Cum le-a luat Ciolacu fața USR-iștilor, anunțându-și demisia în prime-time. Și un detaliu relevant: proiectul USR de eliminare a pensiilor speciale ale parlamentarilor n-a ajuns în plen nici după trei ani

de Clarice Dinu, Luminita Pirvu     HotNews.ro
Luni, 23 noiembrie 2020, 23:11 Actualitate | Politic


Ciolacu, în Parlament
Foto: AGERPRES
Marcel Ciolacu le-a stricat USR-iștilor momentul-surpriză al campaniei electorale. Liderii USR bătuseră în cuie planul discutat de ceva vreme în partid ca parlamentarii să-și dea demisia pentru a arăta că sunt împotriva pensiilor speciale de care beneficiază senatorii și deputații.

Luni, la prânz, s-a decis ca toți aleșii Uniunii să-și prezinte marți-dimineață demisiile. Totul trebuia să fie ținut secret, însă acest lucru nu s-a întâmplat.

La ora 19.58, când toate televiziunile se pregăteau de emisiunile de prime-time, Marcel Ciolacu a scris pe Facebook că va demisiona din Parlament în ultima zi de mandat pentru a nu beneficia de pensie specială. Mai mult, el a amintit că același gest l-a făcut și în urmă cu patru ani, din același motiv.

„Marcel Ciolacu voia să facă asta oricum, însă a aflat de demersul USR și a vrut să speculeze momentul”, a explicat un lider PSD pentru HotNews.ro.

Lasați în ofsaid, USR-iștii au anunțat oficial, prin vocea lui Dan Barna, că își vor depune demisiile în bloc. Acestea însă ar urma să devină efective tot în decembrie, înainte de expirarea mandatului actualei legislaturi.

Abrogarea a două articole din Statutul parlamentarilor i-ar lăsa fără pensii speciale. Nu s-a făcut

Subiectul eliminării pensiilor speciale este unul speculat intens în an electoral. Până acum, toate demersurile legislative au picat la Curtea Constituțională, pe motiv că în cauză sunt pensiile magistraților a căror diminuare ar afecta independența justiției.

Eliminarea pensiilor/indemnizațiilor speciale ale senatorilor și deputaților s-ar fi putut face rapid prin abrogarea a două articole pe această temă din Statutul senatorilor și deputaților. Acest lucru nu s-a întâmplat însă, fiind băgată la pachet cu celelalte pensii speciale, inclusiv ale magistraților.

USR are depus în Parlament, de trei ani, un proiect de lege care prevede abrogarea articolelor 49 și 50 din Statutul parlamentarilor, însă nu a ajuns nici acum la votul plenului. Responsabil de această situație e și Marcel Ciolacu, care este președinte al Camerei Deputaților.


Pe 28 ianuarie, Camera Deputaţilor a adoptat cu 247 de voturi pentru și 21 de abțineri proiectul de lege care elimină pensiile speciale. Măsura îi viza pe deputați și senatori, judecători și procurori, personalul auxiliar de specialitate al instanțelor judecătorești și al parchetelor, funcționarii publici cu statut special, funcționarii publici parlamentari, membrii corpului diplomatic și consular, membrii Curții Constituționale, precum și personalul aeronautic civil navigant profesionist din aviația civilă.

Legea a picat însă la Curtea Constituțională, pe motiv că afectează independența justiției.

La sfârșitul lui martie - începutul lui aprilie, PSD, PNL, USR, UDMR și PMP au anunțat că vor și susțin impozitarea progresivă a pensiilor speciale. Cele cinci partide parlamentare au anunțat că au depus proiecte de lege în acest sens.

După PSD, USR a anunțat pe 1 aprilie că a depus o inițiativă legislativă (deși are un proiect deja care impozitează progresiv) pentru impozitarea cu 90% a pensiilor speciale, definite ca pensii suplimentare faţă de pensia contributivă.


În aceeași zi, la o diferență de câteva ore, liderii de grup ai PNL, Daniel Fenechiu (Senat) și Florin Roman (Camera Deputaților), au anunțat public că au depus amendamente la proiectul de lege pentru aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 29/2020 privind unele măsuri economice şi fiscal-bugetare prin care propun impozitarea progresivă a pensiilor speciale de la 10% până la 95%.

