. Hai sa fim seriosi, chiar crezi ca de aici ni se trage ?
        • 0 (0 voturi)    
          ... (Vineri, 1 ianuarie 2021, 13:01)

          cartograful [utilizator] i-a raspuns lui codrean

          @codrean...ca sa fie si mai fainutz, i-as calcula d-lui tayen ca nici macar functionarii nu sunt suficient dimensionati pt. puzderia de unitati administrative si hatisul legislativ din Ro. Fara reorganizare administrativa reala care sa reduca nr. de unitati administrative (in special judete si comune) si fara simplificarea/unificarea legislatiei nici nu poate fi vorba de reducerea aparatului birocratic. Asta daca nu suntem dispusi sa incepem sa asteptam pt cate o decizie sau autorizatie cate 2-3 luni. Cei care vbesc de "digitalizare" viseaza cai verzi pe pereti, mecanismul legislativ din Romania este mult prea ambiguu pt. digitalizare, e un fapt de care se conving pe zi ce trece si noii primari. Chiar sunt curios peste 1-2 ani cum o sa mai stam cu "gigitalizarea".
          • 0 (2 voturi)    
            Bugetare, chiar ar trebui să dublăm bugetărimea. (Vineri, 1 ianuarie 2021, 14:46)

            Tayen [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

            Să fie trei milioane. Știu că pentru trântele bugetare „gigitalizarea” este bau-bau dar trebuie implementată. Și să le dublăm salariile plus să le înjumătățim programul, nu? Și tot ar fi prea puțin.
        • +1 (1 vot)    
          Barosane, și la ăia! (Vineri, 1 ianuarie 2021, 14:42)

          Tayen [utilizator] i-a raspuns lui codrean

          Au salarii de vis, occidentale, la condiții economice de țară și de muncă de lumea a treia. Spre exemplu la miliției sunt suficienți, altfel nu se permitea pensionarea lor la 40-45 de ani. La militari sunt chiar exagerat de mulți, nu doar generalii, 1691 ci și ofițerii la 70.000 capete.
    • -4 (8 voturi)    
      Cum a învățat romana de la casa de copii?! (Vineri, 1 ianuarie 2021, 0:12)

      Argon [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Dominic Samuel Fritz tot nu ne-a lămurit cum de a învățat romana, la nivel de vorbit ca un politician, doar într-un an când avea 19 ani într-o casa de copii, chiar de la aceștia.
      • +1 (3 voturi)    
        „La nivel de politician...”?!? (Vineri, 1 ianuarie 2021, 3:34)

        patrick_higher [utilizator] i-a raspuns lui Argon

        Ăsta e etalonul limbii române perfecte, cum e vorbită de... un politician!?? Parlamentul României e (cel puțin, era, poate s-au mai rărit din ei, dar tot e) plin de agramați, peltici și împleticiți. Dominic Fritz, în schimb vorbește o română curată și elegantă. A povestit în toate interviurile cum a învățat-o: nu într-un an și nu de la copiii din orfelinate. De acolo a început, treptat, an de an; e în Timișoara de aproape 20 de ani, cu plecări și reveniri, are o sumedenie de proiecte, două mari asociații muzicale și religioase, nenumărate concerte. Nu a stat nici cu mâna întinsă, nici n-a înjurat pe alții pe net, nici n-a cerut nimic nimănui. E greu de crezut așa ceva, prin bălăriile Valahiei profunde, nu?
      • +2 (4 voturi)    
        Lamurire ? (Vineri, 1 ianuarie 2021, 3:48)

        andrei.b [utilizator] i-a raspuns lui Argon

        Nu trebuie sa te lămurească pe tine, dacă îți dai silință orice se poate, numai ca asta este un obicei pierdut la mulți
        • 0 (2 voturi)    
          Totusi intrebarea este legitima (Vineri, 1 ianuarie 2021, 9:52)

          Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui andrei.b

          Venind din partea unui pedeserist, mirarea este perfect legitima: dumnealor sunt nascuti si crescuti aici, dar vorbesc si scriu foarte prost in limba romana, cum o poata stapani bine unul nascut in Germania?!
      • 0 (0 voturi)    
        e clar (Vineri, 1 ianuarie 2021, 17:34)

        codrean [utilizator] i-a raspuns lui Argon

        omul a citit mult in limba romana, doar asa, prin lecturi variate a putut sa-si imbogatesca vocabularul, sa foloseasca "la locul lor" si cu sensul - propriu si figurat - fiecare cuvant. Doar pe cale "colocviala" nu se putea, e clar ! Prin conversatie si-a desvoltat doar abilitatea de comunicare dar, ne-a aratat odata, si stapanirea lexicului ... mai putin conventional. La accent mai are putin de lucru ...
  • 0 (0 voturi)    
    Succes (Vineri, 1 ianuarie 2021, 10:49)

    dowjones [utilizator]

    La multi ani si succes!