UDMR a reamintit în aceeași zi că parlamentarii Uniunii au depus "încă de anul trecut un proiect de lege privind impozitarea pensiilor speciale şi aşteaptă susţinerea tuturor forţelor politice parlamentare, inclusiv a USR".

"UDMR a depus în decembrie 2019 un proiect legislativ pentru impozitarea cu 90% a tuturor pensiilor speciale care depăşesc indemnizaţia netă a preşedintelui ţării. Aşteptăm ca acest proiect de lege să intre în dezbatere în luna aprilie în plenul Senatului şi aşteptăm susţinerea tuturor forţelor politice parlamentare, inclusiv a celor de la USR", a declarat atunci liderul senatorilor Uniunii, Cseke Attila.


Pe 17 iunie, Camera Deputaților a votat impozitarea pensiilor speciale cu 85%. Legea a fost atacată la Curtea Constituțională, care a amânat însă pronuntarea pentru data de 8 decembrie.

Legea a fost contestată de Curtea Supremă, care a susținut că noua "taxă" nu doar că este discriminatorie şi reprezintă un impozit pe venit "deghizat", dar se calculează practic asupra venitului net din pensii, după deducerea din pensia brută a impozitului pe venit, ceea ce ar duce, de la un anumit nivel, la un procentaj de fiscalizare calculat la pensia brută de 95%. "În aceste condiţii, prin cuantumul ridicat, măsura instituirii taxei reprezintă o adevărată confiscare şi este de natură a afecta însăşi substanţa dreptului. Opţiunea promovată prin legea în discuţie reprezintă un subterfugiu prin care se aduce atingere chiar substanţei dreptului la pensie", se afirmă în sesizare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















27674 vizualizari

  • -29 (43 voturi)    
    cum, cum? (Luni, 23 noiembrie 2020, 23:18)

    Mazeta [utilizator]

    USR a depus pe 1 aprilie că o inițiativă legislativă pentru impozitarea cu 90% a pensiilor speciale?
    • +27 (35 voturi)    
      Iar CCR-ul lui Dorneanu o s-o amâne (Marţi, 24 noiembrie 2020, 2:05)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Până la 31 februarie, cunoscut ca și pastele cailor
      • +20 (34 voturi)    
        Nu le-a luat nicio fata, vor pierde oricum! (Marţi, 24 noiembrie 2020, 7:39)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

        Ciolanu si ai lui sunt disperati. Asa ca fura si mint ca stramosii lor din PCR.
        1.USRPLUS sunt cei care au hotarat asta mult inaintea lor dar PSD fura si mint cum respira.
        2. Ciolanu are deja un mandat intreg, fiind acum la al doilea mandat, asa ca are pensia speciala asigurata.
        3.USRPLUS demisioneaza in bloc, ceea ce PSD si PNL nu o fac. Asa ca le va lua fata la toti.
        Ii inteleg, sunt disperati, caci USRPLUS ii vor depasi la aceste alegeri. Nu toti sunt naivi, ca sa nu spun altfel, ca electoratul PSD. Mi-e scarba!
        • -4 (16 voturi)    
          Daca faceai minimul efort de-a citi (Marţi, 24 noiembrie 2020, 9:01)

          xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          tot articolul vedei ca Ciolacu a mai facut gestul asta si in legislatura trecuta, asa ca minti de doua ori, una cu gestul facut de USR mult inaintea lui Ciolacu si a doua cu mandatul intreg a lui Ciolacu, intrerupt de prima demisie.
          • +6 (12 voturi)    
            Legea nu zice de mandate intregi (Marţi, 24 noiembrie 2020, 10:31)

            jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

            Ci că se dă pensie specială dacă numărul de luni e cel puțin cât un mandat.
            PSD a fost majoritar în parlament ăștia 4 ani cu vreo 2 scăpări la moțiuni, de ce nu sunt desființate pensiile speciale? Ba chiar au fost și între 2012 și 2015 când au reintrodus pensiile speciale pentru șparlamentari.
            • +4 (10 voturi)    
              Ați greșit ortografia termenului (Marţi, 24 noiembrie 2020, 10:51)

              Spiky [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

              Nu se spune ”șparlamentari”, ci ”șpa(ga)rlamentari”!
          • +4 (10 voturi)    
            tu tot nu vezi diferenta? (Marţi, 24 noiembrie 2020, 10:45)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

            La PSD demisioneaza doar Ciolacu, la USR demisioneaza toti? Sesizezi diferenta? Hai sa vedem cum demisioneaza tot PSD-ul, si dupa aia zicem ca da, dom'le si PSD e impotriva pensiilor speciale instaurate tot de PSD acu cativa ani. Pana atunci, cedem doar o incercare disperata de a prosti electoratul, dupa ce au facut tot ce au putut sa impiedice anularea pensiilor speciale. Iar Ciolacu va avea sansa sa redevina pensionar special la finalul urmatorului mandat.
        • +5 (13 voturi)    
          ca de obicei, (Marţi, 24 noiembrie 2020, 9:09)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          pesedacii nu sunt în stare de nicio idee proprie, cu excepția furatului.
      • +9 (19 voturi)    
        n-a stricat nimic (Marţi, 24 noiembrie 2020, 8:29)

        t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

        Il strica daca facea PSD-ul gestul facut de intreg USR-ul. Dar, surpriza! Din sutele de PSD-isti, cati au urma texemplul sefului? Ciolanul tot ciolan....
        • +4 (10 voturi)    
          BTW, Ciolacule (Marţi, 24 noiembrie 2020, 10:02)

          t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui t_beriu

          Inca mai incasezi indemnizatie de "revolutionar" de catifea? Si pensia de parlamentar pentru mandatele trecute e bine-mersi in cont? Ce-ai zice sa faci o donatie lunara cu aceste sume catre bugetul de stat, doar asa, sa nu fie numai vorbe goale ce faci?
      • +10 (16 voturi)    
        ... (Marţi, 24 noiembrie 2020, 8:33)

        prio [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

        si uite asa CCR consfinteste inca odata (daca mai era nevoie) ca este o structura care apara interesele de grup si nici pe departe respectarea constitutiei
  • -12 (24 voturi)    
    nu-i cred (Luni, 23 noiembrie 2020, 23:21)

    maiorulmura [utilizator]

    dar daca se razgandesc mai putin de jumatate dupa ce trec alegerile tot e ceva
  • +29 (43 voturi)    
    La 9% cat va “lua” P$D in dec 2020 (Luni, 23 noiembrie 2020, 23:21)

    un domn [utilizator]

    Chiar nu mai conteaza gestul lui Ciolacuu
    • +20 (32 voturi)    
      Prosteala (Marţi, 24 noiembrie 2020, 3:01)

      Cacarau1 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Acest individ de la Cima Rosie ia si are oricum pensie speciala datorita mandatelor intregi de dinainte. Asa ca nu a luat fata la nimeni. Cei de la USR sunt la primul mandat si da, ei nu vor lua pensie speciala!
      Asta da pacaleala!!!
    • 0 (12 voturi)    
      Din pacate (Marţi, 24 noiembrie 2020, 7:22)

      falcoind [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      PSD-ul o sa ia peste scorul lui Dancila , pe care nici măcar uni psd-isti sadea nu au putut-o vota.
    • +4 (6 voturi)    
      tara asta (Marţi, 24 noiembrie 2020, 11:40)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      are vreo 40% analfabeti functionali... crede-ma nu o sa ia doar 9% (din pacate).
  • +33 (49 voturi)    
    Daca romanii se lasa pacaliti, isi merita soarta (Luni, 23 noiembrie 2020, 23:22)

    emil bobu [utilizator]

    Daca un singur gest ipocrit al lui Ciolacu sterge cu buretele zeci de ani de dezastru institutional provocat de PSD, atunci romanii isi merita soarta.
    • -2 (6 voturi)    
      hehe (Marţi, 24 noiembrie 2020, 9:09)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Stai linistit, #NUscapati
  • +29 (39 voturi)    
    Da sigur (Luni, 23 noiembrie 2020, 23:22)

    Florinm11 [utilizator]

    Asa e la al x Lea mandat. Nu mai ai ce pierde. Pensia speciala e la loc sigur. Comparația cu usr, care este la primul mandat, este o golanie obosita.
  • +23 (37 voturi)    
    Clarificari (Luni, 23 noiembrie 2020, 23:26)

    vlad.pe [utilizator]

    Ciolacu deja are un mandat complet deci va beneficia de Pensia Speciala indiferent daca demisionează înainte de terminarea mandatului.

    De la PNL nu demisionează chiar nimeni?
  • +32 (36 voturi)    
    ciolacu primu job l-a avut la 29 de ani,,,, (Luni, 23 noiembrie 2020, 23:37)

    viziru [utilizator]

    ciolacu primu job l-a avut la 29 de ani,,,, si ce job era ala? consilier la PSD ......adiq slujba seriosa nu gluma....... ia intrebati-l cum a facut averea ??? e foarte interesant ....
    • +9 (13 voturi)    
      Ciolanu??!!.. (Marţi, 24 noiembrie 2020, 8:25)

      prio [utilizator] i-a raspuns lui viziru

      Cit o fi contribuit la Asigurarile sociale?//
    • +2 (6 voturi)    
      dacă (Marţi, 24 noiembrie 2020, 9:12)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui viziru

      ”consilier” este o slujbă ...
  • +25 (33 voturi)    
    pacaleala pentru prosti (Luni, 23 noiembrie 2020, 23:42)

    omul.rau [utilizator]

    Ciolacu e deputat din 2012 deci va primi pensie pentru doua mandate

    Legea 357/2015
    Articolul 48^1

    (3) Cuantumul indemnizaţiei pentru limită de vârstă prevăzut la alin. (1) se acordă în limita a 3 mandate şi se calculează ca produs al numărului lunilor de mandat cu 0,55% din indemnizaţia brută lunară aflată în plată.

    (4) Pentru mandate incomplete, indemnizaţia pentru limită de vârstă se calculează proporţional cu perioada de mandat efectiv exercitată, dar nu mai puţin de un mandat parlamentar.
  • +23 (29 voturi)    
    Pai.... ori imi scapa ceva, ori nu e acelasi lucru (Luni, 23 noiembrie 2020, 23:50)

    bogdan1477 [utilizator]

    La PSd isi da demisia doar Ciolacu, la USR sunt demisii in bloc. Ca sa fie similar, ar trebui sa demisioneze tot PSD-ul. Eu in locul USR chiar i-as provoca sa faca asta, ca sa arate cat de impotriva pensiilor speciale sunt...

    Oricum, azi e prea devreme pentru demisionat, cine stie ce idei le mai vin pesedistilor...
  • +13 (19 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 24 noiembrie 2020, 0:13)

    [anonim]

  • +4 (12 voturi)    
    hehe (Marţi, 24 noiembrie 2020, 5:25)

    transpenibilus [utilizator]

    PSD nici nu stii
    Ce extraparlamentar devii!!!
  • -12 (18 voturi)    
    niste farseori si useristii si pesedistii (Marţi, 24 noiembrie 2020, 5:26)

    Ionionx [utilizator]

    Niste farseori si pesedeii si useristii. Dec ce au blocat toate initiativele Guvernului Orban cu privire la eliminarea pensiilor speciale? Ei, daca ar fi de buna credinta ar trebui sa renunte la imunitate ptr a da cu seusemnatul, marea lor majoritate. As ce? Isi dau demisia? Si-au mai dat*-o si degeaba; apa de ploaie.
    • +5 (11 voturi)    
      Care initiativa a lui Orban au blocat-o USRistii? (Marţi, 24 noiembrie 2020, 8:19)

      Denulu [utilizator] i-a raspuns lui Ionionx

      Cea care a fost respinsa de CCR, sau cea care urmeaza sa fie respinsa de CCR?
  • +7 (15 voturi)    
    discutaţi inutil; parlamentarii constituie doar (Marţi, 24 noiembrie 2020, 5:49)

    let_s_twist_again [utilizator]

    un mic procent din totalul pensiilor speciale.
    problema trebuie rezolvată în ansamblu, pentru ABSOLUT TOATE pensiile pensiile ce nu sunt calculate după regula contributivităţii, nu doar a unora iar alţii să fie făcuţi scăpaţi...
  • +7 (19 voturi)    
    !!!! (Marţi, 24 noiembrie 2020, 6:18)

    nlln [utilizator]

    Gestul lui Ciolacu, personal, nu are nici o valoare.
    Ciolacu este reprezentantul unui sistem corupt, bazat pe o increngatura de relatii si interese de tip mafiot.
    Ciolacu este reprezentantul PSD, un partid care si-a promovat incompetentii in functii de conducere( nu numai a partidului, ci a unei intregi tari).
    Acompaniat de UDMR, ALDE, membrii ai PRO Romania, PSD a ruinat absolut tot ce a atins, a tratat cu dispret legi ( pe care pana la urma chiar a luptat sa le schimbe ,in favoarea intereselor grupului) .
    PSD a distrus sistemul de invatamant si sistemul medical.
    PSD defileaza cu lozinci populiste numai pentru a mai prinde un loc caldut undeva de unde sa isi poata transfera in conturile apropiatilor ceva din fondurile publice.
    Sunt experti in devalizarea bugetului si bineinteles sunt experti in manipulare.

    Declaratia lui Ciolacu nu afecteaza " organizatia " pe care Ciolacu o reprezinta.

    Caracatita din spatele lui Ciolacu va functiona in continuare , indiferent pe cine pune PSDul pe liste .
    Cei cu care defileaza acum nu sunt oameni straini de interesele PSDului , sunt doar oameni care au beneficiat de pe urma PSDului dar au fost putin mai in spate.
    Acum i-a obligat partidul sa faca un pas in fata.Sa isi "seveasca "partidul care atatia ani le-a acceptat/ platit incompetenta.
  • +17 (21 voturi)    
    Ce față? (Marţi, 24 noiembrie 2020, 7:33)

    Lake123 [utilizator]

    Nu le-a luat fața la USR-iști. Și-a bătut joc de ei, ținînd blocat demersul lor normal, contra acelor pensii nesimțite. Să-i fie rușine lui Ciolacu și la ai lui.
    • +2 (6 voturi)    
      Pentru ca să ia fața.... (Marţi, 24 noiembrie 2020, 10:54)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Lake123

      Ciolacu are nevoie de obraz... organ care lipsește cu desăvârșire oricărui pesedel de frunte...
  • +8 (12 voturi)    
    Glumeste probabil! (Marţi, 24 noiembrie 2020, 8:05)

    bcorina [utilizator]

    Este o mare minciuna. Ciolacu este la al doilea mandat. Deci are deja un madat de parlamentar. Au modificat legea 96/2006 prin legea 357/2015 unde la art.48 indice 1 , alin.4 se mentioneaza:
    "(4) Pentru mandate incomplete, indemnizaţia pentru limită de vârstă se calculează proporţional cu perioada de mandat efectiv exercitată, dar nu mai puţin de un mandat parlamentar."
    Deci , Ciolacu are deja un mandat si pierde doar cel mult 2 saptamani., daca are cine sa ia act de demisie si sa vacanteze postul . Asa declarativ poti spune orice minciuna.
  • +5 (11 voturi)    
    Ciolanu isi bate joc de noi (Marţi, 24 noiembrie 2020, 8:22)

    radu222 [utilizator]

    Ciolacu si-a batut joc de noi, cei care platim taxe si impozite, pensiile speciale sunt platite de la buget. PSD ne-a facut datori pe viata, el a dat legile pentru pensii specaile la parlamentari, funcionarii din parlament, magistrati, CCR etc.
  • -5 (7 voturi)    
    populism, populism... (Marţi, 24 noiembrie 2020, 8:53)

    Dizidentul [utilizator]

    inaintea alegerilor? Daca au in gind aceasta actiune (Ciolacu, USR,etc.) sa faca ca actiunea populista sa foloseasca cu adevarat poporului, in fata unui notar se obligau sub semnatura "pensiile noastre de parlamentari LE VOM DONA INSTITUTIILOR CARITATIVE" in acest fel actiunea lor avea un alt efect, SE OBLIGAU CA SE LIPSESC de banii respectivi, pentru ca legislatia de acum nu vor sa o schimbe,deci cu alte cuvinte "POVESTI DE CRACIUN"
  • +5 (9 voturi)    
    micinos (Marţi, 24 noiembrie 2020, 9:02)

    mihnea1976 [utilizator]

    Cine a reintrodus legea pensiilor speciale dupa ce Boc a eliminat-o?PSD este raspunsul!Mincinosi si hoti mai sunt cetatenii din acest grup infractional numit PSD.Au pierdut alegerile pentru ca incearca de fiecare data sa minta desi oamenii s-au mai schimbat,au acces la internet si la surse de informare independente.Rusinos!
  • +7 (11 voturi)    
    Ciolanu e o javra ipocrita , (Marţi, 24 noiembrie 2020, 9:20)

    kokos [utilizator]

    daca ar vrea anularea pensiilor speciale pentru parlamentari , ar vota legea propusa de USR care sta de 3 ani in sertare , ca doar psd are majoritate . E simplu sa faca maine sedinta si sa abroge legea , insa el face gargara ca-si da demisia , dar el e la al doilea mandat si oricum ia pensie , spre deosebire de parlamentarii USR care sunt la primul mandat si nu vor lua.
  • -5 (7 voturi)    
    Derizoriu (Marţi, 24 noiembrie 2020, 10:15)

    Gigi Kent [utilizator]

    Subiectul este atat de nesemnificativ incat ma voi abtine de la a face orice comentariu.
    • 0 (4 voturi)    
      aaa (Marţi, 24 noiembrie 2020, 11:41)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      te referi la comentariu pe care tocmai l-ai facut, pe care nu il vei face?!
  • -4 (6 voturi)    
    Jubilați, domnilor comentatori... (Marţi, 24 noiembrie 2020, 10:37)

    periscop [utilizator]

    ... până mai puteți. În 7 decembrie o să vă aflați în fața unor scoruri năucitoare... Poporul, de care faceți atâta caz, dar pe care, de fapt, îl ignorați, o să-i sancționeze în mod usturător pe idolii dvs., indiferent de ,,culoarea” politică
  • +2 (6 voturi)    
    ahahahahahahahah (Marţi, 24 noiembrie 2020, 11:39)

    liviu_ [utilizator]

    1 - USR a anuntat ca vor face asta de multa vreme. psd stia deja ca urma mutarea usr, si au incercat sa faca ceva similar dar vezi punctul 2;
    2 - mutarea psd este PENIBILA: 1 pensie speciala din cati parlamentari psd?! astia din psd nici macar nu inteleg mutarea bine si actiunea sefului psd dovedeste asta!
    3 - ciolacu are deja un mandat intreg , deci are deja pensie speciala.... manipulare ieftina ca sa se laude pe la latrina 3 ca i-a copiat usr (desi usr a spus ca face asta de pe vremea cand ciolacu nu era stapan pe plantatia psd);
  • +1 (1 vot)    
    Pensiile speciale in general ! (Marţi, 24 noiembrie 2020, 12:39)

    Cugetator [utilizator]

    Nu exista numai problema pensiilor speciale pentru parlamentari, care se include in problematica tuturor pensiilor speciale, care nu se justifica din nici un punct de vedere . Pensiile trebuiesc legate strict de contributia din salarii si in cazul in care in anumite activitati cum ar fi armata, fortele de ordine si de informatii, etc , statul nu a prevazut astfel de contributii, trebuie sa aproximeze astfel de contrbutii, care insa sa nu duca la pensii mai mari decat cele ale personalul platitor de contributii directe la salarii comparabile si respectiv durate de activitate. Actualele prpuneri ale unor parlamentari de a demisonia si sa renunte la pensiile speciale, sunt o mare ipocrizie , in special cand e vorba de PSD-isti in frunte cu Ciolacu, deoarece au contribuit major la sistemul pensiilor speciale. De altfel aceasta ipocrizie este aparata de CCR, care amana orice decizie spre calendele grecesti, in propriul interes si spera ca nu se va putea modifica niciodate constitutia iorgovana !
  • -1 (1 vot)    
    - (Marţi, 24 noiembrie 2020, 20:31)

    tomlin [utilizator]

    ca sa nu ia indemnizatiia trebuia sa demisioneze din prima zi, acum 4 ani, doar au dormit si au facut selfie !